Pohovor do zamestnania a očakávaný plat

adri266
3. jún 2014

Dnes som bola na pohovore a okrem ineho tam padla otazka, aky plat ocakavam. Myslim, ze je to dost nefer pytat sa zamestnanca. NEchcem sa ani nadhodnotit, ani podhodnotit. Ako to riesite?
Inak, ja som povedala, ze by som rada dostavala aspon tolko, kolko dostavam na sucasnom mieste s moznostou platobneho rastu 😎

anatalia77
3. jún 2014

@adri266 dobra diplomaticka odpoved.
Tato platova otazka je vlastne zakerna,lebo ak sa nadhodnotis,tak ta nevezmu,ak sa podhodnotis,tak vysielas signal,ze sa nevies ohodnotit a predat...
Ja som na poslednom pohovore povedala,ze si predstavujem plat taky isty ako uvadzali v inzerate 😉

rakywanda
3. jún 2014

myslím, že si odpovedala celkom fajn
ja som vždy povedala svoju predstavu s dodatkom, že som ochotná znížiť zo svojich nárokov za iný benefit, a keď som videla, že ten pohovor je o ničom, tak som treskla taký plat, že to radšej sami nenápadne ukončili 😀 😀 😀

arabela283
3. jún 2014

Ja si myslim,ze to je otazka typu: kde sa vidite o 5 rokov? 🙂 mnohe firmy uz vopred uvedu vysku platu a aj napriek tomu sa to na pohovore opytaju 🙂 ja ked som chodila na pohovory, tak som zvazila, ci si mozem dovolit zariskovat a povedat realne, kolko chcem, alebo nutne pracovat aj za menej.

adri266
autor
3. jún 2014

@anatalia77 no najhrosie na tom bolo, ze v inzerate bolo plat dohodou 😖

@rakywanda 😀 😀 😀 Ty si zlata, vidis, mne sa to nastastie este nestalo, aby som to potrebovala, ale zapamatam si tu fintu

belllinka
3. jún 2014

@adri266 Zistim si aky je asi priemerny plat na mojej pozicii a poviem taky vyssi priemer. Na profesii.sk mas statistiky.

adri266
autor
3. jún 2014

@arabela283 ale uz sa Ti niekedy oplatilo povedat viac a dali Ti tolko? Ci to vobec funguje tak, ze Ti daju, kolko si zapytas...
No a s tymi 5 rokmi, dnes sa ma to nepytali, ale mala som odpoved, ze bud na vasom mieste 😀 😀 😀 alebo na ceste okolo sveta, ze si o 5 rokov splnim svoj sen 😎

adri266
autor
3. jún 2014

@belllinka to som pozerala a tak nejak mi to aj vyslo.

ammellia
3. jún 2014

preco nefer otazka? Podla mna uplne standardna otazka, na ktoru mas byt pripravena.
Ja som na jednom pohovore mala dost neprofesionalnu personalistku, ktora nezakryla poznamky o predchadzajucich kandidatoch a tak som nechtiac zahliadla ich ocakavane platy. Moja predstava bola minilane o polovicu vyssiu. A nehanbila som sa to zapytat. A aj mi to dali.

anatalia77
3. jún 2014

@adri266 😀 tak ty si bola dnes dobre pripravena..
Niektore tie otazky su o nicom..ved co bude o 5 rokov? Co ich je do toho? Aj ked ja viem,ze sa to tyka pracovnej oblasti.
Clovek mieni,zivot meni..

arabela283
3. jún 2014

@adri266 Nefunguje🙂 kazda spolocnost presne vie, aky balik penazi ma na aku poziciu. to musis byt super odbornik, alebo niekto, koho chcu v time, aby ti odsuhlasili aj vyssiu sumu, aku planovali 🙂 bude to skor psychologicky tah, ze ako sa vidis a hodnotis svoje skusennosti🙂

anatalia77
3. jún 2014

@arabela283 aj ja si myslim,ze aj ten ocakavany plat ma strop..

