Práca a život v Rakúsku a Nemecku

rencakm
17. mar 2014

Chcela by som sa opytat, aky bol Vas sposob prestahovania sa do Rakuska alebo Nemecka. Citala som tu v diskusiach, ze casto siel najprv manzel a potom sa prestahovala rodina za nim. Ako ste si nasli pracu? Cez inzeraty alebo cez agenturu? Da sa najst praca aj s anglickym jazykom, ked nemecky mame len zaklady? Tiez by ma zaujimalo, ci sa vyzit na zaciatku z jedneho platu. A teraz trosku o nas 🙂 ... rozmyslame o prestahovani do Europy, ale z Kanady. Pozname situaciu tu, a tiez v Uk, a v kazdej krajine to funguje s najdenim prace inac. Pozerali sme aj stranku eures, kde su ponuky prace aj len s a.j. cez agenturu. Je tu niekto kto sa s pomocou nejakej agentury dostal k praci v Rakusku alebo Nemecku?

zlatko1
17. mar 2014

🙂 akurat pozeram nejaku temu.....ze ci niekto pacuje cez agenturu na stavbach v Nemecku alebo v Rakusku...a ktoru by odporucili....odpoved cezIP.....DAKUJEM......

rencakm
autor
17. mar 2014

Najde sa niekto,kto by napisal svoje skusenosti,prosim....

rencakm
autor
17. mar 2014

@hoogy @macik662 @murcos @dinduska @jasmika @anastanova @pingu1 @vivika79 @nicolina @katarina_st @tehula @boba85 @zuzanasaw @zuzanasaw @rpinguin @ivanajelinek @iii @bambulka1010 @sophie32 @07jana2014 mozete sa prosim Vas podelit,ake boli vase zaciatky,ako ste sa dostali do Rakuska-Nemecka? My sme prestahovanie do Kanady zvladli,ale chceli by sme nazad do Europy. Neviem,ci je to tam jednoduchsie s pracou? @deiv7 nasiel si pracu? @lenka0283 -odisli ste do Rakuska? dakujem

deiv7
17. mar 2014

Nie nenašiel som prácu.

rencakm
autor
17. mar 2014

@deiv7 Neskusal si cez agenturu?

jasmika
17. mar 2014

@rencakm určite neodporúčam agentúru...žiadnu...najdi si urad prace a z neho si hľadaj ponuky...daj si urobiť poriadny životopis..a rozposielaj žiadosti so životopisom po firmách čo chceš robiť..najlepšie aj s fotkou...sama si vieš predstaviť že ťa určite viac zaujme niekto kto to uz od začiatku myslí vážne a vieš aj podľa fotky o koho ide...držím palce

lusinda1989
17. mar 2014

@rencakm moj manzel si nasiel pracu cez uk agenturu robi v strojnom priemysle pre usa firmu vo firme len po anglicky hovoria cize najst sa da.

rencakm
autor
17. mar 2014

@jasmika Dakujem za odpoved. Ty si nasla takto pracu v Rakusku? alebo manzel? posielanim zivotopisov priamo do firmy? mas skusenosti s agenturou? My sme boli cez agenturu v Anglicku(r.2008), manzel pred viac ako 10rokmi bol tiez cez agenturu v Nemecku a vo Svajciarsku, pracu vtedy vybavili,ale bolo to strasne davno. Tu v kanade sme pracu hladali az po prichode sem cez ludi,co su tu, inac sa tu zacat ani hadam neda....Posielanie zivotopisov bez predchadzajucej praxe v Kanade je priam uplne zbytocne. Preto ma zaujima ako je to v Rakusku. Pracoval by tam na zaciatok len manzel. Okrem toho vieme len anglicky, manzel trochu nemecky.

rencakm
autor
17. mar 2014

@lusinda1989 Aha, dakujem.... moj manzel je tiez strojar 🙂 Mohla by si mi prosim Ta napisat do IP cez ktoru agenturu? Dakujem

lusinda1989
17. mar 2014

@rencakm fuh to neviem ale vyzistim manzel je akurat na sluzobke ked sa ozve dam vediet.

