Pri nástupe do prvej práce mi dali podpísať aj dohodu o skončení pracovného pomeru

3. júl 2020

Ahojte, nastúpila som do svojej 1. práce po strednej a podpisovala som rôzne papiere a hneď mi dali podpísať aj dohodu o skončení pracovného pomeru.. toto sa bežne robieva? Ešte aj tá pani, s ktorou som to podpisovala, mi hovorí, že "potom tam len dopíšeme datum".. takže ma môžu hocikedy vyhodiť, veď môj podpis na dohode už majú.. 😀 neplánujem tam byť dlho, ale je mi to trochu divné.. nie je to protizákonné alebo čo?

s_a
3. júl 2020

Neviem ci je to protizákonné, ale ešte som sa s tým teda nestretla..

maja170
3. júl 2020

Ja som teraz k 30.6.tiež ukončila prac.pomer dohodou,no hneď na začiatku pri podpísaní pracovnej zmluvy som mala uvedené, že trvá do 30.6.

klarissa25
3. júl 2020

otazka je že prečo si to podpísala...🙂

mogaa
3. júl 2020

Nie je to bežné, zamestnávateľ s tebou môže skončiť PP kedykoľvek počas skúšobnej dobe, v opačnom prípade sa dáva práca na dobu určitú alebo ti dá klasicky výpoveď s odstupným.....takže ano, urobila si hlúposť že si im to podpísala, lebo takto ťa môžu vyhodiť kedykoľvek (teda aj po skúš.dobe)a bez odstupného....podpísanú dohodu o skončení PP už majú😉takže nabudúce niečo takého nepodpisuj.....

autor
3. júl 2020

@klarissa25 lebo je to fajn praca za dobry peniaz a budem tam len kratko.. mňa zaujima, či sa to takto robieva 🙂

autor
3. júl 2020

@mogaa a nahodou odpoved na moju poslednú otazku nevieš?

mogaa
3. júl 2020

či sa to robieva bežne? nie, nerobieva....tvoj budúci zamestnávateľ je špekulant😉

klarissa25
3. júl 2020

protizakonné to určite nie je, je to tvoja sprostosť že si to podpísala, ale ked tam chceš byť kratko aj ked sa tam super zaraba, čomu nerozumiem, tak je to tvoja vec... a tiež sa to bezne nerobieva

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
damtiporiti
3. júl 2020

A prečo si podpisovala prázdny papier?

damtiporiti
3. júl 2020

@klarissa25 asi tam bude len na prázdniny kym nepojde na vš

mogaa
3. júl 2020

nie, protizákonné to nie je, dohoda o skončení PP sa bežne podpisuje - ale ak ti ju dá podpísať zamestnávateľ po skúš.dobe - dá ti aj odstupné....dohoda je o tom že so skonečení PP súhlasia obe strany a za podmienok ktoré sú v dohode uvedené.....takže ak by si neodísala dohodu v prípade že ťa chce zamestnávateľ prepustiť, musel by ti dať klasickú 2-mesačnú výpoveď - čiže mala by si ďaľšie 2príjmy....

klarissa25
3. júl 2020

@damtiporiti ale len asi

klarissa25
3. júl 2020

@mogaa kedze tam robí prvýkrat tak výpovedna lehota je mesiac, pokial to nemaju inak ukotvene v zmluve, to len tak mimo....

mogaa
3. júl 2020

@damtiporiti to by jej nemusel dávať podpísať dohodu o skončení PP - v skúš.dobe ju môže prepustiť kedykoľvek
@klarissa25 ano máš pravdu, ja som skoro všade robila viac ako rok, takže som mala vždy 2-mesačnú.....

ibrunova
3. júl 2020

Áno, podpísala si dohodu o skončení, len ti tam buchnú dátum a kedykoľvek ťa môžu prepustiť. A je to špekulant, normálny zamestnávateľ by ti takéto nikdy nedal podpísať..

autor
3. júl 2020

@mogaa myslim, ci to nie je protizákonné podpisat dohodu o skonceni (bez dátumu) hned pri podpise zmluvy, ešte pred nastupom do prace.. ale asi nie 🙂 len to som chcela vedieť

klarissa25
3. júl 2020

no nie je....

ibrunova
3. júl 2020

nie je to protizákonné, ale nemusela si to podpisovať.

damtiporiti
3. júl 2020

@mogaa
@klarissa25 ja len vychádzam z toho, že toto študenti bežne robia, ale ktovie ako to tam celé bude 🤷‍♀️

autor
3. júl 2020

@ibrunova a myslíš, že by ma vzali, keby som to nepodpisala?

mogaa
3. júl 2020

A v čom by to malo byť protizákonné? Veď ty si to podpísala a dobrovolne - to že si to podpísala pri podpise je tvoja hlúposť(ok, nevedela si)....nabudúce nič podobné nepodpisuj......tvoj budúci zamestnávateľ je špekulant.....ale protizákonné to teda nie je - podpísala si to dobrovolne , vedela si čo podpisuješ a aj čo to pre teba znamená....

autor
3. júl 2020

Ďakujem za odpovede.. takže zamestnávateľ mi môže dat na podpis hocičo a je len na mne, či to podpíšem 🙂

mogaa
3. júl 2020

Dohoda je preto dohodou, že s ňou súhlasia obe zmluvné strany.....takže pokiaľ pre teba nie je výhodná, nemusíš ju podpísať......Musíš podpísať pracovnú zmluvu, niekde sa pdpisuje na zvlášť papieri náplň práce(ak nie je špecifikovaná v prac.zmluve), prípadne ak máš hmotnú zodpovednosť tak sa podpisuje aj tá....Dohoda o skončení PP sa podpisuje pri ukončení PP - a keďže je to dohoda, musia s ňou súhlasiť obe strany(čo podpíšu), takže tú nie si povinná podpísať....

ivkazba
3. júl 2020

Nie nerobieva sa to a žiadny seriózny zamestnávateľ to ani nerobí. Takto ťa totiž môžu "vyhodiť" kedykoľvek a bez dôvodu a okamžite. Lebo ty si im na to dala vopred súhlas.

Odporúčam pre budúcnosť... Ak si nebudeš s niečím istá, povedz že sa chceš poradiť a vypýtať si deň času. A teda sa najprv poraď až potom podpisuj niečo čomu nerozumieš a o čom nevieš ako ťa to bude právne obmedzovať.