Predstavy o práci na doma. Čo očakávate a čo môžete poskytnúť?

jankali
12. sep 2014

Ahojte🙂
musím zmeniť otázku, ktorú som dala pred 1,5 rokom na diskusiu... Veľmi rozmýšľam nad poskladaním práce na doma, ktorá by bola cez počítač a siete - s ďalšími šikovnými maminkami tu z MK. Predstavujem si, že sa dá pracovať aj doma popri materskej či rodičovskej dovolenke, a mať z toho príjem, ktorý by bol slušný
(ale ten slušný príjem časom, treba predtým zamakať... 😒 . Pôvodnú myšlienku - portálu na stavebné práce - som zmenila na inú, ktorú už mám aj rozpracovanú,
... tiež na internete🙂 Normálna stránka, kt. poskytuje informácie (tie tam treba, samozrejme pravidelne písať/ prepisovať). Stránka ešte nie je naprogramovaná, ale veľmi to chcem - a tiež, aby ju napĺňali aj maminky tu z MK🙂 Pôjde asi o Open Office.
Tuto by som chcela vedieť, ako je to s denným režimom maminky a detí, koľko a akej práce si maminka vie zadeliť, ako často (a teda spoľahlivo - môže pracovať - popri starostlivosti o dieťa. Je možné zadeliť si to tak, že keď napr. v utorok o 8.00 prichádzajú podklady - tak dajme tomu do 15.00 v utorky mám určite spravené 3 hodinky práce (naozaj že sa bude môcť sústrediť na to? napr. mne pri tejto vete prišiel synček hlávkou pred monitor, že ma potrebuje vidieť 🙂 😕 ... a keď kontrolujem túto správu, tak vyjednáva a trpí, som tvoj/ nie som tvoj, mama? 😅
A tiež, koľko peňazí je podľa vás potrebné zarobiť za mesiac, alebo za hodinu práce, aby to bolo spoľahlivo motivačné.

Z tejto diskusie aj chcem zistiť, že čo maminky dokážu, koľko asi maminiek je vo fáze, že hľadajú teraz prácu na doma..

P. S.Predpokladám, že dostanem pár otázok do IP, veľmi sa na nich teším - odpovedať na IP budem , ako budem stíhať.. takže možno za pár dní.
pekný deň, pa, jana

jankali
autor
12. sep 2014

Tak a tu je otázka, ktporá bila pred rokom a pol:
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/aka-by-bola-pre-teba-idealna-praca-na-doma/

ja som medzitým na tento téme prestala pracovať, ale mám za ten čas bábo🙂

inffinity
12. sep 2014

@jankali ahojky ja ti prvne napisu az pak si prectu tu starsi otazku 😀 ja jsem na volne noze takze dam malou do skolky a od 9-10h do 15h se venuju sve praci bud na pc nebo v terenu na naplanovanych schuzkach. Kdyz je mala doma vyclenim si vzdy 2-3hodiny.. nejsou v kuse vsak to znas ale snazim se 🙂 v decembri se nam narodimiminko s casem zatim neumim rict jak to bude ale jiste si chci ponechat aspon ty dve hodiny denne na pc plus schuzky 🙂 ja mam velmi rada nove projekty a rada te podporim at uz jen vedomostmi nebo pomoci 🙂

meluela
12. sep 2014

@jankali praca z domu s dietatom je jedna velka utopia. Efektivne sa da pracovat vtedy, ked ti dieta spi. Co je stale menej, cize realne je to po nociach. Tie 4-5 hodin sa tak da dat za cenu mierneho nevyspatia. Pokial mas stastie a dieta sa ti aj vecer vkuse nebudi. Samozrejme ak do toho nepride nejaka ta choroba, potom zena riesi horucky, zvratky, hnacky a ine zalezitosti. Praca ze dieta na teba kuka, pokojne sa hra na decke a ty s usmevom tukas do pocitaca je len naivna predstava na plagat HR oddelenia.
Zalezi aj od dietata a jeho povahy, niektore dovolia mamicke viac a ine takmer nic a od povahy tej prace. Tam kde staci mensi cas na "rozbeh"=menej intelektualne narocne prace, tam je to lahsie, kde sa treba dostat do nejakej koncentracie, tam je to zabite.

