Práca v tehotenstve a preradenie na inú pozíciu

tehotna13
20. sep 2015

Ahojte baby chcela by som sa opýtať či nemáte niektorá skúsenosti s tým ako to funguje keď chcete počas tehotenstva preradiť na inú pozíciu totiž tam kde pracujem teraz mi to nevyhovuje lebo je to dosť namáhavé a mávam v práci aj bolesti v spodnej časti bruška a papier o tehotenstve som odovzdala na personálne ale jediné čo urobili je že ma z 12tok dali na 8mičky na ranné ale práca mi ostala tá istá a niektoré dni dokonca horšia tak neviem čo robiť lebo doma je všetko ok a keď prídem na určené pracovisko tak mi to tam nerobí dobre čo robiť v takom prípade??

janinah
20. sep 2015

Pokiaľ to nie je definované ako rizikové pracovisko pre tehotné,tak myslím,že ti ostáva len PN

tehotna13
autor
20. sep 2015

@janinah tej pn som sa chcela vyhnúť lebo keď som doma alebo niekde vonku a tak vtedy je všetko v poriadku a viem že z toho pracoviska kde pracujem už nejaké baby preradili hneď ako doniesli papiere že sú tehotné ale u mňa to sú už 3 týždne a nič sa nedeje no a ja už to tam prestavám zvládať 😞

janinah
20. sep 2015

záleží či sú povinní ťa preradiť alebo je to na šefovej dobrej vôli,však sa opýtaj

moni244
20. sep 2015

@tehotna13 no myslím, že urobili viac, ako inde a to, že ťa preradili z 12-tok na osmičky a na ranné, ak nemáš definíciu nebezpečnej práce, nemá prečo ťa preradiť na inú pozíciu, ústupok ti už urobili a to, že preradili iné, možno mali iné zaradenie, nepíšeš, čo robíš

tehotna13
autor
20. sep 2015

@moni244 väčšina času lakovna čiže práca s reflektormi zohynanie sa pre kusy do rollkonajnerov ktoré si musím pritiahnuť a odtiahnuť stipcovanie mnozstva kusov práca v stoji celú smenu práca pri plazmovej komore atď prác sa zle popisuje pre takých čo nevedia o čo ide takze asi tak ale to všetko mi tam nerobí dobre 😞

moni244
20. sep 2015

@tehotna13 tak jedine pn, nič iné ti neostáva

janinah
20. sep 2015

vieš čo,nechápem čo riešiš....práca zrejme nie je riziková,len ťažšia resp. nepríjemná pre tehotnú,tak choď na PN a vec vybavená...treba uprednostniť zdravie pred peniazmi

moni244
20. sep 2015

@tehotna13 robis v automobilke, ak som dobre pochopila, tam ta nemaju kde prrradit, niekedy si treba zvazit, ci praca, co budem robit, je vhodna aj v tehotenstve

zuzanna24
20. sep 2015

@tehotna13 toto urcite nemozes robit az do konca tehotensva, zohynanie sa cely cas plus zdvihanie tazkych veci, praca v stoji a podobne moze ohrozit babo, to nehovorim o tom ze ide zima a urcite vam tam ani nebudu kurit vsak...... urcite tam mas nejakeho nadriadeneho, skus sa s nim porozpravat, ze sa necitis dobre ked sa musis zohynat s bruskom ze mas z toho zly pocit, ze ti tvrdne brusko, proste hocico si vymysli a ked je to idiot a nepochopi to, tak chod k lekarovi pre PN... Zamestnavatelovi je uplne jedno ze ty si tehotna, on potrebuje mat spravenu pracu a nejake normy, ale je to tvoje dieta a treba sa sestrit....Tu v zahranici to funguje aj tak (neviem ako na slovensku), ze pokial ti zamestnavatel nemoze poskytnut vhodnu pracu v tehotestnstve, si doma a on ti musi platit kazdy mesiac ako keby si bola v praci... Ja mam podobnu pracu ako ty a uz teraz mam strach z toho, co bude po tretoom mesiaci tehotenstva, tu ti nedaju ani PN pokial im nezacnes krvacat priamo pred ocami, treba vyuzit to ze na slovensku PN ako tak davaju... ja by som to urcite vyuzila...

