Prenesenie dovolenky

janulina.k
17. sep 2015

Dobry den. Pracujem v skolstve, tento mesiac som nastupila spat do prace. Avsak este stale som do decembra 2015 na RD. Dozvedela som sa, ze mi prinalezi vycerpat 71 dni dovolenky, z toho 41 starej a 30 dni novej za tento rok od sept. Moma otazka znie. Je nutne vycerpat si tu staru dovolenku do konca tohto roka alebo je mozne ju prenasat do dalsieho roka? Viem, ze za tento rok je to mozne ale co s tymi dnami, ktore mi vznikli pocas MD a RD. Zamestnavatel sa ma snazi oklamat a tak by som rada zistila ako to v skutocnosti je. Dakujem pekne za rady 🙂

sorciera24
17. sep 2015

@janulina.k stara pokial viem, sa nemoze prenasat...len nechapem, preco ste si ju necerpali uz cez letne prazdniny......ja som to pri prvej materskej riesila tak,a by mi stara dovolenka neprepadla....

majusqa77
17. sep 2015

prenesenie dovolenky je mozne len cez 1 kalendarny rok, takze za rok 2014 musis do konca roka 2015 vycerpat. nad 20 dni ti mozu preplatit (§116 ods.2 zákonníka práce). tym, ze si nastupila do prace sa na teba vztahuje akoby si uz na rd nebola

sorciera24
17. sep 2015

@janulina.k presne, poziadaj o preplatenie starej dovolenky.....

majusqa77
17. sep 2015

@sorciera24 ale vsetku nemusia preplatit..

sorciera24
17. sep 2015

@majusqa77 to uz neviem, to sa do toho nevyznam...

eeffka
17. sep 2015

@janulina.k najprv k novej dovolenke, viem ze v skolstve mate viac dni ale 30dni za 4m nie je dobre, ved to by si za rok mala narok na 90dni to asi nemas , pokial viem skolstvo je niekde okolo 40dni
takze toto v prvom rade si prever lebo podla mna haluz

stara dovolenka: zamestnavatel ma pravo podla zákonníka prace ti nariadit cerpanie 20dni dovolenky podla svojho uvazenia §111, cize by si preniesla cca 20dni starej a tu ti mozu nariadit cerpat tiez

nepises "ako sa ta snazi oklamat", napis viac, ale k preplacaniu dovolenky je mozne pristupit ked sa nijak raz neda vycerpat dovolenka, pri odchode z prace a pod...tu dovod nevidim
to ze ty by si pripadne nemala zaujem o jej cerpanie ale o preplatenie je bezpredmetne

mimiatomi
17. sep 2015

dovolenku za RD a MD som aj ja musela vyčerpať do konca kalendárneho roka a za tento rok čo ti prináleží môžeš preniesť. Ja som bola v tejto situácii minulý rok rok presne od septembra.

majusqa77
17. sep 2015

inak este - pocas RD narok na dovolenku nevznika. neviem ako je to v skolstve, ale predpokladam, ze ani tam nie. narok na dovolenku vznika iba pocas MD

janulina.k
autor
17. sep 2015

@sorciera24 pravdupovediac som netusila kolko dni dovolenky budem mat, takze mojou vinou som nezacala skor. Lenze zamestnavatel vedel presny pocet a cakal, ze na to nepridem, prepadne mi a nebude musiet nic platit. Upozornovala ho na to personalistka, ale tvaril sa, ze jeho sa to netyka. Ak sa nedohodneme inak, budem dokonca roka dovolenkovat 🙂 neposkytol mi moznost cerpat ju pocas leta, ked sa neucilo, budem cerpat teraz. Len to mu asi nebude vonat..

eeffka
17. sep 2015

@majusqa77 to nie je tak celkom pravda, velmi zavisi od datumov, ja som napr mala plnu dovolenku aj za 1.rok RD, lebo mi tam presla MD co je vykon prace a zaroven som sa este ten rok na konci vratila v takom case ze nevzniklo kratenie

eeffka
17. sep 2015

@janulina.k tak potom to urob tak ze si vypis dovolenkovy listok, oni ti ho zamietnu, a na zaklade toho ze ti zamestnavatel neumoznil cerpat ziadaj preplatenie
Zo vsetkeho kopie pisomne

majusqa77
17. sep 2015

@eeffka este raz. pocas RD narok nevznika, vznika iba pocas MD. ak mas 60 dni za rok odpracovanych, vznika celorocny narok na dovolenku. ak mas viac ako 100 neodpracovanych pracovnych dni, narok sa krati.