jankali
autor
12. sep 2014

@meluela hej, ja mám tak 10 min. denne teraz🙂
a keď malý v noci spí a nie som pri ňom, tak ma hľadá🙂
skôr ma zaujímalo, či je možné vyhradiť si ten čas.. dohodnúť niekoho z rodiny alebo ako...
tie nočné "4-5 hodinovky" to áno... keď môžeš byť v 2. izbe sa zasvietiť si🙂 no ale dosť našich problémikov,
ďakujem🙂

sjuzan77
12. sep 2014

@jankali no je tazke urcit rezim maminiek, pretoze kazda ma inak zadeleny zivot, ine podmienky a moznosti. Keby som chcela pracovat z domu ja, vedela by som si denne zariadit cca 4-5 hodin urcite, vdaka nasmu rezimu, manzel prichadza domov z prace o 17.00, to je cas, kedy je uz doma vsetko porobene, pretoze upratat a navarit si viem cez den popri malej, kedze je velmi samostatna. Takze po prichode mame volno, ideme von, hrame sa s malou, to je cas, ktory by som vedela ja vyuzit na pracu, manzel vecer aj malu kupe, robi jej veceru a uspava ju, chce si vynahradit cas, ktory s nou nemoze byt cez den. Taktiez vyhradit si jeden den kvoli nejakym terminom je mozne z toho dovodu, ze mam o par domov dalej rodicov, ktori mi malu kedykolvek postrazia, aj na cely den. Takze u mna by moznost pracovat z domu bola. Myslim, ze maminiek, ktore hladaju tuto moznost je kvantum, ale vsetko zalezi naozaj od denneho rezimu jednotlivej domacnosti 😉

dasenka1203
12. sep 2014

@jankali no napr. ja by som si vedela zadeliť čas aj na prácu aj na dieťa, strávim dosť času nad pc pri rôznch klikačkách 🙂 síce mám 6mesačného šintera ale zatiaľ je spokojný kde ho nechám, stačí sa mu prihovoriť, zabaví sa sám, zvyšné dve decká sú už veľké = samostatné, takže čo sa týka domácnosti, pomôžu...a keďže by do rozpočtu pribudla nejaká tá korunka, je to aj motivácia si nájsť čas 🙂 čo sa týka pláce - myslím že už napr. aj 50-100e mesačne je pekné plus, samozrejme čím viac tým väčšia radosť pracovať 🙂

libka1
12. sep 2014

ja ti poviem na svojom priklade, pracu z domu som mala pocas 1 materskej u svojho zamestnavatela, robila som 4 hodiny denne, potom neskor uz na plny uvazok, ale to som mala neustale po ruke dedka a babku
pocas druhej materskej som mala pracu z domu na vlastnu past, robila som rano zhruba od 5-7, naobed ked dieta spalo zhruba od 12-14 a potom vecer, ale max do 22 namiesto telenovely 😀
chystam sa na to iste aj pri tretom, je to praca v oblasti IT + preklady, zvladat sa to da, ale je to na ukor domacnosti, navarene sice mame vzdy, ale upratane takmer nikdy 😀 proste bordel, bordel, bordel, 24 hodinovy den je zial malo aby som stihla vsetko 😅
cas pre seba ziadny...