jasmika
17. mar 2014

@rencakm ano našla som tak manželovi prácu... poslala som hádam 200 firmám... a bol par krat na pohovore...kde sa mu viac neozvali... ale nedali sme sa odbiť...a teraz je zamestnaný priamo v rakúsku pod rakúskym zamestnávateľom.. a má všetky výhody aj nevýhody ako keby bol rakúšan.. netreba sa hlavne vzdať

rencakm
autor
17. mar 2014

@jasmika Aha, tak mate super, pre nas je to zlozitejsie, najma ten pohovor neprichadza do uvahy odtialto,zial ☹ ale dakujem

ivanajelinek
17. mar 2014

@rencakm ahoj. Mm isiel do nemecka ako sportovec(bol klube slovensky trener), aj v muzstve jeden slovak. A klub mu zohnal aj pracu. Tiez nevedel nic po nemecky(len anglicky). A teraz komunikuje tak po nemecky ze mu nikto netipuje ze je cudzinec(naucil sa uplne ten ich prizvuk,narecovu nemcinu). Ale hrozne mu tu pomohli ludia z klubu. A ja som prisla po 4mesiacoch za nim,ale ja uz som vedela po nemecky. Pracovala som predtym v rakusku,a aj v skole som mala 8rokov nemcinu. A pracu som si hladala tak,ze som obvolavala inzeraty,chodila na pohovory. Neviem ci sa da robota najst pokial v dnesnej dobe clovek neovlada jazyk, nakolko ta vo väcsine pripadov pozvu na pohovor. Alebo cez nejakych znamych. Uz sme tu 9 rokov,ziskali nemecke obcianstvo ,mame dve deti a neviem ci sa este niekedy vratime na slovensko. Tolko nas pribeh...

julietta246
17. mar 2014

@rencakm Ahoj, ja byvam v Rakusku. Ja som mala situaciu trochu lahsiu, lebo moj partner je Rakusan. Aku pracu by ste si chceli hladat? Su aj prace, kde staci len anglictina, ale tam sa vzdy hlasi velmi vela ludi... Treba si uvedomit aj to, ze kazdy rakusky vysokoskolak ma velmi slusnu anglictinu. Ja mam vysokoskolske vzdelanie, na Slovensku som pracovala na financnom oddeleni jednej medzinarodnej korporacie. Anglictinu som vedela plynule a nemcina bola taka klasicka skolska, na zaciatku som mala velke problemy, teraz po roku sa to uz lepsi... Pracu som si hladala cez rozne portaly, nieco ako Profesia na Slovensku. Musim ale povedat, ze takmer nikdy ma nezavolali ani na pohovor! Nakoniec ma zobral do firmy mm brat, ale je to praca o triedu nizsie ako to, co som robila na Slovensku.

Ak chcete ostat v Rakusku dlhsie ako tri mesiace, tak musite poziadat o povolenie na pobyt. Ten ziskate, ak mate pracu, alebo studujete, mate rodinu v Rakusku, alebo mate dostatocnu hotovost na ucte. Ja som o to ziadala cca pred rokom a vtedy to bolo okolo 10 000 EUR na osobu.

rpinguin
17. mar 2014

tak, ked ma uz spominas, tak moja story nic zvlastne, isla som do Nemecka po maturite v 94, kedze na SVK som na uni nesla. Vtedy bolo in ist do sveta ako au-pair, tak som to vyskusala a som tu vystudovala a vlastne ostala. Muza Slovaka som spoznala na uni, tiez v Nemecku, mame deti a na SVK sa teda nepoberame, ved tu vlastne zijem uz dlhsie nez som zila tam.
Netreba sa len nicoho bat, vsetko sa da zvladnut!

A ty si v CDN? Co ta taha do Europy?

