Problém nájsť si prácu

babula108
20. feb 2022

Chcela by som touto témou možno aj sebe aj mnoho mamičkám pomôcť nájsť si prácu aj pre matky, ktoré majú často choré deti, ktoré nemôžu chodiť do práce na zmeny, atď. Ja mám totiž podobný problém nakoľko muž do práce dochádza a je on živiteľom rodiny, ja si musím hľadať prácu v časovom rozmedzí od 7.30- 16.00.A to je v dnešnej dobe problém. Naskytla sa mi možnosť pracovať na dohodu od októbra minulého roka v jednej malej firmičke ale keďže január sme mali ťažký a odrobila som len 3 dni (predchádzal tomu môj zápal močového mechúra a následne covid celej rodiny) prišla som o možnosť dostať riadnu pracovnú zmluvu. Teraz ma volajú len vtedy, keď ma potrebujú. Nemám prakticky na nič nárok, keď som doma nemám to zaplatené a do dôchodku sa mi samozrejme tiež nič neráta. Dosť ma to sklamalo zo strany zamestnávateľa lebo prácu som robila poctivo. Ale viem, že všade to žiaľ tak chodí. Keď máš deti a ešte k tomu sú chorlave stačí jedno z nich, si v tom prípade odpisana. Ale človek je rád aj za to málo, že sa konečne socializuje. Ak viete o nejakej ponuke, bolo by fajn keby sme si medzi sebou vedeli pomôcť. Aj nejaké info úplne stačí. Ja osobne si momentálne hľadám prácu buď z domu ale žiadne ponúkanie produktov alebo katalógové predaje. Prípadne ma zaujíma práca s deťmi ale na to nemám školu. Práce sa nebojím len pracovný čas je väčšinou u mňa vždy prekážkou. Zatiaľ však stále zostávam pracovať na dohodu nakoľko tam mi vyhovuje práve ten pracovný čas. A na jednej strane mi ho práve zamestnávateľ povolil no na druhej strane mi ho vytýkajú. Hoci snažím sa vždy čo najbližšie k danému času prísť. Podotýkam robí to rozdiel tak 15 minút.

dadulamamula
20. feb 2022

@babula108 ahoj trochu som sa stratila... Pracuješ teda ci nie? Nasla si si prácu v jednej malej firmicke, odrobila si si október, november, december a v januári ste ochoreli... (Hm co viem skúšobná doba je 3 mesiace...) teraz chodíš len keď ta zavolajú? Tak nemáš riadnu pracovnú zmluvu ale len dohodu? Alebo ako to mam chápať.. Keď sa ti do dôchodku nič neráta z čoho platíš odvody? Platí ti ich ta mala firma alebo ty sama? Nemala by si lepšie sa dat na úrad, alebo ak máš malé deti do 6 rokov sa dat n zdravotnú ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov? Alebo ísť na brigády alebo na skrátený úväzok?

Hm.. Čo chceš nájsť na doma akú prácu.. Vieš robiť administratívu? Viesc pracovať s počítačom? Máš nejaké vzdelanie? Ťažko nájsť takú robotu.. Väčšinou sú teraz tie katalógové predaje, alebo mlm, teda ak vieš dobre odrbat ľudí nech sa páči taka robota je rarita.. Ešte potom sú nejaké aplikácie alebo investičné "práce" alebo ak vieš niečo vyrábať, strikovat na tom si vieš tiež pekne zarobiť... Ja som istú dobu pracovala v lidli na skrátený a zárobok som mala celkom slušný a tiež som všetko zvládala... Alebo si skus pozrieť výpomoc do kuchyne, upratovačku,.. Do škôlky ta tiež vezmú akí asistenta... Aleb osi spraviť pedagogické minimum... Alebo nejaký kurz..

