Práca na Obecnom úrade

xckaret
5. jan 2022

Prosim, je tu niekto, kto pracuje ako administrativny pracovnik na mansom Obecnom urade? Pracovna napln - bezna administrativa, uctovnictvo, mzdy. Uctovnictvo a mzdy som nikdy nerobila. Prosim poradte, da sa to rychlo naucit?

irusa
5. jan 2022

účtovníctvo..to chce hlavne prax..bez praxe by som sa do toho nepustila..rýchlo sa dá všetko, len či to bude aj dobre...

elizabet173
5. jan 2022

@xckaret ak si to nikdy nerobila, nešla by som do toho

monkasponka
5. jan 2022

@xckaret ja by som do toho šla.. vždy sa da všetko naučit.

ibrunova
5. jan 2022

Dá sa to naučiť

xckaret
autor
5. jan 2022

@irusa vsade hladaju hotovych ludi..... kde da to mam nsucit bez zaucenia....kde mam ziskst prax?

ibrunova
5. jan 2022

@xckaret ak majú voľné, prihlás sa a uvidíš.

irusa
5. jan 2022

@xckaret no najprv skús osloviť obecné úrady v okolí, či by ťa do toho nezasvetili ..prípadne sa uchádzať o miesto s tým, že by si sa chodila zaúčať ( jedine takto , ak si to v živote nerobila ) obecný úrad nie je jednoduché účtovníctvo - tomu fakt musíš rozumieť...

martinkatinka
5. jan 2022

Tak na mzdy a uctovnictvo potrebujes mat znalosti, ostane sa da naucit. Ak si nikdy nemala ani len na skole nic z toho, tak to ta len tak nevezmu ...

mpg
5. jan 2022

@irusa Tiež si myslím, že to nie je pre začiatočníka, keby ju predošlá pracovníčka zaučila 3-4 mesiace tak nepoviem. Tam je aj zodpovednosť, termíny, pokuty...

irusa
5. jan 2022

u nás je malá dedina, no máme dve pracovníčky..jedna tam sedí už skoro 40 rokov, keďže účtovníctvo sa do dnešného dňa nebola schopná naučiť...chodí tam extérna pracovníčka čisto na účtovníctvo

irusa
5. jan 2022

@mpg tak a ešte k tomu rôzne projekty

simca06022011
5. jan 2022

Tak ucto a mzdy ta urcite nebudu na obecnom urade ucit. Uctovnictvo obce to nie je len tak... ak sa to chces naucit, mozes, prax si musis nejak zabezpecit, vacsinou mensie uctovne firmy vezmu aj absolventov. Ale ucto musia vediet zo skoly. Mozem povedat, ze ja sama som napr. ucto obce nevidela nikdy a netrufla by som si len tak do toho skocit a to je to moj obor uz hadam od strednej skoly :D Nasa obec ma externeho uctovnika, administrativne zeny su tam dve a tie riesia papierovacky s obcanmi, dane atd.

simca06022011
5. jan 2022

@irusa bohuzial aj jednoduchemu uctovnictvu treba rozumiet :D

martinkatinka
5. jan 2022

@irusa tak podla mna na mensom urade by mali byt dve, jedna na to uctovnictvo a mzdy a druha na ine papierovacky. To ako v kazdej inej organizacii. Ja som bola na sekretariate muzea a ak som aj riesila projekty, podklady som davala uctovnicke, aj vykazy prace a podobne, ona to uz spracovala ...

irusa
5. jan 2022

@simca06022011 tak ale je to trochu ľahšie ako účtovníctvo obcí

irusa
5. jan 2022

@martinkatinka ako sú aj OÚ kde sekretárka vôbec nie je len starosta + extérna účtovná firma

martinkatinka
5. jan 2022

@irusa no su, potom mozno ta uctovnicka musi riesit aj ine, ale urcite to nemoze robit niekto, kto to v zivote ani len nevidel. Na toto treba vzdelanie, skusenost, kurz.... Nie ze len tak .....

