Praktická sestra - skúsenosti so štúdiom a prácou

ali999
3. jan 2023

Ahojte 🙂 zháňam info co sa týka externého večerného štúdia na SŠ zdravotnej v odbore praktická sestra,je tu niekto kto to študuje najlepšie v PO ? Ale samozrejme môžu byť aj iné mestá. Chcem vedieť ako často chodíte do školy,aké predmety mate atď. A taktiež ak je tu nejaká praktická sestra tak kde robíte? Kde ste s tým našli uplatnenie ? Za názory a rady budem vďačná ❤❤❤

evelyn246246
3. jan 2023

@ali999 ..moja znama to studovala v MI .. zatial sa neuplatnila ale spominala, ze vedomosti musis mat ako doktor a prax nieco medzi sanitarom a upratovackou ...lutovala to , dokoncila ale len koli tomu lebo zacala ...navyse platovo budes ako sanitar ale kompetencie na papieri budu slabucke no v skutocnosti budes robit veci co v kompetencii nemas a nesmies, no plat ti nedaju ...zmysel by to malo ak by si isla dalej na VS ..

w3ronika77
3. jan 2023

@evelyn246246 alebo odrazu radšej externé ošetrovateľstvo

jazminn
3. jan 2023

Moja známa 45r. študuje v Prešove, ale vraj čistá katastrófa, berú ich horšie ako študentov denných a vedomosti ako doktor!

janulka155
3. jan 2023

@evelyn246246 vôbec nebude platená ako sanitár ja som som pracovala vyšše dva roky v nemocnici a mala som plat skoro ako sestra, robila som všetko ako sestra a žiadny rozdiel medzi nami ani nerobili, teraz pracujem v inej nemocnici a nie je to tiež nič strašne plat síce nie je už taký ako pred rokom kvôli sprostým tabuľkám ale človek nejak extra nepadol zase, robím stále všetko ako sestra a dokonca som aj sama na smene a nerobia absotulne žiadny rozdiel ani v tejto práci 🤷🏼‍♀️ a keď som sa pýtala sanitarou koľko zarobia tak je tam rozdiel 250€ určite

majamat
3. jan 2023

u nas v soc. zariadeni su prakticke sestry, nemaju plat ako opatrovatelky, urcite zarabaju viac, robia pracu podobnu.a ko sestry s tym, ze neiktore vykony robit nemozu. na taku pracu si volaju sestru, ale tych vykonov je fakt malo. no museli sa aj doskolit na niektore vykony. je mozne, ez tie vykony su uz zaradene do studia a doskolovat netreba.

co sa tyka vzdelania, teraz neviem ake to je, no pred neikolkymi rokmi to bolo urcite menej narocne vzdelanie, ako boli kedysi stredne zdr. skoly.

jaga18
3. jan 2023

Známa takto študovala v NZ. Škola každý pondelok plus utorok od 6,30 do 15,30. Pracovala rok v hospici, potom na detských Kramároch ako riadna zdravotná sestra.

huxy
3. jan 2023

@evelyn246246 jedna babka povedala .... To je tak, keď komentuje niekto bez vlastných skúseností.
Praktická sestra nie je sanitar a nedostáva plat ako sanitar. A čo sa týka tých ostatných tvrdení, tiež blbosť.

@ali999 praktická sestra môže mať uplatnenie buď v nemocnici, na oddeleniach, v ambulancii, dokonca v zubnej ambulancii, domovoch sociálnych služieb... Kompetencie sú verejne dostupné na nete.
Do školy som chodila 1 a pol dňa v týždni, ale to bolo v Lučenci.
Pracujem na ARE, predtým pri operackach.

huxy
3. jan 2023

@jazminn možno záleží od konkrétnej školy. No nás "vecernistov" brali inak ako denných. Keďže sme chodili aj do práce, mali rodiny... Na druhej strane aj náš prístup bol iný, zodpovednejší, sami profesori to vraveli. Čo sa týka vedomosti, no áno, veľa toho niekedy bolo, tiež si myslím, že niektoré veci zbytočne. No denni študenti mali minimálne toľko, aj viac učenia. A to je tak na každej strednej, že sa musia učiť aj to, čo v reálnom živote nikdy nevyužijú.

janka95
3. jan 2023

@evelyn246246 tak to je je aká blbosť.
Ja mam skončený tento odbor . Zamestnala som sa ani nie mesiac po skončení a pracujem tam stale. Pracujem už druhý rok. Plat mam teda o dosť vyšší ako sanitar. A robím co sestra. Momentálne som už v druhom ročníku BC na VŠ.
Takže ja odporúčam a som rada ze som sa na to dala. 🙂 🙂

palicka
3. jan 2023

Známa končila v Po a teda ja si nemyslím, že nejako extra mega narocne. Podľa toho, čo rozprával, to bolo celkom zvládnuteľné. A to už študovala s deťmi a ani študijný typ

dankavass
4. jan 2023

Ja som skončila praktickú v KE minulý rok. Pracujem na oddelení na detskej ortopédii. Kompetencie trochu nižšie ako sestra (nezavádzam kanyly, nestarám sa o drény a mám menej papierovania, inak rovnaké). Plat mám vyšší, ako sanitárka o cca 150e. Pracujem v štátnej nemocnici, takže tabuľkový plat (1029e).