martinamk
3. jún 2014

to s tym platom je uplne normalna pohovorova otazka aj ked sa na nu tazko odpoveda 🙂 zamestnavatel sa vyhne tomu, ze kandidatovi da ponuku a ten odmietne na zaklade platu, takto pekne preriedia uz v prvych kolach. Najlepsie je podla mna dat nejake rozmedzie..napriklad aky plat ocakavate? Min 1000, pod to by som nerada isla, ale ideal by bol aspon 1200...ak ste super kandidat na poziciu urcite ponukne tu vyssiu hranicu, ak ma ale obmedzeny rozpocet tak sa pokusi naskrabat aspon tych 1000 aby vas dostal 😀

sandri
3. jún 2014

u nas vo firme ked si na pohovore zapytas menej, velmi radi ti aj menej daju... a este su celi stastni, ze usetrili. Cize nie je dobre za kazdu cenu pytat menej. Lebo napr. u nas sa plat zvysuje tak max. 2 % rocne, cize ak si na zaciatku zapytas malo, nemozes pocitat s tym, ze ti to casom dorovnaju. Ja som doteraz na kazdom pohovore pytala vyssi priemer (pozrela som si statistiky na profesii) a nikdy sa mi nestalo, ze by ma nevzali kvoli peniazom...
A co sa tyka tej otazky kde sa vidim o 5 rokov - ked sa ma to pytali vo veku 25 rokov, vzdy som mala 100 chuti im povedat, ze na materskej 😀 😀 😀

ajana1
3. jún 2014

Urcite by som si vypytala tolko kolko potrebujem. Ak firma ma o teba zaujem tak vzdy vie vyjednat ak je to pre nich vela. Ale ak sa raz podhodnotis bude sa to s tebou vliect 🙂 A urcite by som nesla pracovat za menej ako momentalne zarabam

zara0201
3. jún 2014

@adri266 Ja som si vacsinou pozrela porovnanie platov pre dany region, firmu, poziciu a od toho sa vyvijala odpoved. Suhlasim so vsetkym co bolo predo mnou napisane. Pridam este skusenost kamaratky- na pohovore si zapytala menej, vzali ju a taky nizky plat jej aj dali. Potom sa dozvedela ze na rovnaku poziciu prijali cloveka a dali vyssi plat ako jej (bolo to v limitoch firmy pre dane miesto). Kedze kamoska bola (nezdravo) skromna, tak ju obtiahli, ale to je zas podla mna neserioznost firmy. Chapem ze kazdy chce usetrit.

quaxi
3. jún 2014

Ja som na svojom prvom pohovore povedala prilis malo 🙂 To som este studovala, brala som to ze idem na prvu brigadu, tak som si pytala zodpovedajucu sumu, ale oni to brali serioznejsie a povedali, ze tak malo nedavaju. Zobrali ma a dali mi 2nasobne viac ako som cakala 😀
Teraz to beriem pragmaticky. Mam moznost ist do nudnej zasivarne za dost slusny plat, ale chcem nieco intelektualne narocnejsie. Lenze zase nie sme na tom tak, aby som si mohla dovolit sice zaujimavejsiu pracu, ale za menej. Takze na pohovore budem pytat tolko, kolko by som dostala na tom nudnom fleku a kludne im to aj takto vysvetlim.

domin85
3. jún 2014

@adri266 otazka aky plat ocakavate je dnes na pohovoroch pomerne bezna. Do buducna odporucam pozret platy.sk a pozret si priblizny plat na pozicii o kau sa zaujimas aby si mala predstavu kolko si mozes pytat 😉

jankastubka
3. jún 2014

No ak by som bola zamestnana, tak by som si urcite pytala min. tolko kolko mam. A to si myslim, ze je pochopitelne aj pre noveho zamestnavatela, ze clovek nechce klesnut s platom.
No uz bohvie, ako to bude ked sa budem vracat z materskej.

kikuleenka
3. jún 2014

@adri266 dnes sa to pytaju takmer vsade. Dovod je jednoduchy - preco by Ti mali dat viac nez to, s cim sa uspokojis? 🙂 Je dobre si urobit v tom poriadok a naozaj vediet, kolko chces zarobit a vzdy povedat o par percent viac na pohovore, aby bol priestor na zjednavanie. Ak Ti nejde o peniaze, ale o pracu, tak da sa z toho aj tak vykluckovat, ze povies, ze o pracu velmi stojis a pockas si na ich ponuku, co sa tyka vysky mzdy 🙂

kikuleenka
3. jún 2014

@adri266 aha, a este som chcela, ze prestrelit som prestrelila len na 2 pohovoroch (z cca 10-tich), pricom v jednom pripade som kvoli nizkej ponuke odmietla pracu a v dalsom ani nizky ponukany plat ma neodradil od vybornej pracovnej prilezitosti 🙂 V tych zvysnych pripadoch moje ocakavania boli ochotni splnit.

