Práca na živnosť - skúsenosti

cricket
5. apr 2021

23 rokov mám

Momentálne robím v jednej fabrike, kde dostávam 700€-750€. Robím tu 2 roky a chcel by som skúsiť niečo nové, napr kuriéra robiť. Aj som poslal životopis, ozvali sa. 1500€ ponúkli na živnosť. 1300€ v čistom. (300€ cca zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa, čo budem sám platiť). Pracovný čas: 8,5, niekedy aj 10,5 hodín. Víkendy voľné. 3 mesačná skúšobná doba.
Aké výhody, nevýhody ma živnosť?
Mám to skúsiť?
Mám obavy, keďže nemám v tom žiadne skúsenosti ako funguje živnosť.
Aká práca je kuriér?
Vďaka za odpovede.

zalka
5. apr 2021

@cricket Ako szčo nemáš nárok na platenú dovolenku, dostávaš peniaze len za dni kedy robíš, nemáš nárok na platený paragraf, nemáš nárok na stravné ... danové si robíš sám, - elektronicky zasielaš do DP

cricket
autor
5. apr 2021

@zalka potrebujem aj účtovníčku mat ktorá mi to bude robiť?

zalka
5. apr 2021

@cricket ak si šikovný tak to zvládneš sám, ak nie tak za pár eur od 10-150 e ti niekto, koho si nájdeš spraví danové priznanie.

cricket
autor
5. apr 2021

@zalka a to sa robí ako často?

janai1
5. apr 2021

@cricket DP sa robí raz za rok... A hlavne ako szčo nemáš žiadnu skúšobnú dobu 🤨 tam ta proste vyhodia z minúty na minúty resp. ty môžeš dať "výpoveď"

ofzuza
5. apr 2021

Nie je toto swarz system? Je to na svk povolene vobec?

marek1425
5. apr 2021

Praca na zivnost nieje az taka zla prvy rok a pol platis len zdravotnu co je cca 80€. Podla mna to skus drzim palce

cricket
autor
5. apr 2021

@marek1425 ďakujem pekne. 🙂

cricket
autor
5. apr 2021

@janai1 aký výpoveď za co? Teraz si ma poplietla

janai1
5. apr 2021

@cricket a v čom? Szčo nemajú žiadnu výpovednú dobu, skúšobnú dobu nič také... Proste skončia hneď

cricket
autor
5. apr 2021

@janai1 skúšobnú dobu mam ako pracovať ako kuriér tak som myslel. Teda tak mi hovoril ten pan s kým som volal.

janai1
5. apr 2021

@cricket ty si furt ideš svoje 😂 szčo nemajú skúšobnú dobu 😉 pánko ti to možno povedal, možno to tak nazývajú ale zo zákona nič také neexistuje

ofzuza
5. apr 2021

@janai1 hned asi nie, ci? Nemala by tam byt daka zmluva o spolupraci a tam dane jasne podmienky?

janai1
5. apr 2021

@ofzuza no, ja som ešte nikdy u živnostníka u nás co boli vo firme nevidela nič o výpovednej dobe... Každy jeden sa zbalil a šiel... Teoreticky si to môžu dohodnúť ale tuto autor si to predstavuje ako klasicke TPP.... A ak nedajú do zmluvy náhrady škody pri okamžitom skončení (bez tzv. výpovednej) tak szčo nemáš ako riešiť absenciami a podobne keďže oni si to faktúruju za seba

ofzuza
6. apr 2021

@janai1 zivnostnik by mal pre svoje dobro mat taku zmluvu. Nemozu to brat ako tpp.

zalka
6. apr 2021

@ofzuza áno mal by mať zmluvu o obchodno právnom vzťahu , ale zmluvu nahrádza objednávka a dokonca aj ústne dojednanie, ale to sa dá zaprieť.

ofzuza
6. apr 2021

@zalka a potom sa tahat o peniaze ci nedokoncenu pracu. Urcite treba daky "papier"

stary_ujco
6. apr 2021

Robiť u nas kuriera je na maslu.
Nemas šajnu, co to znamená robiť na živnosť. Nemáš šajnu čo znamená robiť kuriéra.
Nemáš dovolenku, nemas gastrace, nemas paragrafy. Zato ti naložia plnú dodávku balikov a roznes to. Ak si myslíš, ze to stihneš za 8 hodín, tak si to mysli aj naďalej. Ale tie baliky ti budu nakladať v case, keď ešte republika spí. A rozvážať budeš aj po tom, ako ľudia prídu z práce

janai1
6. apr 2021

@ofzuza mal mal... No hlavne by takto ani nemali ľudia robiť keďže je to zakázané ale na Slovensku sa to furt toleruje a ľudia mukluju na živnosť za 1300€ a potom sú prekvapení že na nič nemajú nárok ale robia rovnako ako tí na tpp

ofzuza
6. apr 2021

@janai1 no ved prave sa mi zda, ze swarzsystem dovoleny nie je... Ale ista si moc nie som.

hviera81
6. apr 2021

este ti poviem jednu nevyhodu, prvy rok, ani druhy nedostanes ziadny uver. cize ak uz uver teraz mas, tak pohoda. ak uver nemas, tak v najblizsich asi rokoch s nim nepocitaj.
okrem vyssie spominanych - pn, paragraf atd, ked sa ti nieco stane, a fakt budes na tu pn potrebovat (nemyslim chripku ani kovid, skor uraz, vazna choroba....) tak sa na stat vobec nemozes spolahnut. nejaku pn dostanes, ale oproti zamestnaniu je to menej. jasne, nikto nepocita ze sa mu nieco stane, ale clovek naozaj nevie...
ak mas nieco nasetrene, tak hor sa do toho, realne budes mat penazi viac....