Práca nadčas

0kristina0
22. júl 2016

Zdravím, chcem sa s niekym poradiť kto sa tomu rozumie.
Môže mi budúci zamestnávateľ dať do pracovnej zmluvy 400 hodín nadčasov? Čo som našla na internete tak maximum je 150 hodín a keď sa dohodnem so zamestnávateľom tak mi môže dať max. 250 hodín. Je to podľa Vás v poriadku? Porušuje firma zákon?

rakywanda
22. júl 2016

@0kristina0 nariadiť ti môže 150 h nadčasu za rok, maximálne môžeš vykonať 400 h nadčasu za rok

0kristina0
autor
22. júl 2016

@rakywanda v tom prípade bod č. 7 a bod č. 10 si protirečia.

rakywanda
22. júl 2016

@0kristina0 nie, "donútiť" ťa môže len 150 hodín, dobrovoľne ty môžeš odrobiť 400 hodín

0kristina0
autor
22. júl 2016

alebo to mám chápať tak, že nariadiť (prikázať) mi môžu max 150 hodín ale keby som strašne chcela ja sama od seba tak môžem mať tých hodín až 400? takto mám tomu chápať?

0kristina0
autor
22. júl 2016

@rakywanda a ak je ta veta formulovaná takto:
Zamestnanec vyhlasuje, že v prípade vážnych dôvodov na strane Zamestnávateľa súhlasí s výkonom práce nadčas v rozsahu najviac 400 hodín v kalendárnom roku.

rakywanda
22. júl 2016

@0kristina0 presne tak

rakywanda
22. júl 2016

@0kristina0 toto mi znie divne, akoby si bola donútená dobrovoľne-nasilu, a čo sú to vážne dôvody? či to si určí keď k tomu príde?
tiež som mala takúto zmluvu, dokonca s tým, že mzdu za nadčas mám už zohľadnenú v mesačnej mzde, čiže žiaden príplatok, vykašlala som sa na nich, keď si prerátaš 400 deleno 8 hodín/deň, tak vlastne 50 dní robíš zadarmo

0kristina0
autor
22. júl 2016

@rakywanda no v každom prípade je to tam divne formulované, ďakujem za objasnenie, konečne tomu chápem

zuzzqa
22. júl 2016

150 hodin nadcasu ti moze zamestnavatel nariadit zo zakona. Nasledne podpisujes SUHLAS s tym, ze sa nad ramec tychto hodin mozete DOHODNUT na praci nadcas +250 do vysky najviac 400 hod /rok. Tento suhlas s pracou nie je povinny, je na tvojom uvazeni co ho podpises alebo nie.

nadcasove hodiny nie su pracou zdarma! NH mozes pouzit bud na nahradne volno v praci za ktore ti ide nromalne mzda i ked si doma, alebo sa preplacaju mzdou + priplatok za nadcas. Zadarmo by si robila v priapade, ze by si suhlas uvedeny vyssie nepodpisala, mala by som odrobenych 150 hodin nadcasu, zabudla by si na to a DOHODLA by si sa so zamestnavatelom ze prides na nadcasovu zmenu do prace dajme tomu 8h. V tomro pride pracujes nad rames 150h zo zakona, bez suhlasu tzn nemas na rok na preplatenie ani na nahradne volno.

150h ti moze zametsnavatel NARIADIT
na zvysnych 250h sa MOZETE DOHODNUT

nikde nie je napisane ze za rok tych 400h nadcasu odrobis

vazne dovody na ndcasovu prace su uvedene v zakonniku prace