Práca - krátky/dlhý týždeň

7. jan 2023

Kedy sa vlastne vymyslel ten hlúpy zvyk, že v gastre, hotelierstve sa pracuje krátky dlhý tyzden?Prečo to tak je, keď väčšine ľudí a hlavne matkám s deťmi to nevyhovuje?Ved pracovať 5 dní zo 7 je dosť namáhavé.Je to preto, že sú to odvetvia kde je otvorené dlho a musí potiahnuť jeden človek?

zmrzlinka2021
7. jan 2023

Ja zas poznam rodicov, ktorym vyslovne vyhovuje takto pracovat, pretoze maju viac volna. Jedna kamaratka, co ma 4 deti teraz takto menila pracu. Nechcela robit kazdy den 8 hodin 5 x do tyzdna, presla na smeny, a vyhovuje jej to viacej.

A druha vec - ak restika je otvorena 6 dni do tyzdna od 11:00 do 21:00 - ako by si navrhla rozlozit smeny ty?

autor
7. jan 2023

@zmrzlinka2021 reštaurácia je otvorená každý deň napríklad 2 dní práca 2 dní voľno?Veď, ak žena pracuje na recepcii v hoteli vlastne si dieťa vidí 2x za týždeň v tom dlhom týždni, lebo príde o 21?22?
Nemá viac voľna iba ho má rozložené v tom krátkom.tyzdni.V dlhom nepracuje 2 dni zo 7

autor
7. jan 2023

@zmrzlinka2021 a reštaurácie sú otvorené od 9 do 23 väčšinou

marca12
7. jan 2023

Ale zase si ho vidi v kratkom tyzdni a ma cas si vybavit veci. Nemusi brat dovolenku,ak nieco potrebuje vybavit. Vsetko ma plusy aj minusy.

elalala
7. jan 2023

Ja pracujem krátky dlhý týždeň v bankovníctve a je to preto, lebo sú ľudia, ktorí sa v nedeľu doobeda nudia a potrebujú a prísť vyrozprávať do banky, tak áno, sú obchodné centrá, ktoré nútia aj bankové pobočky mať takéto otváracie hodiny... keby ľudia tam nechodili, tak by otvorené neboli, no je dopyt, tak musí byť...ale zase na druhej strane máš viac voľna a vyšší plat, keďže máš príspevok za prácu cez víkendy... nie je to len na škodu

adeladulova
7. jan 2023

Ja robim kratky-dlhybtyzden v gastre od 7-23 a mam 3r syna, ak byva chory a vynecha skolku, staci mi v tyzdni vybavit poobednu/ alebo strazenie len na tie dni ktore robim, ine mam volno, cize nemusim cerpat ocr. A vik

kitycat
7. jan 2023

Predstav si, ze su ludia, korym taka pracovna doba vyhovuje.

A svet sa netoci okolo matiek, su aj mladi aj dievcata aj chlapci, co tu robotu vezmu. Vsak teba nik nenúti brat taku pracu

Ako si chces nakupit a vybavit urady, alebo sa najest v centre ak bude vsetko pvinne od 8-16:30??

janai1
7. jan 2023

Nepoznám nikoho komu krátky/dlhý nevyhovuje

autor
7. jan 2023

@kitycat píšem prioritne o ženách matkach nehovoriac o samozivitelkach

@janai1 tiež si myslím.Preto som chcela vedieť kedy sa tento systém zaviedol a prečo?Aký bol dôvod?Vychádza mi to jedine, že potiahnu dlhú smenu a zastrešia to jedným clovekom

ikissedagirl
7. jan 2023

Keby si robila denne len do 16:00, aby si denne videla svoje dieta, tak by niekto iny robil denne 16:00-23:00?

kitycat
7. jan 2023

Tak este raz... Pracovny trh ponuka pracu aj pre inych ako len matky, pripadne matky samozivitelky.. 😑

autor
7. jan 2023

@ikissedagirl nie, mohli by sa striedať jeden ráno 9-15 druhý poobede a naopak.Lenze to sú 2 ľudia odvody navyše.

ibrunova
7. jan 2023

No žena, ktorej krátky a dlhý týždeň nevyhovujú, so hold musí hľadať prácu inde. Svet sa netočí len okolo matiek s malými deťmi.

janai1
7. jan 2023

Precitaj si ešte raz moju odpoveď... Nemyslím, že so mnou súhlasíš keďže tu o tom zakladáš tému 😀

zmrzlinka2021
7. jan 2023

@autorka

Nechapem preco prioritne pises o zenach, kedze tuto pracu vykonavaju aj muzi, co su otcovia. Proste rodicia sa striedaju, zliepaju. Zial rodicia samozivitelia, to maju podstatne narocnejsie, lebo su na vsetko samy.

