Práca po rodičovskej

14. okt 2021

Damy, chcela by som sa poradit. Momentalne som na pandemickom rodicaku, mam moznost pracovat z domu za cca 400-600 eur. Po dlhej dobe na rodicaku sa citim uplne neznala dnesnej situacie s pracovnymi pomermi. Mam moznost si vybrat dohodu o vykonani prace alebo na zivnost. Ake su vyhody, nevyhody? co vsetko musim odvadzat alebo ako sa to premietne do vypoctu dochodku? Dakujem za rady vsetkym znalym 🙂

mogaa
14. okt 2021

akonáhle začneš pracovať, strácaš nárok na pandemický RP.....a je jedno či to bude klasický PP. dohoda alebo živnosť.....čo sa týka dohody o vykonaní práce, záleží ako bude postavená zmluva, teda či ti tam pôjdu odvody....ak ano, tak je to určite výhodnejšie ako živnosť(tam treba prvý rok platiť len ZP, ale keďže neuhrádzaš odvody so SP tak toto obdobie sa ti nebude zaratávať do dôchodku a nebudeš mať nárok ani na žiadnu dávku zo SP.....

autor
14. okt 2021

@mogaa dohoda o vykonani prace ale plati iba do 350 hodin za rok? je tam aj obmedzeny zarobok na mesiac? inak dakujem 🙂

mogaa
14. okt 2021

neviem o tom že by o bolo časovo obmedzené teda len na tých 350hodín....

ciernabrigita
14. okt 2021

Pri DoVP je len obmedzenie 350 hodín za rok. Ak budeš prihlásená na pravidelný príjem, idú plné odvody, ak na nepravidelný, odvody budú o čosi nižšie (neplatí sa nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti). Ak by si si kvôli tomu založila živnosť, prvý rok je potrebné platiť si ZP v minimálnej sume určenej pre rok 2021, čo je 76,44€ / mesačne.

spadnutaslivka
14. okt 2021

na živnosť platíš odvody toľko, že ti zo 400-600e teda moc neostane... hm?

sslobodnamama777
14. okt 2021

zivnost to je odvaha, zisti si odvody kolko su a kolko budes doplacat na odvodoch.

ciernabrigita
14. okt 2021

k odvodom z dohody: daj si napr toto: https://www.cistamzda.sk/#/0/a/n/0/0/0/0/0/0/0 a daj si sumu 400 / 500 / 600 a uvidíš, koľko ti ostane v čistom (rozdiely oproti živnosti nie sú veľké, ako môžeš vidieť). Odvody zo ZP som ti písala vyššie koľko sú. Pri živnosti si však budeš podávať sama DP alebo ti ho niekto vypracuje za poplatok, treba prirátať aj to. Ja osobne by som brala dohodu - zodpovednosť bude na zamestnávateľovi, pri takejto sume by som to ani nezvažovala.