Práceneschopnosť a tehotenstvo

monlili
26. jan 2017

Ahojte, potrebovala by som radu, pretože som z toho úplný jeleň 😁.
Pracujem v herni 19 hodín ale popritom som na podpore a vypočítali mi 150 eur a na papieri som z prace som mala cca 90 eur ale zarábala som v skutočnosti vyše 700. Tak a zistila som teraz v januari že som tehotná a od januára som aj na trvalý pracovný pomer. Ale samozrejme, že už tu nebudem pracovať vo februari iba 8 hodin denne, 10 krát do týždňa, dovtedy tu nikto neni a nefajči sa tu tak to je fajn. V marci už by som mala ísť na PN a chcem sa spýtať vlastne koľko mi cca vypočítaju? A keď budem na PN tak nebudem môcť nikde pracovať zrejme pravda ? Mám už jedno dieta čiže na zadku doma sedieť moc nemôžem a ani nechcem ja pohyb potrebujem, predsa niesom chora ale tehotná. A v júni sa chystáme na dovolenku ( prosím vás negatívne názory, že sa nemôže vtedy letieť a podobné veci ani nepíšte, toto mam zistene a budem v druhom trimestri akurat kedy to neni nebezpečné ), tak a vlastne ked budem na PN a budem mať vychádzky tak na dovolenku nemôžem ísť? Čo je teda lepšie neist na PN a najst si nejaku prácu na pár hodin ? ( možnosť mám tak by ma aj vzali na pár mesiacov ) hádam ste ma pochopili a ďakujeme za odpovede 😁 😘

moni244
26. jan 2017

a načo ideš na PN? keď ti nič nie je? a jasné, že keď si na PN, tak inde pracovať nemôžeš a budeš mať vychádky len v obmedzenom čase. No a materská neviem, neviem, keďže na papieri si odvádzala min.

monlili
autor
26. jan 2017

Poradila mi to tak účtovníčka z bývalej práce ale ona si zrejme myslí, že už nechcem pracovať do materskej. No preto sa pýtam lebo vôbec sa v týchto veciach nevyznám 🙉

mon895
26. jan 2017

Pri pn davaju vychadzky prevazne 4h denne (aj ja tak mam)

maciatkolulu
26. jan 2017

@monlili ja som zase trosku jelen z toho, ze chces ist na PN ked ti nic nie je a praca je vyhovujuca a pritom chces robit pocas PN a ist na dovolenku a milujes pohyb a na zadku sediet nechces, akoze podla mna zartujes?

monlili
autor
26. jan 2017

No takže aby sme sa rozumeli ešte raz napíšem že sa v tychto veciach nevyznam nikdy som nebola na PN takze tak ale už pomaličky rozumiem. Ale tu v herni sa robi 19 hodin a je len dobra vola veducej, že dala jedneho kolegu čo tu mieša karty na bar a budem sa snim striedať...a neviem či to môže tak byt aj dlhšie ak ano jasne že by som ostala, idem si to prezistit teda ešte od nej 😁

evittam
26. jan 2017

@monlili Pokial si mala na papieri prijem 90Eur a bolo z tohoto prijmu odvadzane NP a splnas podmienky naroku na MD a nastupis na nu v r.2017 tak tvoj VZ pre MD bude hruby prijem za r.2016. Cize asi tych 90Eur,takze v takomto nebudes mat MD ani vo vyske RP -rozdiel ti doplati UPSVaR...Co sa tyka PN-na to ti tu uz odpovedali...A PN sa tiez pocita tak ako MD.

evittam
26. jan 2017

...v takomto pripade...

monlili
autor
26. jan 2017

Teraz som tiež zistila čo PN cez tehotenstvo obnáša a ako to funguje tak kľud 🙉

sardinka336
26. jan 2017

@monlili a prečo chceš ist na PN? Aky mas dovod ak to neni tajné?
Nie, počas PN nemozeš nikde pracovat..budeš sediet doma na zadku s nejakou vychadzkou a nemozeš ani cestovat....ved si PN, pre urady si ,,chorá,,.

maciatkolulu
26. jan 2017

@monlili zeby obnasalo kontroly😅 ?

