Poradíte v oblasti pracovných vzťahov?

agnesino
4. feb 2015

Momentálne pracujem v 3-zmennej prevádzke s podpísanou zmluvou na dobu neurčitú a so stanoveným fixným platom. Vo výrobe nie našou vinou, ale vinou riadenia došlo k sklzu na určitom druhu výrobku a na daľšom boli zvýšené objednávky, ktoré nedokáže pokryť bežná 3zm. prevádzka v mesiaci februári. Kedže už dlhší čas vykonávame nadčasy a zamestnanci už toho majú dosť, rozhodlo sa vedenie, že situáciu vyrieši tak, že vybralo 4 zamestnancov z každej zmeny, ktorí budú v mesiaci február pracovať v nepretržitej prevádzke, aby ostatní mohli mať víkendy voľné. Nadriadení najskôr oznámili, že tento týždeň, to ešte nie je aktuálen, že sa začne až od budúceho...no ale čuduj sa svete prídeme do práce a už je všetko inak. Nadriadená nám oznámila, že už to platí, takmer pred koncom zmeny nám dala do rúk zmenový kalendár a hotovo. Pýtam, sa či je toto adekvátny postup, pretože pre mňa to bola časová tieseň rýchlo si zariadiť všetky veci nakoľlo mám 4ročné dieťa a nie je ľahké len tak rýchlo zabezpečiť stráženie v zmenenom režime, nakoľko môj manžel pracuje na týždňovky a chodí domov len sob. a nedeľu. Dalšia vec, ktorá ma zujíma je, že či nám zamestnávateľ nemá resp. skôr ako sme začali nemal dať na tento mesiac zmenenú prac. zmluvu s definíciou, že momentálen budeme vykonávať prácu v nepretržitom režime a ako to bude platené-obávame sa totiž práve toho ako to zamestnávateľ zaplatí a ako by postupoval napr. v prípade úrazu na poobednej zmene povedzme v nedeľu, kedy tam podľa starej zmluvy nemám čo hľadať? Zatiaľ toľko, ak by ma ešte niečo napadlo ozvem sa. Dakujem za všetky info A.

anketkarka
4. feb 2015

Nemate odbory? Odbory a ich pravnik by mali pomoc s takouto otazkou...Myslim, ze by ste mali dostat nejaky aspon dodatok pracovnej zmluvy, ktory by toto upravoval...ale zasa zalezi na tom ako znie povodna pracovna zmluva...mozno v nej mate nejaky bod, ktory toto zamestnavatelovi umoznuje a doteraz ste o tom nevedeli, lebo tento bod este nevyuzil...mozno by som zasla na najblizsi urad prace so svojou pracovnou zmluvou a vsetkymi dodatkami, ktore mas a poziadala o pomoc ich pravnika...nech sa on vyjadri ci ma zamestnavatel na takyto postup pravo...

petrouchka
4. feb 2015

Tuto mas pisane o praci nadcas a o praci v nepretrzitej prevadzke http://www.epi.sk/odborny-clanok/itemid/100539