Pracovné pohovory - otázky

3. jún 2024

Prečo sa na pohovoroch či už pri prijatí pytaju na stav? (Vydatá, vdova, sama…)

bublinka1426
3. jún 2024

tak vela to zavisi...

napr taka slobodna mamicka s detmi to asi bude mat tazsie si najst pracu kedze OCR ...ked nema pomoc ...

najradsej asi pocuju slobodny a bez zavazkov....

egonsk
3. jún 2024

Existujú nejaké zakázané alebo nevhodné otázky na pohovor?
Otázkam, či už priamym alebo nepriamym, ktorým by sa zamestnávateľ mal vyhnúť, sú otázky, ktoré sú intímne, diskriminačné, zasahujú do súkromia kandidáta, alebo sú inak dehonestujúce a môžu byť pre druhú stranu veľmi nepríjemné.

Príklady nevhodných otázok:

Ste vydatá alebo slobodná?
Máte partnera, deti?
Plánujete v dohľadnej budúcnosti svadbu a deti?
Aké je vaše politické presvedčenie? Koho ste naposledy volili?
Aké je vaše náboženstvo?
Aká je vaša sexuálna orientácia?
Máte nejaké zdravotné obmedzenie?

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/zamestnanci-a-hr/ako-... © Podnikajte.sk

butterflyeffect
3. jún 2024

@egonsk mali by sa im vyhnut, ale realne sa kazdy zamestnavatel opyta na stav a ci ma zena deti, bohuzial v tomto stale funguje diskriminacia🤷🏻‍♀️ mojej mame na poslednom pohovore povedali na rovinu ze chcu zenu ktora uz nepojde na matersku a nebude im vypadavat kvoli detom, pre nu to bol plus ale pre mladu zenu by urcite nebol

egonsk
3. jún 2024

@butterflyeffect ja viem, ze v reale to tak nefunguje, len som zodpovedal autorke stav, ako by to malo fungovat. Odpoved na to preco sa to pytaju si uviedla ty a je myslim vseobecne znamy. 😋😉

diewcatqoo
3. jún 2024

Nikdy som na pohovore nedostala takuto otazku a ani nikdy, kde som bola pritomna na pohovoroch zo strany zamestnavatela, tak taka otazka nepadla.

melanta
3. jún 2024

@butterflyeffect dotknem sa toho, že píšeš, že v tejto krajine funguje diskriminácia. Áno, pýtať sa na tieto otázky nemá. Ja sa na ne nepýtam priamo - pýtam sa nepriamo, pretože každý, komu vyriešim zamestnanie sa sťahuje aj s rodinou. V období, keď som bola zamestnaná a prijímala som ľudí priamo k sebe, tiež som sa na to nepýtala - nezaujímalo ma, že niekto má doma 3 malé deti. Zaujímal ma iba daný človek. Ale rovnako ma to následne nezaujímalo pri výkone práce, dovolenkách a podobne. Je potrebné si uvedomiť, že nie je v poriadku oháňať sa tým, že nemajú sa čo pýtať na deti, ale potom chcieť voľno kvôli deťom, chcieť byť uprednostnený kvôli deťom pri dovolenkách v lete, pri plánovaní práce cez sviatky, Vianoce a podobne. Pretože toto je fenomén Slovenska - cítiť sa diskriminovane, ak to niekoho zaujíma. Ale následne chcieť využívať to, že má človek deti a chcieť viac voľna ako ľudia, ktorí ich nemajú. Ak žena nechce, aby ju zamestnávateľ vnímal ako matku s malými deťmi, nech aj potom v práci vystupuje tak. A nie vyberať si, kedy sa mi hodí a kedy nie, že mám deti.

cookie29
3. jún 2024

toto su nelegalne otazky... suhlas s @egonsk

na druhej strane je na Tebe, o co Ti ide. Ak sa ma niekto opyta na stav, tak sa kludne opytam naspat, ako to suvisi s poziciou o ktoru sa uchadzam a v pripade suvislosti, im velmi rada odpoviem. Ak sa pytaju na deti, nemam problem odpovedat ze mam a ze nemam problem s organizaciou aj v pripade choroby a pocas prazdnin, pretoze toto moze skutocne sposobit problem. Ale pracujem v krajine, kde nie je ziadna OCR...

