Pomoc so životopisom

snowdrop1
10. mar 2022

Ahojte je tu niekto ochotný mi pomocť zo životopisom najlepšie niekto kto prijma ludi. som po rodičovskej dovolenke a hldam si pracu. chcem zmeniť prácu k povodnemu resp čo som vystudovala ale nemam na to skusenosti.

marcellka32
10. mar 2022

Na www.profesia.sk si vieš napísať štruktúrovaný životopis

lealikk
10. mar 2022

na internete si vies najst viacero predloh, ako ma vyzerat zivotopis. len si ho poprepisuj podla svojich skusenosti.

mamina0078
10. mar 2022

Pomôcť nie ale 1 rada, ktorú veľa ludi robí nedávaj tam MD,RD ani UP ak si náhodou niekedy v minulosti bola to tam naozaj nepatrí. A na internete mas vela predloh ktorymi sa môžeš inspirovat

mamina0078
10. mar 2022

A pokiaľ nemáš skusensoti v danej oblasti, ktorú si vyštudovala vyzdvihni v motivacnom liste svoje štúdium rôzne aktivity ktorým si sa venovala (ERAZMUS, studentska rada, SVOC...) na akú tému si pisala zaverecne prace... Lebo je iste, ze pracovnymi skusenostami (ak ich ich nemas) asi veľmi nenadchces zamestnavatela a bdues neperspektivna takze bude ta musieť brat ako absolventku VS.

simkids
10. mar 2022

odporucam tiez profesia stranku, tam ti vytvori pekny strukturovany zivotopis a vies si to tam rovno nechat aj aby bol pristupny pre zamestnavatelov (mne sa tak ozvali) A co sa tyka toho uvedenia rodicovskej, tak ja som to uvadzala,aby pre zamestnavatela nebolo matuce, ze mam 7 rocne skusenosti v jednej firme, ked mam len 2 rocne, trvanie rodicovskej som zadavala medzi "ine". Skus si porobit aspon nejake online kurzy, testy a vsetko si to daj tam, nech vidia tvoju aktivitu.

zuzahajdulka
10. mar 2022

@snowdrop1 , rada ti pomozem ( ak to pocka, budem mat cas az v noci), 7 rokov som pracovala v personalke.

lucyluska
10. mar 2022

@snowdrop1 ahoj, rada Ti pomôžem, sama prijímam ľudí.

beronsche
10. mar 2022

@mamina0078 to s MD a RD sa neda takto univerzalne zovseobecnit...
Moja skusenost hovori, ze lepsie dat. Na mojom prvom pohovore po RD som vyhorela prave na tom. Dostala som priamu otazku z kt. sa nedalo vykluckovat a po priznani RD bolo viditelne, ze zaujem o moju osobu prudko poklesol.
S neuvadzanim UP suhlasim.

@snowdrop1 ak si zamestnana, radsej napis:

Firma XY, od xx. xxxx - trva
Pozicia: bla bla
- strucne co si mala na starosti (v bodoch)
- rodicovska dovolenka od xx. xxxx

zuzahajdulka
10. mar 2022

@mamina0078 , ak sa chce dostat v personalke na black list za podvadzanie, tak to je fakt idealny sposob. Zatajovanie udajov v zivotopise je rada pre luzrov.

mamina0078
10. mar 2022

@zuzahajdulka Aké zatajovanie? Jedna sa o pohovor a tam to nepatri pre zamestnávateľa je doležíte aké ma vzdelanie prip.pracovne skusenosti v oblasti nie ci rodila deti alebo sedela doma na zadku na úrade prace 🤣 zamestnávateľ na pohovore nemá co zvyhodnovat alebo znevyhodnovat to, ci žena ma deti alebo nie to je podstatne pre personalistu, nie pre toho kto robí výberové konanie a pokiaľ dostane za do "cierny" bod tak to niečo hovorí o vzdelaní zamestnávateľa a personalistu v danej oblasti. Tak isto ak sa niekto hlasi na prácu napr. predavacky alebo na poziciu dke vs netreba s vs je lepšie vs nedať lebo s vs spadá pod inú platovu triedu a pre zamestnávateľa nebude zaujímavá a radšej zamestná niekoho s nizsim vzdelanim. A to su skusenosti z praxe. Tak isto nemusí tam dat ze pracovala 10 rokov v inej oblasti ak sa hlasi na poziciu ako absolvet po vs a nemá žiadne pracovne skusenosti v odbore tak da tam len vysokú školu zamestnávateľa, ktorý prijma magistru alebo inžiniera naozaj nebude zaujímať ze 10 rokov sedel človek za pokladňou alebo upratoval záchody alebo bol SZCO.