adeala
3. jún 2014

Na každom pohovore sa ma na to zatiaľ pýtali a ja som im normálne odpovedala. Nič extra na tom nevidím. Všade prídem úprimne im odpovedám na otázky a očakávam od nich rovnako seriózny prístup, žiadne zákernosti a hádzanie klackov pod nohy. Zatiaľ som problém s nájdením si práce nemala.

michaelkanr
3. jún 2014

Je to uplne koser otazka🙂 kazdy uchadzac o pracu by mal vediet, aky plat chce a nakolko je mozna dohoda. Druha vec je, ze dobry personalista tuto otazku zistuje uz po telefone, aby sa nestalo, ze kandidat bude pytat vyrazne viac, nez je budget na poziciu.

adri266
autor
3. jún 2014

@martinamk super, toto si zapamatam 😉

adri266
autor
3. jún 2014

@michaelkanr @adeala @kikuleenka @jankastubka @anatalia77 @rakywanda @ammellia @sandri

zabudla som napisat v uvode jednu dolezitu vec 😎 Som ucitelka, takze doteraz som dostavala tabulkovy plat. Tam sa nikto nepyta, kolko chces zarabat. Tolko dostavas a basta. Ziadne poziadanie o vyssi plat sa nekona.
Preto som nevedela, ako zareagovat. Ale velmi pekne dakujem za rady 🙂

sisaha
3. jún 2014

@adri266 podla mna si odpovedala dobre.. oni niekedy tymto aj zistuju aky mas zmysel pre improvizaciu a pohotovost odpovede... Ja som vzdy uvadzala, ze predtym som mavala tolko a priblizne tolko by som aj chcela dostat, ale vieme niekde dosiahnut aj kompromis..
a potom aby rec nestala, ak bolo prilis napäte ovzdusie, tak som sa pytala ci nechcu vediet aj moje tri slabe stranky 😀

sandri
3. jún 2014

@adri266 este mi napadlo, ja som vzdy na pohovore na otazku k platu povedala: moja predstava je XXX eur, ale ak by mala byt vyska platu jedinou prekazkou mojho prijatia, som ochotna zo svojich narokov znizit. 😉 Drzim palce.

anatalia77
3. jún 2014

@adri266 ja viem,ze si ucitelka a ides tabulkovo. Ale zrejme sa uzchadzas o sukromnu sferu,ked mas moznost vyjednavat o plate?

mima4
3. jún 2014

@adri266
dôlezite je zratat si svoje plusy, co mozes ponuknut, aku mas prax, kvality, jazyky, prinos, plus ake platy sa vyskytuju v tvojej profesii.
Ja som este nemenila pracu, ale kebyze mam ponuku, tak MINIMALNE 1400 eur v hrubom ocakavam uplne prirodzene... za menej by som nezdvihla zo svojej povodnej prace kotvy... predsa uz len mam urcitu prax, urcite kvality... a dost sa mi zvysila odbornost...

hradnapani
3. jún 2014

@adri266 uplne kludne mozes povedat to, co pises v uvode. Rada by som zarobila aspon tolko kolko na predchadzajucom mieste, resp. po zapracovani sa, aj viac.
a dobre je pozriet si platy danych profesii v konkretnych regionoch a nemoze sa ti stat, ze prestrelis alebo povies primalo.

adri266
autor
4. jún 2014

@sisaha slabe stranky som tiez mala pripravene, ale oni sa ma pytali skor na tie silne, a aky budem mat pre nich prinos.
Povedala som bla bla bla a ze dufam, ze o rok mi bude on vediet povedat, akym prinosom som pre nich bola 🙂
@anatalia77 ano, preto to bola pre mna novinka, a tak trochu sok.