Rada od personalistu ohľadom životopisu

maruska24
31. aug 2012

Nie je tu niektorá zamestnaná ako personalistka? Na kurze som sa bavila s jednou pani, ktorá dostala úplne iné inštruktáže ohľadom životopisov, ktoré posiela do firiem a to že v dnešnej dobe zamestnávateľa nezaujíma koľko zamestnaní absolvovala, ale má uvádzať posledné dva. Ja som dostala inštruktáž, že je treba uvádzať všetky predchádzajúce. Tak sme mali dilemu že čo je správne. Moja skúsenosť hovorí, že ak neuvediem posledné dva zamestnania, ale všetky, tak sa mi ani len neozvú. Na druhej strane, akonáhle pozrú na vek, a zrátajú si posledné dve zamestnania tak si pomyslia že som predtým nič nerobila, len šunky váľala. Druhá vec je, ak uvediem všetky zamestnania, tak o mne povedia, že som prelietavý nestabilný zamestnanec a to bez toho aby ma vôbec na pohovore videli a osobne si overili, prečo som nerobila roky rokúce v jednej firme. Tak čo je teda správne?

lenuska1991
31. aug 2012

@maruska24 ahoj, tak neuvadzaj vsetky zamestnania co si absolbovala, uved len 3-4, ked niekto absolboval len jedno zamestnanie tak nenapise predchadzajuce 2, napise len jedno, ten potom nema absolutne sancu? :D neviem kolko zamestnani si absolbovala ale uved len zpar on nevie ci si ich mala 2-3 alebo 10 :D

sisaha
31. aug 2012

@maruska24 myslim, ze v dnesnom svete istôt je isté len jedno. ak chceš slušné zamestnanie, tak iba cez tlačenku.. A tam je uplne jedno kde si robila, čo si robila a za koľko si robila..

zuzka38
31. aug 2012

@maruska24 treba uvadzat vsetko, je to prehlad celej kariery, aby si vedeli v danej firme spravit prehlad o tom ake skusenosti mas.. preco by ich mali zaujimat len posledne dve skusenosti?

@sisaha asi mas velmi zle skusenosti, ked mas pises, ze slusne zamestnanie sa da najst len cez tlacenku.. ☹

sisaha
31. aug 2012

@zuzka38 to ani nie je o skusenostiach - vlastnych, to je skôr o skusenostiach z môjho okolia. Ja to budem riešiť o par mesiacov. vystriedala som zatial 3 zamestnania a uvadzam všetky a v zatvorke heslovite čo som robila a čo bolo naplnou mojej prace. Myslim ze CV mam napisany dobre.

maruska24
autor
31. aug 2012

@zuzka38 no zuzi, fakt mám pocit že slušné zamestnanie sa dá získať len cez tlačenku. Tiež som jedno také mala, ale zlákalo ma iné, teraz si trieskam hlavu, lebo som jednej ženskej naletela a o prácu, kvôli ktorej som sa vzdala vcelku dobrého miesta, som prišla, zbavili sa ma bez povšimnutia zo dňa na deň 😠 a na ten životopis sa pýtam preto, lebo som zástancom toho že uvádzať všetko, nehanbím sa za tie zamestnania, bola som aj pracovníkom roka, ale skúsenosť sa mi javý tak, že po zhliadnutí im prídem že som "prelietavá pracovnica" a ak pozrú na vek, tak ma odpíše už samotná personalistka. A keďže nie som personalistka a tejto problematike sa nerozumiem, zaujíma ma názor niekoho kto s týmto ozaj pracuje a vie mi objasniť situáciu aká vlastne je momentálne preferovaná. /len podotknem mala som ich 5, ale z toho bolo jedno zastupovanie na materskej, jedno spoločnosť skrachovala, tretie som vymenila za inú skúsenosť, zo štvrtého som odišla kvôli naleteniu pre inú ponuku/.

zuzka38
31. aug 2012

@maruska24 tak urcite su rozne firmy, rozne praktiky, rozna politika ako aj rozne personalistky.. zivotopis je prvy dojem a aj ten treba vediet pisat (napisany ma byt tak aby si sa hodila na danu poziciu, teda nebola dokonaly zamestnanec ale vhodny/idealny na obsadzovanu poziciu).. stojim si za tym, ze v "slusnej" firme xcu vidiet a vediet o vsetkych skusenostiach. ak by to tam nebolo ja ako pesronalistka by som si myslela, ze bud xce dotycny klamat, zavadzat alebo ziadnu skusenost nemal.. cloveka, ktory by mal uvedene v CV len posledne dve zamestnania by som si nezavolala na pohovor...
tak ako je tazke najst si dobru pracu, je tazke najst aj dobreho zamestnanca, tomu ver..