ciernabrigita
20. feb 2022

bohužiaľ, pokiaľ nemáš vzdelanie, prax alebo konkrétnu predstavu a kompetencie, normálnu prácu z domu si zrejme nenájdeš. Z domu pracujú ľudia, ktorí už majú nejakú kariéru za sebou alebo majú vzdelanie, kt. im to umožňuje (samozrejme, nejdeme tu rozoberať všetky úžasné pracovníčky s MLM, ktoré si zarábajú tisíce mesačne a všetci vieme, aká je realita). Z môjho okolia a známych majú kvalitnú a dobre hodnotenú prácu z domu tí, ktorí robia na aspoň dobrej úrovni IT, účtovníctvo, učia jazyky, prekladajú (tam úroveň vysoká), píšu články / knihy, robia administratívu. Majú však za sebou riadnu prax a referencie (som jedna z nich, aktuálne si spolupráce vyberám, ale predchádzalo tomu štúdium a 8 rokov praxe v odbore). A nemysli si, že robia 4 hodinky a dosť. Keď sú deti choré, dobieham v noci, keď tlačia termíny, taktiež. Ovládaš teda niečo, čo by ti zabezpečilo dobre platenú prácu z domu? Ak áno, napíš čo. Ak nie, ostáva ti urobiť si nejaký kurz, nadstavbu alebo hľadať si prácu na skrátený prac. čas, najlepšie blízko tvojmu bydlisku - ako písala vyššie - kuchyňa, upratovanie, predavačka, u nás skladajú oblečenie jednej značky vo výrobnej hale (upravia čas podľa potreby ženám), treba sa pýtať... Je to ťažké s deťmi, hlavne keď sú často choré a škôlky otvorené v čase, keď by si ešte mala byť v robote.

evkamotka
20. feb 2022

Kamaratka sa po dlhej md zamestnala ako asistentka ucitela na beznej zs. Vzdelanie si doraba externe, vystudovane ma nieco uplne ine, pedag prax ziadnu. Ina kamaratka sa takto zamestnala ako druzinarka aj ako ucitelka v ms. Uplne bezne sa da dohodnut, ze si vzdelanie doplni

babula108
autor
20. feb 2022

@dadulamamula pracujem stále na dohodu mám vyštudovanú hotelovú akadémiu ale nemám prax čo sa týka administrácie, s počítačom tiež nemám problém len ako vravím nemám skúsenosti. Firma mi platí odvody ja som mala skôr na mysli roky do dôchodku, že to sa mi neráta. Pozerám sa aj po asistentke ale v našom meste zatiaľ nič také neponúkajú. Aj upratovačku na škole som chcela robiť ale tam začínajú o šiestej
a to nemôžem. Platiť si externé štúdium je teraz pre mňa finančne náročné. A na Úrade som bola ale už som nič nedostávala akurát mi platili odvody. Ale to mi platí teraz zamestnavatel. Vlastne z evidencie som bola vyradená kvôli účtovníčke v tej firme, kde robím. Lebo mi zle vypísala hodiny, ktoré som mohla odpracovať. Áno viem mala som si to skontrolovať ale priznám sa týmto veciam sa nerozumiem.

dadulamamula
20. feb 2022

@babula108 do odvodov atri aj dôchodkové plateni, takže myslím si, že sa ti to rata aj toto do dôchodku ako aj rodičovská dovolenka, ale nie som si istá.
Nemusíš mať skusenosti, vždy je všetko po prvé.. Stačili by ti znalosti.. Čo sa týka uratovaciek, čo robia vcjody začínajú aj o 7, myslím si ze o dohode so zamestnávateľom by sa dalo všetko vybaviť.. Aj keď ta vyradili, vždy sa môžeš vrátiť. Ale vždy je lepšie mať nejaký prijem.. Vermi, niesi jediná, ktorá má takéto starosti ae keď sa chce dá sa to riešiť... Deti dávaš do škôlky? Alebo si s nimi doma? Ak sú v škôlke co robíš? Co tak si vtedy obehat roboty a spýtať sa zamestnávateľov ci by sa nedalo na 7 začínať, kľudne by si si o hodinu dlhšie vedela nadrobit, manžel robí iba ranné zmeny?

