Pracovné oblečenie na vlastné náklady

lasina
23. okt 2015

Dobry den dievcence,obraciam sa na vam s jednym problemom.V mojej praci sme doteraz museli nosit cierne oblecenie,teda cierny zvrsok( bud tricko,sveter,mikinu bez napisov a znaciek) Tak som si to teda zaobstarala.Musela som si zaobstarat na vlastne naklady.Lenze teraz si firma vymyslela kompletne oblecenie a to nohavice,tricko na plecia a tenky svetrik na vrch plus topanky typu balerin s tym ze si to mame od nich kupit.Firma ich vyrobi a my si ich mame od nich objednat a zaplatit.Cely komplet u nich stoji 13 eur.Lenze treba ho aspon dvakrat,aby sa dal aj oprat.Topanky si mame zohnat sami.Bohuzial nemam take topanky,takze tie budem musiet tiez kupit.Otazka na vas.Neviete nieco o tom,ze pokial zamestnavatel ziada nosit ich oblecenie,tak ho musi on dodat bezplatne? Je na to nejaky zakon? Dakujem

dominika6
23. okt 2015

@lasina
http://bozp.anh.sk/?what=2&root=25

Zákon 124/2006
§ 6
Všeobecné povinnosti zamestnávateľa

(3) Zamestnávateľ je povinný bezplatne

a) poskytovať zamestnancom pracovný odev a pracovnú obuv, 8) ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podlieha mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu,
b) zabezpečovať zamestnancom podľa vnútorného predpisu pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, a poskytovať umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny.

Prideliť zamestnancovi vhodné OOPP v zmysle zákona NR SR č. 330/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 8a, ods. 2, písm. b) a oboznámiť ho s ich riadnym používaním. - protišmyková obuv. - nakoľko hrozí pošmyknutie na mokrom, resp. klzkom povrchu.

deltaa
23. okt 2015

ak robis niekde ako casnicka alebo v banke ci v obchode a iba tinariadili ze takto musite chodit obleceny tak nie je povinny ti to dat zadarmo . Nas "uzasny" zakonnik prace mu to nenariaduje. To ze ty mas narok na preplatenie este neznamena ze ti to preplati.

lasina
autor
23. okt 2015

@deltaa no super,To potesi z toho biedneho platu davat na dalsie veci. Dakujem za odpovede

eeffka
23. okt 2015

@lasina no ja neviem ale 13e za nohavice+tricko +sveter sa ti zda vela??? podla mna takato kombinacia pod 30e sa neda , takze jaj mam pocit ze ti na to zamestnavatel z casi prispel

lasina
autor
23. okt 2015

@eeffka ono 13 eur nie je az tak vela,ale asi pred mesiavom som investovala do pracovneho oblecenia cez 60 eur a myslela som ze uz nebudem musiet,a teraz mam platit znovu.Ono to samozrejme nebude len 13 eur.Treba mi aspon dve sady a plus topanky.Len topanky ma vyjdu cez 40 eur( mam problemove nohy vacsinou mi topanky nesedia) doteraz som mala ortopedicke sandale.som trosku nahnevana na to

janickacrazy
23. okt 2015

@lasina ked máš zdravotný problém s nohami, tak balerínky rozhodne nie sú pre teba vhodná obuv, keby si doniesla potvrdenie od lekára, že potrtebuješ ortopedickúobuv, aspon to by ti mohli uznať v zamestnaní si myslím, ja keby som mala pracovať v balerínach celý den, tak by ma asi porazilo, neznášam to na nohách, max. tak fakt na chvílu

deltaa
23. okt 2015

ja konkretne zarobim v cistom 507 eur a i pre mna by to bolo dost.

