Prečo predavačky, upratovačky a operátorky tak málo zarábajú?

7. jún 2024

Dobrý večer. Asi otázka ako od decka viem, ale som dospela žena a stále mi to akosi hlava neberie..Každé povolanie je potrebné a dôležité. Prečo potom také predavačky, ktoré sa každý deň naťahujú s rôznymi ľuďmi zarábajú ledva 1000? Veď väčšina potravinových reťazcov ma tržby vysoké, ľudia kupujú prebytok jedla, prečo predavačky ti podnikatelia nezaplatia? Upratovačka napr. Véd bez nich by boli firmy špinavé, všade bordel..A dajú im ledva minimalku..riaditeľ firmy možno zarobí 10 000€ a upratovačka 600

hindakus
7. jún 2024

Krátká learning curve a nahraditelnost

gribka1
7. jún 2024

Poznaš také, ako sa hovorí, mal si sa lepšie učiť? Asi to mnohé vysvetľuje. Samozrejme neobhahujem nízke zárobky.

autor
7. jún 2024

@gribka1 poznám jasne ale velakrat to nie je o učení ale o znamostiach a štasti

nikpa
7. jún 2024

Porovnávas hrušky s jablkami. Akú zodpovednosť ma upratovačka a akú riaditeľ firmy, akú pracovnú náplň... Ja zase nechápem ako toto môže byť pre niekoho nepochopitelne 🤷

nikpa
7. jún 2024

Áno, keď si zoberieme takú Šimkovičovú tak na tú to platí presne 🤣😅 tá mala viac šťastia ako rozumu

autor
7. jún 2024

@nikpa ano riaditeľ ma určite veľmi velku zodpovednosť o tom nepochybujem a uprarovacka nie..ale aj ona musí z niečoho zit(upratovačku nerobím ani nikdy nebudem).. len mi je tých všetkých žien luto

candii
7. jún 2024

To, že je každý nahraditelný už dávno neplatí. Tí čo robia riaditeľov v obchodných reťazcoch, vedia .. a nie, nezarábajú 10 000.

gribka1
7. jún 2024

Tu spravodlivosť zbytocne hľadáš. Nežijeme v takom svete.

mandzula
7. jún 2024

@autor vies co, aj mne je ich luto, lebo je to casto o tom, ze na inu pracu proste nemaju predpoklady (nikoho nechcem urazit, len konstatujem, kedze viem, ze kazde povolanie je dolezite), a preto vlastne nemaju sancu zit dostojny zivot. A nie je to len o tom oblubenom, ze sa mali lepsie ucit, pretoze kto by potom tu pracu robil, keby chcel kazdy len sediet v kancli (obrazne povedane, samozrejme, kedze sama som celozivotna kancelarska krysa).

domkakvet
7. jún 2024

Robi pracu, ktora je jednoduchsia a nema v nej ziadnu zodpovednost, tiez robi to iste dookola a je nahraditelna.

nelca0510
7. jún 2024

Lebo sú to jednoducho nízkokvalifikované práce. Chytis metlu,hotovo. Pipas kódy,hotovo. Zjednodušene povedane. A to že ti to rozum neberie. Isto sa riadis v živote svojim sedliackym rozumom,však?

doriiis
7. jún 2024

V Lidli je nástupný plat nad 1000 €.Nepoznam v našej automobilke nikoho,kto zarába pod 1000 €.Uz celé roky nezarábam menej ako 1000 €

majka36912
7. jún 2024

Ja som poznala upratovacky, ktorych praca bola podhodnotena, lebo za to, ako dokazali niekedy carovat a co museli upratat, by bolo na mieste im platit 1400. A poznam manazerov, ktorym by som ani tych 700 nedala, nepouzitelny ludia, ktorym chyba zdravy sedliacky rozum.

basulaak
7. jún 2024

Lebo nemusi nic vediet, moze byt bez vzdelania - ledva citat a pisat, nemusi vediet ani jazyk tej danej krajiny, zodpovednost 0. Preto.

jenny224
7. jún 2024

Nemyslím, že autorka chcela priamo porovnávať plat kvalifikovaného človeka s vedomosťami a schopnosťami s povolaním, kde kvalifikácia nie je potrebná a zvládne ju, ako sa hovorí, každý. Chápem jej pointu - ten markantný finančný rozdiel medzi nimi byť musí, ale plat aj nekvalifikovaneho by zas nemusel byť na hranici chudoby, veď aj ten človek pracuje svedomito.

gribka1
7. jún 2024

No áno, malo by to byť toľko, aby nižšie kvalifikovaní pracujúci neboli chudobní. A potom ostatní viac a viac.

