Práca iba na ranné zmeny

14. dec 2023

Ahojte, dcéru vychovávam bez otca, nieje ani v rodnom liste ale bývam s rodičmi. Mám teda nárok v práci nato aby som pracovala iba ranné smeny?
Ďakujem 😊

marhulka13
14. dec 2023

Ak tomu nebrania prevadzkove dôvody, tak ano

nelca84
14. dec 2023

@marhulka13 skutocne? Na zaklade coho?
@autorka zijes s rodicmi, t.j. nie si osamely zamestnanec

andreakotesova
15. dec 2023

@nelca84 § 164 ods. 1 až 3 Zákonníka práce

melanta
15. dec 2023

@nelca84 nárok má aj keby bola vydatá, mala by nárok ona aj otec, pretože zákon hovorí každý rodič, ktorý sa stará o dieťa do 15 rokov. S osamelosťou to nemá nič spoločné.

marhulka13
15. dec 2023

@nelca84 na základe vyššie spomenutého paragrafu

alenah31
15. dec 2023

@nelca84 toto nemá s osamelým rodičom nič spoločné. O úpravu smien môže požiadať aj vydatá žena, ide o to, že sa stará o dieťa do 15 rokov.
@autor musíš podať oficiálne žiadosť a odvolať sa na už tu spomínaný paragraf. No pravdou, je že zamestnávateľovi stačí odpovedať ti v štýle, že z prevádzkových dôvodov ti nemôže vyhovieť - a všetko ostáva pri starom. Ty máš nárok o úpravu požiadať - zamestnávateľ má nárok ti nevyhovieť ti ak tú možnosť úpravy nemá.

nelca84
15. dec 2023

@andreakotesova
@melanta
@marhulka13 mate pravdu dievcata, to som si neuvedomila, asi preto, ze nenapisala vek dietata

princezna_bosorka
19. dec 2023

@nelca84 tot Zakonnik prace:

paragraf 164:

1)
Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2)
Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

Nabuduce skuste nerozdavat pravne rady o veciach, ktorym nerozumiete...

nelca84
19. dec 2023

@princezna_bosorka nabuduce skus docitat... a mimochodom, nenapisala kolko rokov ma dieta