mamina0078
10. mar 2022

@beronsche Presne preto sa to tam nedáva aby neboli zvyhodnene zeny bez deti a zamestnávateľ nemá pravo sa nato na pohovore pýtať (Zamestnávateľ NESMIE vyžadovať od osoby
informácie
a) o tehotenstve,
b) o rodinných pomeroch,
c) o bezúhonnosti s výnimkou, ak ide o prácu, pri
ktorej sa podľa zákona vyžaduje bezúhonnosť,
alebo ak požiadavku bezúhonnosti vyžaduje
povaha práce, ktorú má osoba vykonávať,
d) o politickej príslušnosti, odborovej príslušnosti
a náboženskej príslušnosti) Zamestnávateľ pri prijímaní osoby do zamestnania
nesmie porušiť zásadu rovnakého zaobchádzania,
ak ide o prístup k zamestnaniu. V súlade s touto
zásadou sa zakazuje diskriminácia aj z dôvodov:
manželského a rodinného stavu, farby pleti, jazyka,
politického alebo iného zmýšľania, odborovej
činnosti, národného alebo sociálneho pôvodu.
majetku, rodu alebo iného postavenia
Takže otázky typu: „Ste tehotná?“ „Koľko máte
súrodencov?“ „Ako sa živia Vaši rodičia?“ „Ste členom
politickej strany, prípadne sympatizujete s nejakou?“ „Ste
veriaci?“ a pod. by sa nemali na pracovnom pohovore
vyskytovať. V súčasnosti už zamestnávatelia nepoužívajú
takýto priamočiary prístup pri kladení otázok, ale tieto otázky
sa stále môžu na pohovore vyskytnúť v sofistikovanejšej
forme: Rozumiete si s členmi rodiny? Kde si predstavujete
seba o 5 rokov? Sú nejaké okolnosti v rodinnom živote
zabraňujúce vášmu plnému pracovnému nasadeniu? Nedajte sa pomýliť tieto otázky, takisto ako predošlé, by sa nemali na
pracovnom pohovore vyskytovať. ) zdroj http://www.sosostn.sk/buxus/docs/dokumenty/prev...
Ja na takú otázku by som odpovedala niečo v zmysle - prepáčte ale vramci dodrzania zasady o rovnakom zaobchadzani vyplyvajucej z pracovného prava nebudem a nie som povinná na danu otazku odpovedat.

mamina0078
10. mar 2022

@zuzahajdulka
@beronsche Tak isto zamestnávateľ ak zisti po výberovom konaní, ze žena ma deti alebo je tehotná nesmie ju vyhodiť ani nijak znevyhodnovat s vynimkou ak danu prácu nemôže vykonávať tehotná alebo dojčiaca žena, co su aj také pozície. Takže stačí si kúsok naštudovať pracovne pravo a potom poucat, ci sa to musí uviesť do zivotopisu pretoze ak zamestnávateľ nemá pravo sa nato pýtať na pohove tak ani v životopise to nemusí byt v opačnom prípade by sa to navzájom vylucovalo.

beronsche
10. mar 2022

@mamina0078 nepochopili sme sa...
na danom pohovore nebolo problemom to, ze som bola na RD. Avsak potencionalny zamestnavatel bral ako velmi neseriozne to, ze sa "tvarim", ze kontinualne pracujem.

