Práca v Čechách - podmienky, vybavovačky

quinten
27. mar 2017

Dievcata, zeny, ktore zijete a pracujete v CR mozte prosim poradit ako na to? Som Slovenka, mam trvaly pobyt na Slovensku a hladam si pracu v CR. Nemam tu vybaveny ani prechodny pobyt, byvam zatial u kamaratky a neskor si prenajmem byt.

Moze ma aj za tychto podmienok niekto prijat do zamestnania?
Mozem si zalozit ucet v niektorej banke?
Pocula som, ze cudzincov v CR prijima len VsZP.

Uvitam vsetky rady a za vsetky vopred velmi pekne dakujem.

jatva
27. mar 2017

Jasne, ze ta mozu zobrat 🙂 dostanes zmluvu, vybavis zdravotne poistenie (ja som bola v inej ako vo vzp), vratis preukaz poistenca na svk, tam sa asi aj odhlasis z pracaku, ak si evidovana a fungujes 🙂

jatva
27. mar 2017

A ked budes mat zmluvu, tak prechodny pobyt sa hodi 🙂

tiper24
27. mar 2017

a povolenie? ja tiez som dostal ponuku do prahy

jatva
27. mar 2017

@tiper24 povolenie k comu?

tiper24
27. mar 2017

@jatva pracovne povolenie

jatva
27. mar 2017

@tiper24 do ciech? Vramci eu predsa nepotrebujes 🙂

tiper24
27. mar 2017

@jatva vidis to ma ani nenapadlo 😀 vidno ze som 15 rokov bez roboty 😀

jatva
27. mar 2017
tiper24
27. mar 2017

@jatva ale do tej prahy ma to laka, co treba tam urobit? napr. prihlasit sa na pobyt?

emilia25
27. mar 2017

Ja mam doteraz vseobecnu poistovnu tiez som sa odhlasovala zo zdravotky a stale som mala pobyt na sk a v praci som len udala adresu kde som byvala.no dost som mala vtedy problem zo zdravotkou lekarom to nechceli preplacat aj ked za mna zamestnavatel odvody platil riadne.no a teraz to mam zas opacne uz zijem na sk a mam doveru na ten formular inak v cr stale vseobecnu a dovera robi lekarom tiez problem.a ucet mam csob pri 3 tom som si rodicak mohla vyberat aj z skk no po novom musim chodit do cr tak ho nechavame tak ako setrenie a na sk mi rodicak tiez chodi.

jatva
27. mar 2017

@emilia25 mas dva rodicaky? Z cr aj z sk?

emilia25
27. mar 2017

@jatva ano ale to je dorovnavacia ciastka z cr kedze tam je vyssi ako tu na skk.

jatva
27. mar 2017

@tiper24 pobyt by si mal po troch mesiacoch nahlasit na cudzineckej, ale strielat sa z toho nebude 🙂 najdolezitejsie je poriesit zdravotne poistenie a poodhlasovat sa z uradov na svk.

jatva
27. mar 2017

@emilia25 jaj tak.... bo uz som ti sla pisat nech to radsej nikde nehovoris a modlus sa nech nemusis vracat 🙂 aj tak je mile, ze ti dorovnaju 🙂 ja som tam dnes volala a iba ma vytocili zas... aby som nahodou na materskej nezbohatla, tak mi rodicak za tento mesiac bud nedaju ale iba cast....

tiper24
27. mar 2017

@jatva a zdravotne ako tam? hociktora poistovna? tu iba odhlasit zo zdravotnej a socialnej a uradu prace?

jatva
27. mar 2017

@tiper24 ja som bola u inej, ale to bolo uz parrokov dozadu.... ked budes mat zmluvu, donesies/posles na up nech ta vyradia z evidencie a karticku som snad iba postou vracala. Ked sa spytas na zdravotke, tak poradia 🙂 je to istejsie ako fora ;)

tiper24
27. mar 2017

@jatva ok vdaka🙂

emilia25
27. mar 2017

@jatva to mne urobili iba raz ked som prestupovala z md na rd tak som mala vyssi ako ten doplatok z cr tak mi nedali nic ale na ten dalsi dali uz normalne ked som mala len rd z skk.este aj dovolenku som mala.aj pocas rd tu na sk som z prace bola pn vtedy mi platili oba staty ale ich chyba ja som na skk mala predlzeny rd plateny a veduca mi to neuznala tak do nastupu md som bola pn do prace z skk sa mi naozaj nedalo nastupit ale tak ja som bola velmi spokojna.

quinten
autor
28. mar 2017

@jatva dakujem za info. prosim ta a ten prechodny pobyt nebudem potrebovat? na to sa nikde nepytaju? a ako je to s bankovym uctom? staci mi k tomu pracovna zmluva? ktora banka je naj?

jatva
28. mar 2017

@quinten prechodny sa casom hodi, ale vylozene ho nepotrebujes. Myslim, ze stale plati, ze ofiko by mal byt, ale kto ta bude kontrolovat.... na ucet ti staci obcianka. Podla mna je fajn fio, lebo mozes zadara robit prevody na sk. A aj vedenie je zdarma.

quinten
autor
28. mar 2017

A fio banka ma aj kamenne pobocky?

novana
28. mar 2017

@quinten, má, ale len v niektorých veľkých mestách.

natuska87
28. mar 2017

@tiper24 Do tej Prahy ma to laka tiez...Ale ponuka prace iba cez personal.agenturu...
Nevezmete ma so sebou🙂?

tiper24
28. mar 2017

@natuska87 mne volali tiez asi z agentury 🙂

quinten
autor
28. mar 2017

@novana Dakujem, ja som v Prahe a uz som si jednu nasla na nete. Tak snad to lahko vyriesim len s OP. Minule ma uz jedna banka odmietla, ako cudzinku🙂

natuska87
28. mar 2017

@tiper24 Aha...Ja mam trosku obavy...

tiper24
28. mar 2017

@natuska87 z coho?

natuska87
28. mar 2017

Agentura /zastupena asi 18 rocnou slecnou, ktora bola mila/, slubila plat do 800 e /? /, s ubytovanim nie su si isti/?/, vraj na dvojizbovych bytoch...To by bolo pekne, len mi to nejako nevychadza...Tiez uvazujem o trvalom odchode, najst s pracu,i byt, garzonku...

tiper24
28. mar 2017

@natuska87 treba si ich preverit alebo pytat sa na firmu popripade pytat cislo priamo na firmu, mne odoslali mail priamo z ciech z firmy ale uz neviem aka bo som vymazal, vraj ma nasli podla zivotopisu na profesia

natuska87
28. mar 2017

@tiper24 Tak Vam drzim palce, nech sa to podari...