m.i.r.i
12. sep 2014

neviem ale mne sa zda praca na doma skor nieco co vyhladavaju a uprednostnili by aj mamicky ktore pracu nemaju a dali uz deti do skolky....pretoze s malickym babatkom je to tazko...zalezi velmi od dietatka...cim je potom vacsie, tak este tazsie kedze uz stale menej spi a vyzaduje si viac pozornosti...kazdopadne problemom u nas je to, ze zamestnavatelia velmi zriedka umoznuju pracu na 4 ci 6 hodin, problem je marodovat, problem je odchadzat skor a utekat pre dieta do skolky atd...takze asi zalezi od financneho ohodnotenia ale mozno by to bolo fajn pre mamicky ktore maju skolkarov ci malych skolakov tiez..
Ja som pracovala po 2 mesiacoch materskej z domu..ale o dieta sa staral manzel na rodicovskej...ja som sice dozerala na maleho ked spal, manzel siel vtedy trebars nakupit a ja som pracovala na PC a dieta spalo vedla...ale to bolo strasne stresujuce...cely cas som trpla ci sa nezobudi, ci ma nebudu potrebovat na telefone a tak..zalezi samozrejme od prace..teraz ma syn 4 roky a ked marodujeme, tak tiez katastrofa..mozem si ho nechat doma ked pracujem, kedze stale pracujem z domu, uz natrvalo..ale pracovat mozem tak 2 hodiny ked spi..a potom vecer ked ide spat a taham aj do 2 rano...je to neskutocne narocne..a vzdy bolo..pretoze je na tej matke domacnost, praca, dieta...a minimum spanku a ziaden cas pre seba..zvladnut sa to da, ale na ukor coho...
Myslim, ze tych mamiciek na materskej/rodicovskej co maju tak samostatne deti, ze sa hraju same na podlozke a nic nechcu je velmi malo...ja by som pri mojom synovi tiez ked bol mensi mohla pracovat ozaj cez obed 2-3 hodinky a potom po veceroch...po nejakom case vycerpana a doma bomba a nenavarene...
Ak nie je pomoc starych rodicov alebo niekoho ineho tak je to velmi narocne...

m.i.r.i
12. sep 2014

kazdopadne pri odpovedi na tvoju otazku priamo --- podla mna sa da tak 4 hodiny denne...okolo obedneho spanku a vecer...tym padom na ukor vsetkeho volneho casu....tak 2 hodiny cez obed a 2 vecer ked dietatko ide spat...to by som si vedela predstavit..a nad tym aj rozmyslam do buducna ak by som este mala druhe dietatko...viac uz nie..

dionyzka
12. sep 2014

@jankali ... ja si myslim, ze vsetko sa da, ked sa chce. Ale nejake predpoklady by mamina mala mat zabezpecene: starych rodicov, opatrovatelku. Ono to funguje dovtedy, pokial su deti zdrave, nevyskytne sa ziaden problem. Akonahle mamina alebo deticky ochoreju, ide vsetko na ukor zdravia. Niekedy s dcerou sedim nad ulohami 2 hodiny, niekedy 10 minut. Niektory mesiac dieta chodi do skolky cely, inokedy len dva dni. Neda sa presne urcit denny rezim. Myslim si, ze bez pomocnej sily, ktora trochu pomoze, je to velmi, velmi stresujuce.

jankali
autor
12. sep 2014

@m.i.r.i na úkor všetkého voľného času počas obedného spánku, to je aj na úkor domácnosti, poriadku asi... u mňa určite (aj to vidieť)🙂

jankali
autor
12. sep 2014

@m.i.r.i - no napísala si to výstižne o tom strese - keď sa pracuje s dieťaťom, ktoré je doma...myslím, že ešte niekde tu mi to zarezonovalo - a úplne súhlasím! Okrem iného, to dieťa doma potrebuje našu starostlivosť nie len vtedy, keď kaká a papá🙂 obidvoje môj malý už zvládne aj sám🙂 🙂 No veď sa s nimi treba rozprávať, hrať, učiť ich... Keď mám niekedy myšlienky na "prácu" napr. pri k=rmení, alebo keď sa starší hrá na dvore svoje "stavanie domu"... keď naozaj na 80 percent myslím na niečo iné - napr, riešim niečo v myšlienkach... tak to vôôôbec nie je ono - to som pre dieťa len ako "mechanická ruka" - a to nemôže byť napr. 4 hodiny 3x do týždňa...
🙂 a zase konflikt: máš prácu urobiť, termín je večer... je 14.00 a dieťatko ešte nezaspalo poobede.. začína stres 😢

jankali
autor
12. sep 2014

@dasenka1203 a ako vyzerá tvoj rozvrh pri tých klikačkách? máš to napevno (a klikačkám prispôsobuješ "život a deťmi" - alebo ideš k PC vtedy ,keď je vhodná chvíľa?
Reálne - ako často, ako pravidelne a koľko pracuješ? stačia tie odmeny, resp. čo by si mohla urobiť/zmeniť, aby stačili?
@libka1 🙂 takže ráno 5-7, potom naobed a ešte do noci🙂 ... 😝