irusa
5. jan 2022

@martinkatinka samozrejme plne súhlasim

klaudi31
5. jan 2022

Tak isto k takejto práci treba mať adekvátne vzdelanie a cit pre detail. Ni ej to podľa mňa práca pre hocikoho, ke´dže sú tam tlaky a treba hlavne aby všetko sedelo, keďže je to práca s financiami

martinkatinka
5. jan 2022

@irusa ja som robila aj administrativu na uctovne oddelenie, pripravovala faktury, zapisovala do programu, no samotne uctovanie nie a to som sice mala kurz, no uprimne, tie tri mesiace v kurze som sa tak zakladne pojmy naucila. Na asistentku riaditela a referentku na uctovnom oddeleni to stacilo, ale viac by som si netrufla.

irusa
5. jan 2022

@martinkatinka ono musí ťa to hlavne baviť..ja robím len jednoduché ako samouk a sebe mzdu...v živote som to nerobila a nemal mi to ani kto poradiť..päť rokov som kolabovala, kým som sa ako tak niečo naučila...a to mám na učtovanie desať rôznych položiek, ktoré idú dookola

linddi
5. jan 2022

Ja robím na obecnom úrade personalistika a mzdy + pokladňa, nájmy, faktúry. Určite na začiatok potrebuješ zaučiť, či do mzdového systému ale aj legislatívy. Školenie sa robí priebežne počas roka, takže to problém nie je. Na začiatok je to makačka, ako všade inde v novej práci. Ak by si sa predsa len rozhodla, tak veľa šťastia 🍀

deti95060810
5. jan 2022

možno by ti pomohol kurz...skús ísť touto cestou...

7lenka11
5. jan 2022

choď na kurz alebo si nájde v okolí človeka s týmto zamestnaním, aby ti vysvetlil aspoň základy.. aj účtovníctvo nesie so sebou zodpovednosť.. je lepšie nastúpiť s tým, že ovládaš základy, inak budeš mať na začiatku veľký stres z práce

mimka11111
5. jan 2022

Účtovníctvo obce sa ani náhodou nedá naučiť za3-4 mesiace a dupľom nie vtedy,keď s podvojnym účtovníctvom nemáš žiadnu skúsenosť....účtovníctvo na obci je špecifické tým,že sa v ňom používa rozpočet a s tým súvisiace rozpočtové položky,ktoré musíš do účtovníctva zahrnúť...ďalej je tam kopec iných veci,ktoré treba ustriehnuť...bežné príjmy,kapitálové,finančné operácie...výdavky taktiež, musíš vedieť,čo a kedy sa môže odpísať,..rôzne projekty z dotácií,ktoré treba vedieť,ako zaúčtovať...tých veci je strašne veľa...netvrdím,že sa to nedá naučiť,ale trvá to dlhšiu dobu,minimálne rok,aj to nevieš všetko ...samozrejme by bolo najlepšie,keby si si k sebe našla ochotnú dušu,ktorá takéto účtovníctvo ovláda a zaučila by ťa do toho...je to ale dlhý proces...účtovníctvo obci je podľa mňa najťažšie zo všetkých ..... robím účtovníctvo obci 14 rokov a nikdy by som si nedovolila tvrdiť,že je to jednoduché uctovnictvo

irusa
5. jan 2022

@mimka11111 presne a málokto je ochotný to aj robiť

luccija
5. jan 2022

@xckaret určite nie a neverím, že niekto súdny Ta na takú pozíciu zoberie

mogaa
5. jan 2022

@xckaret ono kto ťa bude zaúčať?a hlavne ako dlho? lebo za mesiac sa účtovníctvo nenaučíš.....

xckaret
autor
5. jan 2022

@mogaa ved prave asi nikto, vyberko jr 18.1. a nastup 1.2. Ja som kurz absolvovala, ale bez zaucania by som nenastupila. Uz som raz nastupila na jedno miesto (napln bola uplne ina) a pri nastupe ma nemal ani kto program zaucit. Fungovala som iba na telefone, katastrofa. Hodila som s tym. A toto by bolo asi tiez velmi narocne.

ibrunova
5. jan 2022

@xckaret na pohovor určite choď a uvidí sa.