Riaditeľ školy ma chce vyhodiť kvôli DPŠ

malaponorka
21. máj 2024

Dobrý večer.
Mám problém, ktorý ... ma dnes dosť šokoval. Ide o to, že som nastúpila ako pedagogický zamestnanec (učiteľka) na strednú školu a vyučujem predmet, ktorý som nevyštudovala. Riaditeľ školy chcel odo mňa DPŠ, čo je logické, aby som mohla zostať. Avšak už sú tomu tri roky. Riaditeľ si ma dnes zavolal so zriaďovateľom školy a chceli mi nanútiť podpísať výpoveď. Samozrejme, nepodpísala som. Žiadosť DPŠ som si dala pred niekoľkými mesiacmi (dlhodobo som nevedela, či chcem zostať a potom sa do toho obuli ešte moje zdravotné problémy) a teraz neviem, čo mám robiť. Je nejaká cesta, ako sa dostať z tejto situácie, aby som mohla zostať učiť? Za akúkoľvek odpoveď vopred ďakujem!

aaadkaaa
21. máj 2024

@malaponorka pokial viem, odo dna nastupu musis studium ukoncit do 4 rokov...stihas?

malaponorka
autor
21. máj 2024

@aaadkaaa ďakujem za odpoveď. Tento rok to bude koniec tretieho školského roka. Čiže ak ide o stihnutia do štyroch, to asi nestihnem.
Je možné niekde na internete nájsť presné znenia zákona? Skúšam to už celý deň, neúspešne.

barbie2023
21. máj 2024

@aaadkaaa a ja tak viem,že do 2 rokov musí inak ju riaditeľ ani nemôže nechať v pozícii učiteľa keď je nekvalifikovana. Či sa niečo zmenilo ?

vkatush
21. máj 2024

Ja viem o tom, že do 2 rokov od nástupu si musíš dorobiť. Kolegyne si tak dorábali.

aurelia2000
21. máj 2024

Veď si prečítaj svoju pracovnú zmluvu, k čomu si sa zaviazala. Nemusíš podpísať výpoveď. Pošle ti ju poštou.

kacena4
21. máj 2024

je to v zakone o pedagogickych zamestnancov a je to ze do 2 rokov musis zacat studovat a do 4 dokoncit skolu a ma pravo ti dat vypoved

1ryba
21. máj 2024

Zanedbala si vlastnú povinnosť. Nespĺňaš kvalifikačný predpoklad. Výpoveď ti môžu doručiť aj poštou.

malaponorka
autor
21. máj 2024

Kvôli mojej práci a výsledkom som navrhla riaditeľovi, že môžem ukončiť pracovný pomer a podpísať novú zmluvu. Je možné, že by to takto zvláštne išlo?

dzulli1980
21. máj 2024

Prečo si šokovaná? ... je to celkom logické, či? ... môjho brata prijímali s tým, že do dvoch rokov si musí patričný predmet dorobiť (začať ho študovať, do štyroch rokov ukončiť) ... takisto švagriná si dorábala slovenčinu, mala kvalifikáciu len na hudobnú výchovu a etiku ... zamestnávateľ má na to právo ... ak výpoveď nepodpíšeš, príde Ti poštou, nepreberieš, po úložnej lehote sa považuje za doručenú ... nemáš na tú robotu kvalifikáciu.

maranco
21. máj 2024

@malaponorka výpoveď sa len oznamuje/doručuje, keď tak podpisuješ len prevzatie listu, aj keď si list neprevezmeš, považuje sa list za doručený a začína plynúť výpovedná doba

1ryba
21. máj 2024

@malaponorka obávam sa že nie. V zákone je to definované, že ak sa jedná o prvý pracovný pomer platí do 2 r. nastúpiť a do 4. ukončiť .

1ryba
21. máj 2024

Takže v ďalšom prac.pomere by si už mala byť kvalifikovaná. Ak sa mýlim opravte ma.

1ryba
21. máj 2024

Je logické, že sú takto nastavené podmienky. Inak by mohol učiť hocikto hocičo a akokoľvek dlho. To by potom aj tak vyzeralo. Našťastie, sú ešte aké také pravidlá.

aurelia2000
21. máj 2024

@malaponorka Tak ty môžeš navrhovať riaditeľovi kadečo, on sa môže nad tým pousmiať. Prečo by ti dával novú pracovnú zmluvu, keď si sa zachovala neseriózne?

nafka0483
21. máj 2024

@malaponorka Nesplnila si si povinnost a riaditel ta sokoval? Ved si vedela ake mas povinnosti.
Neobabres to, bohuzial (alebo nastastie).

deedol
21. máj 2024

Ako pisu baby, do 2r od nastupu zacat a do 4r ukoncit. Riaditel s tym v podstate nic nema, taky je zakon.

babulkomale
21. máj 2024

@1ryba uz teraz uci hocikto...hrozne.

januska12323
21. máj 2024

Toto je len a len tvoja chyba, neviem z čoho si šokovaná.

loliki
21. máj 2024

@malaponorka 3 roky učíš nejaký predmet, tak si dobrá. 🙂 Podaj žiadosť na inú školu a 2 roky odučíš znova. 🙂

oli18
22. máj 2024

@babulkomale vzdy to tak bolo, nielen teraz. Nema kto ucit, hlavne na 2.stupni.

daniela1911
22. máj 2024

Irónia, od žiakov chceme zodpovednosť a plnenie si povinností na termín a ich učiteľ si ich nesplní.

mamina7070
22. máj 2024

nesplnila si povinnost riaditel je povinny ukoncit pracovny pomer s tebou

nic ine v tom nie je prekvapit ta to nemohlo kedze nesplnas kvalifikacne predppklady dane zakonom

belllinka
22. máj 2024

Ja sa iba tak zamýšľam a nechápem, aké sú prísne podmienky pre učiteľov, ale keď sa niekto rozhodne učiť dieťa doma, tak mu stačí mať vyštudovanú základnú školu a môže dieťa učiť až do deviateho ročníka.

letfenixa
22. máj 2024

@autorka vyucujes predmet, ktorý si nevystudovala? A potrebuješ DPŠ? Čiže si úplne nekvalifikovana a zároveň si nesplnila časovú podmienku o začatí, prip. skončení štúdia. Riaditeľ má povinnosť s tebou ukončiť prac.pomer.

moonlight1210
22. máj 2024

A v tych predmetoch, co mas vystudovane na skole pokracovat nemozes? Tie neucis?
Zeby ti len tento jeden vzali?

Vypoved je zial platna aj bez tvojho suhlasu. Nepodpisanie na tom nic nemeni. Odmietnut ju nemozes. Mozes sa iba obratit na vyssie organy, ci je pravoplatna. Co zial je.
Zacni si posielat ziadosti na ine skoly.

aaadkaaa
22. máj 2024

@barbie2023 ano, do 2 zacat, to som zabudla napisat, cize to nestiha,kedze este ani nezacala v podstate...

barbie2023
22. máj 2024

@oli18 ale len také predmety ako matika, fyzika ,chémia..

letfenixa
22. máj 2024

@barbie2023 chemikarov je dosť.

barbie2023
22. máj 2024

@letfenixa a ktorí chýbajú teda ? Ja som prvý stupeň,ale idem si robiť rozširujúce

nafka0483
22. máj 2024

@barbie2023 Z toho co viem ja, tak matika, fyzika a jazyky