Práca z domu a malé dieťa

3. apr 2024

Nastane u nás situácia že vrátim po RD do práce ,mám možnosť viac menej robiť z domu,muž tiež. Dcéra ide do škôlky až od septembra. Bude s nami doma kým nenastúpi v septembri do škôlky. Myslíte že to zvládneme? Či sú to len mylné predstavy? Je to dosť živá , chce veľa pozornosti..ale hovorím si že nejak to zvládneme. Máte niekto skúsenosti? Bolo by to na4 mesiace.

martinkatinka
3. apr 2024

Tak zalezi ci mate fixny cas na pracu alebo si to mozete striedat.

melanta
3. apr 2024

Záleží, aká pozícia a aké pracovné štandardy. Niekto si môže prácu rozvrhnúť na celý deň. Niekto musí byť k dispozícii klasických 8 hodín, či už na maily, mobile, videocally. V tom druhom prípade si musíš domácnosť nastaviť tak, že budeš 100% pozornosti venovať práci. V tomto druhom prípade je to o tom, že pracuješ akoby si bola v práci, len si doma. Čiže žiadna starostlivosť o dieťa, varenie, práčka a podobne.

autor
3. apr 2024

@melanta manžel musí celý deň rovnakú pozornosť dávať pri pc. Ja ešte neviem kam má zaradia po RD. Pretože mi ešte nedali vedieť. O mesiac by som mala nastúpiť

melanta
3. apr 2024

Inak je tu množstvo diskusií na túto tému. A v nich množstvo skúseností žien, ktoré píšu, že nevedia sa starať o dieťa popri práci, pretože je to proste práca a v práci venujú celú pozornosť práci. Bez ohľadu, kde sa fyzicky nachádzajú. Ale ak máš prácu, kde nebudeš mať videocally, kde nikto nerieši, že robíš ráno 2 hodiny, poobede 3 hodiny, zvyšok večer, tak to dáš v pohode.

melanta
3. apr 2024

Ak ešte nevieš, tak nerieš, nerob si starosti a počkaj. Ak to budeš mať ako manžel, tak vyriešite nejaké opatrovanie pre dcérku.

zuzanaete
3. apr 2024

Ak budes moct robit po nociach, tak nejak by ste to mohli dat. Ale si predstav, ze obidvaja budete mat meeting o 10tej. Kto bude riesit dieta, ked spadne, zacne vyliezat….? Skor rieste opatrovatelku na doobedie, nech malu poriadne vyvetra. Nemozes ocakavat, ze sa 3 rocne dieta same zabavi, nebude jacat, ked budes telefonovat a pod.

zuzanaete
3. apr 2024

Inac mozete si to uz aj teraz vyskusat. Tiez sadni za stol a rob nieco na pc. A mozes zacat postupne ucit dieta, ze teraz nie, az o chvilu sa mu budes venovat.

basulaak
3. apr 2024

Varovali ma ludia zo susedstva, ze je to utopia. Musim suhlasit, ze mali pravdu. Este v starej praci si to viem predstavit, klikacka dookola skoro to iste, sem tam hovor kde sa aktivne nezapajam - ok, to by nejak slo. S terajsou pracou kde musim dbat na kazdy detail + sa zaucam, nemozne. Skus pouvazovat nad nejakou detskou skupinou u nejakej mamicky na MD/RD ci by ti ju nebravala k sebe do maleho kolektivu a ty by si tak mohla nerusene pracovat.

samkolea
3. apr 2024

Z praxe viem, ze dieta max hodinu vydrzi pri telke. Ak by aj viac-je to nezdrave. Viem aj to, ze akonahle zacnes robit zakonite vsetko potrebuje, ale rozsype jedlo, vyleje, rozbije, chce ist von hned a teraz!kakat, ruky umyt, cikat.. a spat NIE! 😂😂. Ked budes mat meeting, nemozes odlozit ako metlu do kuta, ak sa budes zaucat, budes viacmenej naviazana na osobu co zauca… rozmyslela by som si to.