@melanta nesuhlasim. Existuje nieco ako zakonnik prace a funguje v roznych krajinach a vacsinou su toto nelegalne otazky, ale naopak zakonnik prace upravuje prednostne pravo dovoleniek a podobne.... aj ked uprimne, rozumiem, mne tiez obcas slovenska mentalita ide na nervy, ked vidim prispevky ako si vybrat paragrafy na cely den, OCRky a podobne...

bellaa3007
3. jún 2024

som personalistka, ale teda takúto otazku som v živote nikomu nepoložila

lienka.7
3. jún 2024

@melanta presne tak, uplne s tebou súhlasím. Ja som menila pracu s dvoma malými deťmi (mladsia nemala ani rok), žiadny problem. Vedeli ze mam male deti, akceptovali to a ja to v žiadnom prípade nezneuzivam.
Zial treba priznať, že niektorým ženám tie deti veľmi vyhovujú, majú sa aspoň na co, resp.na koho vyhovárať...

lienka.7
3. jún 2024

@cookie29 určite aspoň z časti mas pravdu, ale napis mi, kde v zahraničí ti zamestnavatel bude tolerovať ze cez prázdniny ty nemáš kde dat dieta a 2 mesiace OCRka akoze? Nikde. A este gól je, že ty si pekne dovolenkujes a podobne. Chceš ísť na dovolenku, ok, tak si vezmi riadnu dovolenku a nie OCRku. A dovolenku si pekne šetriť.
Čisto hypoteticky, u nás v praci na jednom oddelení majú všetky 4 kolegyne skolkarov, to ako teraz na 2 mesiace zavru ich odd., lebo oni nemajú kde dat deti? Asi ťažko, ze? Treba proste hľadať rozumný kompromis. Lebo potom nech sa ženy nečuduju, ze ich potom nechcu vziať do prace. Detto skúšali v praci aj delené miesto, to dopadlo ešte horšie.

melanta
3. jún 2024

@cookie29 upresním. Ja som sa nikdy takúto otázku neopýtala. Aj kvôli zákonu (ovládam zákonník práce) ale aj preto, že mi vždy bolo jedno, či má človek 20 alebo 60, či má človek 3 malé deti alebo žiadne, či je to muž alebo žena, či je chudý alebo tučný. Ale ak som mala v tíme ženu s malými deťmi, tak musela zabudnúť na to, že každý rok bude mať ona dovolenku cez sviatky. Raz mala ona, raz niekto iný a kľudne aj bezdetný. Zákon neprikazuje, že dovolenku napríklad počas Vianoc či veľkej noci môže mať iba rodičia a tí ostatné vtedy musia vždy pracovať. A o tom som písala. Že mnohým slovenským matkám vadí, ak sa zamestnávateľ opýta na deti. Ale už im nevadí argumentovať deťmi, ak chcú dovolenku, paragrafy a podobne. A ak sa bavíme o zahraničí, áno, mnohé podobné zákony sú aj v zahraničí. Ale rovnako v zahraničí funguje, že ženy nie sú doma tak dlho, že nemôžu byť každý mesiac na očr alebo vykrývať si prázdniny očr a podobne. Ak niekto nechce prijať matku, tak často iba preto, že sa bojí, že bude patriť medzi tie, ktoré nonstop hľadajú spôsoby, ako vyťažiť z tohto statusu.