tehotna13
autor
20. sep 2015

@zuzanna24 no veru nie je to moc dobrá práca hlavne nie teraz keď som tehotná doteraz som to zvládala ale už je to čím ďalej horšie a to ešte nemám ani brucho veľké lebo som ešte len na konci 11 týždňa a dosť sa bojím aby sa niečo bábätku nestalo ale moja vedúca má dovolenku tak a navyše o tom vie povedala že to odovzdá vedeniu ale vedenie nič nerobí a v utorok už idem na kontrolu tak zvažujem tu pn aj keď som sa tomu chcela vyhnúť lebo ešte som pn nikdy nebola ani neviem ako to chodí a čo treba vybaviť 😞 najviac ma hnevá že vedenie na to kašle a čakajú do kedy vydržím alebo čo lebo viem že iné baby odtiaľ dávali preč keď boli tehotné tak neviem čo sa deje či už nemajú kam alebo len nemajú záujem je to take smutné 😞

lasina
20. sep 2015

Ono pn je sice fajn,ale ja by som sa zblaznila.Musis byt doma a dodrziavat vychadzky ako ti napise lekar.Vacsinou su to dve hodiny doobedu a dve poobede,no nie vzdy ti ich lekar predpise.Neviem si predstavit byt niekolko mesiacov zavreta doma.

tehotna13
autor
20. sep 2015

@lasina no veď práve preto som veľmi na pn ísť nechcela ale keď neviem čo ďalej keď tam už to nezvládam 😞

koniarova
20. sep 2015

@tehotna13 Ak je tam lakovňa, tak je to riziková práca. Zisti si to u vedenia a žiadaj preradenie.

tehotna13
autor
20. sep 2015

@koniarova žiadala som majsterku už dva krát a tá to posunula vyššie ale nič sa zatiaľ nedeje a už sú to 3 týždne odkedy som tehotenstvo oznámila

koniarova
20. sep 2015

@tehotna13 Tak prečo nežiadaš vyššieho nadriadeného, ako je majsterka?

tehotna13
autor
20. sep 2015

@koniarova lebo ani neviem koho doteraz všetko šlo vyriešiť cez majsterku tak neviem kto je ďalej za kým ísť a ako postupovať preto som sem aj napísala aby som získala nejaké rady lebo ja sa v tom vôbec nevyznám

koniarova
20. sep 2015

@tehotna13 Iná rada neexistuje. Najprv sa musíš dopátrať ku kompetentnému a potom žiadať o preradenie. Máš rizikovú prácu, tak nárok na to máš. Treba sa spýtať, kde je chyba.

tehotna13
autor
20. sep 2015

@koniarova ďakujem za radu neviem či sa niečo podarí veď uvidím

koniarova
20. sep 2015

@tehotna13 Tak daj písomnú žiadosť a požaduje aj promptnú odpoveď.

zuzanna24
20. sep 2015

ono ustnou formou nic nedosiahnes, najlepsie je vsetko vybavovat pisomne (emailom) inak sa na to kazdy vykasle.... Teraz ma tak napada, ty si to povedala majsterke len tak ustne? Treba to dat vediet pisomne ' Osobitná ochrana tehotnej ženy závisí od toho, či zamestnankyňa informovala o svojom tehotenstve zamestnávateľa alebo nie, nakoľko podľa Zákonníka práce sa za "tehotnú zamestnankyňu" považuje iba tá zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 Zákonníka práce).'

.............................
František Kohút

tehotna13
autor
20. sep 2015

@zuzanna24 oznámenie o tehotenstve aj s potvrdením majú písomne na personálom dokonca mi dal lekár aj nejaky papier pre majsterku čo som jej odovzdala tam bolo písané niečo o preradení ale nič sa nedeje už 3 týždne a teraz mám majsterku na dovolenke tak sa vôbec nič nedozviem ale jej som hovorila že mi vo tam nerobí dobre tak to povedala ďalej ale vyjadrenia som sa žiadneho nedočkala kým šla na tu dovolenku a ja už idem v utorok na kontrolu tak sa do vtedy ani nič asi nedozviem

zuzanna24
20. sep 2015

a kedy sa vrati ta majsterka z dovolenky?

tehotna13
autor
20. sep 2015

@zuzanna24 tak to netuším možno o týždeň možno o dva neviem lebo keď chodím len ráno tak už s nimi ani nie som každý deň iný majster a každý jeden kašle na to že som tehotná a vedia to všetci je mi z toho smutno 😞