Prichádza kríza a hromadné prepúšťanie?

13. okt 2021

Prepáčte za depresívny príspevok, ale som vydesená. Pracujem v auto-moto priemysle, všade nedostatok čipov, raz sme doma, potom zase ideme do práce, u nás zrušili úplne nočné smeny, už aj prepustili nejakých zamestnancov... bojím sa straty práce. Myslíte, že prichádza kríza a hromadné prepúšťania?

nafka0483
13. okt 2021

Kriza tu uz je, cipy chybaju uz dlhsie, problem ma automobilovy priemysel, ale aj IT a dalsie odvetvia.

Nikto ti nepovie, ci o pracu prides ci nie, objem vyroby sa znizuje, ani samotni zamestnavatelia nevedia co bude. Nebud vopred v depresii, kym pracu mas, tak je to dobre. Ked o nu prides, tak najdes inde - ak robis na nejakej kvalifikovanej pozicii (inzinier, R&D a pod.), tak pracu najdes aj inde, ak robis na nekvalifikovanej pozicii - napr. vo vyrobe ako operatorka, tak najdes tiez, mozno v inom odvetvi, ale najdes ;)

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
13. okt 2021

@nafka0483 ja by som taka optimistka nebola. Ked zrusia prevadzku viacere fabriky,kde si ti vsetci ludia najdu pracu? Su to tisicky ludi,nebavime sa o desiatkach. Kazdopadne nemyslim si,ze dojde k hromadnemu prepustaniu. Nedostatok cipov je uz davnejsie.

nafka0483
13. okt 2021

@marca12 Tak nehovorim o situacii kde v jednom meste alebo oblasti naraz v rovnakom case zrusia x fabrik. Hromadne prepustanie sa oznamuje vopred.

A ak sa to dotken len "par" ludi - v zmysle, ze proste musia redukovat, tak su zas ine odvetvia kde sa teraz dari, alebo kde ludi potrebuju vzdy, cize praca sa da najst stale.
Aj pocas pandemie sa praca dala najst - ale mnoho ludi vymyslalo, ze z nejakeho dovodu nevyhovuje. Ale kto naozaj chcel pracovat a bral co prislo, tak vedel najst.

autor
13. okt 2021

@nafka0483 V niečom máš pravdu, ale bavíme sa o tisícoch, možno desiatkach tisícoch pracovných miest, kde nájdu všetci prácu? Všetci sa do skladov a obchodov nezmestia a nekvalifikovanych prác zas až tak veľa nie je.

autor
13. okt 2021

@miriam11 Pravda, a ešte míňajú na očkovaciu lotériu.

nafka0483
13. okt 2021

Ale ty si myslis, ze tu teraz realne hrozia tisice alebo desattisice prepustenych ludi naraz?

tenerifka
13. okt 2021

Nie je dopyt, polovica sveta pandemiou strasne utrpela, a pre mnohych je priorita jest, nieto kupovat nove auto. Je to vsetko jedna velka retaz, vsetci sme zavisli na vsetkych. Ani supermarkety nemaju zdaleka takyobrat ako pred pandemiou (aspoñ teda tu na juhu), ludia co prisli o pracu nenakupia z podpory ci soc. pomoci to iste, ako z riadnej vyplaty

autor
13. okt 2021

@nafka0483 Veď sa pozri na Škodovku, tam zastavujú výrobu a problémy majú všetky automobilky. Takže ľudí sa zbavovať budú, nikto im nebude platiť za to, že sedia doma.

sasa1310
13. okt 2021

Nemecký Volkswagen zvažuje prepustiť 30 000 zamestnancov.

pragmaticka
13. okt 2021

Nieje dopyt? Prosím? Asi ťažko! Na jedno vozidlo čakáme už 1 rok kôli čipom, nehovorím o ďalších! Ten istý problém hlási hneď niekoľko dodávateľov z rôznych odvetví. Bavím sa s managementom, ja riešim s nimi vôbec schopnosť dodať, oni práve rozhodujú s kt. zamestnancami sa musia najbližšie dni/týždne rozlúčiť. Nevyzerá to vôbec dobre!! Ako mi minule povedal jeden manažér, teraz keby ste mali aj 100tis na nové auto, nekúpite lebo nie je!!