melanta
3. jún 2024

@cookie29 upresním. Ja som sa nikdy takúto otázku neopýtala. Aj kvôli zákonu (ovládam zákonník práce) ale aj preto, že mi vždy bolo jedno, či má človek 20 alebo 60, či má človek 3 malé deti alebo žiadne, či je to muž alebo žena, či je chudý alebo tučný. Ale ak som mala v tíme ženu s malými deťmi, tak musela zabudnúť na to, že každý rok bude mať ona dovolenku cez sviatky. Raz mala ona, raz niekto iný a kľudne aj bezdetný. Zákon neprikazuje, že dovolenku napríklad počas Vianoc či veľkej noci môže mať iba rodičia a tí ostatné vtedy musia vždy pracovať. A o tom som písala. Že mnohým slovenským matkám vadí, ak sa zamestnávateľ opýta na deti. Ale už im nevadí argumentovať deťmi, ak chcú dovolenku, paragrafy a podobne. A ak sa bavíme o zahraničí, áno, mnohé podobné zákony sú aj v zahraničí. Ale rovnako v zahraničí funguje, že ženy nie sú doma tak dlho, že nemôžu byť každý mesiac na očr alebo vykrývať si prázdniny očr a podobne. Ak niekto nechce prijať matku, tak často iba preto, že sa bojí, že bude patriť medzi tie, ktoré nonstop hľadajú spôsoby, ako vyťažiť z tohto statusu. A potom na to doplácajú aj tie, ktoré chcú ozaj pracovať a realizovať sa.

cookie29
3. jún 2024

@lienka.7 presne o tom pisem na konci mojho prispevku. Slovenska mentalita s paragrafmi/OCR a podobne. U nas ked je dieta chore, vykryvam to nahradnym volnom alebo dovolenkou, pokial je to nieco vaznejsie. Bezne detske choroby platim opatrovatelku. Je nieco ine, ked ide dieta na operaciu, ale aj tam som si brala dovolenku. A cez prazdniny, niekomu funguju stari rodicia, inde detske tabory, druziny atd... OCR nehrozi

@melanta ja len hovorim, ze treba robit rozdiel medzi zakonom a zneuzivanim. U nas napriklad plati, ze zamestnavatel by mal brat ohlad na dovolenky, aby manzelia/partneri mohli byt v lete spolu, ak maju zaujem. Casto nemaju, prave kvoli detom, aby vykryli leto. Ja si neviem predstavit OCR na leto, lebo deti. Vianoce som pracovala vzdy, ked som bola bezdetna, prave kvoli kolegyniam, co mali deti, ale to bola moja dobra vola. Ono to vzdy idealne funguje na dohode a ako sa povie win-win, mam stastie ze u nas vo firme to tak funguje. Mam male deti a sef na to berie ohlad, mozem prist neskor, ist k lekarovi ked treba. A spatne on vie, ze robota je urobena a ze ked treba makat, tak sa proste zorganizujem, pretoze su deadline. Ale plne s Tebou suhlasim, ze nemalo slovenskych zien to berie nie ako moznost, ale ako pravo. Mam pravo na OCR tak si ju jednoducho vyberiem a neberiem na ohlad na ostatnych, dokonca si nejaky dovod na OCR najdem aj ked realne neexistuje lebo.... 🤮🤮🤮

lienka.7
3. jún 2024

@cookie29 ja tvrdím, ze treba nájsť rozumný kompromis a myslieť na to, ze nemám iba svoje "práva" ale aj "povinnosti". Si tu prejdi diskusie, ja som sa v jednej ohradila, ze z akého dovodu mas cez leto 2 mesiace čerpať OCRku a hneď ma tu zhejtovali👌 prit sama mam 2 skolkarov, ale ani mi nenapadlo v praci povedať, že si cez leto urobím 2 mesacne "volno" lebo nemám kam dat deti 👎 a este na drzovku cez OCRku si pojd na 2 tyzdne valat šunky k moru, na to je dovolenka, nie OCRka! skratka, je to o prístupe. O nicom inom. Aký prístup mas ty k zamestnavatelovi, taky ma potom aj on k tebe.
Inak s tebou súhlasím 👌

lakebabe
3. jún 2024

Pýtali sa kedysi keď som chodila po pohovoroch, hlavne v malých firmách a keď som povedala ze deti nemám zas mali stres že odídem na matersku tak to máš jedno co im povies