Pracu som hladala v oblasti, v ktorej mam vzdelanie aj x rokov prax, a kedze to posledne zamestnanie pred RD bolo "z ineho sudka" vobec by nezavazilo, ako dlho som to robila. cize tohto pohladu , v tejto konkretnej situacii by bolo vyhodnejsie v cv rodicovsku mat.
preto presne pisem, ze sa to neda zovseobecnovat, skor dokladne zvazit, co je vyhodnejsie.
ja som si po tejto skusenosti poznamku o rd do cv dala. nasledovalo par pohovorov a 3 ponuky, cize to v mojom pripade potencionalnych zamestnavatelov nijako neodradilo.

a este k tym skopirovanym info.. myslim, ze teoriu ovlada skoro kazdy, ze je realita obcas ina, je zrejme kazdemu jasne..

mamina0078
10. mar 2022

@beronsche Tak potom prečo si pisala ze z priamej otazky sa nedalo vykluckovat? Ako mne osobne je to jedno ale pokiaľ mňa by sa nato zamestnávateľ na pohovore opýtal a po potencionalnej odpovedi klesol o mňa záujem tak dovi dopo sama by som pohovor ukončila a išla si nájsť inú prácu so zamestnávateľom, ktorý nebude porušovať také elementárne právne zásady rovnako ak by mi personalista zato dal čierny bod riešila by som to so zamestnavatelom pokial by to schvalil dovi-dopo hned by som dala na stol vypoved... Mne veľmi záleží na pracovných podmienkach a toto by bolo pre mňa no-go.

beronsche
10. mar 2022

@mamina0078 poucat? jedine ty tu poucas. pocas toho, ako kopirujes info z netu.. 🙂
ja pisem jedno - neda sa to celoplosne aplikovat, zalezi od viac faktorov. a nikde nepisem, ze sa musi. to kde vidis?
Ano, pisem o priamej otazke, ale nekonkretizujem.. cize ty citas, ze sa ma pytali na deti.. Tak to nebolo. bavili sme sa mieste pracoviska a mieste bydliska (pridaleko po prestahovani).. v danej situacii to vyznelo hlupo vykluckovat z toho a tiez to vyznelo hlupo, ze tam ta rd nebola uvedena (ako info na okraj, nie ze rd prezentovana tak, aby to ihned padlo do oka..)

ty uplne zijes teoriou..
fakt si myslis, ze zamestnavatel cosi take prizna? ze ti verejne personalista da "cierny" bod a tak mozes utekat sa stazovat? jo, jedine tak na lamparen...
a ze sa zamestnavatel po zisteni, ze mas deti rozhodne, ze ta nechce, s tym tiez figu borovu spravis.. v skusobnej dobe sa s tebou slusne rozlucia a end of story..
odpisat zamestnanie kvoli ludskemu zlyhaniu je tiez dost extremne.. tym nehovorim, ze to schvalujem, len ja by som hodnotila ponuku komplexnejsie.
plus nerozumiem, preco reagujes takto nabrusene..
Mam iny nazor, kt. som oprela o vlastnu skusenost. to je vsetko.

mamina0078
10. mar 2022

@beronsche a niekto ti berie tvoj nazor? Maj si iný ale ja som svoj názor o RD v životopise podlozila pravom ty len jednou skusenostou a ty prvá si ma oznavcila, ze niekedy je vhodne ju napisat ja som ti len napísala prečo to vhodne a ani na mieste nie je. Nič viac nič menej. A ano ja teóriou žijem aj pravom lebo vďaka tomu mam (okrem iného keďže nemám len 1 zamestnavatela a nepracujem len v 1 oblasti) peniaze kazdy mesiac na ucte.

