Prinútená zmena pracovnej pozície

2. mar 2023

Davala som tuto otazku do poradne ale musim to urychlene riesit tak skusim aj tu.
Mam pracovnu zmuvu na dobu neurčitú na pozicii informator. Nedavno vzali novu pracovníčku na inu poziciu. Ta v ten den oznamila, ze ta praca je pre nu tazka. Ja ma momentálne dovolenku. Novu pracovnicku dali na moje miesto a ja mam ist na jej poziciu. Co mozem v mojom prípade robit? Mám právo odmietnut zmenu pozicie? Pre mna to tiez nie je lahka praca, sama by som sa na tu poziciu nikdy nehlasila.
Ďakujem za odpoveď.

zooeynka
2. mar 2023

Stalo sa mi podobne, a mohla som vziat poziciu alebo dat vypoved :/

nafka0483
2. mar 2023

Mas vykonavat pracu podla zmluvy.
Mozu ti ponuknut inu poziciu, dodatok k zmluve ale ak nesuhlasis, tak nepodpises.

Je mozne ze si potom najdu dovod na vypoved - zrusia poziciu a pod.

martinkatinka
2. mar 2023

S nou mozu ukoncit PP v skusobnej dobe. Ty nemusis suhlasit so zmenou pracovnej pozicie.

nafka0483
2. mar 2023

@zooeynka Preco by si davala vypoved? Mal ti ju dat oni ak nasli zakonny dovod.

zooeynka
2. mar 2023

@nafka0483 nasli zakonny dovod, zrusili moje miesto, resp. ho presunuli ma uplne ine oddelenie, kt.s mojou pracou nesuviselo. Ucila som sa komplet nove veci.

zooeynka
2. mar 2023

...ale tuto u autorky jej miesto nezrusili, na jej mieste by som nesuhlasila s novou poziciou. Ale co urobi zamestnavatel je otazne....

autor
2. mar 2023

@zooeynka To cakam, ze spravia aj u mna. Proste ked nebudem suhlasit, tak so mnou vybabru ☹️

autor
2. mar 2023

@martinkatinka Ano, to je logicke. Ale je to ich clovek, ktoreho si tam chcu nechat.

zooeynka
2. mar 2023

Otazka je, nakolko si pre zamestnavatela zaujimava, ci sa radsej rozlucia s tebou alebo s tou novou....

deti95060810
2. mar 2023

jasné že ak budú chcieť tak ťa pošľú do čerta a to nemusíš ani súhlasiť so zmenou prac. pozície....zažila som. Skús si hľadať niečo nové, lebo z tohto nič dobré nevznikne...
Nespravodlivosť vládne svetom....a na SK zvlášť.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dianka555
2. mar 2023

Nepoteším ťa, stáva sa to dosť často. Pravdepodobne bude po známosti a tvoje slovo alebo to že odmietnes druhu prácu ich nezaujíma, mohli nájsť nového človeka ľudí je dosť. Na tu pozíciu predsa musel byť pohovor a viac ľudí malo záujem. Je tam jeden deň a už teba idú preradiť na iný flek. Skús odmietnuť, uvidíš čo bude.

autor
2. mar 2023

@zooeynka No sice nikdy nemali problémy so mnou,praca vzdy urobena, robila som aj nad ramec...Ale nova je ich clovek, ktoreho tam chcu proste mat aj ked nic nebude robit... Tak volba je jasna. Ja to nebudem 😁

autor
2. mar 2023

@dianka555 Ano, je po znamosti. Proste ich clovek a potrebuju ju strcit niekde...

simca06022011
2. mar 2023

No tu mozes urobit to, ze miesto odmietnes a budes trvat na tom, ze mas paltnu zmluvu na danu poziciu, rovno mozes povedat, ze prepustit mozu ju, ked pre nu nemaju pracovne miesto. Ak to neurobia, ukoncia ti pracovny pomer a tu by som sa moznooo ak velmi by sa mi chcelo natahovat, obratila na pravnika/mozno sj inspektorat by poradil??/. Nepodpisala by som vypoved dohodou ani nic podobne. TOtiz, tvoje pracovne miesto sa nezrusilo, cize "zrusit ho nemozu" a dat ti vypoved kvoli jeho zruseniu. To miesto stale je ale chcu ta vymenit. Tak si aspon dobre podmienky vypovede vyjednaj :D odstupne atd.
Ale teda pockala by som na nejakeho pravnika aby poradil 🙂)

autor
2. mar 2023

@deti95060810 Hladam si uz 2 mesiace novu pracu lebo sa zmenilo vedenie a vidim ako sa spravaju. Bohužiaľ bez sance.

