Prečo zamestnávajú ľudí na čierno?

adriena9
8. sep 2022

Prečo zamestnávajú zamestnávatelia ľudí na čierno ? Veď keby spolupracovali s úradom práce, tak by mohli dostať nejaký príspevok, napr. tým, ze zamestnajú dlhodobo nezamestnaných...Nebolo by to pre nich výhodnejsie keby to urobil tak, ako sa každý mesiac alebo vždy báť či im nepríde nejaká kontrola a napáli tisícovú pokutu , ktora ich môže zruinovať...čo si o Tom myslíte ??

deti95060810
8. sep 2022

že tie príspevky sú asi nízke a lepšie sa oplatí zamestn. na čierno...lebo dane.

adriena9
autor
8. sep 2022

@deti95060810 ale aj tak ja by som sa bala takto fungovať

zuzinka888
8. sep 2022

Nemusi za teba platit odvody, zdravotnu- takze su to lacní zamestnanci. Nemusi platit dovolenku PN OCR a nemusi ani poslat mzdu. Takto bez zmluvy nie su zamestnanci nijako chraneny. Pre zamestnanca su to len nevyhody. Pracujes ale nerataju sa roky ani nemocenske.

adriena9
autor
8. sep 2022

@zuzinka888 to viem, že viac poškodený je ten zamestnanec ale pre niekoho je aj tých pár eur čo mu dá dobrých napr. ako privyrobenie k dôchodku

zuzinka888
8. sep 2022

Da sa to riest dohodamy. Ja som sa ako mlada zaba takto nechala nachytat. Podpisat zmluvu som mala v den nastupu rano. Potom mal sef vela roboty tak zajtra. Potom mu ochorela sekretarka potom dosiel toner v talciarni... potom bol 3 tyzdne na dovolenke.....a takto presiel mesiac potom donesie vyplatu aj so zmluvou..čakam doteraz( 20 rokov). S placom som to povedala mame. Tak sme mu zavolali tak nas vysmial ze to mame ist dat na sud....vykaslala som sa na to - vedela som, ze aj ja som bola vinna a nemala som ani nastupit. Poucenie na cely zivot.🥴

jozef11111111
8. sep 2022

@zuzinka888 Podľa toho ako na dlho , na deň dva max týždeň napr na pilenie dreva niekde pomôcť na gater si privyrobiť sa neoplatí ani zamestnať

zuzanka.zuzu
8. sep 2022

povedzme, že zamestnávateľ má na brigádu vyčlenených 500e (iba príklad) tak ich dá na ruku zamestnancovi, než ho prihlasovať a dať mu 300e lebo 200e ide na odvody - preto s tým súhlasia aj zamestnanci a preto to stále funguje

zuzinka888
8. sep 2022

Tak neviem ako to funguje na datry, ale ked sa nieco stane uraz npr. ??

adriena9
autor
8. sep 2022

@zuzinka888 tak potom nastáva reálny problém, keďže nemôžeš povedať, že to bol pracovný, keďže reálne nepracujes a keď to povieš, tak začne sa riešiť aj zamestnávateľ ...to je daň za prácu bez papiera...

adriena9
autor
8. sep 2022

@zuzinka888 ja som tiež tak pracovala, ale peniaze som dostala

babydesire
8. sep 2022

@adriena9 kvoli daniam a odvodom..a inym povinnostiam,ktore zamestnavatelovi z toho plynu...ochories ? Nemas nic. Si tehu ? Nemas narok na md a mas nizsiu rd. Atd. Prac.uraz, nedostanes nic.

janinah
9. sep 2022

Lebo ľudia s tým súhlasia a nedochádza im v akej sú nevýhode.

bloger
9. sep 2022

@adriena9 Asi sa im to lepšie oplatí. To je všetko taká politika.

danica2711
9. sep 2022

@adriena9 sorry, ale čo si myslíš, že týmto príspevkom vyriešiš? Navyše píšeš, že si sama pracovala načierno, takže asi vieš, prečo zamestnanci takúto prácu prijímajú a možno ti aj zamestnávateľ vysvetlil, prečo ťa tak zamestná... takže o čom?

katulienkax
9. sep 2022

inac vela zamestnavatelov to robi aj inac, ze da zamestnancovi zmluvu napriklad na polovicny uvazok, aby bol chraneny pred tym ze nezamestnava na cierno a zbytok dava na ruku. takze aj takto napriklad odrbavaju. A kby ze prisla kontrola tak zmluva je ok ale odrbany je cisto zamestnanec.
Moja svagrina dokonca dostala zmluvu na 1 hodinu denne, cize 10 hodin mesacne a zvysok na ruku na 8 hodinovy prac cas. Tak sa mu rovno vysrala na taku pracu

kellypiu
9. sep 2022

neoplati sa im to si myslim skrz tie akoze vyhody. Myslim, ze to nie je pre tych podnikatelov nejake lakave, preto sa snazia robit tak aby im to proste vyhovovalo.

cubo2
9. sep 2022

Je to čisto kvôli peniazom - faktu, že nenažraný štát ti zoberie polovicu výplaty, kým ti príde v čistom na účet.

Ak máš výplatu povedzme 1000 v čistom, tak zamestnávateľ ti musí zaplatiť 1800. Tých "chýbajúcich" 800 si vezme štát. Čiže áno, také zlé to je, keď chceš byť zamestnaná úplne legálne.

To je vysvetlenie, že prečo. Niektorí malí podnikatelia si to nemôžu dovoliť, toľko platiť štátu, alebo potom niektorí iní idú "na hovado" a nechcú platiť vôbec nič, čím odrbavaju štát aj zamestnanca.