beronsche
10. mar 2022

@mamina0078 pravo usmernuje, co ma a co nema byt v cv? .. no ked myslis... 🙂

mamina0078
10. mar 2022

@beronsche Každé CV by malo byt odpoveďou na danu pracovnu ponuku t.j. prečo zamestnávateľ by mal teba zobrať t.j. Skusenosti v odbore, vzdelanie v odbore, kurzy v odbore, zručnosti a schopnosti, ktoré sú dôležité pre pracovnu poziciu a v neposlednom rade zakladne udaje ako meno adresa atď. Ja keďže tiež robím výberové konanie pra mna dolezitejsie ako životopis je motivačný list najmä u absolventov, ktorí mi nemajú aké pracovne skusenosti ponuknut. Mala som na pohovore par žien s MD a RD ked som sa ich opýtala ci si myslia, ze ma zaujíma to, kedy rodili a ako si myslia, ze im to pomôže vo výbere spomedzi ostatných uchádzačov začali hapkat, najcastejsia odpoved myslela som si, ze to tam ma byt a moja odpoveď tak ma o tom presvedčte ako vám to ma pomôcť ked chces daj si tam aj akú materskú skolu si vychodila ale všetko zo zivotopisu a motivačného listu ti ma pomôcť získať pracovnu poziciu a na čokoľvek sa ta zamestnávateľ z toho opýta prečo to tam je uvedene a ako to môže pomôcť mala by si vedieť odpovedať ale 100 zamestnávateľov 100 pristupov. A samozrejme takmer každý inzerát ma poziadavky ci už ohľadom vzdelania, schopnosti a zručnosti alebo praxe tak ty nato odpovedáš vzdelanie mam, schopnosti z vymenivanych mam 8/10 ale dopíšem tam ďalšie 3 lebo mohli by mi pomôcť hoc nie sú uvedene ďalej pracovne skusenosti mam tam a tam na tej a tej pozicii alebo nemám som absolvent tak o to viac si dám záležať na motivacnom liste.

beronsche
10. mar 2022

@mamina0078 tak teraz uz "malo by byt"... Uz to pravo neupravuje? 🙂
podla sposobu, akym reagujes tu, vo verejnom fore sa da predpokladat, ze je to zazitok, zazit s tebou pohovor..
Mna tu nepoucuj.. Problematiku mam, myslim si, ze celkom zvladnutu. Namiesto dokazovania si, aka si odbornicka, porad radsej zadavatelke temy... 🙂

mamina0078
10. mar 2022

@beronsche malo by byt je v zmysle, ze napríklad ja ako zamestnávateľ sa veľmi rada hrám so zivotpisom a motivacnym listom, zaujíma ma ako ten konkretny uchadzac sa vie predať takže na každom pohovore sa pýtam mate tu uvedene napr flexibilitu, vodicsky preukaz skupiny B, počítačové zručnosti (word, PowerPoint, Excel..), ovládate cudzí jazyk Anglictinu na úrovni B1, Nemčinu na uruvoni A2 ako vám to pomoze, pri jazykoch prečo prave ta úroveň by vám mala pomôcť v súvislosti s danou poziciou? Ako si myslite ze flexibilita vám pomôže, co si predstavite pod pracovnou flexibilitou... Prečo toto konkretne mate tu uvedene? Akú spojitosť to ma s pracovným miestom na ktoré sa uchadzate a žiaľ, veľmi malo ludi sa tak vie predať a presvedčiť ma. Pokiaľ niekto ma tam pracovnu skusenost ktora nesuvisi s daným miestom alebo vzdelanie aj nato sa pýtam prečo a väčšinou prave tym zacinam lebo mal by byt životopis odpovednou a zaujíma ma prečo to tam je a ako im to ma pomoct keďže ja ako zamestnávateľ o také pracovne skusenosti, vzdelanie alebo schopnosti na tu ktorú poziciu nestojim. Paradoxne mala som už uchádzačov, ktorí aj napr. RD si obhalili, ze počas nej mali čas si robiť kurzy na ktoré by počas zamestnania nemali, ze sa bližšie vzdelavali v oblasti ale aj tak pre mňa je podstatne ake kurzy a nie ci počas rd alebo počas up alebo počas dobrovoľnej nezamestnanosti ich robili tak po 2-3 otázkach hneď viem, ci o toho človeka mam záujem alebo nie mala som uchádzačov co postúpili do druhého kola po 2 otázkach a niektorí aj vyhrali 2kolo a mala som aj takých s ktorými som si prešla cely životopis a motivačný list a ani po vyše pol hodine ma nepresvedčili, ze su vhodni kandidati a zakladatelke v prvých 2 som poradila aj co v prípade ak v odbore nemá skusenosti co podla mňa jej pomôže -> motivačný list a konkrétne co v nom a co podla mňa zbytocne tam da viac poradiť neviem nevidím jej do hlavy aké ma vzdelanie na akú pozíciu chce isť k všetkému treba pristupovať individuálne ku každému jednému inzeratu nemat 1 CV na všetko.

