Pracovná zmluva na 1 rok, mám nárok na materskú?

claire0611
4. jún 2019

Zdravím žienky. Viete mi poradiť - keď otehotniem tesne po skúšobnej dobe, mám ročnú pracovnú zmluvu, tým pádom, je jasné, že mi ju nepredĺžia a mne ešte do materskej bude vychádzať cca 2-3 mesiace. Mám vôbec nárok na materskú? Pripadne sa môžem vypísať na pnku tesne pred skončením pracovného pomeru?
Ďakujem za každú radu a odpoveď 🙂

mogaa
4. jún 2019

@claire0611 na PN sa môžeš vypísať, ale pracovný pomer ti končí dnom ukončenia prac.pomeru.

ellemell
4. jún 2019

@claire0611 počas PN ťa nemôžu vyhodiť, ale ak ti končí zmluva a ty si na PN tak ti proste skončí...

bert22
4. jún 2019

no jedina moznost je ist na pn a tak s tym tak trocha vybabrat. tym si zabezpecis aj to, ze ti bude vyhcadzat materska

etnatn
4. jún 2019

Alebo skonci, hod sa samoplatcom s najvyssim moznym poistnym a potom PN, odvody neplatis, ale mas najvyssiu matersku.

sara0909
4. jún 2019

ja si myslim,ze by ti mala vychadzat materska aj ked ti skonci pred materskou zmluva… ak by si mala odrobenych 270 dni za posledne dva roky...

evittam
4. jún 2019

@bert22 Ako s "tym" vybabre? Ked skonci PP konci aj NP ci bude PN alebo nie.

evittam
4. jún 2019

@etnatn No ale to najskôr musí aj splniť hlavnú podmienku naroku na MD.😉

lubik87
4. jún 2019

@claire0611 nárok mať budeš bed budes mať za s ebou ročnú zmluvu tým pádom aj odvedené poistné až otehotnies aj dva mesiace do ukončenia zmluvy nárok mať budeš...potom ak si ochotná byť v "domácom väzení" na pnke tak pri nejakých problémoch ťa môže dr vypísať a budeš.mat peniaze .ale ako píšem nárok ak ťa nevyhodia mať budeš .potrebuješ 270dni poistenia čo je cca 9 mesiacov

claire0611
autor
4. jún 2019

Ja samozrejme odrobených 270 dní mám. Len ide o to, že už ma samozrejme nikde nezamestnajú keď budem mať cca 2 mesiace do materskej a či tým pádom sa nestane, že stratím nárok na riadnu materskú

ester83
4. jún 2019

Mne skončila pracovná zmluva v júni a na materskú som nastúpila v septembri. Nárok som mala, keďže som odpracovala min. počet dní. Medzitým som bola pn. Myslím, že tam je nejaká ochranná doba, ale neviem koľko mesiacov. Aby si mohla poberať materskú aj keď ti pracovný pomer skončil skôr, ako začala materská.

sara0909
4. jún 2019

@ester83 Hej, presne, mne sa zda, ze je to az 8 mesiacov 😉

claire0611
autor
4. jún 2019

Supeeer, ďakujem krásne za info 🙂

etnatn
4. jún 2019

@evittam tak ratam, ze ju splni

evittam
4. jún 2019

@claire0611 Nie nestratis nárok na MD.

blondyblond
5. jún 2019

@claire0611 nie nestratis nárok len pn je lepšie lebo sa vyhnes zbytočným stresom behanie po úrade prace, ver že v posledných mesiacoch to nie je nič prijemne a načo sa zavlažovať ako samoplatic? Všetci potmavsi využívajú štát ako sa dá tak načo platiť keď nemusíš

claire0611
autor
5. jún 2019

@blondyblond tiež by som to skôr riešila pnkou, ako robiť si stresy a behať. Odrobené mám , pn som nikdy nebola, tak aspoň keď je treba to využijem vo svoj prospech 🙂