palisko
13. okt 2021

Nejde len o čipy. Začína sa aj kríza základných surovín na výrobu. Hlinikáreň v Žiari nad Hronom vypína pece. A údajne sú v európe zásoby horčíka, ktorý sa používa na výrobu hliníka len do konca novembra. Čína prestala dodávať. Cýbajú plasty, konektory do áut už lisujú z ružového plastu na výrobu bábik. Dražie ropa, plyn, elektrina. Niečo sa deje čo som zachytil v Duslo Šaľa, prestanú sa vyrábať hnojivá? Poľnohospodárstvo je od toho závislé.
@tenerifka by si sa čudovala, ako rastie dopyt po autách, jazdenky sa predpokladá zdraženie až o 25%

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
13. okt 2021

@tenerifka dopyt je a poriadny. Akurát sa načakáš aj polroka na nové auto a priplatíš si o dosť oproti minulému roku.

tenerifka
13. okt 2021

@palisko nie som na Sk a tu, kde som ja, nie je o nove auta zaujem,kazdy sa snazi opravit to svoje stare, nie je praca, nie su prachy. Nepisem o mercedesoch, ale o low cost znackach ako Opel ci VW

tenerifka
13. okt 2021

@sasa1310 tak zalezi..... Nacakas sa na nove auto? Coze? Na ake?

sasa1310
13. okt 2021

@tenerifka na normálne priemerné autá.

niekto2hy
13. okt 2021

Dnes som pre istotu objednal olej do auta,este ,,normalnu-2020" cenu.

zuzulkazu
13. okt 2021

@miriam11 napodobne a teraz do toho este spekulativne vyletene ceny elektriny plnynu-pokial sa to rychli neunormalni a zacnu hromadne fabriky prestat vyrabat to bude este len pruser, a netika sa to len sk, ale celej eu, resp kazdeho nesamostatneho statu ako sr. Mozeme velmi sakrado dopadnut...

simca06022011
13. okt 2021

NO akurat dnes riesim AdBlue, kedze zase ja rpacujem v "olejovom" segmente... panika neskutocna vsade. Teraz 150 objednavok na adblue a hadam kazdu minutu pipaju nove... ja neviem kam posleme kamion pre to, lebo ani dodavatelia tolko nemaju.. pred chvilou som nahodila sudy a uz su prec... pritom bezny odbyt bol tak 2-3 objednavky tyzdenne... A na cely tento cirkus stacila kratka sprava v telke. Totlana psychiatria.

Ja sa divim roky, ze dokazu umiestnit MILIONY aut, co rocne vyprodukuju, nechapem kam atd,ale urcite im nestoja na parkoviskach. Tomu ze automobilky obmedzuju vyrobu rozumiem, ked cely svet bol v krize,ludia prehodnotia ci musia mat nove auto atd., lenze nejaky dopyt stale je a ani len ten nedokazu pokryt, ked im chybaju komponenty...

Dopad vsetkych "eko" regulacii to bude tiez zhorsovat, pretlacanie elektrickych aut /kto vie ci vsetky automobilky vobec budu mat o to zaujem - neviem nesledujem/ a ceny porastu vsade, kedze nafta pojde hore, vsetky vyrobky treba minimalne doviezt, ak priamo nejak s ropou a ropnymi produktami nesuvisia. Proste s tym sa bude treba zmierit. Uz roky je avizovane, ze sa bude znizovat produkcia/ zvysovat cena, postupne to aj vidno, plus k tomu korona prisla, znizila sa zisky.. teraz to treba dobiehat.

Co sa bude diat dalej netusim. Rozumiem, ze idu hore energie, ale aky problem ma fabrika napr. zvysit ceny.. urcite je to schodnejsie ako nedodavat tovar/vypnut vyrobu. Hlavne ked je dopyt, lebo bez toho produktu nevedia fungovat a aj dalsie odvetvia to ma negativne ovplyvnit... Podla mna teraz budu na ceny energii vsetci somrat, a stazovat sa a riesit. Nasledne dotacie a pod. tahat od statu, pod vyhrazkami prepustania. Nemusi to byt pravda, ale ja proste z tych lamentacii vsade, mam takyto pocit zo situacie. Prisiel kovid, stat zadotuj,zvysuju sa energie, stat zadotuj a predtym tiez, chcete aby sme u vas urobili fabriku, nuz zadotujte, ulavy dajte... a nedaj boze zvysit mzdy/odvody, lebo budete mat drahych zamestnancov a zase budeme chciet dotacie, inak ich prepustime... mne to pride aj trosku spekulativne uz...

