Pracovná zmluva

4. jan 2024

ahojte,

dlho mi vrta v hlave preco sa napr pise pracovna zmluva, a brutto plat, ked kazdy mesiac ma iny pocet dni. ( logicky mi pride ze tympadom rozna vyplata ma chodit)
mne vzdy plus minus pri takejto zmluve vysla rovnaka vyplata, iba pocet gastracov bol iny.

preto mi logicky vychadza, ze je lepsie ked je clovek plateny od hodiny a brutto mzde uvedenej za hodinu v Pracovnej zmluve?

co je vyhodnejsie. ci je to to iste, ci ako to vlastne je.

dakujem za vysvetlenie.

lilianka28
4. jan 2024

Podľa toho ako zamestnávateľ odmeňuje. Ak MESAČNOU mzdou, tak je suma taká istá, či má mesiac 19 alebo 23 pracovných dní.
Ak zamestnávateľ platí hodinovú mzdu, tak tá je logicky vyplácaná podľa odpracovaných hodín, a teda každý mesiac môže byť iná. Ale hodinová mzda býva využívaná skôr u dohôd.

autor
4. jan 2024

@lilianka28 a je bezne ze ju zamestnavatel uvadza aj pri beznom TPP ?

janai1
4. jan 2024

V bývalom zamestnaní som mala mesačnú sadzbu a keďže každý mesiac je iný, v niektoré máš menej pracovných dní a v niektoré viac takže sa to vyrovná.
Teraz mam TPP s hodinovou sadzbou

autor
4. jan 2024

@janai1 mne to pride ze vzdy je tato forma vyhodnejsia ako nastaveny plat fixne. nikdy sa to az tak nevykompenzuje. jedine to pokryje ''vyssie mnozstvo gastracov''....

lilianka28
4. jan 2024

Áno, je to najbežnejšia forma.

autor
4. jan 2024

@lilianka28 pre nich najvyhodnejsia asi aj z hladiska odvodov a vsetkeho..

vulka
4. jan 2024

Ale veď pri množstve prác sa hodinová mzda nedá ani určiť. Ako by si napríklad nastavila hodinovú mzdu programátorovi?

janai1
4. jan 2024

Ani by som nepovedala. Najvyssi časový fond v 2024 je 184 hodín a najnižší 160 - 24 hodín je dosť

lilianka28
4. jan 2024

Neviem ako v čom by to malo byť pre zamestnávateľa výhodnejšie. Veď si zober, že ak má mesiac napr. 20 pracovných dní, dostaneš takú istú mzdu, ako keď má iný mesiac napr. 22 pracovných dní. Keby si odmeňovana na hodinu, tak jeden mesiac dostaneš menej a druhý zase viac.

simca06022011
4. jan 2024

Je zbytocne sa tym zapodievat, ak je mesacna mzda ono sa to vyrovna, mesacna je vacsinou stanovena na tych 160h mesacne (4pracovne tyzdne, 8h/denne, teda aspon my tak mame zmluvy).
Ked som pozrela rok 2023, priemerny pocet pracovnych dni v mesiaci bol cca 20,5, takze taky rozdiel celkovy to nie je... a mne by sa veru nechcelo dennu dochadzku xy zamestnanocm rucne nahadzovat, aby im to rpesne hodiny ratalo.. to coby bol rozdiel, jeden mesiac budes mat viac, iny mesiac budes mat menej... (samorzjeme neriesim sviatky a pod.)
A v neposlednom rade, rovnako sa rata hodinovy priemer potom.. presne podla poctu dni, vysky mzdy = a ten je podstany pre dovolenky, platene "volno" atd.

A co je vyhodnejsie... no nechce sa mi to ratat,ale dostanes to, co poskytuje zamestnavatel :D

autor
4. jan 2024

@vulka ok chapem ze niekde to nejde, take gastro sa napr da, alebo ine sluzby...

autor
4. jan 2024

@simca06022011 ano chapem korporat to tiez asi nebude riesit hodinovou sadzbou...

autor
4. jan 2024

@simca06022011 dakujem za info

zic
4. jan 2024

Len pre koho to ma byt vyhodnejsie? Ked si dohodnem mzdu, s ktorou som spokojny, tak som s nou spokojny ci je 19 pracovnych dni ci 22... Nehovoriac, ze mi platia aj sviatky, dovolenku, doktora apod.... To by som pri hodinovej mzde asi nemal, nie?

tiika
4. jan 2024

@zic mal