hesloveslo
20. feb 2022

@babula108 prepáč možno budem tvrdá ale popravde ani sa im nečudujem ze ta nechcú. Tiež som sa na pohovoroch pýtala ci majú deti keď povedali ano jasne som im povedala ze hľadám ženu bez deti. A prečo? Lebo vždy majú nejaký problém. Ze vtedy ochorie dieťa, že nemôže vtedy a vtedy robiť ako haloooooo TY potrebuješ tu prácu. Ja si zamestnanca nájdem. Načo si si robila decka keď nemáš dostatočnú prax? Najskôr si mala niečo dorobiť a potom nad deckom premýšľať ci sa ten tvoj posmykol? To by potom mnohé vysvetlovalo

tahomi
20. feb 2022

Mas vela podmienok ohladom prace, ale co realne ty ponukas zamestanavatelovi? Pozri sa na to tak. Ak mas teraz cas popri dohode dopln si vzdelania, kurzy, odlis sa od vacsiny mamiciek na rodicovskej, ktore chcu pracovat z domu, ale chyba vzdelanie, prax, jazyky.

ivkazba
20. feb 2022

@hesloveslo teda takýto tupý a úbohý komentár som tu už dávno nečítala. Ja som prijala stovky ľudí, jedna z top ľudí bola žena po 8 ročnej rodičovskej so 4 deťmi, najmladšie malo 2 roky keď nastupovala. A prijala som XY ďalších matiek po RD. A predstav si, že drvivá väčšina z nich pracovala rovnako bez problémov ako bezdetní. A čo sa týka praxe, niekedy lepší človek bez praxe ako človek so zlými návykmi.

ivkazba
20. feb 2022

@babula108 podľa profilu máš 2 deti vo veku 5 a 10 rokov. Ako sorry, ale toto je ozaj výhovorka, že máš s prácou problémy. Sú ženy, ktoré majú deti a nemajú mužov. A chodia normálne do práce. Urob si prehľad cez profesia.sk čo by si chcela robiť a aké sú podmienky. A potom pracuj na tom, aby si to dokázala. Zatiaľ mi to príde len ako výhovorky.

zuzanockamt
20. feb 2022

@hesloveslo a keď má žena prax a malé deti, tak to už nevadí? Na otázky ohľadom súkromia nemáš na pohovore právo.

scila
20. feb 2022

@hesloveslo tvrdá? To nie. Skôr úbohá, nerozhľadená, zakomplexovaná a s predsudkami.

hesloveslo
20. feb 2022

Nevravím ze všetky sú také. Všetko sa dá ale pani zjavne ma zo všetkým problém. Špekuluje. Ja viem byť dosť zhovievava ale vždy sa mi potvrdilo ze mladé mamičky chcú byť zvyhodnovane. Staršie ženy co mali deti sa vedeli prispôsobiť.
Ale prosím Vás každý zamestnávateľ sa pýta aj veci ktoré sa pýtať nemá tak sa nevaríme ze také nie sme

kinderzwillinge
20. feb 2022

@hesloveslo Karma je zdarma. Raz aj ty budes mama, budes mozno hladat pracu po materskej a nejaka premotivovana karieristka s tebou, ako s uplnou chuderou pekne vyrazi dvere.

scila
20. feb 2022

@babula108 keď som sa vracala do práce, kde som robila pred materskou, tiež sa šéf tváril, ako chápe a rozumie, že mám malé deti a že muž je ten, čo nosí domov väčšinu financií a ja som tá, čo bude na OČR a, že v pohode. Hahaha. Také výčitky čo som si ja vypočula. Akoby som mohla za Covid, zatvorené škôlky a školy kvoli karanténam ... Takže vytýkanie toho čo bolo povolené dobre poznám. Bola som vo fáze, že sa na to vykašlem, lenže viem, že nájsť si prácu s malými deťmi, keď ti ich nemá kto postrážiť, nieje ľahké, tak zatiaľ som zaťala zuby a uvidím. Držím palce.

