Práca nadčas

15. mar 2024

Ahojte, vedel by mi niekto tak "polopatisticky" vysvetlit ako funguje vyplacanie mzdy za pracu nadcas?
Ak tomu spravne chapem, mal by to byt priemer na hodinu x pocet odpracovanych hodin za nadcas, nie?
Je zamestnavatel povinny vyplacat aj priplatok navyse k praci nadcas?
Dakujem 🙂

krasneleto
15. mar 2024

zalezi od pripadu k pripadu a aj od pozicie. niekde nie je moznost preplatenia , ale moznost cerpania nahradneho volna... ak preplaca, tak ako pises. hodiny navyse x hodinova sadzba. neviem co presne myslis pod pojmom priplatok k praci nadcas... ved to je ta suma, ktoru ti vyplati / ak poskytuje tento benefit/ k beznej mzde. priplatok k praci nadcas ak myslis ze zaplati hodiny nadcas plus priplatok, ze si ich odrobila si osobne nemyslim

autor
15. mar 2024

@krasneleto ahoj, dakujem za reakciu
Vychadzam z tohto clanku: https://humanet.sk/blog/praca-nadcas
Uvadza sa tu aj nejaky priplatok, preto som sa pytala...
Z vyplatnej pasky mi to nevychadza, je tam za tie nadcasy o dost menej tak neviem, ako to zamestnavatel pocita a ci moze pocitat aj menej ako je priemerna hodinova mzda

krasneleto
15. mar 2024

prepac , trochu hlupo som sa vyjadrila. praca nadcas- by mala byt vyssia ako bezna sadzba v normalnom pracovnom case. to je ten priplatok k praci nadcas. .. priklad, bezne mas 5 eur na hodinu, za pracu nadcas by si mala mat urcite viac ako 5€ na hodinu. to ako je upravena sadzba za pracu nadcas by si mala mat uvedene v zmluve alebo v kolektivnej zmluve. priplatok za pracu nadcas teda znamena vyssia hodinova sadzba za odrobenu pracu. zle som ta pochopila. ja som myslela , ze k vyssej sume za hodinu este mas na mysli extra priplatok

autor
15. mar 2024

@krasneleto dakujem
hmmm, takze sa ich treba na to opytat, preco to tak je, lebo za hodinu nadcasu mi vychadza menej ako za hodinu v beznom prac.case ...

lilianka28
15. mar 2024

Treba si poriadne pozrieť výplatnú pásku. Nadčas býva zvyčajne vyplácaný v 2 položkách, a to ako základný plat za nadčas a príplatok za nadčas.

krasneleto
15. mar 2024

tak by to urcite byt nemalo

autor
15. mar 2024

@lilianka28 mozes mi, prosim, vysvetlit tie dve polozky, ktora je za co? Prva zakladny plat za nadcas je ten priemer na hodinu x pocet hodin a druha priplatok za nadcas je tych +25%? Je to povinne? Dakujem

krasneleto
15. mar 2024

Na výplatnej páske býva mzda za nadčas obvykle zobrazená ako samostatný riadok alebo položka, ktorá je oddelená od bežnej mzdy. Môže sa zobraziť nasledovne:

Označenie "Nadčas" alebo "Práca nad rámec pracovnej doby".
Počet odpracovaných hodín nad rámec štandardnej pracovnej doby.
Sadzba príplatku za nadčas, ktorá môže byť vyjadrená ako percento z bežnej mzdy.
Čistá suma, ktorú zamestnanec dostane za nadčas po započítaní príplatku.
V prípade, že sa nadčas platí viacerými sadzbami v závislosti od konkrétnych podmienok alebo dni, môže byť na výplatnej páske uvedený rozpis nadčasových hodín a príplatkov pre každý príslušný interval. Takéto informácie zvyčajne poskytujú jasné a transparentné informácie zamestnancovi o tom, ako bol vypočítaný jeho nadčas a aká suma mu má byť vyplatená za túto prácu.

treba sa na to opytat, lebo kazdy ma inak zostavovanu vyplatnu pasku

autor
15. mar 2024

@krasneleto dakujem, ano toto vsetko chapem, aj tie polozky vo vyplatnej paske, len mi ide o to, aby som pochopila, ci naozaj za ten nadcas bolo vyplatenej menej ako je priemer. hodinova mzda za pracu v beznom prac case. Mam tam dve polozky ako uviedla
@lilianka28, cize zakladny plat za nadcas a potom dalsia "za nadcas"

lilianka28
15. mar 2024

Áno, dve položky sú to. Preto nemôžeš mať za nadčas menej ako pri klasickej zmene.