rencakm
autor
17. mar 2014

@rpinguin No my sme sem prisli pred 2 rokmi a nie je to tu take,ako si mnohi myslia a my sme si mysleli tiez. Totiz niezeby tu bolo vyslovene zle,ale....no pozitiva - manzel pracuje v celkom ok firme a zarobi tolko,ze nas uzivi styroch a plus par dolarov odlozime,ale zase nic moc,je to ozaj len par cad usetrenych. Ludia su milsi, aj ked je to niekedy pretvarka. A mozno priroda pozitivum. Negativa pre nas - zdravotnictvo na velmi zlej urovni, k vysetreniu sa clovek nedostane, a k liekom akurat hadam,ked umieras 🙂 , dalej skolstvo, vela ludi skonci zs a ide robit, praca je tu nekvalitna, vyrobky nekvalitne a ked chces ozaj nieco kvalitne, tak to stoji velmi vela.Tu neplatia europske normy, ktore su ovela prisnejsie. Dalej Vzdelanie z inej krajiny ako z kanady neuznavaju ziadne. Treba tu odznovu studovat. Praca- tazko najst,len cez znamych najma prvu pracu,lebo veeeeeeelmi dolezite je mat kanadsku experience. Z europy neuznavaju. Cize ani upratovacku nemozem ist robit bez kanadskej experience. Domy- drevene, hrozne.A neskutocne drahe. Pracky spolocne dole v pracovni a plni sa zvrchu a toci sa len dookola, pradlo mi vobec neoperie. Atd. atd. A tiez mozeme snivat,kedy sa dostaneme domov. Letenky su strasne drahe. Takze preto nas taha nazad do Europy, keby sme toto vedeli, nejdeme sem, mohli sme rovno Nemecko alebo Rakusko....

rencakm
autor
17. mar 2014

@julietta246 No ja mam tiez VS ale pedagogicku, som ucitelka,takze v Rakusku mi to asi nepomoze k praci a manzel je vyuceny strojar, cize nieco v tom obore, obsluha strojov napr. by hladal,alebo nieco ako monter, prip. zvarac, alebo hocijaku inu pracu. A dakujem za info...

jasmika
18. mar 2014

@rencakm tak potom sa vybrať tak ako ste išli do kanady... lenže bez pohovoru dobrú pracu ťažko nájdeš.. a agentúry všetky potrebujú na tebe zarobiť....a prečo davať agentúre ked to môžeš mať pre seba

bambulka1010
18. mar 2014

My tiež nič zvláštne...Priateľ tu pracuje skoro 4 roky, na stavbe ako žeriavnik. Vybral sa sem zo dňa na deň, volal mu kamarát že sa miesto uvolnilo. Zbalil sa išiel. Prvé mesiace boli trošku ťažšie neboli sme zvyknutý na to, že sme bez seba...ale potom sme si zvykli. V apríli2012 sa nám narodila dcérka. A teda malá už dosť chápe a tatino nám nechodil často domov, keď došiel tak len na víkend. A to je o ničom. Tak dilema bola pred nami. Bo on sa na SK nechcel vrátiť, tu je spokojný aj s firmou v ktorej pracuje aj s ľudmi. A mňa vlastne na SK nič nedržalo, jasné že rodina hej. Ale v práci som dostala výpoveď keď som bola tehotná, takže aj tak mo rodičovskej dovolenke by som bola nezamestnaná. sme tu cca 4-5 týždňov len , takže si ešte len zvykáme. Ale mne sa tu v Nemecku páči. Samozrejme ťahá ma aj domov, za kamarátkami, za rodinou.Bo tu nemám ešte žiadne kamarátky a reč moc neviem.

murcos
18. mar 2014

Zalezi od toho, aku pracu hladate/ocakavate. Manzel nasiel pracu v odbore (inak by sme asi na istotu) neodchadzali. Nehladal cez agenturu. Vsetko si vybavil sam. Mne pracu ponukol riaditel partnerskej firmy, ale kedze som bola tehu, tak som ju odmietla (az teraz vidim, aka to bola kravina) -
Ja po materskej mam tiez moznost nastupit do prace (v odbore) ale odsunula som to, kedze rodina mi je vacsou prioritou ako zhrnanie minci:D (nechcem za seba nasadit au-pair, alebo tetu v druzine. viem, ze ked sa rozhodnem pracovat, tak nastupim tiez v odbore a nebudem nutena slapat cestu nekvalifikovanej sily// tu podotykam, ze aj pocas casu zienky domacej sa stale vzdelavam, doplnam kvalifikaciu a ziskavam kontakty...... Neviem, co ocakavas, mozno by si si mala zistit celkove naklady, ktore sa na vas zosypu (prenajom, vsetko okolo deti, no a bez istoty jobu by som urcite nemenila!!!!!)
na agenturu by som sa nespoliehala. mozno by bolo fajn priamo oslovit firmy (ale opat som pri tom, ze neviem, ake su vase predstavy)
...a este dodatok, bez toho, aby som neovladala jazyk krajiny, asi by som nemenila (ale to je moj subjektivny pocit)