babula108
autor
20. feb 2022

@hesloveslo nemám so všetkým problém ale podceňovať a urážať sa nenechám. Vždy som chcela rodinu a deti a nemala som ani tehotenstvo bezproblémové. Kým som nemala deti pracovala som 6 rokov v jednej firme bez jedinej PN-ky. Pri prvom dieťati sa to už trochu zmenilo ale za každým som sa snažila zamestnávateľovi vyhovieť. Samozrejme prišlo plánované druhé dieťa a to už som pre nich bola nepotrebna. Ja nechcem aby ma niekto ľutoval ale osočovať ma, na to právo nemáte a navyše sa nepoznáme. Neviete nič o mojom živote, tak sa zadržte prosím komentára. Písala som tu len kvôli tomu, že možno sa tu nájde niekto, kto hľadá alebo ponúka nejakú prácu. Alebo má podobný problém.

babula108
autor
20. feb 2022

@scila ďakujem veľmi pekne a tiež prajem všetko dobré v živote

radulienka95
20. feb 2022

@babula108 ako si na tom s angličtinou?

w123
20. feb 2022

neviem ako to doma mate ale ja som to vyriesila tak ze s partnerom robime dlhy kratky tyzden na striedacku, nemoze sa tvoj muz prisposobit najst si na ten rok dva taku pracu aby ste sa mohli striedat ?

babula108
autor
20. feb 2022

@radulienka95 mierne pokročilý, to znamená učila som sa ju na strednej škole, čo už bolo dávno 😁 dokonca som maturoval aj z NJ aj z AJ takže nejaké znalosti mám.

babula108
autor
20. feb 2022

@w123 my si to žiaľ, tak nevieme zariadiť nakoľko manžel pracuje v Sladkovičove a dochádza každý deň, samozrejme že som sa ho presne na toto pýtala. On musí byť v práci už na siedmu. Nerobí na zmeny len denné ale aj to väčšinou nadcasuje a doma je okolo 18.00-19.00. Raz za čas môže robiť z domu ale to len výnimočne.😞

radulienka95
20. feb 2022

@babula108 a myslíš že si schopna v nej aj plynulo komunikovať? Písomne a telefonicky?

chichua
20. feb 2022

@babula108 a keby si si nasla niekoho kto sa ti postará o deti ak by začínala v práci skôr ako 7.30 alebo bola dlhšie ako do 16.00? Nam to tiež z mužom časovo nevychádza ale pomáhajú nám svokrovci. O 6 obaja odchádzame z domu a ja sa vraciam o 4,muz o pol 5.deti sú vo veku 5 a 7 rokov. Ak by som hľadala prácu od 7.30 do 16.00 asi by som hľadala niekoľko rokov.

bluka2
20. feb 2022

Ani zamestnávateľovi sa nedá čudovať, keď z mesiaca odrobis 3 dni. Zápal močového mechúra je vec, čo v podstate trvá celkom krátko, tak 1 deň a potom sa skoro normálne dá žiť, nie?
Podľa mňa máš chybu v zmýšľaní a to tu, že muž si môže pracovať akú dobu chce a ty nie. V živote by som tak nežila. Treba si to rozdeliť. Aj za cenu nižšieho rodinného príjmu, ale z dlhodobého hľadiska je to lepšie. Takto akurát si na ňom závislá, on bude mať dôchodok, ty nie. 50% manželstiev sa rozvádza. Začala by som rozhovorom s mužom.
A ak má taký úžasný plat, že má tieto privilégiá, aj peniaze na niekoho, kto bude s deťmi dokiaľ ty skončíš v práci, sa nájdu. Možno sa ani to krátkodobo neoplatí, ale dlhodobo áno, ak si nájdeš nejakú schopnú prácu. Ak niekde normálne robíš a mas výsledky, väčšinou sa s nimi dá neskôr dohodnúť. Napríklad ja som bola minulý týždeň doobeda doma kvôli online škole a až po obede v práci. Ale najprv som si vybudovala akú takú reputáciu, aby som si toto mohla dovoliť.

