Prvá poradňa - ospravedlnenie z práce

8. nov 2022

Pekny deň prajem 🙂 o mesiac mám prvú poradňu a tehotenskú knizku ešte nemám, zamestnavatelovi to teda oficialne nemám čím podložiť. Dievcata zlate, kvôli covidu som si vyčerpala všetky paragrafy, mám tam ešte nejaké tri hodiny. Moja otazka na vás - nemá ma náhodou zamestnávateľ ospravedlniť kvôli tehotenskej prehliadke aj nad rámec týchto paragrafov? 🙂 dakujem za každú konštruktívnu odpoved ☺️

petuska1989
8. nov 2022

Musi, ale najprv o tom musi vediet..

veronika3110
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
8. nov 2022

@petuska1989 čiže to bude platiť až keď dostanem knizku na prvej poradni, že? A kópiu priložím k ofiko listu?

luna11
8. nov 2022

Aku knizku? Zamestnavatelovi pisomne (proti podpisu) oznamte ze ste tehotna. Ak si vyziada potvrdenie, lekar vam ho vystavi.

autor
8. nov 2022

@luna11 no myslela som tehotenskú. Čiže to sa nemusí? Naozaj neviem ako to robiť tak radšej sa opýtam😆

klaudscha11
8. nov 2022

Podla mna zamestnavatela do tvojej tehotenskej knizky nic nie je. Staci, ked mu to oznamis a ak je normalny, tak ani nic ine nebude od teba chciet.

luna11
8. nov 2022

Nie knizka je zdr.zaznam a do toho zamest.nic nie je. A pokial ide o narok na prehliadky v tehotebstve, tie sa nepocitaju do 7 dni urcenych na vysetrenie. A aj keby ste tych 7 mali vycerpanych, narok na navstevu lekara samozrejme mate ale nie s nahradou mzdy.

petuska1989
8. nov 2022

písomne to oznám... ja som teda dokladala aj 1. stranu z knižky...

januska12323
8. nov 2022

Najprv oznám tehotenstvo, ak bude potrebné tak aj s pečiatkou lekára, potom máš nárok na tie tehotenské vyšetrenia. Neviem prečo si tu veľa žien myslí, že na to treba tehotenskú knižku tá je pre lekára a teba.

lienka.7
8. nov 2022

@januska12323 preto si to tu veľa žien "mysli" lebo tak to upravuje ZP. To len pre tvoju informáciu.
Lekar ti nie je povinný vystavovat zvlášť potvrdenie o tom, ze si tehotná, nakoľko sa preukazujes tehotenskou knižkou. Resp.ak na tom ty trvas, moze si za to účtovať poplatok (mnohé na to nadavaju).
@autorka tak si vezmi den dovolenky.

januska12323
8. nov 2022

Čiže knižka alebo potvrdenie, nie je žiadna nutnosť čakať na knižku 😉
@lienka.7

aduskatt
8. nov 2022

@lienka.7 tu je písané, že najčastejšie, teda to neznamená, že výhradne. Ak jej dá lekár potvrdenie, že je tehotná, tak na základe Tebou uvedeného paragrafu by to malo byť akceptované bez nutnosti potvrdzovať to knižkou.

lienka.7
8. nov 2022

@januska12323
@aduskatt
@autorka nema ani jedno ani druhe momentálne. Cize je zbytočné zamestnávateľovi oznamovať tehotenstvo, nakoľko ho nema ako momentálne dokázať. Z právneho hľadiska nedodržala ZP a zamestnavatel ju moze este rychlo vyhodiť ak nechce tehotne na pracovisku.
Rozumieme si?

aliaray1
9. nov 2022

Ak si po skusobke bez doby urcitej, radim pisomne oznamit a mat o tom podklad (dorucenka, orazena kopia z podatelne atd). Po oznameni ta nesmie vyhodit len tak.