Rada ohľadom zamestnania

7. júl 2024

Dobrý večer, poprosím vás o radu ak sa niekto vyzná.
Pracujem 9,5 roka v jednej firme, z toho od 1.3. 2017 ako kmeňový zamestnanec, predtým agentúra.
Momentalne je situácia vo firme zla a ľudí prehadzuju na iné pozície kde sa pracuje na 12hodinove smeny.
Ja som v situácii ze tiež ma dali pracovať na 12stky, aj keď v zmluve z 1.3.2017 mam týždenný pracovný čas 37,5hod, nič nové som neodpisovala
Mala som úraz (nie pracovný) a momentálne som pn a po ukončení PN sa nehodlám vrátiť na 12stky pretože môj zdravotný stav ma bude obmedzovať (stať na jednom mieste 12 hodín bude robiť problém)
Tak sa chcem opýtať aké mam možnosti, mam nárok na odstupné? Ak áno, tak koľko mesačne? Môžu ma prehodiť na 12hodinove smeny bez podpísania novej zmluvy?

autor
7. júl 2024

@niekto2hy informovala som sa u lekára na toto a povedal mi ze nemôže mi vystaviť žiadne potvrdenie ze nemôžem stat na jednom mieste 12 hodin,lebo moja diagnóza to nedovoľuje, ale problém stať dlho na mieste mam, vydržať by som vydržala párkrát ale nie dlhodobo

autor
7. júl 2024

Mňa skôr zaujíma to preradenie na 12dtky z 8ciek bez podpísania nejakého dodatku a ako to je pri odmietnutí 12stiek v mojom pripade

deti95060810
7. júl 2024

napíš tomu právnikovi čo ti dala kontakt niekto2hy

niekto2hy
7. júl 2024

Pracovny cas je obsahom pracovnej zmluvy.Ak je nejaka zmena,musi sa to spravit dodatkom,s ktorym musia suhlasit obaja.

melanta
8. júl 2024

Ako je už napísané, pracovný čas je dohodnutý v pracovnej zmluve. Ak ho chce zamestnávateľ zmeniť, tak dodatkom, ktorý nie si povinná podpísať. Ak nepodpíšeš, buď ťa nechá pracovať s pracovným časom ako doteraz, alebo ti dá výpoveď s odstupným. Stačí byť asertívna a po návrate z PN informovať zamestnávateľa, že pracovať budeš podľa pracovnej zmluvy, aj čas aj pozíciu. Čo sa týka výšky odstupného, pracovný pomer ti trvá 7 rokov, takže pri výpovedi odstupné vo výške 2 násobku priemernej mzdy, pri dohode 3 násobku.

nelca84
8. júl 2024

Nie je problem robit 12-tky a mat 37,5 h tyzdenny pracovny cas. Vsak pri nerovnomernom rozvrhovani pracovneho casu je tzv. vyrovnacie obdobie, ktore moze byt az 4- mesacne. Dolezite je co mas v pracovnej zmluve ohladom rozvrhovania prac. casu, ci mas uvedene rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhovanie.

autor
8. júl 2024

@nelca84 nič také tam nie je uvedené, Iba ze pracovná doba je stanovená na 37,5hodiny tyzdenne

nelca84
8. júl 2024

Tak to sa da aplikovat aj na 12-tky. Ale stale plati, ze ti mozu pridelovat iba pracu, ktora vylucne suvisi s dohodnutym druhom prace v pracovnej zmluve. Ak by ti chceli dat inu praci, tak iba s dodatkom k PZ. S dodatkom samozrejme suhlasit nemusis a vtedy mas narok na odstupne...