zoja1234
3. apr 2024

Videla som svojich kolegov pocas kovidu, zavretych nutene doma, ako im deturence pocas callov liezli pi pocitaci a po hlavach, az sa im chcelo plakat a mne zo sucitu tiez. Ak budete mat obaja fixnu prac dobu, povedzme 8-16, starostlivost o dieta nedate. Dieta doma je full time job, nesustredite sa, budete nepozorni, urobite chyby, manazer si to rychlo vsimne a prenho su isto lepsi slobodni/bezdetni mladici co este lepsie, sedia priamo v office.
Ved vyskusajte ale majte v zalohe uz dopredu vybavenu opatrovatelku, fakt ason na tie 4 hodiny doobedu... Alebo jasle/skolku na par hodin. A babky nemate na blizku, ze by v ramci rodiny pomohli?

maranco
3. apr 2024
zoja1234
3. apr 2024

@maranco realita.. 😭😭😭😢🤣🤷🙅🤦🤦🤦

samkolea
3. apr 2024

@maranco 😂😂😂ano ano, toto si presne pamatam z cias covidu. Ja len dufam, ze toto uz nikdy aleze nikdy nezazijem a ked tak deti budu uz velke minimalne nad 16rokov.

maranco
3. apr 2024

@samkolea mama bola akčná, za 20 sekúnd urobila poriadok 😀

olimuc
3. apr 2024

Hardcore … maly od ca 1,9 rokov ked zacal Covid, islo ma …. Vstavala som o stvrtej a robila a v noci … rozbita na kasu, potom dalsie obdobie ked mal ca 4 roky .. permanentne HO … pustit pracku a starat sa .. neslo bola som rada, ze ked skoncila pracovna doba, nic nebolo rozbite a mala som kde stupit …za mna nie … mne staci ked je HO nutnost kvoli prazdninam alebo OCR …

samkolea
3. apr 2024

Inak, nedavno som bola na pohovor- kde mi oznamili, ze HO iba ked su deti chore, inak nie. Dpc, co uz nevymyslia.. 😱👍😃.

bosorkabb
3. apr 2024

Môj muž robí z domu a nechcem brať nikomu ilúzie ale s deťmi to nejde dokopy. Keď sú choré ci majú prázdniny tak konečná.
A stačí keď je doma jeden a muž síce pracuje ale nie je to ono a to som veľa krát doma tiež. Takže viem vyriešiť keď niečo chcú, ísť von a podobne.
Keď je doma len on a dieťa tak to hneď oznamuje šéfovi. Nedá sa pri ňom mať hodinový meeting, hovor a podobne.
Takže určite ak to bude denne treba niekoho k dieťaťu. Alebo súkromnú škôlku. Veď to zistíš aj sama.

cookie29
3. apr 2024

hele ja idem na HO s 7 rocnym dietatom a kladiem si otazku ci to daM... male pojde do skolky, s 2 by som to nedala a to mam pohodovu pracu

deti95060810
3. apr 2024

riešila by som to starou mamou, opatrovateĺkou, dobrou susedou a pod.
samozrejme že to nebude zadarmo...

katulienkax
3. apr 2024

Existuju aj sukromne skolky

zorkahorka
3. apr 2024

Presne, sadni teraz za pc na hodinu a uvidis.
Ja mam skolkar,ktorý od januara ide z choroby do choroby. Tiez narocny na pozornosť. Akonahle s niekym telefonujem, zacne sa jej dozadovat a vyrusovat ma.
Ked otvorim pc, hned je pri mne.
Aktualne som nezamestnana, ale spolupracujem s jednou firmou, kazdy tyzden odivzdavam jeden projekt. Musim na nom robit po nociach

luccija
3. apr 2024

Pri najhoršom ju dáš do súkromnej na tých pár mesiacov.Vsetko záleží aku budeš mať pracu či budeš stále sedieť za Pc či môžeš pracu odložiť.