krasneleto
15. mar 2024

praca nadcas musi byt vzdy vyssia ako klasicka mzda na hodinu ktoru mas

autor
15. mar 2024

@lilianka28
@krasneleto dakujem baby, v tom pripade je to menej, tak sa mi to potvrdilo, vyzera, ze zamestnavatel nejako spekuluje, bud rata vyrazne mensiu priemernu hodinovu sadzbu alebo nedava priplatok za pracu nadcas

zltalienka
15. mar 2024

V jednom zamestnaní mi tiez vyšla pri "práci nadčas" nižšia suma ako pri normálnej mzde. Totiž normálna mzda sa skladala so základu a variabilu. Mzdu za prácu nadčas rátali iba zo základu, bez variabilu. Keďže variabil bol celkom zaujímavý a mne aj vždy vyplatený, tak som za prácu nadčas dostávala aj s príplatkom za prácu nadčas menej ako za riadnu prácu. Však to by ani až tak nevadilo, ak by išlo o 1 hodinu do mesiaca a nie 30-40 hodín.

autor
15. mar 2024

@zltalienka ano, v tomto pripade rozumiem, tu je mzda pevna, nie su tu ziadne variabilne zlozky okrem teda spominanej prace nadcas.

lilianka28
15. mar 2024

Zákonník práce:
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25% jeho priemerného zárobku.

Takže ak nečerpáš náhradné voľno, v Zákonníku práce je to jasne napísané: máš mať vyplatený základný plat v pomernej výške k počtu nadčasových hodín + zvýhodnenie, príplatok minimálne 25% PRIEMERNÉHO zárobku.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilianka28
15. mar 2024

Ale mne ten základný plat za nadčas vyšiel tak isto. Je to dobre.

autor
15. mar 2024

@lilianka28 ako si to, prosim, pocitala? Dakujem

lilianka28
15. mar 2024

Výpočet: 4353:21,741:8x24=600,66
Základný plat:koeficient priemeru pracovných dní:8 hodín pracovný čas x 24 hodín nadčas

autor
15. mar 2024

@lilianka28 ale praca nadcas je 24 + 8 h sobota + 8 h nedela, cize dokopy 40 hodin

lilianka28
15. mar 2024

To nie je pravda. Nadčas je len 24 hodín.
Hodiny, čo sú uvedené za sobotu, nedeľu sú už zaplatené v rámci nadčasu a tých 8+8 hodín máš ešte extra zaplatené ako mzdové zvýhodnenie za sobotu a nedeľu.

autor
15. mar 2024

@lilianka28 nerozumiem, viem, ze dokopy za cely mesiac mam odpracovane 40 h nadcasu, ako to nie je pravda?

lilianka28
15. mar 2024

Lebo podľa pásky je nadčas len 24 hodín, a ak si nadčas robila aj sobotu, nedeľu ako nadčas, tak je zahrnutý už v tých 24 hodinách + máš za to zaplatené mzdové zvýhodnenie 8+8 hodín.
Najlepšie je sa opýtať u vás na mzdovom, koľko to bolo vlastne hodín, lebo takto ti k tomu nikto nič viac nepovie.
Môžem len zopakovať, že to čo je uvedené na páske je vyrátané správne.
Nemohla si tie zvyšné hodiny mať vykázané ako čerpanie náhradného voľna?

autor
15. mar 2024

@lilianka28 dakujem za vysvetlenie, teraz uz tomu konecne rozumiem, vychadzalo by to dobre keby naozaj nadcas bol iba 24 h v tom zahrnute uz aj tie 16h za sobotu a nedelu, ale takto to vychadza, ze proste to nevyplatili... No budem to riesit, lebo to vychadza ako keby som tie cele dva ani nepracovala, teraz vidim rovnaku chybu aj v januarovej paske.. Dakujem este raz 🙂

cukorfalat
15. mar 2024

Podla pasky si odpracovala 21 pracovnych dni, plus jeden nadcas cez tyzden, jeden nadcas v sobotu a jeden nadcas v nedelu. Tie dalsie dva nadcasy si mala kedy? Cez tyzden, cez vikend? A ten jeden nadcas cez tyzden(co je aj na paske) si mala po riadnej pracovnej dobe?

autor
16. mar 2024

@cukorfalat niekedy to bol v jeden den 2 h nadcas, iny zase 3h a pod cez tyzden, cize v pracovne dni po praci v riadnom prac. case teda bolo odpracovane dokopy 24 hodin, potom sobota a nedela 8+8