butterflyeffect
3. jún 2024

@melanta s tym suhlasim, tiez som sa s tym bezne stretla- v byvalom zamestnani, dovolenku na sviatky dostali matky s detmi prednostne, alebo ze nadcas samozrejme ty zoberies lebo “ty nemas rodinu” lebo ked zena nema dieta tak sa hned berie ze “nema rodinu a vlastny zivot” bohuzial je mnoho zamestnavatelov ktory k tomu tak pristupujuna bohuzial aj mnoho zien. V tomto sme pozadu dost…

svetlonos
3. jún 2024

Tak pozri na to inak. Ja mam w deti 4 roky a batoľa 11 mesacne.
Počas druhého tehotenstva (nevedela som o nom) som nastúpila do prace, len na 8 hodín týždenne.
Chcela som aby si starsi zvykol na opatrovatelku a ja nemusela z prace odchádzať po mesiaci.
O 2 mesiace som ch Ela nastúpiť na 30 hodín týždenne. To už som o druhom tehu vedela aj sefka. Povedala mi, že buď nastúpim na plný úväzok alebo mi dá výpoveď... Zabudla prečítať zákonník práce a hrala blbu, ze ved ona ma prehovorí aby som odisla 🙈.
Neprijala som to. A vies preco? Pretože som mala fajn kolegyne a so starším som bývala každý mesiac minimálne týždeň doma koli chorobe.
Robila som len soboty, kde sa náhrada nájde rychlejsie ako na celý týždeň.
Oni by totiž nikoho nenahradili ale chýbala by realne jedna pracovná sila.
Takže ja tých zamestnávateľov aj chápem a je škoda, že na SK nie je možnosť stratených uväzkov. Boli by to fajn aspom pokial su deti male.
Keď budem hľadať prácu, piviem aj sama že mám malé deti a ocr budem čerpať ja, nie muz. Rodinu tu nemáme, musíme sa zariadiť samy. Je to len fér byt priama v tomto. Aj keď nie kazdy zamestnavatel je tiež férový.

katarinaforever
3. jún 2024

To sa nesmú pýtať vôbec o tom ?

lienka.7
3. jún 2024

@svetlonos už som písala v inej téme, u nás dali aj možnosť skráteného úväzku, resp.deleneho miesta a bolo to ešte horšie. Nikto zodpovedný same hádky a samozrejme obe voľno naraz, lebo predsa majú deti. Cize realne z 2 ľudí robil prace dalsi tretí, za ne 2 ... cize potom to zrušili a zobrali 1 človeka na full time. Druhá vec, že mnohé matky myslia ze za bežnú prac.pozicou in na polovičnom dajú plat ako na plnom úväzku. No a za polovicu sa im už "neoplati" chodiť do prace.

cookie29
3. jún 2024

@lienka.7 nemusim citat, bohuzial je to chlieb nas kazdodenny, diskusie o tom ako si vybrat paragrafy, ako nalepit paragraf k dovolenke a predlzit, a pod. A tu o tej OCR v lete si pamatam... ale to je potom bohuzial prehnity cely system, pretoze je jedna vec, ze rodic/zamestnanec sa chce hodit na OCR, len mu ju musi niekto aj vypisat....

svetlonos
3. jún 2024

@lienka.7
tak ten pol úväzok je ideálne riešiť matkou a nematkou. Alebo celkovo vo firmách, kde sa to dá prerozdelit medzi viacerých ludi. Každopádne je jednoduchšie nahradiť niekoho na 4 hodiny ako na 8. Ale chápem ta. Preto je to fajn na oddeleniach, kde viacerí robia to isté. U nás keď niekto vypadol, vedeli ho nahradiť viacerí aj sa tak práca delila medzi viacerých. Je ale fakt, že nás bolo asi 25 a z toho len 4 mamy malych deti, Teda tie ocr boli zriedkavé. Ani paragraf na celý deň nebol problém.
Nie je to však realne v každej praci, viem.

mis_mis
4. jún 2024

@bellaa3007 tak to ste jedna z mála 🙂 Mňa sa dokonca personalistika spýtala, ako chcem riešiť situáciu, keď mi ochorie dieťa. Neviem akú do mňa očakávala odpoveď 😄

barborachors
13. jún 2024

lebo sme na bryndzovom Slovensku kde je všetko povolenej, stav, počet detí, názor na politiku atd