dzejny656
3. apr 2024

Záleží aké máš dieťa a aká je to práca, ale u nás s našou dcérou si dlhodobý HO predstaviť neviem. Vieme tak fungovať keď je chorá a mať ju doma týždeň max. dva, ale je to zaberák. Obaja vtedy robíme len najnutnejšie veci a meetingy, zvyšok večer alebo skoro ráno keď spí. Venuje sa jej ten kto práve nemá meeting a ak máme obaja tak sedí pred telkou. Keďže je chorá často, všetci kolegovia ju už poznajú a našťastie u nás sú v tomto dosť tolerantní. Ale nie je to ani plnohodnotná práca ani plnohodnotné venovanie dieťaťu. A to má už takmer 5 rokov. S 3 ročnou si predstaviť neviem, hlavne v lete keď bude chcieť ísť von.

Ak potrebujeme vykryť dlhšie obdobie, normálne si voláme opatrovateľku, ktorá sa jej venuje doma kým my pracujeme.

justxme
3. apr 2024

Nemám dieťa. No keď som robila full time HO na pozícii, kde som musela byť hneď k dispozícii keď bolo treba, nie je šanca že by som to vedela robit s dieťaťom. Priateľ má prácu, v ktorej robí aj z domu, niekedy ma toho viac, niekedy menej. Aj napriek tomu si však nemyslím že by sa to dlhodobo dalo zvládať.

jaroe
3. apr 2024

Riešila by som asi opatrovateľku, aspoň. na 4 hodiny. Pokiaľ budete obaja pracovať 8 hodín a bez časovej flexibility, tak si to neviem predstaviť.

oblecenie99
3. apr 2024

Na ten krátky čas to dáte.. aj ináč možno, ja osobne to nedávam, buď pracujem a vtedy tam musím mať hlavu úplne, lebo ide o takú prácu, kde si musím sakra rozmyslieť čo a ako urobím, lebo jedno zle vyhodnotenie teraz sa mi môže vrátiť ako bumerang aj o 4 roky a mať z toho prúser ako hrom, alebo som s dieťaťom. Teraz už dokonca sama žiadam v prípade potreby radšej dovolenku, ako Home Office, alebo idem na OČR a vtedy už striktne nerobím, lebo sa neviem sústrediť a neberiem na seba zodpovednosť aj za prácu.

jaond19
3. apr 2024

Robila som rok a pol na tel.linke pre zakaznikov pre jednu internet.firmu ale z domu, bolo to o nervy, pretoze kym sa deti nastavili na rezim ze ked mam hovor so zakaznikom tak nie som mama ktora robí jest, utiera zadok, prepina rozpravky a reaguje na ich volanie, ale maju byt maximalne ticho a nerusit aj keby steny padali, skoro som sa zblaznila. Bolo zrovna covidove obdobie, tak som sa snazila nedat vypoved, lebo to vtedy s pracou bolo v okolí zlé.

deedol
3. apr 2024

z mojej skusenosti jedine na striedacku a mensi uvazok. my robime s muzom HO, on fixne 9h denne (s prestavkou na obed), ja som SZCO, takze kedy chcem. robila som aj ked bol syn mladsi, ale zasadne cez jeho spanok/po veceroch a urcite nie 8h denne, mozno tak 3-4 max a niekedy sa nepodarilo ani tolko.

denkabemommy
3. apr 2024

Skĺbiť dieťa a home office je možné výhradne vtedy, keď dieťa spí. Skoro ráno/obedný spánok/večer, inak je to bez šance, respektíve ty budeš nervózna, muž bude nervózny a dieťa tiež, ideálna kombinácia 😅🙈

princess59
3. apr 2024

Veľmi záleží aké máš dieťa a akú máš prácu, ak musíš byť v určitom čase 100% k dispozícií, hovory atď... Je to problém ak si vieš prácu zadeliť tak sa dá. Ale každopádne aj keby to bolo veľmi o držku tak je to iba na určitý čas a vidíš svetlo na konci tunela. Nevyskusas nevieš 🍀