Práca sestry v nemocnici

lalinka328
19. júl 2024

Ahojte. Prednedávnom som čítala pár príspevkov na fóre ohľadom práce, resp. štúdium sestry. Neviem ako ostatné baby, isto ma za to aj odsúdia, ale zarazilo ma, prečo toľko žien po 30-40-50tke, ide študovať do zdravotníctva odbor praktická sestra/asistent….pracujem v nemocnici na lôžkovom oddelení a mám veľa kolegýň, ktoré cely život robili niečo iné a zrazu si urobia 2-ročné externé štúdium na zdravotke a prídu robiť na lôžko. Len mi to príde nevhodné, nakoľko ja som toho názoru, že ak má niekto robiť v zdravotníctve, čo je teda extrémne zodpovedná robota, mali by sa tomu venovať hneď od mlada. Potom prídu staršie ženy na ODD a tvária sa, ako by pojedli všetku múdrosť sveta, nepočúvajú sestry, dokonca keď je sestra mladšia, to už vôbec nie. Pritom nejaká hierarchia na ODD musí fungovať. Tak, ako mne je nariadená manažérka dennej zmeny (staničná) a vedúca sestra, tak sú sestry nadriadené PS/asistentom. Len ma trošku vytáča to, že tak neskoro idú študovať do zdravotníctva, pretože to, že tam idu takto neskoro, u mňa značí to, že to nie vždy chceli robiť a možno pre peniaze, aby zarobili na zmenách, možno ich omrzela ich práca inde….proste nie je to robota pre každého, ale v dnešnej dobe to už môže robiť každý. Nedehonestujem žiadne povolanie, ale kolegyne, čo cely život robili za pásom alebo upratovačky, sú teraz zdravotníci. Tu sa treba vzdelávať od mlada, ako to človek vyštuduje a mať stále nové vedomosti, pretože medicína napreduje. Preto chcem vedieť hlavne názor Vás, ktoré pracujete ako sestry, praktické sestry/asistenti.

lalinka328
autor
19. júl 2024

Chcem len ešte dodať, že nemám v úmysle niekoho ponižovať, keď sa rozhodne ísť študovať PS/asistenta, to vôbec. Práveže sme radi, že na ODD ich máme, veľa nám sestrám pomôžu, ale asi sa na to pozerám aj trochu inak, keďže celá moja rodina sú zdravotníci. Babka a dedko sú lekári, otec a mama sú obaja fyzioterapeuti a dve moje sestra študujú medicínu. Možno aj preto mám na to takýto pohľad. Len ma zaujíma Váš názor

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
derdia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beloved
19. júl 2024

@lalinka328 Mna uprimne zaujima, preco teba vytaca, ze niekto sa rozhodne vo vyssom veku studovat a zmenit svoj profesny smer. Nie, nechces nikoho ponizovat, ale z tvojich slov je citit nadradenost a aj to, ako sa ti to nepaci.
Je vela zien a dievcat, ktore sa na zdravotku hlasili po zakladnej skole a kedze tam bol vzdy velky naval, tak ich nezobrali. Spravili si inu skolu, zacali pracovat, prisli deti a ked im odrastli, rozhodli sa venovat viac sebe a splnit si sen o skole, ktoru chceli vystudovat. Nikdy nie je neskoro studovat a plnit si sny.

lalinka328
autor
19. júl 2024

@beloved áno, to máš pravdu. To som sa zas nad tým nezamýšľala, že sa v mladšom veku nemuseli na zdravotku dostať. Možno aj to je jeden z dôvodov

cookie29
19. júl 2024

preco sa neopytat, co ich motivovalo? Mozno rady povedia...

a ja Ti poviem aj opacny nazor, vela zdravotnych pracovnikov, ktori su v tom od mlada, su velmi casto "vyhoreni", je to narocne povolanie. A mozno ludia, ktori zmenia neskor, maju ine skusenosti, odstup a je to "nova krv"

deti95060810
19. júl 2024

dôvodov tam môže byť viac...