babula108
autor
20. feb 2022

@bluka2 takže na margo toho močového mechúra netrvá to jeden deň, ak cikas krv a máš bolesti nie je to sranda. V živote som nič také nemala. A ak by si čítala poriadne v tom mesiaci sme mali covid takže sa to ťahalo najprv karantena a potom som dostala covid ja pár dní v januári nebola robota takže nezostala som doma zo svojej vôle. A určite sa nemienim kvôli práci rozvádzať. V manželstve nám to klape, ďakujem.

babula108
autor
20. feb 2022

@radulienka95 budem úprimná plynule žiaľ komunikovať neviem dokonca teraz si ju aj s malým opakujem počas jeho školy 😁

babula108
autor
20. feb 2022

@chichua skúšala som aj to vydržalo to chvíľku potom už moja mamina vraj nevládala každé ráno chodiť tak skoro. Myslela som, že v nej budem mať v tomto oporu, žiaľ nestalo sa. Ale na druhej strane ju aj chápem. No fakt som čakala z jej strany viac. No nie vždy je všetko tak, ako by sme chceli.

misinka20
20. feb 2022

@bluka2 ja sa vyjadrím len k tomu zápalu močových ciest... Ak si nikdy nemala túto chorobu tak sa prosím láskavo nevyjadruj. Keď plačeš už 10 min predtým ako ideš na wc, potom máš pocit že cikas žiletky a boli ťa cely spodok tak s tým len pekne choď do práce. Ja mám nábeh na zápaly močových ciest a mala som z toho raz az obličkovy zápal lebo som bola hrdinka a šla do práce, smola skoro som si odprasila obličky. Zápal sa lieči klasický 10 dní ATB, kludovy režim... Sama za seba poviem, že radšej budem 100 x rodiť, a to som mala strašný pôrod skoro 20 hod s bolesťami že amen, ako ešte raz zápal močových ciest...

chichua
20. feb 2022

@babula108 áno. Ja mám v tom šťastie, že mám pomoc z manželovej rodiny. Tak potom opatrovateľku na ten čas, kt. by si potrebovala vykryť.

w123
20. feb 2022

@babula108 z toho ze manzel dochadza a pracuje v Sladkovicove stale nerozumiem preco to nieje mozne najst si pracu na dlhy kratky aby si aj ty mohla pracovat, nechce sa mu zmenit praca ? nechce sa mu venovat detom ? alebo aky zmysluplny dovod ti dal, inak ak nechce tak by som mu rovno povedala ze je na nom uzivit celu rodinu, alebo nech teda vymysli sposob ako mozes ist ty do prace, preco nieje s detmi na ocr on ? snad dokaze pochopit ze sa neda aj starat o deti aj pracovat rovno nech si najde druhu pracu ked nema zaujem sa prisposobit situacii, inak moj priatel nieje otcom mojho dietata a dalo sa otec mojej dcery mi povedal ze on ostane pracovat tam kde je a nedalo sa..takze ked niekto chce a nieje lahostajny tak sa da vyriesit situacia ale tvoj muz na to prdi zda sa..

babula108
autor
20. feb 2022

@w123 vôbec na to neprdi ako píšeš má dobre platenú prácu a preto ju nechce a v momentálnej situácii nemôže meniť. Áno je teraz živiteľom on a asi by nebolo rozumné aby z práce odchádzal nakoľko tam robí 3 roky a vypracoval sa na peknú pozíciu je nelogické aby odtiaľ odchádzal. Samozrejme ak by si našiel výhodnejšiu ponuku u nás v Zámkoch určite by pracoval tu a bolo by to tým pádom pre mňa jednoduchšie. No zatiaľ keďže ja nemám trvalý pracovný pomer to možné nie je. Ako vidím zvrhava sa to tu voči mojej osobe. Ja som len chcela zistiť, či niekto niečo podobné prežíva, a nie aby ste sa do mňa pustili. Našli sa tu ľudia, ktorí pochopili o čo mi išlo. A tí, ktorí nepochopili, už ani nepochopia. Ďakujem za prípadné rady aj poučenia. Ale asi budem musieť tému uzavrieť.