Priepustka na doprovod dieťaťa k lekárovi

h2
24. máj 2014

Milé mamičky, chcela by som sa opýtať, ako je to s priepustkou z práce, ak idem s dieťaťom na vyšetrenie k lekárovi, o ktorom mi on dá aj doklad. Pritom nezostávam na OČR, ide len o návštevu lekára. Lebo som počula názor, že toto platí len na celý deň. (Ak idem sama k lekárovi, odídem z práce len na ten čas a po vyšetrení sa vrátim, ale vraj pri doprovode dieťaťa to neplatí, buď je to celý deň, alebo nič.) Neviem, či je to pravda, ani kde hľadať odpoveď, tak píšem sem a budem dúfať, že mi niekto odpovie, aj napriek tomu, že sa jedná o dosť nezáživnú tému. 🙂

pralinka25
24. máj 2014

ja chodim s dietatom na priepustku presne tak ako so sebou cize len na tu dobu ako sa vybavime ziadne ze na cely den jedine.

h2
autor
24. máj 2014

@pralinka25 Ďakujem za odpoveď, ja som bola so synom na vyšetrení okolo obeda a potom sme už išli domov, do práce som sa nevrátila (doobeda som v práci bola). Viem, že mám nárok na 7 celých vymeškaných dní pre seba a 7 pre dieťa, nikdy som to nezneužívala, len teraz neviem, ako si to mám napísať do výkazu, pred pár mesiacmi som niekde počula to s tým celým dňom, len som tomu nejak nevenovala pozornosť a teraz neviem, ako to je. Zamestnávateľa sa pýtať nechcem, lebo mi v záujme vlastného prospechu neuzná ani to popoludnie, čo som v práci nebola. 🙂

anazuz19
24. máj 2014

@h2 Na rodinných príslušníkov je nárok na pracovné voľno 7 dní v roku, na seba ďalších 7 dní. Práveže aj návšteva lekára s rodinným príslušníkom je len na dobu nevyhnutného ošetrenia, napr. v tom istom meste celý deň zamestnávateľ obvykle nechce tolerovať, lebo nemôžeš byť u jedného lekára od 7.00 do 15.00.
Ak ale idete do iného mesta a nie je z časových dôvodov možné vrátiž sa do práce, je možné si vyčerpať celý deň.

hrzulka
25. máj 2014

U nás platí priepustka celý deň,7dní ja,7dní rod. pris.,môžem si vybrať aj po hodine,ako potrebujem 🙂

havana_frost
25. máj 2014

@h2 zakon hovori "na nevyhnutne potrebny cas, najviac na 7 dni v kalendarnom roku". Takze urcite aj po hodinach.

mircalla
25. máj 2014

@h2 Je to na kolko potrebujes, 7 dni v roku maximalne.
Na cely den alebo nic? urcite nie. ja ked som bola 3 hodiny som si napisala 3 hodiny. znamena to, ze mam stale narok na 6 dni a 5 hodin....neberie sa to ako cely den. ked je nutne cestovat, alebo je to na dlhsie, kludne aj cely den
Mas teda zaujimaveho zamestnavatela, ze ti to neuzna, u nas firma by si take cosi nikdy nedovolila

havana_frost
25. máj 2014

Ja len tak pre zaujímavosť, rozhodne sa nechcem vadiť, ale myslím, že doba cestovania do tohto času nepatrí. To by si mal zamestnanec pokryť "inak" (dovolenka, cestovať pred/po prac. čase). Neviete mi potvrdiť/vyvrátiť, či je to tak? Nejaká vyhláška, výklad zákona, neviem... akú máte skúsenosť?

stefka33
25. máj 2014

Manžel chodí so synom na celý deň. Oni v práci dodržiavajú pravidlo, že sa tieto priepustky využívajú na plánované návštevy lekára a vyžadujú tak dva týždne dopredu nahlásiť. V prípade akútnych stavov si berie OČR, ale niekedy aj tú priepustku - s tým, že dopredu vie, že ho čaká prednáška o tom ako sa majú priepustky používať. Ale potom mu to aj tak uznajú. 🙂 Ak je dieťa školopovinné, alebo v predškolskom veku - teda vyžaduje dozor dospelej osoby, tak to u nich v práci uznávajú na celý deň. 🙂 Ale, keď si berie priepustku na seba, tak len na nevyhnutný čas môže, poprípade musí zdôvodniť prečo sa nemôže vrátiť do práce. 🙂

janinah
25. máj 2014

@anazuz19 u jedného lekára nemôže byť celý deň,ale napr. dieťa s boľavým zubom alebo s rozkvapkanými očami a zhoršeným zrakom od očného lekára alebo po malom chir. zákroku /bradavica napr./ to dieťa nepošleš späť do školy po návšteve lekára,ale berieš ho domov a ostaneš s ním,preto ja píšem rodičom na priepustku celý deň,ak to požiadajú,hoc aj od nás z amb. odchádzajú trebárs o 11tej hod./po malom chir. zákroku/

janinah
25. máj 2014

@havana_frost ak ti lekár napíše celý deň,tak to zamestnávateľ má uznať,ale zákon na to neviem dať

sisaha
25. máj 2014

@h2 ak ti lekar napise na priepustku cely den, tak plati cely den. Ak ti nenapise nic, tak sa rataju hodiny od kedy si odisla a kedy si sa vratila. Pocita sa do toho aj cestovanie z/do zdrav. zariadenia. Dôležitý je údaj, ktorý si si oklikla na dochadzkovom zariadeni.
Ak mate pohyblivu prac. dobu a ta je napr. od 9-15 hod, a budes cely den,tak si tie dve hodiny budes musiet nadrobit - rata sa iba pevna pracovna doba. Ale toto sa môže u rôznych zamestnavatelov líšiť a niekde akceptuju aj tu pohyblivu cast

ja som kedysi tieto prekazky vyuzivala ako celodenky, napr. ked vo stvrtok dcera ochorela, alebo bola to iba zvysena teplota so soplami a vedela som, ze do konca vikendu bude ok. Vtedy som si brala celodenne P-čko ako navštevu u lekara a nečerpala OČR.

h2
autor
25. máj 2014

Ďakujem vám, dievčatá, tak teda odovzdám priepustku od lekára a nebudem to ďalej riešiť, pokiaľ do toho zamestnávateľ nebude rýpať. Ešte raz vďaka, pomohli ste mi. 🙂

jakubko2008
9. jan 2017

Do roka mas narok 56 hodin na doprovod s dietatom a mozes si to delit ako potrebujes a tak isto aj na seba mas rovnaky cas 56 hodin a mozes si to tak isto delit. Nenechaj sa ojebavat zamestnavatelom a nakukni do zakonov.