monlili
autor
26. jan 2017

@evittam ďakujem pekne😊

moni244
26. jan 2017

@maciatkolulu čakala asi, že bude doma, môcť chodiť kde chce a bude poberať peniaze podobné platu

moni244
26. jan 2017

@monlili a ináč, ak to nevieš, tak PN znamená práce neschopná, čo aj keď si na PN nebola, by si mala vedieť, ani ja som ešte nebola a viem, čo to obnáša

monlili
autor
26. jan 2017

@maciatkolulu moni244 vam to vysvetlila 😊 a niesom retardovana ze pn znamena ze nemôžem chodit nikde von ale asi to že som tehotna som myslela ze sa pnka inak berie

maciatkolulu
26. jan 2017

@moni244 ja tomu nerozumiem, ked ma niekto ok tehotenstvo, uz len drazdit osud pn by sa mi nepacilo.... Ja som mala rizikove vsetky tri...viem o com pisem. Ale podla mna ked sa niekto opyta, ze ked je PRACE NESCHOPNY, ci moze pracovat inde a planuje dovolenku, tak to celkom ok nebude😅 no ale kazdy sme nejaky...

evittam
26. jan 2017

@monlili Nic sa inak neberie - PN je raz len PN.

maciatkolulu
26. jan 2017

@monlili ahaaaa, hmmm, tak to je super napad😉 len nenadavaj velmi na stat, lebo aj ty ho chces vyciciavat, tak stat zial nemoze fungovat iba na zaklade cestnych ludi, tych je zjavne pramalo😨

havana_frost
26. jan 2017

Zamestnávateľ ti musí zabezpečiť vyhovujúcu prácu. Ak takú nemá, môžeš byť doma a musí ti dávať normálny plat podľa zmluvy.

Vyrovnávacia dávka je aktuálna v tom prípade, že zamestnávateľ preradil zamestnankyňu bez jej zavinenia na inú prácu, kde dosahuje nižší zárobok ako pri doterajšej práci. Na vyrovnanie tohto rozdielu sa potom tehotnej žene, resp. matke do 9. mesiaca života dieťaťa poskytuje SP vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa zákona o sociálnom poistení.

monlili
autor
26. jan 2017

Ježiš ako mam napísať že som sa v tom nevyznala ? Niekto mi to povedal tak som sem pisala lebo mi to bolo divne 🙉 och prvy krat človek niečo napíše a aha.

moni244
26. jan 2017

@havana_frost no co v jej pripade je bezpredmetne,kedze robi za 90 eur na mesiac a ostatne ma na ruku

maciatkolulu
26. jan 2017

@moni244 co sa zjavne odzrkadli zial aj na materskej...nie vzdy sa oplati odrbavat...

moni244
26. jan 2017

@maciatkolulu aj na materskej, aj na PN

maciatkolulu
26. jan 2017

@moni244 jejda fakt, pn z 90eur....hmm to sa bude moct rozsupnut😂

havana_frost
26. jan 2017

@moni244 Hmm to už je nevýhoda čiernej práce... ale postup je taký, nie PN ktorá je, ako píšu vyššie, pre ohrozené a rizikové gravidity.

monlili
autor
26. jan 2017

Prosim vas ako zmazem tento príspevok ? Už som zistila čo som potrebovala 😊 a veľmi múdrych a citovo labilných ľudí čo si obranuje štát nepotrebujem počúvať 😬😁

maciatkolulu
26. jan 2017

@monlili asi si myslela citat, pocuvat tazko, vsakze😉 takze hor sa do dalsieho odrbavania statu a potom za tri roky nieco tu opat nevyplakavaj, ze aky je stat spina a nevie ti uz po tretom roku nic platit, ked sa ti dieta nedostane do skolky..... Snaz sa aj ty prispiet trochou do statneho rozpoctu a mozno to pojde, hurrrra do toho

monlili
autor
26. jan 2017

@maciatkolulu aha ju zas mudruje 😂

havana_frost
26. jan 2017

No to je pravda... marodka bude cca 48 euro mesačne, to by som sa asi neobťažovala vôbec, keď ani nechce čakať doma kontroly.

monlili
autor
26. jan 2017

@havana_frost Prosim vas ako vymazem prispevok ? A ďakujem za radu 😊

maciatkolulu
26. jan 2017

@monlili ja ti radsej neporadim, lebo budem zase mudrovat, ale som rada, ze si sa poucila, co to znamena PN aj pocas tehotenstva 😨