Práca v korporáte

22. jún 2022

Pekný deň baby, chcela som sa spýtať tých z Vás, ktoré pracujete v korporáte, aké musím mať predpoklady na prácu tam? Viem, že určite jazyk, minimálne jeden. Vš nemám.

pribinak
22. jún 2022

Na nižšie nudné pozície ti stačí SŠ, jazyk a Excel.

autor
22. jún 2022

@pribinak A dá sa z tých nudných nižších pozícií vypracovať vyššie aj bez školy?

melanta
22. jún 2022

Na akú pozíciu? Sekretárka/asistentka, marketing, IT, právne, compliance, reporting a analýzy, personálne, vzdelávanie? Napríklad už len taká asistentka je rozdiel, či asistentka na bežnom oddelení alebo asistentka CEO.

pribinak
22. jún 2022

Nie, potrebuješ aspoň 1. stupeň

melanta
22. jún 2022

Áno, dá sa z nízkej pozície bez VŠ vypracovať aj do manažmentu, samozrejme nie do vrcholového, tam tá VŠ je žiadúca, ale nižší a stredný manažment áno. V korporáte je veľa takých prípadov. Len to chce ozaj vytrvalosť, dôslednosť a makať. Napríklad bývalý generálny riaditeľ jednej z bánk v SR v nej začínal ako referent.

autor
22. jún 2022

@melanta Pozíciu kde by som využila to čo viem, nie je to nič extra, hovorím plynule anglicky (C1), nemecký jazyk (B2), word, excel, strojopis a také tie veci sú samozrejmé. Hlavne teda tie jazyky.

melanta
22. jún 2022

To sú bežné minimálne zručnosti, ktoré máš. Takže sekretárka, referent, áno, tam ti toto stačí.

melanta
22. jún 2022

@pribinak nepotrebuje. V marci som pre jedného klienta našla obchodného riaditeľa s platom 6000 eur + bonusy, človek nemá VŠ, začínal v banke ako pobočkový pracovník.

anjelicek26
22. jún 2022

Tak jazyky dnes vie kazdy, to nie je pre zamestnavatela nejaka extra kvalifikacia, ale nutny balicek... rovnako tie ostatne veci, co si popisala, to je zaklad...na akej pozicii chces zacinat? Vypracovat sa da vsade, casto dostane sancu s pozicie asistent - prejst na danu poziciu, moj prvy job bol taky... ale to je uz neskutocne davno, uz som 5 rokov manazment a mam svojich ludi... Vysoka skola argument nebol (mam, ale nebolo to treba no)... uzka specializacia a skusenosti boli tym najvacsim prinosom...

petamich
22. jún 2022

nemam vysoku skolu a pracovala som roky v korporate 🙂 ako pisu baby zacala som na nizsej pozicii ja konkretne na call centre, odtial som sla na centralu, tam nizsi manazment az som mala toho dost a presla som do inej oblasti

nie je vobec vynimocna situacia, ze clovek bez vysokej skoly sa vypracuje na manazera oddelenia alebo divizie/odboru, vyssie to uz asi nepojde, tam je ta vyska ziaduca 🙂 pripadne aj bez vysokej skoly sa vies stat seniornym specialistom, co je za mna lepsi krok ako manazment 🙃 tych manazerov som zazila, jeden den tam boli a druhy boli fuc

kazdopadne tazke je zodpovedat takuto otazku, lebo "korporat" a praca v korporate je velmi siroky pojem a ine potrebujes v banke na pobocke, v telku na centrale a pod.

bambulka814
22. jún 2022

Pracujem v IT korporáte, HR odd. Áno, to, čo máš, stačí. Nemčina je veľké plus (aspoň u nás, Deutsche Telekom IT solutions, pozri otvorené pozície na profesii). Základ je urobiť si dobré CV, na jednu pozíciu sa priemerne hlási aj 30-50 ľudí a na pohovor pozvú Max 5 kvôli šetreniu času, takže na Tom si teba dať záležať (moderný, svieži dizajn s dobrou kvalitnou fotkou). A prejsť pohovorom. Už keď si tam, vieš rásť, pracovne aj platovo. Držím palce ✊.

pribinak
22. jún 2022

@melanta moje kamosky museli robiť školu aby mohli byt na pozícii vyšší management

melanta
22. jún 2022

@petamich presne tak, kariéra nemusí byť vždy manažér. Kariéra je byť aj špecialista. Ja keď pre klienta hľadám manažéra, či stredný alebo vrcholový manažment, väčšinou to ide rýchlo. Oveľa náročnejšie je nájsť špecialistu, ktorý je ozaj senior, špecifické a nie bežné zručnosti.

