Práca rušňovodiča

ano12345
25. jún 2024

Dobry den. Rozmyslam, zeby som poslal prihlasku ako rusnovodic v cargu. Moj otec robi vlakveduceho v Cargu a co mi ukazal z teorie, tak len jeden dokument ma cez 500 stran a to je iba zaciatok, ja som sa v skole nevedel naucit ani basnicku, ale za to to co ma bavilo a zaujimalo som sa naucil aj bez ucenia, ale tolko informacii rychlo spracovat, dost pochybujem zeby som dal. viete mi poradit ako to zvladnut? :D najviac sa bojim asi psychologickych testov co som cital na internete tak pekne neprijemny ludia a teraz toto, mna by ta praca bavila ale toto fakt neviem ci dam, tak neviem ci sa na to nevykaslat a nehladat si nieco ine. dakujem

acer11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alickapusinka
25. jún 2024

áno teraz sú prísne psychotesty. Muž je železničiar a teraz čo nastúpili mladý tak že čo bol kolega na psychotestoch na rušňovodiča že 400 otázok bolo. ale on pracuje v štátnej žsr. A ináč je aj odbor v MT na škole na dopravnej rušňovodič.

ano12345
autor
25. jún 2024

@alickapusinka ahoj, no ja uz mam davno po skole. mam 23 a uz robim, ale zeleznice ma vzdy zaujimali tak preto, len ked vidim u otca tolko dokumentov co musia ovladat a mas na to par tyzdnov tak vobec neviem ci by som to dal :( cize ani skola nepomoze kedze do skoly uz nemozem ist

sense
25. jún 2024

@ano12345 nájdk si čas a dokumenty si precitaj a budeš vidieť ci ta to bude zaujímať aj co si z toho zapamätás....my pracujeme obaja na železniciach (nie na svk) a tiež nevieme reglementy od recitovať ako básničku
Psychologické testy sú viac ako potrebné. Ak máš obavy už len z testov, tak to mozno nebude najvhodnejšia práca pre teba. (neviem ale reálne aké sú psychotesty na Slovensku, robila som ich v zahraničí)

viestta
25. jún 2024

@ano12345 je uplne jedno ci za rusnom tahas rychlik plny ludi alebo sutre do vapenky, zodpovednost rusnovodica cargo vlaku je aj za tych ludi co sa vezu v rychliku. Takze ano, psychotesty su prisne a pravidla musi ovladat a dodrziavat kazdy rusnovodic. Takze ak chces rusnovodica robit musis prejst cez psychotesty a aj ovladat predpisy, to sa overi ked spravis skusky. Aj neprijemni ludia na testoch maju zodpovednost aby nepustili na trat cloveka, ktory nie je sposobily.

ano12345
autor
25. jún 2024

ja sa tych psychotestov az tak nebojim ako skor toho cloveka aky na mna bude :D ale najviac co ma trapi su tie predpisy, tolko je toho ze neviem ci vobec je to mozne sa naucit ak by som napriklad poslal zivotopis nabuduci rok v januari, mam na to cca 6 mesiacov sa to naucit. co som sa pytal otca tak si mysli ze by som psychotestami aj inymi presiel, len to ze naucit sa tie veci a ci to chcem za taku mizernu mzdu robit. mne by ta mzda ani az tak nevadila kedze viem ze by ma to bavilo, len to ucenie ako dakto moze zvladnut sa naucit 500 stran za par tyzdnov neviem pochopit

liusa82
25. jún 2024

no oni by mohli byť radi že im tam dakto chce aj robiť za tie peniaze.Hlavne mladí rušňovodiči.Môj starký bol vlakvedúci.Celý život na železnici.Ak ťa to zaujíma a obuješ sa do toho tak sa to naučíš.Ja by som sa skôr bála samovrahov pod kolajnicami alebo vykolajenia.Toto by som mala pred očami stále.Pokial nemusím,vlakom ani nejdem🙂 no ale vyskúšaj,za pokus ti to určite stojí.Len si nehovor tie vetičky že to nespraviš lebo to potom ozaj nespravíš🙂 a neviem či tam neni náhodou aj matika a fyzika dajaké príklady. čítala som o tom na stránke ale českých dráh

kiki68
25. jún 2024

Pozri, vsetko sa da naucit, hlavne co potrebujes v praxi. Na zaciatku v tom rusni nesedis sam myslim a musis but s niekym skusenym. Aspon tak som to vzdy videla. ( pendlovala som vlakom dost dlho), dolezite je, ze Ta to bavi a chces to robit. To je na tom podstatne.

alickapusinka
25. jún 2024

@ano12345 prečo môžeš berú aj bez primáčiek nakoľko je málo ľudi v ročníku.

ano12345
autor
25. jún 2024

@alickapusinka ale ja uz mam vychodenu jednu strednu skolu, a ja si nemozem uz dovolit studovat bez zarabania penazi, cize skola nepripada v potaz, jedine kebyze nejaka vysoka skola ktora ide urobit na dialku

sendy1977
25. jún 2024

@ano12345 a tvoj otec ovláda tu teóriu 500 strán od slova do slova? určite nie, vie to ale nie od slova da slova. Popros ho nech ti na začiatok s učením pomôže on.

vkatush
25. jún 2024

Železničiarske dieťa ✌️

Dá sa to. Áno, tej teórie je veľa (viac ako 400 strán 😁), ale dá sa to naučiť (poznám rušňovodičov, čo sotva školu vychodili, ale na testy sa dokázali naučiť a praxou si to potom utužovali). Pokiaľ ťa to zaujíma, baví ťa to, ľahšie sa ti to bude učiť.
Psychotesty ak sa bojíš človeka, pri ktorom ich budeš robiť, tak úprimne, som zvedavá, ako ich spravíš a ako potom budeš riešiť stresové situácie (ak sa vykoľají, nabúraš, spôsobíš nehodu, nedajbože ti niekto skočí pod vlak,...). A aj pri želez. testoch ako to zvládneš. Poznám aj školujúcich, čo to "učia" a potom skúšajú, a keď počúvam niekedy o tých kusoch, čo im tam prídu, tak tým by aj metla v ruke bola nebezpečná, nie to rušeň.

