Požiadanie zamestnávateľa o skrátený úväzok

19. feb 2024

Dobrý deň. Moja zamestnávateľ poskytuje aj skrátený pracovný úväzok ktorý môžu využiť deti s malými deťmi. Myslíte že je možné požiadať o skrátený úväzok aj keď deti nemám, len z osobných dôvodov?
Ďakujem

melanta
19. feb 2024

Požiadať môžeš. Zamestnávateľ ti ale nie je povinný vyjsť v ústrety.

autor
19. feb 2024

@melanta ďakujem, len to som chcela vedieť ci je to nejak ošetrené zákonom ze len zeny s deťmi môžu požiadať, alebo aj bezdetne, ďakujem za info

melanta
19. feb 2024

Žiadať môže každý o čokoľvek. Pri rodičoch s deťmi je zamestnávateľ povinný vyhovieť ak mu v tom nebránia prevádzkové dôvody. Čiže nie je povinný vždy vyhovieť ani rodičovi s malým dieťaťom.

vanilkovazmrzka
19. feb 2024

Zda sa mi trochu diskriminacne, aby moznost skrateneho uvazku mal iba rodic. Ak je taka moznost, mala by byt pre hocikoho. Ved to uz je na zamestnancovi, ked chce robit menej a aj zarobit menej.

Ale najspravnejsiu odpoved dostanes, ked tuto otazku polozis niekomu v praci na HR.

autor
19. feb 2024

@vanilkovazmrzka ďakujem pekne za odpoveď, súhlasím s tebou, ak je veľa zamestnancov a tuto možnosť ponúkajú, myslim si zr by mohli vyhovieť aj iným, ved menej mi potom musia poslať :D ja mam extrémne stresujúca pracu a teda nezvládam tam byt tak dlho, muz mi navrhoval dat aj výpoveď, mne by stačilo aspoň o 2 hodinky menej odrobit

melanta
19. feb 2024

@vanilkovazmrzka vieš čo, súhlasím. Ak niekto dostáva rovnakú mzdu a má rovnakú prácu, malo by byť jedno, či ide o bezdetného človeka alebo samoživiteľa s malým dieťaťom. Proste v rovnakej práci majú mať všetci rovnaké podmienky. Lenže vieme aká je realita. Matky považujú za normálne, že ich očr či ich dovolenka je dôležitejšia ako nárok na voľno bezdetného, že na Vianoce či cez sviatky majú robiť tí bez detí alebo už s veľkými deťmi. Že je v poriadku, ak kolegovia ťahajú za matku, ktorá je každý mesiac dva týždne na očr. A tak ďalej a tak ďalej. Proste ak sa človek rozhodne mať deti, mal by to urobiť s vedomím, že tomu budde musieť prispôsobiť svoj život. On, nie kolegovia a iní ľudia. Žiaľ, realita je iná na Slovensku.

vanilkovazmrzka
19. feb 2024

@melanta ano vsak je mi jasne ze v reale to takto sotva niekde funguje. Ja mam celkom fajn bublinku, myslim ze u nas vo firme sice maju rodicia svoje vyhody, ale v podstate casova flexibilita a aj moznost tych skratenych uvazkov nie je podmienena rodicovstvom. Ale ako je to po legislativnej stranke, skutocne netusim 🙂

vanilkovazmrzka
19. feb 2024

@autorka urcite sa popytaj, v podstate mozes to uhrat na nejake zdravotne dovody. Mozno aj pre firmu, ak robis nejaku specificku pracu, bude lepsie mat ta na kratsi uvazok ako nemat ta vobec. Ale to my tu na fore nevyriesime 🙂

stannkal
19. feb 2024

Samozrejme, že môžeš požiadať o skrátený úväzok. No to neznamená, že ti vyhoveju. Išla by som na to formou osobného rozhovoru, žiadna oficiálna žiadosť. Určite tam veľa zohrá to, ako sú s tebou spokojní ako so zamestnancom. Ja som takto skrátila úväzok na 6h denne ked som este nemala dieťa a nebol žiaden problém, bolo to ale v zahraničí. Aj tu na SK som si hľadala na 6h denne a vyšlo to, uz ale mam dieťa tak mozno sa to berie inak. Ak máš čo ponúknuť tak sa dá vždy dohodnúť, podla mňa.

ibrunova
19. feb 2024

Kľudne ti môžu vyhovieť, ale aj s platom pôjdeš dole.

autor
19. feb 2024

@ibrunova samozrejme, s tým počítam, len momentálne je mi moje psychické a fyzické zdravie prednejšie ako tých par stovák navyše

zuzanaam
19. feb 2024

na skrátený úväzok máš nárok aj zo zdravotných dôvodov.

autor
19. feb 2024

@zuzanaam myslím si ze v mojom prípade by mi to neschválili, asi to bude len o tom ci mi budu ochotný vyhovieť

zuzanaam
19. feb 2024

zákonník práce uvádza ako dôvody na skrátený úväzok rodinné, alebo zdravotné. Myslím, že podľa zákona zamestnávateľ musí vyhovieť. Istý čas som tak pracovala, aj keď mi vyhoveli až za cca pol roka.