uhlikova09
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jullca
13. apr 2023

Študovala som, ale prerušila som. Popri zamestnaní veľmi časovo náročné. Zo všetkých čo začali ostala asi polovica aj to iba tí, čo pracujú v zdravotníctve a tolerujú im dochádzku. Ostatní skončili do pol roka.
U nás sa chodí utorok (cvičenia) a štvrtok (teória) od 13h do cca 17-17,30h. Po pol roku začína prax v nemocnici (hygiena, kŕmenie, upratovanie...)
Štipendium 0€, denní sú zvýhodnení aspoň 50€ mesačne. Poplatok za učebnice 40€. 150 hodín individuálna prax v 1 ročniku, 250 hodín v 2 ročniku plus mesačná prax 60 hodín na konci mája.
Popri zamestnaní veľmi nereálne.
Z dvoch dní v týždni sa stali 4 dni v týždni.
Vraj plánujú znížiť počet hodín individuálnej praxe.

lucka_ke
23. apr 2023

@dankavass a nevieš prosím ťa ako je to potom s ďalším štúdiom na VŠ (externé)? musíš pracovať v zdravotníctve? lebo čítam podmienky prijatia a je tam že musí mať maturitu na zdravotníckej škole, plus prax v nemocnici ale neviem ako sa to dá... však do nemocnice ťa bez školy nezoberú, či áno?

dankavass
23. apr 2023

@lucka_ke pravdaže zoberú 🙂 ako pomocný pracovník v zdravotníctve

adrianka2606
29. apr 2023

Aka je sanca najst si pracu v zahranici s 2rocnym pomaturinym studiom prakticka sestra? Uznavaju toto vzdelanie?

kaja1518
30. apr 2023

@adrianka2606 dobrý deň.ja sa chystám študovať externe praktická sestra. Chcem sa opýtať maturuje sa z koľkých predmetov? Dakujem

adrianka2606
30. apr 2023

@kaja1518 Vobec netusim, ja tu skolu nemam vystudovanu, ale zaujimalo by ma, ci zahranicie akceptuje tuto skolu a zamestnaju lekari alebo nemocnice

adrianka2606
30. apr 2023

Dievcata, ktore studujete alebo planujete zacat studovat a chce sa vam pokecat, pridajte sa do sukromnej skupiny
https://www.modrykonik.sk/group/12752/

majamat
30. apr 2023

neviem, ale ani klasicke zdravotky, co boli kedysi, nechceli uznavat.

franica
30. apr 2023

@adrianka2606 ahoj, ja s tým pracujem, konkrétne so škandinávskymi krajinami a tam neuznajú vzdelanie praktickej sestry- resp. uznajú, ale nemôže pracovať ako zdravotná sestra, len ako asistent. Na pozíciu zdravotnej sestry musia mať skončené ošetrovateľstvo (alebo ukončené vzdelanie ako všeobecná sestra).

ivkau
7. máj 2023

@dankavass ahoj, prepač, že ruším, len sa chcem opýtať, koncila si na kukucinke?? prakticku sestru??vďaka

dankavass
8. máj 2023

@ivkau áno, minulý rok 🙂

ivkau
9. máj 2023

@dankavass náhodou maturitne otazky nemas??

dankavass
9. máj 2023

@ivkau náhodou mám

ivkau
9. máj 2023

@dankavass jeeej, a neposunula by si mi...revanzovala by som sa samozrejme

kvetinka75
9. máj 2023

študovala som. 1,5 dňa do týždňa - neskôr 2x do týždňa prax. Menilo sa to. Takže dva dni cez týždeň som potrebovala na štúdium. Mnohé z ročníka sme v zdravotníctve- lôžkové v nemocnici, ambulancie - obvodný lekár, odborné ambulancie - očné, urologia, psychiatria a iné, u zubára. Niektoré robia v DSS-kách. Kto chcel, uplatnenie v odbore si našiel .

kaja1518
10. máj 2023

Ahojte.chcem sa este opýtať robia sa aj po prvom roku štúdia skúšky niake ?ďakujem

ivkau
11. máj 2023

@kaja1518 nie, iba maturita

eliska1309
30. jan 2024

@jullca prosím vás a ako je to s platením? Koľko? Neviem sa k tomu dopátrať. Ďakujem