Prečo nemám nárok na odstupné?

mimi321321
21. feb 2019

Dobrý deň, pracujem ako referent a môj zamestnávateľ prestúpil pod inú firmu. Teraz vraj už nemá pre mňa prácu a chce mi dať výpoveď. Ale zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok na odstupné. Vie mi niekto poradiť ako to s tým odstupným je? Ďakujem

evittam
21. feb 2019

@mimi321321 Malo info. Vid ZP a narok na odstupné.

januarova
21. feb 2019

@mimi321321, kolko rokov pracujes pre tohto zamestnavatela? ak si tam dlhsie ako 3 mesiace, mas narok na odstupne. cim viac rokov, tym vyssie odstupne. nedaj sa odbit. daj si do googla zakonnik prace a pozri si typy vypovedi. alebo skoc na inspektorat prace, nech ti poradia. urcite nepodpisuj dohodu o rozviazani prac. pomeru, ak v nej nebude uvedene aj odstupne

evittam
21. feb 2019

@januarova Dlhšie ako 3 mesiace a narok na odstupne? Poprosím zakon a paragraf. Vdaka
Ak pracuje menej ako rok nie je narok na odstupné.

januarova
21. feb 2019

@evittam, hups, ano, dik za upozornenie🙂 som sa sekla

vulka
21. feb 2019

Myslím, že ak pracovný pomer trvá menej ako 2 roky, tak nárok na odstupné nieje. Teda ak PP končí výpoveďou, nie dohodou.

evittam
21. feb 2019

@vulka Zalezi akou výpovedou alebo dohodou. Vid ZP.

vulka
21. feb 2019

@evittam Áno jasne. Výpoveď musí dať zamestnávateľ a zákon presne vymedzuje dôvody.

evittam
21. feb 2019

@vulka Aj pri dohode je to možné. Preto je to "dohoda".

vulka
21. feb 2019

@evittam Ale PP musí trvať dlhšie ako rok a dĺžka odstupného je vtedy len 1 mes.

evittam
21. feb 2019

@vulka Ja viem. Poznam ZP. A btw. dohoda je o dohode!

vulka
21. feb 2019

@evittam Ja netvrdím, že nepoznáš. Ani nechcem s tebou o niečom polemizovať. Len som autorke odpísala na to, čo sa pýtala. Či je pravda, že nemá nárok na odstupné. A teda ak jej PP trvá menej ako 2, tak na odstupné nemá nárok.

romiada
21. feb 2019
romiada
21. feb 2019

@mimi321321 este pozor na to...ak by Ste koncili PP dohodou, tak dovod musi byt uvedeny pisomne, inak narok na odstupne zanika!

mimi321321
autor
21. feb 2019

Ďakujem veľmi pekne za rady.
Pracujem tam 2 roky aj 3 mesiace.

deedol
21. feb 2019

@mimi321321 pokial viem, ak ti da zamestnavatel vypoved, mas narok na odstupne aj na vypovednu dobu, subeh bol zruseny. pozri § 76 zakonnika prace (Odstupné).
tuto je to celkom fajn: https://cimmermann.blog.sme.sk/c/473079/prepust...

deedol
21. feb 2019

"subeh bol zruseny" tam nema byt, uz neviem, co pisem :(

evittam
22. feb 2019

@vulka Ak PP trvá menej ako 2roky ma nárok na mesacne odstupné.😉 Ale záleží na forme výpovede.

margarita
6. mar 2019

prosim, poradte mi, som asi fakt uz debil.
po skonceni rodicaku mi navrhli trochu ine miesto ako som mala pred, de facto z povodnej 5 bodovej naplne prace by som robila uz iba jeden bod, vzdelanie na to mam, ale de facto je to uz velmi zuzena napln prace. a to miesto teraz fyzicky neexistuje, ale oni tvrdia, ze ho pre mna vytvoria. mam to v plane odmietnut, s cim oni rataju a ze tym padom ale stratim narok na odstupne, co je u mna 3mesacne, co nie je malo....
priamo v zakonniku tomu nerozumiem, ale v nejakych clankoch pisali, ze odmietnutim nahradneho miesta nestracam narok na odstupne. ale v tom pripade asi mam trvat na tom, ze nenastupim proste, a tym ich "donutim" dat mi vypoved a to odstupne?:
lebo sa tvaria teraz, ze to ukoncime dohodou, ale kedze som odmietla ponuku zodpovedajucu mojej kvalifikacii a v mieste ako predtym (Blava je velka, nevadi ze na opacnom konci 🙂), tak na mne usetria...

chapem to spravne?