murcos
18. mar 2014

@rencakm keby si perfektne ovladala jazyk tak by si sa urcite zamestnala ako ucitelka (hovorim z vlastnej skusenosti) ucitelov je zial na zapade stale menej_

rencakm
autor
18. mar 2014

@murcos Ako som pisala vyssie - manzel je vyuceny strojar, cize nieco v tom obore, obsluha strojov napr. by hladal,alebo nieco ako monter, prip. zvarac, alebo hocijaku inu pracu. Totiz ja aj tu vidim,ze sem pridu uplne bez anglictiny ludia a zamestnaju sa, aj my sme prisli a skoro nic sme nevedeli a manzel zacal pracovat ako maliar, chodil cistit domy, ostriekaval wapkou a potom ich natierali farbou, takze tu sa dalo zacat aj bez jazyka a postupne sa lepi anglictina. A este ked sme boli predtym v UK,tam sme vobec nevedeli anglicky, fakt len par slov, ale kedze tam je nedostatok uciteliek tiez, vzala ma jedna do daycare ako asistentku a pomahala som ukaldat po detoch hracky, hrala sa s nimi, pomahala som pri stravovani, a davala pozor ked boli von napr. takze aj bez jazyka ma zamestnali,co tu v Kanade nehrozi,bez jazyka ano, ale bez vzdelania kanadskeho a kanadskej praxe ma nevezmu.

murcos
19. mar 2014

Ked si pozries podurovnove forum slovaci.at zistis, ze hlavne vo wien je vela slovakov, co pracu maju a nemcinu neovladaju. (nosia letaky, upratuju a neviem co vsetko) ja s tym skusenosti nemam. mozno aj preto, lebo obaja nemcinu ovladame o od zaciatku sme si vytycili cesticku, po ktorej sme sa rozhodli kracat
vidim, ze mas okrem mini dietka aj maxi dcerku. pri konecnom rozhodnuti by som asi zohladnovala aj predstavy tej vacsej.
okrem ineho - ono pri kazdej kvalifikovanej praci (hlavne v statnom sektore) sa prihliada na papiere, prax - je jedno ci zijes v uk, de, alebo na novom zelande. ak nevies jazyk mas asi horsiu sancu prezentovat sa a tym sa "predat". ak vies jazyk a vies, ze nieco vies a vies, ze mas co ponuknut - za predpokladu, ze ovladas jazyk mas moznost aj prerazit. drzim paste pri konecnom rozhodovani

rencakm
autor
19. mar 2014

@murcos Starsia dcera vie aj anglicky, aj nemecky, ona totiz mala v skole oba jazyky. V case, ked som studovala ja este o jazykoch na skolach sme mohli snivat akurat. 🙂 V podstate mas pravdu az na tu vetu, ze vsade sa prihliada na papiere a prax, v EU sa prihliada a ked vies jazyk,mas velku sancu mat dobru kvalif. pracu. Avsak tu v Kanade aj ked vies uplne profi jazyk ale nemas papiere a prax KANADSKU,tak mas smolu a nevezmu ta ani na nekvalifikovanu poziciu. Moja znama co sem prisli od septembra zhana pracu akukolvek, jazyk studovala, je ESL teacher, a len pred mesiacom ju konecne po dlhom behani a roznasani zivotopisov vzali na miesto upratovacky,aj to len na par hodin. TU v Kanade tvoje europske papiere a prax su k nicomu.To Ti povedia vsetci,co sem prisli a VS diplomom roznasaju pizzu,prip. po stasti upratuju. My sme to pred odchodom sem netusili,zial. Nastastie jazyk sa clovek dokaze naucit a ked nam v EU nase vzdelanie a prax uznavaju,tak by to malo byt lepsie ako tu 🙂 Manzel sa nemcinu ucil par rokov v skole (je mladsi trosku ako ja 🙂 ) A zistujem, ze napr. v Nemecku su firmy, kde sa hovori anglicky, takze snad sa to podari 🙂