m.i.r.i
12. sep 2014

@jankali presne suhlasim..ja som na tom inak potom aj naopak -- s tymi myslienkami..ze sa mam sustredit na pracu a myslienkami som pri tom, ci maly nema teplotu, ci bude spat aspon 2 hodiny nech nieco spravim....ci ma prave nepotrebuje..ked mu pustim rozpravku a ja pracujem tak mam vycitku ze som ho odlozila k telke..stale na neho myslim...musim na telefon a modlim sa nech ma nezavola, ze mamiiiiii....a ja na telefone nieco dolezite...ono vsetky mamicky aj tie co chodia do prace myslia pritom na deti, casto ako im je v skolke, v skole, ci su zdrave..to je uz nas udel..ale ked som k tomu doma a dieta so mnou, tak to sa ani na tu pracu neda 100% sustredit....tak s tym treba ratat tiez 🙂
Vid u mna aj tu angazovanost na MK...ja tym, ze som ani nebola na normalnej materskej, len 2 mesiace, tak si to kompenzujem tym, ze aj pocas prace pri kazdej volnej chvili som myslienkami pri dietati, babatkach, mamickovskych veciach..to co asi ine mamicky uz ani nebavi ked su len s detmi a potrebuju socializaciu a debatku aj o inom ako o plienkach, tak ja zas vyhladavam ked utekam z pracovnych povinnosti 🙂
tak ci tak, vela stastia ti prajem, lebo myslienku mas vybornu ako rozbehnut ten biznis a zaroven pomoct mamickam...ja som tiez vela tymto smerom zvazovala..drzim palce

jankali
autor
12. sep 2014

@m.i.r.i ale nelúč sa🙂

loxa
12. sep 2014

Ja by som denne zvladla 4 h prace na pc po pri detoch ak sa pytas na to ..mala spm aj pracu obcas mimo domu a bol to zabijak..bordel nenavarene dieta nervozne..praca na pc sa da zcladnut aj na dlhsie ale optimum je 4 hodky🙂

dasenka1203
12. sep 2014

@jankali no ja si stiham porobit domacnost varenie aj pri malom, takze aj klikat stiham v pohode.. to klikanie je zarobok 15e tyzdenne, vyplaca sa to az po dosiahnuti 300e takze to je dlhodobejsia zalezitost - vyplata vyjde cca dvakrat do roka, denne mi to zozerie cca 45 minút..
ak by bola taka moznost tak aj vacsie peniazky by potesili, casovo sa viem prisposobit podla okolnosti, aj maleho mam kde nechat (dcera+obe babky+krstná), myslim tiez ze tie 3-4 hodiny denne by som zmakla...
cas - teda ci doobeda, poobede, vecer - by som asi improvizovala, vacsinou mam doobeda ked vacsie decka su v skole, a potom vecer ked uz su pozaliezane 🙂

heni79
12. sep 2014

@jankali
Ahoj. Osobne si myslím, že ak by mi prišli podklady o 8.00 ráno, tak do 15.00 v ten istý deň neviem zaručiť, že bude práca urobená. Ak si vyžaduje napr. tie 3 hodiny, ako si písala. Viem si vyčleniť tri hodiny denne, ale tento termín je trošku šibeničný. Prečo? Lebo vtedy je dieťa poväčšine aktívne (samozrejme sa to mení vekom, temperamentom, počtom detí a pod..), ak si doma na RD, tak sa venuješ predovšetkým dieťaťu. Musíš mu aj uvariť, vziať ho von, aktívne sa mu venovať. Nejaké upratovanie, pranie, či žehlenie ani nespomínam. 😀
Tie 3 hodiny mi prídu reálne napr. skoro ráno - vstať o piatej a pracovať hodinku-dve, alebo počas spánku dieťaťa (v priemere asi hodina denne) a ideálne večer, keď rodina spí.
U mňa napríklad nehrozí ani variant - príde manžel domov a venuje sa deťom on. Lebo nemá pevný pracovný čas, chodí teda domov všelijako, po jeho príchode sa venujeme deťom spolu, prípadne niekam spolu ideme a pod..