deedol
6. mar 2019

ak to chapem spravne (som laik, nie pravnik), tak dostanes vypoved podla
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o *zmene jeho úloh*, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,

a mas narok na odstupne (ina vyska pri vypovedi a ina pri dohode, lebo pri vypovedi plynie este vypovedna doba)

Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

margarita
6. mar 2019

@deedol
diky, ale aj ja som len laik, nie pravnik, a moje cele pracovisko bolo zrusene pocas mojej RD este par rokov dozadu. pointa je ale ta, ze oni sa mi snazia naznacit, ze vytvorenim noveho miesta mi vlastne ponukaju to povodne, co vobec nesedi. Moje povodne bolo jednak vyssie hierarchicky a tiez som mala na starosti viac veci. nechcem pisat konkretne ale prirovnam to k tomu, ze som bola napr. vodic dialkoveho autobusu 🙂
a v naplni prace som mala soferovat, predavat listky a kavu, pomahat s nakladanim batoziny a opravovat pripadne technicke problemy. a medzitym tu linku aj soferov zrusili, a mne chcu dat uz len nakladanie batoziny cely den. a tvrdia, ze je to praca rovnaka ako predtym a aj kvalifikaciu na to mam.
plus teda miesto teraz neexistuje, ale chcu, aby som to pisomne zavazne odmietla.
co je haluz, ako mam zavazne odmietnut nejake ustne naznaky, ani o pracovnej naplni ani vyske mzdy rec nebola.
tak som z toho fakt debil...

deedol
6. mar 2019

kamos riesil nedavno nieco podobne, islo vsak o zmenu miesta vykonu prace. logika je ale ta ista, lebo ide o zmenu nalezitosti dojednanej v pracovnej zmluve.
ty mas predpokladam nejaku pracovnu zmluvu, ktora stale plati, lebo pracovny pomer trva.
oni by ti mali dat novu pracovnu zmluvu so zmenenou naplnou prace. ty odmietnes. vacsinou ma zamestnavatel pripraveny nejaky "protokol o odmietnuti" (nazov moze byt iny), ktory tiez podpises. potom ti moze dat vypoved podla vyssie uvedeneho § s tym, ze mas narok na vypovednu dobu + odstupne. alebo mozete ukoncit PP dohodou s vyssim odstupnym.
neviem si predstavit, ako by si ty mala odmietat pisomne nieco, co ti niekto navrhol ustne. asi by som im navrhla tento postup a uvidela, co povedia. ani zamestnavatelia totiz casto vobec netusia, co robia alebo co by mali robit...

margarita
6. mar 2019

@deedol
vdaka za reakciu, vnimam to rovnako, a tiez si myslim, ze je haluz tvrdit mi ze ide, resp. islo by ak by som nastupila 🙂 o rovnaku poziciu ako vtedy, aj vzhladom na fakt, ze moje pracovisko bolo cele zrusene novymi majitelmi, ktori sa ma teraz snazia zbavit minimalne "divnym" sposobom, kedze ma "zdedili uz pocas mojej materskej"....

deedol
6. mar 2019

@margarita no necudujem sa, zas daky sefovsky odrb. daj pripadne vediet, ako to pokracuje 🙂

margarita
6. mar 2019

urcite Ti napisem, ako mi to dopadne. diky za moralnu podporu 🙂
oni si o mne asi fakt myslia, ze za roky pri plienkach som zabudla citat zmluvy a pisomnosti s porozumenim 🙂

margarita
18. mar 2019

@deedol
slubila som, ze sa Ti ozvem, no skoncilo to presne ako sa dalo cakat, oni potom pripustili uz, ze sice akoze fakt moje cele pracovisko ako cast organizacie sa zrusilo, ale moje MIESTO napriek tomu stale existuju a oni mi garantuju ze nan mozem nastupit.
ale je mi jasne, ako by to dopadlo po nastupe, ja im dokazovat, ze toto a toto a toto som nemala v naplni prace a budeme sa tam dotahovat, a potom mi navrhnu nevyhodnu upravu naplne alebo pridu so znizenim platu alebo co a ja sa aj tak potom nassssrdim a sama dam vypoved...urobili to presne tak aj kolegyniam v case rusenia nas, ked som ale ja jedina bola mimo na MD.
tak kedze mam stokrat lepsiu ponuku inde, som na to odstupne zrezignovala a poziadala o ukoncenie PP dohodou ku dnu skoncenia RD.

deedol
18. mar 2019

@margarita dakujem za info 🙂 som rada, ze uz mas nieco ine, potom sa aspon lahsie odchadza... tak nech sa dari 🙂