alenka600
31. aug 2012

@maruska24 Je samozrejme dolezite uviest vsetky zamestnania. Pretoze na tom vidno:
- co presne clovek robil (ak som videla CV, v ktorom chybal nejaky casovy udaj, radsej som siahla po CV, ktore bolo kompletne vyplnene - chapes - preco clovek nieco nenapise? Chce nieco zatajit? Nepracoval? No vzbudzuje to otazky)
- a vidno aku mal fluktuaciu

lima7777
31. aug 2012

Ahoje, prepacte ze Vam vstupim do temy, chcem sa opytat personalistky, ako reagujete na CV, kde je posledne zamestnanie materska dovolenka. Vnimate to ako dovod nezavolania na pohovor? dakujem

zuzka38
31. aug 2012

@lima7777 pre mna osobne to problem nie je, a vzdy sme volali na pohovor aj matky po materskej.. no to zavisi skor od firemnej politiky ako od osoby personalistu..

eeffka
31. aug 2012

U nas sa z materskej nevola,tak si tam radsej napíšte posledeho zamestnávateľa,ci vas prepustili? A k cv a zamestnaniam,mne nevadí ak ma človek 15 zamestnávateľov,rada si pozriem kde co robil,a hlavne ako dlho,ak ma parmesacne pomery je pre mna fluktuant. A extrémne alergicka som na honosné nazvy napr. Expedicny pracovník- cize skladnik,cash operator- pokladníčka.... sú to slušne práce a ked niekto sedel v kase len uvitam ze vie robit s hotovostou...

lima7777
31. aug 2012

zuzka38 dakujem za povzbudzujucu odpoved, hladam dalej :-}}}} a este jeden dotaz Materska dovolenka sa pise do CV? ja ju pisem aby bolo jasne ze som posledny rok a pol nebola len tak doma, ale niekde radia nepisat to a neznizovat si tak sance...

lima7777
31. aug 2012

eeffka ano pocas materskej mi skoncila doba určitá....

maruska24
autor
31. aug 2012

veď práve, firemná politika. Stretla som sa s tým, že do práce nezavolali ženu po materskej, nakoľko hlavný šéf usúdil, že takáto žena bude večne na očr, alebo bude proste neprítomná. Iná práca, samozrejme s tým nemala problém, ale uchádzačky boli rovno upozornené, že je potrebné aj potiahnuť a treba si vedieť zabezpečiť stráženie dieťaťa, lebo inak nie je vhodné chodiť do zamestnania, ak je problém s dieťaťom. A moje kolegyne, ktoré sa vrátili po materskej, boli mesiac pred návratom upozornené na tento fakt, že práca nie je materská dovolenka a treba s tým rátať a potom keď nastúpili do práce, tak s tým problém mali samotné a po čase buď dali výpoveď samé, alebo ich vyhodili. A nahrdadili slobodnou čo rada potiahla. To ale záleží fakt od firmy, ja som robila /až na jednu výnimku/ vo väčších spoločnostiach.

zuzka38
31. aug 2012

@lima7777 nepisala by som to tam.. vysvetlis to na pohovore

maruska24
autor
31. aug 2012

@eeffka ale aj v pracovných zmluvách sú tieto zamestnania takto nazvané, ja som napr. robila referenta a pomenovali ma back office asistant. A tak to bolo uvedené aj v pracovnej zmluve, aj v mailoch.

maruska24
autor
31. aug 2012

a ešte, mohla by som niektorej z vás čo personalistku robíte zaslať životopis na kontrolu či ho mám vhodne napísané? ak mi dáte mailovku do IP, osobné údaje samozrejme vyhviezdičkujem 😉

sisaha
31. aug 2012

@eeffka presne to iste som chcela napisat co maruska. Ak je v pracovnej zmluve pozicia nazvana napr. ako asistentka predaja (predavačka), tak to tak tí ludia uvádzajú.. Iné by bolo, keby si upratovačka sama vymyslela poziciu (kozmetička podlahovych krytin) 🙂

rainee
2. sep 2018

Určite sa neuvádzajú len posledné 2 zamestnania. Ale tiež by som tam neuviedla firmu v ktorej som robila mesiac napríklad,len dlhšie prac.pomery.. Lebo teraz mám taky problém, som mesiac v jednej firme, bol to omyl zobrať toto miesto,tak si to ani nechcem uviesť do cv. Len otázne je, či musím dať do novej potencionalnej firmy zapocet z posledného miesta, keď ho tam neplánujem uviesť,alebo z toho predošlého. A k tej fluktuácii, jasné že je nevhodné meniť prácu každú chvíľu, ale zas byť celý život na 1 mieste už dnes hádam ani neexistuje.