Zároveň si musíš zobrať do úvahy životný štandard. Veľa denných, nočných, nie extra platené (pokiaľ nepôjdeš aj k súkromníkovi naviac robiť, vtedy to je už pekný peniaz). Začínaš niekedy doma, niekedy XX km od domu, opäť časovo náročné. Ak si slobodný, nemáš záväzky, je to fajn. Pri rodine je to už náročnejšie (ale to v mnohých zamestnaniach).

ano12345
autor
25. jún 2024

@vkatush ahoj, no teraz robim s ludmi a musim byt profesionalny, riesit stresove situacie, len nemam rad takych ludi co su na mna zly alebo vyblakuju po mne, a to v aktualnej praci mam kazdy den :D zvladnut by som zvladol, mne take co si pisala v zatvorke vobec nevadi, ja som nad tym dlho rozmyslal ze ci by ma to bavilo, a ano bavilo, len to ucenie haldy stran a udajne ak to neurobis musis zaplatit 20 000 eur cca. tak to je dost, kebyze su aspon nejake instruktazne videa to co je vlastne popisane v tych dokumentoch, akoze co som tak narychlo pozeral co mi ukazal otec ten zaklad nejakych 500 stran tak to je v podstate len co mas a nemas robit, nic technicke, no ale ked tam bude minimalne 3x takych 500 stranovych veci, fu :D :D: D vobec neviem ako na to aby sa mi to vsetko dostalo do hlavy

viestta
25. jún 2024

@ano12345 vodicak mas? Vsak aj na ten si sa musel naucit furu teorie aby si mohol soferovat. A rovnako ako cestna vyhlaska aj zeleznicne predpisy maju svoju logiku.

ano12345
autor
25. jún 2024

@viestta nie nemam. Jedine kde som robil skusky su maturita a potom paragraf 21 😂

terry658
25. jún 2024

Môj otec robil rusnovodiča,teraz robí školenia pre rušňovodičov a testy. Poviem ti,je toho veľa. Musíš vedieť nielen predpisy ale aj špecifiká jednotlivých vlakov. Je toho veľmi veľa. Dá sa to zvládnuť ale musíš si byť istý, že to chceš a budeš sedieť za knihami kým sa to nenaučíš.

macekovam
25. jún 2024

@ano12345 vieš ak na to nemáš tak nechod..psychotesty sú náročné..preskúšanie tiež keďže tá skúšajú aj z toho s čím sa nestretáva..predpisy musíš ovládať...ale tak skúsiť môžeš...

cacianka
25. jún 2024

Otec nech ti dá tie materiály a čítaj. Aspoň prebehni a sám uvidíš . Až potom sa rozhodni a uč sa.
Už to je plus pre teba, že ťa to baví, tak o to ľahšie sa naučíš.

estellas
26. jún 2024

Nemusí mať vodičák keď chce byť rušňovodič ?
Ja sa nerozumiem takým veciam, len si myslím že by mal mať, opravte ma ak sa mýlim.

sense
26. jún 2024

@estellas prečo by mal mať vodičak? Nebude šoférovať auto

dari226
26. jún 2024

Ono sa to neucis vsetko naraz, ale postupne ked to budes vydiet ako kapitolu za kapitolou tak to bude lahsie.

tynto
30. jún 2024

Ahoj ja som rušňovodič v Cargu a ak ťa práca rušňovodiča naozaj bavila tak si myslím, že človek sa tie predpisy dokáže naučiť aj keď sa učí pomaly. Predpisov čo musí ovládať rušňovodič je síce veľa no všetko sa to učí v kurze v Strečne s inštruktorom, ktorý aj vysvetľuje všetko o tých predpisoch a dáva aj rôzne príklady z praxe na lepšie pochopenie. Taisto sa môžeš na hocičo pýtať čo ti nie je zrejmé a hlavne sa to dá lepšie naučiť opakovaním čo v kurze sa pri učení stále budú určité veci opakovať, takže sa to dá zvládnuť. A psychotestov by som sa nejako moc nebál, hlavne byť v kľude a sústrediť sa.

ano12345
autor
1. júl 2024

@tynto ahoj dakujem. Mna oco akurat odhovoril ze mam ist radsej za signalistu do ZSR a ked sa otukam a fakt sa mi to bude pacit aby som potom presiel. A ze radsej ZSR ako Cargo lebo v ZSR je praca istejsia. Tak neviem ake mas skusenosti a ci na neho dat alebo nie 😂 lebo ma strasi odhovara a neviem co vsetko

tynto
1. júl 2024

@ano12345 no ja si tiež myslím, že je lepšie začať s nejakou menej náročnejšou funkciou a ak je možnosť skúsiť robiť signalistu tak je to celkom fajn. Na ŽSR je celkom istá práca no keď bude pokračovať modernizácia tratí tak bude signalistov čoraz menej, keďže bude viac tratí ovládaných na diaľku. No pri situácii na Slovensku to môže trvať aj dlhé roky.