Pomoc začínajucej vychovávateľke

77petuska77
3. sep 2016

Ahojte nájde sa tu nejaká milá pani vychovávateľka, ktorá by mi pomohla v ťažkých začiatkoch v školstve 🙂 od pondelka nastupujem do škd. budem mať tretiakov. môj nástup do školy prebehol veľmi rýchlo a akosi sa zabudlo na nejaké zaškolenie. nikdy som nepracovala v tejto oblasti takže je to pre mňa úplná španielska dedina 🙂 musím vypracovať týždenný plán aj s "písomnou prípravou začínajúceho vychovávateľa" ak by sa tu našla nejaká ochotná pani vychovávateľka ktorá by mi vedela poslať pár týchto papierov aby som sa trošku zorientovala bola by som jej veľmi povďačná. Ďakujem

mysga
3. sep 2016

V prvom rade chcem napísať - nerýpem, len ma to zaujíma, či si nejako obišla systém,alebo čo. Ja mám prerušené štúdium predškolskej pedagogiky ale už len podla štúdia na Vš viem, že tá škola je čisto o týchto papierovačkách a plánoch, preto mi príde divné, že to nevieš vytvoriť. (Nehodnotím, konštatujem) Ako to? Aj s nedokončenou školou ti viem vystruhať plán na počkanie. Ale nezoberú ma robiť nikde bez ukončeného vzdelania. Ako to máš teda ty? Minimálne by som použila podklady zo školy.

janinah
3. sep 2016

toto neviem plán písať,ale naučím injekcie pichať? nechceš? 😉

sue
3. sep 2016

Uff, dúfam, že nebudeš vychovávateľka môjho syna 😲 chystať sa 3.9.? A riešiť plány? ...a doteraz si to neriešila prečo? ...ideálne popýtať sa kolegýň a makať, lebo ťa deti prevalcujú 😐

kenzom
3. sep 2016

@janinah necuduj sa v školstve je čím ďalej tým viac nekvalifikovaných~ v ba nedostatok jazykarov/matikarov/ mladí utecu po roku zostávajú len dôchodcovia, ktorým sa to konečne oplatí. ...

janinah
3. sep 2016

@kenzom viem,za ten plat a pri dnešných deťoch sa ani nečudujem..ale potom sa niekto "učí byť učiteľkou" na nete,kam todospeje,..aj moja dcéra učí ...jazyky....v Kolumbii cez EU...či niekedy bude žiť na SK je otázne,pravdepodobne nie 😒

svetluska82
3. sep 2016

@77petuska77 a v com konkretne potrebujes pomoc?

@janinah mam taky pocit ze zakon neumoznuje zamestnat v skolstve ucitela ak je nekvalifikovany, pri vychovavateloch je to ine, lebo tam nie su az take naroky an vzdelanie, existuje kopec vynimiek.

nikawero12
3. sep 2016

@77petuska77 najlepšie by bolo keby si poprosila nejakú kolegyňu zo školy v ktorej budeš pracovať, či by ti v začiatkoch trochu pomohla. Neverím, že sa niekto taký nenájde. U nás v škole sme s týmto nikdy nemali žiadne problémy, starší kolegovia bez problémov pomohli tým mladším. A hlavne sa priprav na to, že na začiatku budeš mať veľmi veľa "papierovačiek" a stráviš nad tým hodiny svojho času. Držím ti palce nech sa ti v novej práci darí.

lubkavargova1
3. sep 2016

Budes mat tutora...pokial nemas tak niekde sa sa staha chyba a ver ze riaditelka si to nenecha padat na hlavu a ako prva pri nejakom prusere si to zlyznes ty...tutor ta ma vies a vysvetlit. A samozrejme, mas dostat aj nahlad do planov ktore boli do teraz...a priprav sa aj na hospitacie. Tie ta maju a budu posuvat stale vpred...drzim palce

