Práca v zahraničí

30. máj 2023

Čaute ľudia, tu na sk si neviem nájsť lepšiu prácu (lepšie platenú) ma význam vycestovať? Nemám tu záväzky, jednoducho by som sa zbalila a šla by som. Anglicky sa dohovorím. Alebo je to blbosť? Nikto z rodiny nikdy v zahraničí nepracoval, všetci maju prácu tu (stabilnú, 20 rokov robia to isté) teda o tom nemám info, ako to tam chodí

melanta
30. máj 2023

Anglicky hovoríš (čiže úroveň min B2) alebo sa dohovoríš? To je rozdiel. A iné jazyky? A čo znamená lepšie platená práca? Marketing, projektový manažment alebo čo? A kam do zahraničia? Lebo zahraničie nerovná sa automaticky lepší život. Tráva je rovnako zelená všade, mzdy sú často výrazne vyššie, ale často je výrazne vyššie aj bývanie a služby. Začni tým, akú prácu chceš robiť a kde je po takej práci dopyt. Potom si zisti, aké sú pracovné podmienky, podmienky na prijatie, aké sú náklady na život, zdravotná starostlivosť a pod.

vikusjk
30. máj 2023

A co robis? Ake mas skusenosti?

divokykonik
30. máj 2023

U nás v rodine viacerí robia v zahraničí. Brat napríklad robí v Nemecku, tak 3x viac zarobí, ako zarobil na Slovensku, ale má aj vyššie výdavky na bývanie, služby a tak. Mužova sesternica bola najprv v Poľsku a teraz je v Nemecku a áno, stačí jej len anglický jazyk. Avšak ona je herný developer, takže nepotrebuje reálne nemčinu. Ak nemáš nejaké špeci vzdelanie, či pracovné skúsenosti a v zahraničí budeš robiť trebárs chyžnú, čašníčku, neviem , či sa ti to oplatí. Bratranec išiel veľmi mladý do Anglicka, nevedel veľmi dobre po anglicky a teraz tam má vlastnú firmu. Všetci traja mi však hovoria, že jedného dňa aj tak skončia na Slovensku. 😀

laura07
30. máj 2023

Chod. Ak nie len kvôli praci, tak zážitky. 🙂 ja by som šla hneď. Lenže chlap je army a kým tam bude, ja ostanem tu 🤷‍♀️ Ale bola som v USA, 3 x 4-5mesiacov s keby mam vek jak vtedy (študent vysokej školy), mastim tam zas. Hej, tráva zelenšia tam nie je, ale ľudia sú lepší a prajnejsi.

melanta
30. máj 2023

@laura07 to je uhol pohľadu, ja som bola v USA, tam by som sa žiť a pracovať nikdy nevrátila. Dcéra tam študovala VŠ, tiež tam nechcela ostať pracovať, vrátila sa do Európy. Ja som v Bratislave happy. Teraz sme v Stockholme kvôli mužovej práci, je tu fajn, ale teším sa, keď sa vrátime domov do Bratislavy. Aj v Bratislave resp. na Slovensku je množstvo dobrých a prajných ľudí, záleží, v akej spoločnosti sa človek rozhodne pohybovať, akými ľuďmi sa človek obklopuje. A druhý pohľad je ten, že ak autorka otázky nemá extra kvalifikáciu, tak v zahraničí ju rozhodne nečaká super život.

laura07
30. máj 2023

@melanta vážne? A ja tu môjmu tlčiem do hlavy, že len kvôli nemu musím byt tu, na sk 😁 on by bol za dezertera, nemôže ísť preč. Ale ja by som šla. Východne pobrežie je moje láska. A ti ľudia. Ideš ráno do prace (bola som v malom meste Rehoboth beach) a všetci sa s tebou debatujú. Super to bolo!!

wade
30. máj 2023

Aj v zahranici mozes mat pracu 20 rokov 🙂 Ale, nepozeral by som sa na to len z financneho hladiska - ziskas mnozstvo skusenosti, zdokonalis si jazyk (resp. sa naucis novy), uvidis svet a ziskas sebavedomie. Na druhej strane - zaciatok byva narocny (financne aj mentalne) + budes dost vyrazne odtrhnuta od rodiny. Ak to nie je problem, nevahal by som. Vratit sa vies stale 🙂