Práca cez víkend - koľko si vypýtať?

18. júl 2024

Ahojte, koľko by ste si vypýtali za nenáročnú prácu cez víkend ak by sa jednalo o pár hodín?

danyelia
18. júl 2024

Ahoj, akú prácu? V akom okrese? Pre akú firmu? V akom čase? Za koľko hodín? Akú máš na to kvalifikáciu? V akom prostredí 😃 Ale tak skús si vypýtať 15 € na hodinu 😁

doriiis
18. júl 2024

Bez toho aby si špecifikovala o aku prácu ide,ti nikto neporadí.
Pečies torty,strážis deti alebo pracuješ v normálnom zamestnaní,kde platia aj zákony ZP?

autor
18. júl 2024

@danyelia Mám normálne svoje zamestnanie, v ktorom nás občas zvyknú zavolať na výpomoc buď v sobotu alebo v nedeľu podľa potreby. Väčšinou to neoznamia včas ale na poslednú chvíľu. To znamená že aj cez víkend treba skoro vstávať a ísť na také 2-3 hodiny do práce. Nie je to povinné ani v zmluve to nemám, je to moja dobrá vôľa že idem aj keď mi to niekedy naruší plány. Chcem aby ma za tie víkendy platili na ruku, tak koľko si mám vypýtať už len za to že je človek ochotný prísť.

autor
18. júl 2024

@doriiis je to práca v poľnohospodárstve

doriiis
18. júl 2024

Tak keď ťa volajú z tvojej vlastnej práce do práce v dni,keď nemáš prac.dobu a ty ideš dobrovoľne,tak by to malo byť brane ako nadčas.Takze by ti mali platiť nadčasový príplatok,príplatok za prácu v sobotu/ nedeľu a poprípade nočný príplatok.

deti95060810
18. júl 2024

možno to čo dostávaš bežne v práci + príplatok za nedeľu ..resp. sobotu.
prepočítaj na hodinu + príplatok

vanilkovazmrzka
18. júl 2024

Prepocitala by som si svoju mesacnu mzdu na hodinovu, a podla poctu vikendovych hodin vynasobila, a potom este x3 😌

danyelia
18. júl 2024

Tak aj tu záleží o akú prácu sa jedná...či je to jednoduchá administratíva vo firme alebo umývanie riadu v reštaurácii. Ja by som sa zariadila podľa mojej bežnej odmeny, ktorú dostávam za hodinu. Plus niečo navyše za víkend - ak by som nemala iné výhody typu poskytnutý obed, prípadne odvoz...ťažko tak z hlavy Ti povedať sumu, ktorú si máš vypýtať 🙂 Veď každá práca a funkcie je v každom meste platená inak...

autor
18. júl 2024

@doriiis áno mám z toho navyše hodiny, príplatok za sobotu alebo nedeľu nemáme keď idem na pár hodín, chcela by som aby som dostala radšej peniaze na ruku. Ten nadčas viem využiť len na skorší odchod domov cez týždeň.

doriiis
18. júl 2024

Tak si vygoogli aké príplatky sú teraz aktuálne za prácu v sobotu a v nedeľu a za nadčas a prirataj si to k svojej hodinovej mzde.

nelca84
18. júl 2024

Je ti jasne, ze ak budes brat peniaze na ruku, tak ide o ciernu pracu a porusuje zakon zamestnavatel a ty tiez?

doriiis
18. júl 2024

A mimochodom....zamestnávateľa,ktorý by mi odmietol zaplatiť víkendy by som do riti poslala.Za víkendy sa dá krásne zarobiť.A ešte keď vyjde sviatok a ty zoberieš nadčas.Krasne peniaze

blondinka95
18. júl 2024

Davaj si to normálne zaplatiť k výplate, oficiálne
Ocenis v prípade PN ci MD

nelca84
18. júl 2024

A priplatok za sobotu a nedelu je zo zakona, aj keby si robila len hodinu, tak za tu hodinu ti patri aj priplatok. Ziadne, ze priplatok nemame... mate, staci si to nechat riadne vyplatit cez pasku a nevymyslat hluposti.

