Pracovná zmluva

6. feb 2023

Dobrý večer. Už niekoľko mesiacov pracujem v jednej firme na 4 hodiny.s tym že ak ostanem dlhšie alebo nejaký nadčas tak bude mi to vyplatené na ruku.Sú mesiace kedy zarobím pekne a sú mesiace kedy je to bieda. Chcem sa opýtať existuje nejake zmluva alebo niečo aby mi všetkk slo na pasku? Zmeniť hodiny to viem ale zase ako pišem vyššie sú dni kedy odrobim dostatocný počet hodín a inokedy ani nie a potom čerpem dovolenku. Alebo da sa napriklad mat tu zmluvu na 4 hodinky a mať vo výplate a vo výplatnej páske mat odrobene 140- 160 hodin plus ešte za služby ?? Ďakujem snad som to napisat zrozumitelne

mogaa
7. feb 2023

záleží akú zmluvu podpíšeš....ak je zmluva na 4hodiny denne, môžeš mať preplatené nadčasy.....naozaj záleží od zmluvy....samozrejme všetko by malo ísť cez výplatnú pásku.....skús sa dohodnúť na 6hodín + nadčasy, ale všetko cez pásku.....

melanta
7. feb 2023

Preplatenie nadčasov nemusí byť v zmluve. Je v zákonníku práce. A ten je nadradený zmluve. Čiže ty pracuj podľa zmluvy. Rob toľko, koľko máš podľa zmluvy. A odmietni robiť akúkoľvek minútu nad rámec, ak ti to nezaplatia normálne v mzde. Je to čierna práca a tá je nelegálna pre zamestnávateľa aj pre teba. Toto si ty musíš odkomunikovať, že pracovať budeš len toľko, koľko ti budú platiť normálne na účet aj s odvodmi.

paulinam99
7. feb 2023

Vyplácanie mimo pásku je NELEGÁLNE !!!
Ty riskuješ pokutu do 331 € a Tvoj zamestnávateľ pokutu od 2000 do 200 000 €.

autor
7. feb 2023

@mogaa ďakujem takze je ok odrobiť 6 hodin a čoti mat nadčas?
@melanta
@paulinam99 ano viem že je to nelegalne a preto chcem vsetko na pasku, inak by som to nepisala. A pytala som sa ako nato aby to bolo OK. Lebo niekedy neodrobim ani na 6 hodin. A s nadčasmi som ok

paulinam99
7. feb 2023

Skús si prečítať Zákonník práce - najmä § 49
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

melanta
7. feb 2023

Nijak inak sa to nedá. Buď budeš mať zmluvu na 4 hodiny a všetko navyše ti oficiálne zaplatí ako nadčas. Oficiálne, čiže na výplatnej páske a zdanené. Alebo budeš mať pracovnú zmluvu na 5 či 6 hodín a aj reálne toľko odrobíš. Nad ssy je okej mať, len musia byť na páske a zákon obmedzuje, koľko hodín maximálne môže mať zamestnanec nadčasov.

tiezjedna
7. feb 2023

Keď sa takto vymedzíš tak počítaj s tým, že vo finále dostaneš menej peňazí, pretože logicky z toho bude musieť zamestnávateľ uhradiť odvody. To len tak na okraj.

melanta
7. feb 2023

@tiezjedna avšak peniaze na ruku znamenajú nižšia PN, nižšia OČR, nižšia podpora, nižší dôchodok. Ak už odhliadneme od toho, že je nelegálna prijímať peniaze "na ruku".

tiezjedna
7. feb 2023

@melanta viem, čo to znamená. Len ju chcela upozorniť, aby počítala s tým, že keď to preletí výplatnou páskou, tak to bude ponížené o odvody. To je všetko 🙂

autor
7. feb 2023

@melanta dakujem a viem si aj niekde zistit koľko hodín nadčasov môzem mat pri 4 alebo 6 hodinovom pracovnom dni ?