melanta
22. jún 2022

@pribinak záleží od korporátu, niekde riešia výlučne kompetencie kandidáta a nie vzdelanie. Samozrejme, ak sa nebavíme o oblastiach, kde to vzdelanie je nutné ako napr. právo.

bambulka814
22. jún 2022

Ešte dopĺňam, u nás je naďalej podporovaný 100 percentný home Office (remote work) a tak to ostane, je to stratégia firmy, takže nevadí vôbec, ak nie si z KE, všetko sa dá vybaviť online, aj samotný pohovor. Mám kolegov z celého Slovenska. Takisto zo zahraničia.

petamich
22. jún 2022

@melanta ako vravis 🙂 to som velmi rychlo pochopila, ked sa mi v priebehu dvoch rokov zmenil manazer aj 3x 😵‍💫 a s tym istym pribehom "ako mu davaju sancu realizovat sa inde" - stacilo, aby sa vymenil sef nad nim alebo sa nedodali cisla a uz to slo krasnym domino efektom, kdezto napr. ja ako specialista na oblast xy, som mala klud v zmysle, ze sa ma nikdy nedotkla nejaka optimalizacia (ale tak dovolim si skromne tvrdit, ze ja som vzdy bola makac) a navyse som absolutne nemala zmenit banku A za banku B atd. a paradoxne nikdy som si proaktivne nehladala pracu, vzdy ma oslovil nejaky recruiter 😁 takze ja osobne odporucam autorke zacat niekde a stat sa krok za krokom specialistom v danej oblasti

liljana
22. jún 2022

VS skola sluzi ako filter pri prijme novych ludi. Ak sa uz niekde dostanes a osvedcis sa, tak uz vacsinou postupujes bez ohladu na vzdelanie. Uz aj vzhladom na to, ze kvalita VS u nas klesla. Stredoskolak s dobrymi skusenostami je lepsi ako VS z dialkoveho studia bez nich.

katkamatka7
22. jún 2022

V korporátne je žiadaná každá práca a ako píšeš, nižšie pozície pôsobia nedocenený ale keď sa podarí dostať na vyššiu, pocítia nedocenenie tej vyššej. Korporat potrebuje práve ocenenie záujmu, ochoty zapojiť sa do činnosti každého, potrebného. A že tie nižšie pozície sú potrebné na vybudovanie základu, to by Ti napísali príbehy spoločnosti s krachom, ako musia budovať všetko od znova.
Ocenenie každej práce je v korporáte výzva pre každého stabilného pracovníka a výzva pre fluktuáciu zamestnancov, ktorí stále potrebujú výzvy nové a hľadajú ocenenie. Ocenenie je pre všetkých, kde malé koliesko dokáže mať vplyv na všetky ostatné. Vydržať vo veľkej firme dokážu vytrvalí a schopní oceniť obyčajnú ľudskosť a pochopenie, empatiu.

surama
22. jún 2022

@bambulka814 Presne som isla napisat to, co ty a tu citam, ze si tiez z Tcka 😃

bambulka814
22. jún 2022

@surama 🙂

domculik
22. jún 2022

Urcite sa da. Aspon ja vidim v manazerskych kruhoch dost prikladov. Ale ten jazyk urcite treba, aspon jeden. A byt sikovny ;).

katkamatka7
22. jún 2022

Práca v korporáte Ti poskytne technické vymoženosti, ku ktorým by si nemala prístup. Napríklad aj korekciu textu, kde opraví preklepové chyby. ( Vidím ich v predchádzajúcom, mojom, komentári a pôsobia neprofesionálne. V istých momentoch však chyby dokážu naviesť na nové riešenia a tie sú žiadúce napríklad u VŠ, u ktorých sa predpokladá, že chýb bude menej. Nie je novinkou, že VŠ hľadá stále nové riešenia pre nové problémy a nájde ich v poskytovaní vzdelania pre interný rozvoj firmy, korporátu. Personálne tak dokáže v človeku s ukončeným stredoškolským alebo základným vzdelaním nájsť vhodné miesto, pretože poskytuje neustále vzdelávanie, kurzy, možnosti zapojenia sa a nájdenia vhodných pozicic. Idú ruka v ruke s nadviazaním na predchádzajúce skúsenosti a nadväzujú na nové. Vytvárajú akoby špirálu postupu, kde sa všetko krúti dokola a dáva možnosť nastúpiť novému. Špirála má však svoj vrchol, z ktorého sa veľmi ľahko vyletí, ak nemá pevný základ. Ten sa získa výdržou.