Bohuzial sme velmi orientovany na tento jeden segment a zase vidno, ake je to na figu. Nemame dost firiem pre velky pocet ludi, ziadne polnohospodarstvo, nemame nic, kde by sa ludia z fabrik zamestnali. A dalsia vec... nie kazdy pojde robit do maštale alebo na pole (keby aj mali na ktore/kam)... Plus samozrejme, vela podnikatelov ma toho uz dost a proste zbalia "švestky" a vykaslu sa na to...

autor
13. okt 2021

Myslíte, že za toto čo sa deje môžu tie obmedzenia a lockdown? Alebo ako je vôbec možné, že nič nie je..? Nechápem to. Navyše všetko zdražuje, potraviny išli citeľne hore, benzín tiež.

autor
13. okt 2021

A to sme s mužom plánovali, že zapracujeme na bábätku, no keď vidím, čo sa deje...radšej nie.

nafka0483
13. okt 2021

My cakame na notebooky - nenormalne cakacie doby su, lebo nie su cipy. Auta to iste - dopyt je, ale nie je ako vyrabat, lebo chybaju komponenty. Na nase auto sme cakali rok, lebo nestihali vyrabat :D

A tak ako spomenula @viestta su odvetvia kde je permanente nedostatok ludi. Ale presne ako som napisala - toto nie, lebo nevyhovuje mi toto, nevyhovuje mi tamto. Ak je raz niekto v nudzovej situacii a skutocne pracovat chce a neprebera, nevymysla, tak pracu najde stale.

simca06022011
13. okt 2021

@nafka0483 a to tiez, som si chcela obnovit pc, lebo graficku kartu mam este z roku pana a uz mi ledva ide a ako.. nula bodov :D

pseudomonas87
13. okt 2021

Manžel je strojár v Stuttgarte, už rok dozadu hovoril o Tom, aký je celý priemysel automobilový, aj celý Mercedes v strašnej kríze......hodne prepúšťali minulý rok

nafka0483
13. okt 2021

@simca06022011 No ja v praci nemam ako riesit stovky-tisice kusov, pretoze sa proste nedaju objednat, vsetko stoji a caka.

niekto2hy
13. okt 2021

@simca06022011 Pokial to nie je na hry a graficke programy,tak android to nahradi.

simca06022011
13. okt 2021

Autorka, podla mna za tym, ze nieco nie je bude bud naozaj nedostatok toho materialu (mozno vypadok, ak bol lockdown vo fabrike??), alebo spekulacie. Preco napr. ako pise @palisko nedodava Cina?
A kriza moze za zdrazovanie napr. tym, ze firmy boli v strate velkej, musia investovat do inovacii, lebo tlaciich legislativa do novych "ekologickych rieseni"(prednedavnom som citala ako velke naftarske firmy, mali uz pred par rokmi okresat vyrobu... a nie o par percent, uz si to presne nepamatam)... Davno sa kritizuju napr. dieselove motory, vymyslaju blbosti... kolko plynu a energie sa minie na vyrobu adblue ? co je aditivum aby "auticka" nedymili a boli ekologickejsie... co je na tom ekologickejsie? baterie do miliard aut budu z coho vyrabat? ako ich potom budu likvidovat? Tiez to bude super ekologicke. A takto myslia asi aj vyrobcovia aut... Ale ano, zasoby ropy su obmedzene, treba s tym nieco robit, ale neviem ci prave toto je to spravne riesenie.

@nafka0483 no vyborne, tak mas hlavu v smutku ako ja z toho AdBlue.. normalne mam stres 🙄 🙏 idem si daco supnut na nervy... a to je iba 1 DEŇ u nas.
Ale ked si to tak prebehnem, tak aj minuly rok, aj tento, velmi tazko sa v EU zhanaju napr. tie motorove oleje s kt. obchodujeme my (ako su, len cakame na bezny olej aj 2+ mesiace)

simca06022011
13. okt 2021

@niekto2hy no prave na programovanie som to chcela, lebo mi to strajkuje... a uz ked sme sedeli doma aj nejaku hru by som dala... takto mi fakt len ten modry kôň ostane :DDD