A ešte otázka, ty akože rozbiehaš nejakú prácu, či to je iba čistá hypotéza? 😅

libka1
12. sep 2014

@jankali no je naivne si mysliet ze mozem aj robit, aj o dieta sa postarat aj domacnost bude tip top a este si aj vecer pozriem serial a nalakujem nechty 😀 tolko hodin zial den nema... 😅

jankali
autor
12. sep 2014

@heni79 hypotéza, ale dúfam, že do vianoc to bude... s pomocou mamín odtiaľto (aj)🙂

jankali
autor
12. sep 2014

@libka1 jasnéééé

ariadna22
12. sep 2014

ja robím nočné, doma či chodím z domu, ked boli malí tak aj s miminami.

janickacrazy
13. sep 2014

@jankali Ja by som brala popri RD takúto prácu na doma tak na tie 4hodinky, to by sa dalo zvládnut si myslím. Moj malý chodí už do školky a ja zatial mám nejakú prácu na dohodu, ale plánujeme dalšie mimi, takže práca na doma by sa mi hodila. Dúfam, že sa ti to podarí rozbehnút a so mnou možeš teda rátat. Napíš mi prosím ta viac do IP, čo presne plánuješ a tak. Dakujem.

jankali
autor
13. sep 2014

@ariadna22 a v akej oblasti - to znie hrozivo..

jankali
autor
13. sep 2014

@janickacrazy dám vedieť, asi IP - ešte by som to rada "učesala", aby som mala zhrnutie tej "predstavy" - lebo každej mamine píšem správu podľa toho, čo sme si už písali, a každá z tých správ je iná..
vlastne si nad to musím sadnúť, bude to asi prvé dni po víkende. pa, j.

janickacrazy
13. sep 2014

@jankali Dobre, v pohode, budem čakat. 🙂

jankali
autor
14. sep 2014

@ariadna22 ... teda tie nočné doma - to mi znelo hrozivo na prvý krát (teraz som ten svoj koment ani nespoznala🙂
napíš, čo robíš doma... a kam si chodila s miminami pracovať? teda kancelárska práca?

jankali
autor
14. sep 2014

@libka1 tak táto odpoveď sa mi veľmi páči🙂

ariadna22
15. sep 2014

@jankali účtovníctvo - mám firmu, robím ja a moja mama, ked som mala miminá robila som sama 4 firmy, z toho dve väčšie aj so mzdami, nočná bola niekedy aj 3xdo týždňa mimo domu,lebo majiteľ si želal, aby sa účto robilo u neho, mala som tam postieľku a prispôsobili sa mi, akurát ma serie, že ked sa baba vrátila z materskej v tejto firme, tak už so mnou nepočítali, a to majú aj iné firmy, asi sa im to tak moc nepáčilo, fungovali sme v iných časových interavaloch, 95% sa riešilo cez mail, ked sme sa stretli v práci, tak sa iba vypytovali na dieťa, také to bolo - nevedli ako sa majú chovať a ako mi dať najavo, že sa im to nepáči, a tak mi povedal, ked sa baba vrátila, že túto robotu dáva slobodnej mamičke a ja ako vydatá, mám smolu, vôbec so mnou už nepočítajú, teraz sú väčší tak nočné mám len pár krát do mesiaca, teraz robím už len z domu, niekedy mám výjazd, v tomto biznise, je dôležité si ľudí naučiť aby ti to nosili domov, potom veľa ušetríš na benzíne a musíš moc fungovať cez mail, to zase ušetríš na telefonovaní a aj ľudia ťa menej otravujú, je to vec zvyku

jankali
autor
15. sep 2014

@ariadna22 aha🙂 účto (to už je odborná robota) No - plusov som tam videla niekoľko: tá práca počas materskej - to vyzeralo, že ti vyšli v ústrety🙂 až na tie poviné výjazdy s bábom🙂 A pekný postreh - to s tou "závisťou" u kolegov - lebo poviem ti, asi o inom o nebolo, veď veci, čo ti posielali, mali asi v náplni práce.. alebo tú flexibilitu nezvládali šéfovia - to je zas iné.. A ešte to tak vidím, že keď máš firmu, tak to vyzerá, že nie si odkázaná..
rady na záver sú super🙂 ďakujem🙂 j.