zooeynka
2. mar 2023

Aspon na odstupnom trvaj, mas narok zo zakona. Len nepodpisuj dohodu o skonceni prac.pomeru.

dianka555
2. mar 2023

Tak to vyzerá že tam skončí viac ľudí, pokračuj v hľadaní práce. Je to nefér ale u nás bežná vec, dosadia si tam svojich.

tykat
2. mar 2023

V prvom rade, co mas v zmluve? Aku prac.poziciu?
A po dalsie, aka je ta nelahka praca? Ak to nie je napr. vykladanie kamionov ale nieco kde sa mozes posunut dalej tak to zober ako vyzvu. Nova to nevie tak sa s tym popasuj. Naucis sa, a pytaj si vyssi plat 😉

nafka0483
2. mar 2023

@zooeynka Ked zrusia tvoje miesto, tak dostavas vypoved - s odstupnym atd. Ak das vypoved ty, tak sa pripravis o to na co mas narok. Preto mali dat vypoved oni tebe.

nafka0483
2. mar 2023

Autorka ak s tebou chcu vybabrat, tak zrusia poziciu informator, vytvoria poziciu vratnik alebo recepcna a pod. Poupravia napln prace a je to :-/

autor
2. mar 2023

@nafka0483 Ano, aj nad tymto som rozmyslala. 😐 Ak odmietnem, aj tak si proste najdu sposob ako dosiahnut svoje.

martinp288
2. mar 2023

Skús to zo zamestnávateľom riešiť. Máš na danej pozícií viac skúsenosti ako nová pracovníčka, poznajú ťa, poznajú tvoju prácu.

nafka0483
2. mar 2023

Autorka skus, nesuhlas s inou poziciou a uvidis co bude. Aj tak pises ze hladas inu pracu.

autor
2. mar 2023

@martinp288 Budem to s nim riesit urcite. Teraz mam dovolenku. Ale potrebujem si zistit na co mam vlastne pravo aby som sa vedela brániť.

zooeynka
2. mar 2023

@nafka0483 chapem to. Ale odist som z tej prace nechcela, nemala som kapacity, chut ani nervy si hladat nic nove....bola som cerstvo po RD a vzala som aj "prelozenie" s novou naplnou prace. Nic by mi neriesilo zobrat 2 mesacne odstupne a ist na UP :/

nafka0483
2. mar 2023

@zooeynka Jaaj ze ty si vzala novu poziciu, ja som myslela, ze si praveze dala vypoved 🙂

viera27
3. mar 2023

Nesmu ti zmenit zaradenie bez tvojho suhlasu a nesmu ta kvoli tomu prepustit. Mozu samozrejme hladat ine zamienky. Ale tak to proste je. Hladaj si novu pracu aj nadalej a cakaj ako sa to vyvrbi. A davaj si echt pozor na dochadzku 🤣. V byvalej firme sa takto snazili jednej zbavit a nakoniec vysudila pekne prachy,resp. Sa s nou dogodli,kedze sudy su v tychto pripadoch na strane zamestnanca. V kazdom pripade s pracou ako takou by som sa uz asi rozlucila,otazne je len kolko z toho vytiahnes.

autor
3. mar 2023

@viera27 Ďakujem za odpoveď. Som rada, ze budem vedieť aspon argumentovat. Nechcem ustupovat stále takze budem trvat na svojom mieste. A ano, zaroven si budem hľadať nove miesto lebo je mi jasne, ze im budem trnom v oku.

mira0611
5. mar 2023

Akoze ty tam pracujes roky a ona tam pracovala 1 den a obsadila ti robotu?!
Toto nie je normalne. Vsak nech najdu pre nu inu pracu v spolocnosti alebo ju prepustia.
Nemusis suhlasit so zmenou prac.miesta, priamo to odmietni a uvidis ako zareaguju.
Ja by som urcite nepustila skusenu osobu zo spolocnosi kvoli zelenacovi.