danyelia
18. júl 2024

...tak sa normálne dohodni so svojím zamestnávateľom, podľa mňa Ti musel povedať ,,môžem Ti dať toľko € za toľko hodín,, buď to príjmeš alebo nie 💁‍♀️

dancingqueen321
18. júl 2024

@danyelia preco by praca mala byt platena v kazdom meste v rovnakej krajine inak pri rovnakom danovom a odvodovom zatazeni a pri rovnakych cenach potravin? Ja by som kazdopadne pytala aspon ako pise doriiis hruba mzda za hodinu+priplatky (podla vikendu/sviatku/nocnej..), ak ide iba o 2-3 hodky, gastrac by som si uz nezaratavala. Len aby platil, ked chces cash, lebo vacsina podnikatelov je sama slubotechna. Inak zamestnanec nemusi suhlasit s kompenzaciou prace formou skorsieho odchodu pokial viem. Ak zamestnavatel pozaduje takto nadcas, mal by ho zaplatit

doriiis
18. júl 2024

Autorka....buď si pýtaj peniaze riadne,podľa zákona a do normálnej výplaty alebo si zbieraj hodiny a vyberaj náhradné voľno.
A keď už,tak nedele sú lepšie platené ako soboty.

danyelia
18. júl 2024

@dancingqueen321 Ja ale nehovorím, že by práca mala byť platená v každom meste inak, kde som to napísala? Len žijem v realite, kde všetci vieme, že IT-čkár v BA zarobí oveľa viac ako IT-čkár v Rožňave, toto my teraz neovplyvníme 🤷‍♀️ Ja by som tieto veci vôbec neriešila na nete, ale normálne sa dohodla so šéfom...Stále neviem, o aký druh práce tam ide, ale všetko je vec dohody medzi autorkou a šéfom. Ja keď som pracovala v reštike, vedúci nám tiež ponúkol občas prácu navyše - na 3 hodiny v sobotu, je potrebné upratať to a to, dám vám na ruku toľko a toľko, kto chcel prišiel, kto nie neprišiel a nešli sme sa z toho zblázniť a počítať tabuľky 🙄

rozculena
18. júl 2024

Akože koľko si máš vypýtať? Veď máš nejakú hodinovú mzdu,ktorou sa platia aj nadčasy,či žamestnávateľ ti povedal,že ti zaplatí toľko,koľko si vypýtaš? A ešte to chceš aj na čierno?

kiki68
19. júl 2024

Nemate na Soovensku pracu v nedelu regulovanu zakonom? Tam by mal byt totiz priplatok, v Rakusku mas v nedelu o 100% viac na hodinu ako bezne. Po zdaneni je to nieco menej samozrejme. V sobotu to zial nepolati, nakolko to sa bezne pracuje. Ale kedze ide o nejaky pohotovost v Tvojom pripade, tak si mozes nieco zaziadat.

autor
19. júl 2024

Ďakujem dievčatá za vaše názory, už som rozhodnutá koľko si vypýtať, hodinovú mzdu mam 5,70 eur takže podľa toho ako káže zákon. Doteraz nám tiež príplatky za prácu cez víkend neplatili, keď som si čerpala nadčasové hodiny tak to bolo vždy bez príplatkov alebo vôbec platené. Vlastne sa to len časovo vyrovnalo ak viete ako to myslím. Lebo ani na páske vôbec nie je zaznamenaná kolonka na práca za sobotu - nedeľu + nejaká suma k tomu. Takže asi tak.

nelca84
19. júl 2024

@kiki68 samozrejme, ze mame, za sobotu 50%, za nedelu 100%. No lenze autorka to chce robit nacierno, takze tam zakon dosah nema...
@autorka ma nahradnom volne za nadcasy sa s tebou zamestnavatel moze iba DOHODNUT, ak nesuhlasis, musi ti vsetko preplatit a potom uvidis na paske aj priplatky. Odporucam precitat si aspon prislusne paragrafy zakonnika prace, lebo vidim, ze v tom mas zmatok

autor
19. júl 2024

@nelca84 určite to nechcem robiť načierno, len tieto takzvané nadčasy sme si nijako nedohodli či súhlasíme alebo nie, takto že mám za to náhradné voľno si firma zaviedla sama. Aj ja chcem aby to bolo platené cez pásku tak ako to podľa zákona má byť aby to bolo v poriadku aj z jednej strany aj z druhej. Lenže doteraz to tak nefungovalo.

nelca84
19. júl 2024

A povedala si, ze za nadcasy nechces nahradne volno, ale ich preplatit? Lebo ak si NV cerpas, tak s tym vlastne suhlasis. Treba sa ozvat. A ak vezmes peniaze mimo pasku, tak ano, je to nacierno.

rozculena
19. júl 2024

@nelca84 príplatky sa odvíjajú od minimálnej mzdy,čiže tých 50 a 100% je z minimálnej mzdy
https://positive.sk/spravodaj?clanok=ako-sa-od-...