laskavocka
17. júl 2014

@rencakm
Snivaj dalej,tvoja dcera vie po nemecky ak tal ladejak povrchne,v skole,ta aj tak nic nenaucia,ak sama sa nezacnes ucit jazyk a nemas z toho potesenie.Druha vec je ,ze anglictina je 100 krat lahsia ako nemcina.V Nemecku ta tiez bez znalosti nemeckeho jazyka nezamestnaju.Ich nezaujma ze vies dobre po nemecky,lebo oni su taki nacionalistii,ze po anglicky nevedia ani ceknut.Chod na nemecky kurz a budes vediet len par slov,odporucam ti sukromnu nemcinarku,ktora sa ti bude venovat individualne.KURZY SU NANIC,VLASTNA SKUSENOST.

vroni
18. júl 2014

@laskavocka, keby si tak strasne netarala... rozhodni sa, nevedia po anglicky alebo neakceptuju, ze vies po nemecky? Zila som v Nemecku sedem rokov, nestretla som ani Nemca, ktory by nevedel po anglicky ani nacionalistu (aj ked pripustam, ze po krcmach nizkych cenovych skupin som sa nepohybovala) Pracovala som pre firmu, ktorej oficialnym jazykom bola anglictina, ale pravdu povediac, hovorilo sa na 90% po nemecky, anglicky hovorili len cudzinci, ale od sekretarky (mozno aj upratovacky, neviem) az po generalneho direktora vsetci anglictinu plynule ovladali a bez problemov prepli, ak niekto po nemecky nehovoril. Reci o ich arogancii a nadradenosti pocuvam spravidla z ust zakompexovancov, ktori sa pre istotu urazia aj za pozdrav dobry den (teraz nemam na mysli teba) Blbca, ktory si mysli, ze je riaditel vesmiru stretnes v kazdej krajine, aj doma.

mnopq
26. aug 2014

čitam ta čitam a neviem sa rozhodnúť manžel ma ťťahá do nemcka žiť mame tri deti, ja mam strach neviem čo mam robiť bojim sa či si zvyknem ako si zvyknú deti škola život prosim poraďte mi ☹

veronciatko
23. sep 2014

Ahojte, my sme sa prestahovali do Nemecka s dvomi detmi. Vtedy mala starsia dcera 6,5 roka a mladsia 4 roky. Starsia sa za 4 mesiace naucila po nemecky natolko aby zvladla skolu. Teraz chodi do 2. triedy a je jedna z najlepsich v triede. Mladsia zacala vtedy chodit do skolky, teraz je predskolacka. Deti nemaju vobec ziaden Problem, pre nich je dolezite ze si najdu nejakych kamaratov a to ze je Mama s ocom v pohode. Takze o deti s apodla mna netreba bat. No a my sme si zvykali dlhsie ale odkedy sme sa zoznamili so slovakmi a cechmi, tak je to super. Nemecko a Rakusko ma velku vyhodu, zije tu vela slovakov a cechov a je to kusok na Slovensko. Neviem ako v rakusku ale v nemecku poznam par ludi, ktori nevedeli po nemecky, prihlasili sa na urad prace a ten im nasiel pracu. Budu to ale len pomocne prace, pokial nevies nemecky jazyk. Ale praca sa urcite da najst. A inac mam tiez kamaratov, ktori odisli pred dvomi rokmi do Kanady s dvomi detmi. Mali to na zaciatku tazke a asi sa chcu tiez vratit do Europy. Ziju vo Vancouvri.
@rencakm

rencakm
autor
23. sep 2014

@veronciatko My sme tiez vo Vancouveri a prisli sme sem pred 2 rokmi 🙂 Buduci rok sa vraciame nazad domov. Mozno ostaneme na Slovensku uz. Nemecky nevieme veru,ja vobec,manzel vedel trochu ale uz zabudol,takze asi by sme tazko nieco riesili,ci uz v Rakusku alebo v Nemecku.
@vroni

veronciatko
23. sep 2014

@rencakm Tak to sa mozno aj poznate s kamoskou. 🙂 Ak by si ale chcela predsa len to rakusko, tak sa da byvat na slovenskom pohranici, odkial mozes dochdzat do prace do Bratislavy a deti mozu navstevovat rakusku skolu.My o tom tiez premyslame.