nedostali sa v 15r. na zdr. školu.... za mňa tam chodili ozaj dievčatá čo sa učili na samé jednotky - dnes tam bežne berú deti so známkami 3-4
v zdrav. je práca stála, istá, ak nespravíš nejaký ozaj veľký prúser tak toho dôchodku sa tam dočkáš
nedostatok pracovníkov - mzdy tam zas nie sú až tak nafigu

lalinka328
autor
19. júl 2024

@cookie29 to je pravda, kolegyne, čo sú v praxi dajme tomu 2-3 roky sú totálne vyhorené, nevenujú sa pacientom dostatočne, čo sa týka zodpovednosti a berú to na ľahkú váhu. Takže áno, dobrá otázka je čo ich teda motivovalo ☺️

lalinka328
autor
19. júl 2024

@deti95060810 áno, moja mamina dávno dávno chodila na SZŠ a bol veru problém sa tam dostať. Brali len vynikajúce študentky, naopak, dnes to je skôr tak, že keď sa nevieš učiť, choď na zdravotku

beloved
19. júl 2024

Ked si clovek uvedomi, aky je obrovsky nedostatok asistentov, zdravotnych sestier, lekarov a to nie len na Slovensku, ale vsade v zahranici, tak je na vazne zamyslenie, preco sa najde niekto, komu vadi, ze ludia sa rozhodnu studovat a ist pracovat do zdravotnictva. A citi to ako nieco podradne a nieco menej.

ahhola
19. júl 2024

Uz som tu pisaka o kamoske zo SOU strojnickym, ktora na MD vystudovala zdravotnicku... Meciar chrlil sestry ako Bata cvicky. Dnes po 10tkach rokov praxe by si rozlisila, kto ma origos SZS a kto SOU, asi nie. 🛑

barboritta
19. júl 2024

@lalinka328 mňa napr.moja mama,zdravotna sestra na szš nepustila.Ani ,moju druhu sestru.Výsledok je taký,že segra je druháčka na výške,ja si robim ps,druhý rok a obe nas to baví.A nie,nemám pocit,že sa hráme na múdre...proste materská skončila a stále ma to neprešlo,len mi to nemože nik zakázať😉 sestry samozrejme rešpektujem,pracujem zatial ako sanitarka a miestečko ps na chirurgickom odd ma už čaká.

lalinka328
autor
19. júl 2024

@barboritta wau, tak to je super, že si ideš za tým ❤️ fakt asi som to zle napísala, zlým štýlom a vyznelo to zle. Preto som mala skôr položiť otázku čo Vás k tomu motivuje a tak☺️ veľa síl a šťastia prajem

barboritta
19. júl 2024

@lalinka328 dakujem,ja som to tiež nemyslela zle.Tebe prajem trpezlivosť s nami,čo prax ešte len nadobúdame.Vela zdaru a zdravia💉💊

beloved
19. júl 2024

@barboritta Preco vas mama so sestrou nepustila na strednu skolu, kam ste chceli ist?
A tam, kam ste isli vas to bavilo alebo ste to len pretrpeli?

esterr_ka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ibatanecnica
19. júl 2024

@lalinka328 a kedysi to nemohol robit kazdy? Ved kazdy jeden zdravotnik ma na to vzdelanie. Ja som tiez PS tesne pred 5ptkou som zacala a poviem ti ze mam ponuku za ponukou. A to nie kvoli nejakym znamostiam ale.vdaka mojmu pristupu k praci. Tito 50tnici .lzno odidu do dochodku skor ako stohnu byt vyhoreni. Co sa o tycg mladych povedat neda. A potom sa to odrzkadluje aj na kvalite

ibatanecnica
19. júl 2024

@beloved ja som.vzdy chcela ist dk zdravotnictvs ale kedysi skor rodicia vyberali skolu tak skm skoncila inde
Po rokoch konecne robim to co ma bavi.

lalinka328
autor
19. júl 2024

@ibatanecnica áno to je pravda, že keď prídu staršie kolegyne, tak sú neni vyhorené a majú iný prístup k práci

beloved
19. júl 2024

@ibatanecnica Super, drzim palce 🍀

ibatanecnica
19. júl 2024

@beloved dakujem

barboritta
19. júl 2024

@beloved mama bola zdravotná sestra,nechcela ,aby sme sa venovali tejto ťažkej a nedocenej práci...tak vydržali sme inú strednú,čo sme mali už robiť..

sasa2
21. júl 2024

@lalinka328 všade na Slovensku sa boria s nedostatkom sestier. Podľa teba je lepšie aby ty ľudia sedeli doma brali podporu a soc. , ak si môžu urobiť školu a zamestnať sa keď je príležitosť ?