simca06022011
23. okt 2015

Neviem sice o aku ide pracu...
Pravdepodobne ta suma je len symbolicka, a ide na nejake zakladne naklady na vyrobu/mozno len cast.. je to normlane a bezne. Pracovne oblecenia sa aj v obchodoch riesia uhradou casti nakladov (cize napr. stretla som sa s tym ze 30-40% si uhradil zamestnanec), u casnikou absolutne.. maximalne zastery sa kupovali. Jedine kde su obhajitelne naklady na pracovne oblecenie su robotnici/pracovnici v skladoch/masiari na plášte, ktory naozaj potrebuju riadne oblecko typu monterky, bezpecnostne topanky, rukavice a podobne. To kupujeme 2x do roka. Obuv.. no aj tak nejaku nosis do prace, ze? ;) Jedine sa potom dohodnut so zamestnavatelom. Neviem preco zrazu taka zmena.. mozno vas pri praci nechcu vidiet behat v hocicom aj z bezpecnostneho hladiska.. neviem.. tazko povedat 🙂) Ja tiez teraz riesim kocku co mi lieta po sklade v ortopedickych slapkach ktore su jej este aj male... a len cakam kedy sa rozplesti ;) (Ale to nevravim, ze je tvoj problem, to len na opisanie situacie🙂 )

vedorka
23. okt 2015

no vies, mas dve moznosti, bud zaplatis tych 26 eur a budes mat pracu, aleba sa ozves, ze si proti a oni si uz najdu sposob, ako ta rychlo nahradit niekym, kto to milerad zaplati....
zial, tak to v tomto state chodi, ked sa pes chce bit, palica sa najde... ver mi, ze su na tom ludia ovella ovela horsie, mrte nezaplatenych nadcasov, kadejakych poplatkov atd

betunka39
23. okt 2015

Nám zamestnavateľ raz do roka zabezpečuje komlet oblečenie,čiže tričko, prac. nohavice, nátelnik, hrubu bundu , tenku bundu, bez topanok, iba nám do skladu a na lis preplaca., kedže tu musime mať špeci obuv. Ale viac nie. Ale ,ked sa niekomu zniči skor, tak da nove, bez problemov. Ajmanžel dostava od firmy tiež 1x cely komplet čo potrebuje na stavbu. Myslim, že je na to aj nejaky paragraf, ked si to zamestnavatel vyžaduje, musi to raz do roka zabezpečiť. Nie som si však ista. PRi predchadzajucom zamestnavatelovi som platila 30% z celaj sumy.

lasina
autor
23. okt 2015

@janickacrazy som 12 hodin na nohach takze skusim to nejak cez lekara aspon tu obuv vybavit

betunka39
23. okt 2015

@lasina no u nás sa moje oblečenie opotrebovava jedna radosť, ale zase nevyžaduju ho nosiť každy den, iba s logom firmy, ked máme nejaku návštevu, alebo kontrolu, alebo ked sa foti na vystavy. Inak by na tom nevyšli. Ja nosim prať tričko denn a nohavice, niekedy 3-4 x do týždna, ked máme vela tovaru. A ženy na dielni tiež. LEn vyžaduju aspon aku taku jednotnu farbu a žiadne vystrelky.

lasina
autor
23. okt 2015

Ja by som to oblecenie nosila stale ked som v praci,a vzdy som to po jednom dni musela hodit do pracky.

katarinamarkova
23. okt 2015

@lasina si zamestnana ako zamestnanec? alebo pracujes na zivnost? dohodu?
ak si zamestnancom - musi ti zabezpecit oblecenie zamestnavatel - al. ti nan prispiet.
ak pracujes na zivnost, dohodu- je to na tebe.

lasina
autor
23. okt 2015

@katarinamarkova som normalny zamestnanec

janinah
23. okt 2015

investuj do poriadnej obuvi,ak si nechceš doničiť nohy,balerínky ako prac. obuv? to by som zamestnávateľa hnala pred súd za toto 😠

katarinamarkova
23. okt 2015

@lasina neprezradis o aku firmu ide?
tak tu mas dve moznosti....
- prisposobit sa bez frflania
- byt principialistom a ziadat od zamestnavatela prispevok, preplatenie na prac. oblecenie......alebo nekupit 🙂 lebo nutit ta kupit si za vlastne rovnosatu, ktoru vyzaduje zamestnavatel nemoze, ma ti ju zabezpecit.
ps: este otazocka.....skutocne to nie je tak, ze aj ked si to kupite, vo vyplate si potom najdete prispevok na osatenie??? spytaj sa na to u zamestnavatela. resp. nemate narok raz za x mesiacov na tento prispevok? resp. nejaku formu pouzkazok, zliav na nakup oblecenia?
skutocne sa na toto len spytaj - za to nic nedas.