zuzahajdulka
10. mar 2022

@mamina0078 , prebohaziveho. Citam tvoje vyjadrenia a snazim sa najst nejake uctivejsie vyjadrenie, ale sorry - ty si nocna mora, ako sa nema spravat pracovnik zodpovedny za vybery. Bez urovne, malicherny, drzy, hrajuci sa na doleziteho. Ano, aj takych je plno, hlavne naborarov na najnizsie pracovne posty ako predavacky a upratovacky. Zivotopis ma byt korektny, presny, pravdivy, komplexne vypovedny o skusenostiach uchadzaca. Treba mat komlexne uvedeny kazdy rok pracovneho zivota vratane MD. Seriozna agentura vsetko overuje, cize na "optimalizaciu" sa pride velmi rychlo a taky kandidat je nepouzitelny, lebo bol neseriozny. Ak tebe vadi, ze tam uchadzacka napise aj ine skusenosti, nez su pozadovane na tebou hladanu poziciu, tak si neschopna extrahovat relevnante veci z textu. Neexistuje take, ze zivotopis prisposobujem pozicii. Interviovala som vyse 5000 kandidatov na vysoke pracovne pozicie, spolupracovala so stovkami firiem, bola pritomna na postupnych kolach pohovorov az do urovne predstavenstva, pisala tisice prezentacii uchadzacov. Lutujem kazdeho uchadzaca, ktory musel absolvovat s tebou pohovor.

mamina0078
10. mar 2022

@zuzahajdulka Moooooooment kde som napísala, ze to vadi ked niekto nápise niečo navyse? Nie nevadí mi práveže už som zobrala veľa takých ludi ktorí si to oddovodnili preco to vidia ako vyhodu k danej pozicii ale nie keď začne koktat alebo je ticho. Uchádzač si to ma vedieť oddovodnit preco co píše. Mala som aj takých ktorí mali flexibilita opýtala som sa co si pod nou predtavuju a nastalo ticho alebo tímový pracovník opýtala som sa ako si predstavuje prácu v time a ticho, prečo ste tu dnes prišli ticho, co mi o sebe viete povedať ticho alebo posledne 3 roky som bola na RD a pozera na mna, co dalej... jednoduchi keď vidím ze niekto vie komunikovať dám 2-3 otazky a vidíme sa v druhom kole takže v kancelarii nie su ani 5minut ale mala som aj jedného ktorého zachránila posledná otázka prečo by chcel na danej pozicii pracovat a nakoniec vyhral aj druhe kolo napriek katastrofalnemu prvemu... A ja tiež pracujem v nadnárodnej firme, bola som na viacerých pobockach v zahraničí takže viem o com to je. Pracujem vo firme vyše 10 rokov ako vedúci pracovník vrátane pohvorov 5 rokov, rukami mi prešlo tiež niekoľko tisíc uchádzačov, ci už stazistov alebo absolventov alebo ludi so skúsenosťami. Nikto nikdy sa na môj vyber nestazoval prave naopak a o nedlho ma čaká ďalšie povysenie takze za tvoj názor ti ďakujem ale ja za tým co som napísala si budem stat.

mamartina24
30. máj 2022

@zuzahajdulka Dostala som sa na toto fórum,keďže hľadám prácu...Mohla by som Vás kontaktovať v správe,prosím?Potrebovala by som sa niečo opýtať.Už som z tej profesie.sk zúfalá.

zuzahajdulka
30. máj 2022

@mamartina24 , jasne kludne