zuju2
3. sep 2016

@77petuska77 Ja budem tento šk.rok v škd tretí rok. Vyštudovaná som učiteľ 1.st.,ale kvôli dôchodkyni som v škd, kde som nekvalifikovaná. Plán začínajúceho učiteľa neviem poradiť, lebo pri mojom nástupe do školstva, pred 14. rokmi to nebolo. Ja si do škd vypracovávam Výchovný program, učebné osnovy, štandardy, plán práce na šk.rok a z toho vyplývajú aj týždenný plán. ani mňa nikto nezaučil, lebo sa o to nik nezaujímal, bývalá vychovávateľka zomrela, tak mi pomohli papiere, ktoré som našla po nej. Pomôcť môžem aj tým, že tieto dokumenty sú na web stránke minedu. sk, regionálne školstvo aj na stránke pre učiteľov zborovna.sk, len tam mus íbyť učiteľ zaregistrovaný, prihlasuje ho škola, lebo za to sa platí. P. S. Keď uvidíte prvú výplatu, zaplačete, 9.tr. podľa taríf.

kenzom
3. sep 2016

@svetluska82 ale umožňuje/za nekvalifikovaneho sa považuje aj vtedy keď nemá aprobaciu na predmet~ t.j.matikar môže učiť napr.zemepis~ vtedy je nekvalifikovany. ...skladba učiteľov závisí od toho aká veľká škola~ koľko žiakov toľko peňazí. ..nie každá škola je schopná zabezpečiť pedagógov s atestaciami

svetluska82
3. sep 2016

@kenzom ano, ale vacsiu polovicu tusim 13 hod. musi mat aprobacnych

sisaka
3. sep 2016

@svetluska82 ty si ucitelka? Ako prosim ta mozes napisat vacsia polovica?! Aj prvacik vie, ze polovice su 2 rovnako velke casti celku

sardinka336
3. sep 2016

@77petuska77 týždenný plán ma aj svoj vzor..normalne povedz nejakej staršej kolegyni nech ti ukaze ako to pise ona lebo mali by to mat všetky ,,,oddelenia,, rovnake myslím tabulku do ktorej pisu tyzdenny plan. Týždenný plán sa píše napr. takto ...kazdy den budeš striedat činnosti
pondelok - spoločensko vedná činnost
utorok - esteticko výchovná činnost
streda - telovýchovná, zdravotná, športova činnost
štvrtok - pracovno technická činnost
piatok - prirodovedno enviromentálna
A vzdelávaciu činnost si mozeš striedat ze kazdy druhy tyzden...aby si aj tu mala.

Preto ti pisem ze poprosi staršie kolegyne aby ti ukazali svoje vzory týždenného plánu prace a pozri si aj triedne knihy ako tam pišu. To neni ziadna hanba ani nekvalifikovanost, v škole nas toto vobec nenaučili ako pisat ,,byrokraciu,, je to par papierov ktore sa potrebuješ naučit pisat a to je cele. Vela vzorov je aj na ,,gugli,, ale kazda škola ma svoj system ako si ten týždenny plan pise - napr. vzor tabulky. A velmi ti odporučam publikácie daj si do gugla..,,Jozef Sabol a kolektív,, didaktické hry a on ma na kazdu tuto činnost ,,mrte,, hier...a potom ešte existuje aj publikacia Veselo je v školskom klube...Všetko najdeš na nete. Tak troška pogugli...
Začínajuci vychovávatel ma mat ,,tutora,, ktoreho sa moze pytat. Za mojich čias ked som začinala to nebolo tak neviem poradit v tomto.

zuzkulinka
5. jún 2018

Dobrý deň, chcem sa spýtať pravdepodobne nastúpim od septembra ako vychovávatelka, chcela by som vedieť odkial beriete inšpirácie na hlavnú činnosť, ktorá sa skladá s tých 6 oblastí hladate vo virtuálnej knižnici, alebo je to aj niekde inde, dakujem pekne, už si to googlim a pripravujem sa, lebo po škole som išla na MD a ak mám pravdu povedať na dialkovom štúdiu moc toho nenaučia len samá teoria a praxe 5 dní no smutné, dakujem za každú radu,