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambinomio99
9. sep 2022

@zuzinka888 stačilo na inšpektorát práce ako podnet a zabavil by sa

bambinomio99
9. sep 2022

@cubo2 takže máme nenazrani štát aj zamestnávateľov 😁😁😁😁

zuzinka888
9. sep 2022

@bambinomio99 bolo to 20 rokov dozadu. Internet bol v plienkach takze dohladat kontakty cisla a institucie bolo ovela komplikovanejsie ako dnes. A bola som si vedoma ze som skoro mesiac pracovala na cernotu- takze som porusila zakon. A ako cerstva 18 som bola z toho 💩 . Takze tie prachy som oželela. Bolo to vtedy cez 5000 korun takze dnes za tu pracu dostanem 800€. Ale pan podnikatel uz nepodnika- mamzelka sa rozviedla- penzion je zavrety a obchody 3 prevadzky tiez. Takze Bozie mlyny.....karma.....vesmir.....osud... 🤷‍♀️

lejllamt
9. sep 2022

@adriena9 okrem toho, čo je už spomenuté to ešte vyhovuje ľuďom s dlhmi a exekúciami....reálne nemá žiadny príjem, max. nejakú dávku od štátu a z tej mu musia niečo málo nechať.... ale keby bol zamestnaný normálne skasli by ho viac... takto akože nič nemá, dlhy ostanú dlhmi (samozrejme ešte trochu porastú) a on si užije výplatu na ruku.... a zamestnávateľ neplatí zbytočné odvody, takže pohoda

deniseee
9. sep 2022

To mas jednoduche. Z pohladu klasickych zamestnavatelov - prachy. Ak je navyse clovek na urade prace, berie prispevok, k tomu plat, zamestnavatel usetri na odvodoch… atd. Mnoho ludi sa nepozera na to, ci za nich je alebo nie je odvadzane trebars dochodkove, pretoze vedia, ze dochodku sa nemusia dozit, peniaze na ruku su im teraz dolezitejsie, pretoze musia aktualne zabezpecit rodinu… atd. Samozrejme, v idealnom svete su vsetci poctivi, vsetko sa deje oficialne, vsetko je skvele a nikto nepodvadza. Len nezijeme v idealnom svete. A nemozme zabudnut ani na ludi, ktori trebars na dedine potrebuju pomoct s rozlicnymi pracami a tak zavolaju Joza a Fera, daju im 20 eur a flasu palenky a je zaplatene… tiez nebudu medzi sebou riesit zmluvne vztahy.

basska_b
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
9. sep 2022

Ja to neobhajujem, ale chapem to tak, ze majitel firmy ma povedzme kseft, na ktorom trhne 50 000 euro. Samozrejme, ak by to bol schopny odmakat sam, tak by bolo tych 50 000 (bez nejakych tych dani a odvodov a inych drobnejsich nakladov) jeho. Ale sam to neda, tak na to zobere ludi. Aby to bolo oficialne, musi im dat zmluvu, tym padom aj dake zaruky, musi viest personalnu a mzdovu evidenciu. Cloveku da 1000 brutto, no superhruba mzda ho stoji este dalsich 350 eur. Cize danemu cloveku vyplati ca. 700 eur netto na osobny ucet a 650 eur odvedie na odvodoch. Tych 650 eur je to, co ho stve. Ked mu da nacierno 900 eur, spokojny je jeden i druhy. Teda, aspon v kratkodobom horizonte... trati na tom najma stat.

luccija
9. sep 2022

@adriena9 kazdy klame ako sa da.Kamarat ma restauraciu x krat mal kontrolu, ze nevydava blocky zaplati 300 eur pokutu a je spokojny. Vela mojich znamych pracuje, ze na paske maju inu sumu ako real a to su v kancelarii ci na vyssich postoch u sukromnika.Moj muz detto, ked zacal do toho rypat zamestnavatel im dal na vyber bud prejdu vsetci na zivnost, alebo...

brembo
9. sep 2022

Na Slovensku sa im to vždy oplatí. A ked i príde kontrola a niečo sa nájde,dostane pokutu pár € a ide sa dalej. Pracovníka pošle domov bez pláce,na další den prijme iného a všetko ide dalej. Ked Tescu daju pokutu 1100€ za potraviny po dátume spotreby,kolko dostane pokutu zamestnávatel,čo mu robia načierno? Reálne Pokuty a postihy pre zamestnávatelov su na Slovensku naozaj uplne smiešne.

akvi
9. sep 2022

No lebo nas stat je totalne nenazrata cierna diera. Nenormalne vysoke odvodove zatazenie dohana ludi k tomu, aby robili ciernotu. To iste zivnostnici. Mam kamosku, ktora zaplati 300 ecok odvody mesacne a jej realny zisk z podnikania je niekedy 200 ecok mesacne. Uz mi vravela, ze bude musiet skoncit, lebo stale dufala a dufala.. Ak by jej stat tych 300 ecok nevzal, tak si spokojne funguje dalej. Takto skonci na urade prace.. Mam rodinu v zahranici a tiez tam ma zivnost a tam napr., ked zarabas minimum, tak jednak odvody su totalne smiesne, bavime sa asi o 20 eurach mesacne a este ta aj stat podpori, ak zarobis malo.. Lebo si uvedomuje, ze je to stale pre neho vyhodnejsie, ako mat toho cloveka nezamestnaneho na podpore.. U nas to zialbohu nedochadza panom pri valovoch.