eeffka
17. sep 2015

@majusqa77 OK tak ak chces slovickarit nie za RD ale za rok v ktorom cerpanie RD prebiehalo
konkretny pripad, ja : rodila som v 2/2012 na MD do 8/2012, za MD plny narok, za 9,10,11,12/12 na RD spolu 85dni co je menej ako 100dni na kratenie, plny narok na dovolenku
rok 2013: na RD som bola do 4/2013 co je tiez nejakých 80dni cize pod 100na kratenie a nasledne som nastupila opat cely narok na dovolenku za cely rok...
opakujem je potrebne poznat presne datomy na pocitanie dni na kratenie. Neda sa pausalizovat ze za obdobie kedy je zena na RD , automaticky nema narok... moze mat

majusqa77
17. sep 2015

@eeffka presne takto potom vznika, ze si niektore maminy myslia, ze im vznikne pocas RD narok na dovolenku. bohuzial, o tom zakony su - o tych slovickach

janulina.k
autor
17. sep 2015

@eeffka oklamat tym sposobom, ze mu idd o to, aby som neprisl na to kolko dni mi dovolenky zostalo. Od aprila vedeli, ze nastupujem v novom roku, cize sept.2015,kazdy mesiac sme o tom diskutovali. Povodne som planovala nastupit uz skor v auguste, ale neumoznili to, vraj az od sept. A tak som mohla cerpat dovolenku uz v juli a augustd. No cakali, ze to necham tak a tym padom by stara dovolenka prepadla. Moja chyba bola v tom, ze som si nezistovala skor kolkodni dovolenky mi prinalezi. Pocitala som s ovela nizsim poctom..

janulina.k
autor
17. sep 2015

Na matersku dovolenku som nastupovala 12/2012 do 8/2013. Na RD od toho datumu do 9/2015

majusqa77
17. sep 2015

@janulina.k kolko mas rocny narok na dovolenku? 30 dni?

janulina.k
autor
17. sep 2015

@majusqa77 45 dni

majusqa77
17. sep 2015

@janulina.k aha, takze za rok 2015 tam uz pravdepodobne mas to kratenie uplatnene. stara dovolenka je podla mna este z roku 2013. tam by malo platit, ze vsetko, co je dodatkova dovolenka nad 20 dni/rok by mohli preplatit = 25 dni. a zbytok zo starej si skusit vycerpat, lebo prepadne.. tolko moj nazor..

eeffka
17. sep 2015

@majusqa77
@janulina.k
akurát som doratala 🙂
rok 2013: narok na 45dni , asi ti tam vyslo kratenie 1/12 ked pisu narok na 41dni to by sedelo
r2014: nic
r2015: 30dni je OK, 45dni(kratenie za 167dni RD: za 100ku 3,75dna a za dalsich 67dni, 3x 3,75cize 11,25, spolu kratenie 15dni)

tak bud ta poslu na dovolenku alebo ti ju zamietnu pisomne, v kazdom pripade zo sebou skola vybabrala, kedze predpokladam ze potrebuju aby si ucila

janulina.k
autor
17. sep 2015

@eeffka dakujem pekne za vypocet. Presne tak to je. Chceli so mnou vybabrat, ale ja si nedam ujst ani jeden den.

janulina.k
autor
17. sep 2015

@eeffka a este sa ma snazia presvedcit, ze ta stara dovolenka sa da preniest do buduceho roka, nech si starosti nerobim. Cize zase cakaju, ze im naletim a vsetko mi prepadne 😠

eeffka
17. sep 2015

@janulina.k tak to poviem pravdu neviem ako je v skolstve, ja docerpavam staru dovolenku este tento rok 2015 a to som nastupila v 2013, ale u súkromníka je to ine