autor
7. jún 2024

@candii ako myslis to, že to už neplatí,že každý je nahraditelny?

doriiis
7. jún 2024

K tomu,že operátora a upratovačku vie robiť každý poviem iba toľko,že nie,nevie.
Za dosť veľa rokov v automobilke sa mi ,,pod ruky" dostalo toľko nových operátorov,ktorých som zaucala.A verte mi,že boli ľudia,ktorí to jednoducho vzdali,nevládali alebo jednoducho sme ich museli odmietnuť.Jednoducho na to nemali

zic
7. jún 2024

Upratovacky bytov a domov beru aj 10-12 eur na hodinu a ani to nedania... sice nepochybne tazka praca, ale ak by mali kazdy den "kseft", tak prevysia tu minimalku lavou zadnou...

gribka1
7. jún 2024

Asi to myslí tak, že už nemá kto robiť, takže ďalších 10 nečaká na pracovné miesto.

thoughtfulweirdo
7. jún 2024

Samozrejme, že čím ťažšie nahraditeľná pozícia, tým vyšší plat. Však logicky. Napriek tomu súhlasím s autorkou a je pre mňa úplne psycho, aby človek vykonávajúci prácu na plný úväzok dostal plat, z ktorého nevyžije. Pretože ak by sa zrazu z každej upratovačky stala manažérka a z každej predavačky riaditeľka, poserieme sa všetci už v prvý deň.

autor
7. jún 2024

@doriiis aj na operátora výroby treba mať rozum tiež to hocijaky somár robiť nemoze to je fakt

sella38
7. jún 2024

Veru, nie je kazdy nahraditelny. Napr. pred.ucitelmi matiky, ci fyziky budu o chvilu riaditelia zem vlastnou kravatou utierat, aby v skole zostali... rovnako pred prvostupniarmi v Bratislave 😉

sara07
7. jún 2024

ano je to tak , dividendy by mohli vyplacat kludne nižšie a pridať ludom kludne aj tej upratovačke predavačke na jednej strane niekto žije v prehnanom luxuse na druhej v chudobe
fakt musí byt ohromny talent aby sa dieta z rodiny nižšej, strednej triedy prepracovalo na uroven alebo časti urovne najbohatších ludi
ked sa narodiš do bohatej rodiny dostaneš automaticky lepšie vzdelanie a školy , z chudobnejších rodín keby mali lepšie platy mohli by dosiahnut aspon na nejaké vzdelanie
skutočne ten nepomer bohatstva a chudoby neumerne rastie , nožnice sa roztvaraju moc už
otázne je či skutočne musia mat tolke miliardy , či by nestačilo o 20% menej a pridat ludom tam dole niekde

nela22323
7. jún 2024

@gribka1 to ste presne napísali .. žiaľ je to tak.

sisska96
7. jún 2024

Lebo na upratovanie nemusíš mať nejaký extra rozum, žiadna zodpovednosť, robíš to isté dookola. Riaditeľ ma oveľa viac roboty, zodpovednosť, musí byť múdry, vzdelaný a pod. Ani vzdelanie ti nedajú zadarmo. To pochopí iba ten kto, čo všetko obnaša dostať sa na vrchnú pozíciu

kp7333
7. jún 2024

Mzda je cena prace a ako kazda ina cena zavisi od ponuky a dopytu. Cim vyssi dopyt po urcitej profesii a cim nizsia ponuka takych zamestnancov na trhu prace, tym vyssiu mzdu musi zamestnavatel ponuknut. Ak teda bude akutny nedostatok predavacov, ich mzdy budi musiet rast. U operatorov je to zlozitejsie, lebo tam si vedia firmy doviezt zamestnancov aj zo zahranicia. V principe sa kazda firma snazi minimalizovat naklady (vratane mzdovych) a maximalizovat zisk.

estellas
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majka36912
7. jún 2024

@doriiis Svata pravda, s upratovackami detto. Zaucila som za 7 rokov vyse 100, dlhsie ako 4 roky u nas nerobila ziadna, 4rocne boli rekordmanky. A ak by som mala povedat, kolko z nich to naozaj realne robilo dlhodobo dobre, ze si udrzali standart, tak to boli 2.

domak2
7. jún 2024

Ono síce to môže robiť "kazdy" ,ale hneď spoznať ci to niekto robí dobre alebo nie. Radšej mám mile dobre predavačky ako zdute, čo pracujú naozaj len do výšky svojho zárobku. Keby zarábali viec, možno by boli milsie ale veľmi sa im nečudujem.Nájsť dobrú upratovačku je tiez umenie .