slovenka753
22. jún 2022

Podľa mňa vš netreba - ale ide hlavne o pozíciu, napríklad na právnom sa bez vš vyššie nedostaneš. Prínosom je skôr záujem, samovzdelavanie pripadne účasť na kurzoch. U nás je pri zamestnancovi asi najpozitovnejsie hodnotená prirodzená inteligencia. To ti vš nedá. Ostatné zručnosti ponúka na dovzdelanie firma pomocou interných alebo externýcj školení. Mame kopec šikovných kolegov so strednoi školou. Kto potrebuje a ma potenciál môže si skrz firemný grant pokojne dokončiť aj VS. Dobrých zamestnancov he dnes ako safranu, takže ak budeš šikovná určite vš nezavazi.

laurita285
22. jún 2022

Určite sa budeš posúvať kadetade aj bez VŠ, však o tom je korporát, točiť sa tam ako myš aby si nevyhorela a zotrvala tam roky...

dassena
22. jún 2022

hrozne vseobecne pises a sa pytas, mas akoze "zalusk" na nejaku poziciu? pracovne ponuky maju vypisane co treba vediet a najlepsie ti to povedia na pohovore co sa od toho ocakava.

katkamatka7
22. jún 2022

Súhlasím, že niečo ako ,,prirodzená inteligencia" alebo ,,vrodená inteligencia" je niečo, čo sa nezíska školou, kurzom, prácou. Emocionálna inteligencia je tiež niečo dané do vienka geneticky. Inteligencia všeobecná sa dá rozvíjať a posunúť, na úkor vynaloženého času, námahy, je to investícia do seba rozvoja. Korporát predpokladá spoluprácu na mnohých úrovniach. Bez spolupráce by to nebol korporát a ani korporáty medzi sebou sa nevyhnú konkurencii. V istom zmysle je to spolupráca v konkurencii a vzájomnej nepísanej dohode o presúvaní inteligencie na miesta, kde sa môže vyvinúť má základe vhodného prostredia priaznivých podmienok.

karolinakr
22. jún 2022

Co vy v tych korporatoch robite? Písaneho na A4 a nedozvedela som sa nic Dojdes rano o 8.00 zapneš počitač a čo robiš do 16.00? To ma zaujima.. .

katkamatka7
22. jún 2022

@karolinakr Je možné, že si sa nedozvedela nič nové, pretože to už všetko vieš. Presne určené povinnosti, pravidlá, od kedy do kedy kto kde na čom pracuje.
Príklad pre korporát s oblečením:
Šaty Ti musia presne sadnúť, máš sa v nich cítiť príjemne, pohodlne, majú byť funkčné a vhodné pre vykonávanú prácu. Máš ich navrhnúť, máš ich ušiť, máš ich vystaviť, odprezentovať, nájsť vhodných záujemcov o kúpu a predať pomocou vhodnej reklamy. Keď Ti sedia ako uliate, pretože si si ich navrhla, ušila, odprezentovala a predala ďalej, môžeš začať pracovať na firme pre pranie, čistenie, žehlenie.

katkamatka7
22. jún 2022

Korporát je ako súbor mnohých strojov. Začínaš šatami: potrebuješ nájsť látku. Kde ju nájdeš? Kto Ti ju dá?
Príklad šijacieho stroja, práčok, žehličiek: niekto ich musel vyrobiť. Rátať s chybu pri výrobe aj počas ich používania. Niekto im dal program. Potrebujú počítač, potrebujú IT podporu.
Podobne človek ak je chápaný ako stroj, čo vôbec nie je žiadúce, robí chyby z vyčerpania. Čím vyššie vzdelanie má, tým sú kladené na neho vyššie nároky a zároveň sa počíta, že bude mať nižšou chybovosť.
Práca vo veľkých firmách môže mať výhodu v presne určenom čase, kedy je určená prestávka na načerpanie nových síl. Kedy je presne určený čas na telefonovanie v prípade call centra a riešenia ľudských požiadaviek.
Umenie nájsť tie svoje šaty, ktoré sadnú ako uliate a možnosť mať ich stále v rovnakej superforme, je umenie korporátu nájsť pre Teba to pravé orechové.

laurikagab
22. jún 2022

Ja som robila Engineer Quality.. mám SS technickú + VOŠ+ jazyk, taktiež nemám titul. Inak na kvalite bolo toho dosť..mala som na starosti interne audity, reklamácie ..metrologiu, vstupnú kontrolu..občas som nevedela kde mi hlava stojí😊 Vyššie sa už z mojej pozicie dalo dostať len na managera Quality, resp. sa posunúť na iné oddelenie.