Napr. moja kamoska so 4 detmi bola cela nesvoja, ze robila vzdy od pondelka do piatka, a na smenach mala vzdy toho volna viacej.

amelie2017
7. jan 2023

Ja som tak na SK robila. Potom som odisla do Spain. Tu je vacsinoi v gastre 6 dni v tyzdni a robis bud ranajky a vecere, alebo obedy a vecere, medzi tym mas pauzu. Alebo robis od 16. do 24., alebo od nevidim do nevidim. Kazdemu, komu poviem, ze na SK je kratky a dlhy tyzden, tak je nadseny z toho, kolko volna, ze kazdy druhy vikend si doma. Ja mam aktualne pracu od 16. do 24. sem tam od 7. do 15. 2 dni volno. Dcera je v skolke od 9. do 13. a od 15. do 17. Poobede ju niekedy nedavam, len aby som s nou bola. Ale od septembra zacne skola a to uz nebude moct vymeskavat. Takze mne by ten dlhy a kratky len vyhovoval.

mamadievcatiek
7. jan 2023

Mna by zaujimalo ci taka zena ktora pracuje 12 hodin na nohach napr.v kuchyni ci vladze.Mnohe predsa aj cestuju do prace a z prace.A doma maju deti,domacnost.Jasne, ma to aj vyhody ako tu mnohe pisete.Mam v rodine cloveka,cely zivot bol kuchar a robil takto a dnes ma nohy ( kolena ) a chrbat ( platničky ) v takom zlom stave ze ledva chodi, musel ist na invalidny dochodok.

adeladulova
7. jan 2023

@mamadievcatiek zvladnes, ked musis/ chces. Urcite v tom produktivnom veku je super zarobit 1500e v gastre (aj ked za 230hod) ako niekde za pokladnou, ci ucitelky, ci predavacky v auparkoch za 700-800e.. za 160- 180 hod. V gastre mas moznost si privyrobit, vziat hodiny navyše atd... ja mam 31 rokov a ja som maxim spokojna. Nevravim ze chcem takto robit naveky, ale kym môžem a vladzem, o inom nerozmyslam 😊 a to nie som ze hlupa, s nejakou bezvyznamou strednou skolou, proste mi to vyhovuje

autor
7. jan 2023

@adeladulova aj tá predavačka by za ten počet nadčasov toľko zarobila🙂

@amelie2017 ale to je sezónne nie?aj tá pauza cez obed pomôže

amelie2017
7. jan 2023

K čomu pomôže? Ak robíš rano a veces a máš malé dieťa, čo s ním? Jedine opatrovateľku. Ja som robila od 7:30 do 11:30 a od 19 do 23. Ako fajn, mohli sme ísť na pláž, na bazén,..ale jasle od 9., Kde dáš dieťa? A večer jedine zas opatrovateľka, keďže aj muž robil v gastre. Keď robíš obed a večeru, si väčšinou od 12 do 16 a potom od 19. do záverečnej. V hoteli ok, tam končíš Max o 24., V reštike som koncila aj o 3.

ukulela
7. jan 2023

pozri, pocet odpracovanych hodin sedi, kratky / dlhy odpracuje rovnako, ako 5x8. kamosla presla 3 retazce (vsade rozhadzane smeny, nepravidelne, kadejako zliepane, hoci im slubovali kazdy druhy vikend volny atd, niekedy mala len 1 volny vikend v mesiaci, viac poobednych, ako rannych, a to ma male deti) - zakotvila v obchode, kde robia pravidelne dlhy-kratky tyzden, pol roka dopredu si vie vyratat volne vikendy a je spokojna. ja som za mlada robila v gastre - tyzden-tyzden. svokra zas vo fabrije na 3 smeny ... kazde zamestnanie ma nejaku pracovnu donu, ale kratky-dlhy tyzden je pre mnohych ozaj dobre riesenie, najma pre pravidelnost.

adeladulova
7. jan 2023

Ale ano, ja som si toho vedoma, preto som to napisala tak, aby bolo jasne, ze z hodin vyplyva aj mzda, ale tu ide o tu moznost mat taky plat, aky chcem/me, odrobit kolko hofin chcem/me a nie mat fixne 700e