Podnet na Inšpektorát práce

mirka1001
10. máj 2017

Dobrý deň, pracujem v jednej nemenovanej firme, na dve smeny ranná (6-14) a poobedná (14-22). No tento týždeň nám zamestnávateľ oznámil, bez vzájomnej diskusie, že od júna, celé leto sa bude robiť ranná (7-15) a medzismena (11-19), čo vyše polovičke zamestnancov nevyhovuje, kvôli dochádzaniu do práce (na medzismenu by z domu odchádzali o 8 ráno a prišli by o 22,30 večer). Odvôvodnil to tým, že sa dlho svieti, šetrenie energie. Zamestnávateľ nás postavil pred hotovú vec, a nezaujíma ho ako kto príde do práce, a vyjadril sa, že keď sa niekomu nepáči, tak môže odísť. Čiže my pracovať chceme, len nám nevyhovuje tá medzismena. Môže to urobiť, aj keď s tým nikto nesúhlasí. Chceli by sme dať anonymne podnet na SOI (aj kvôli mzde), len nevieme či je to dostačujúci dôvod aby to prišli prešetriť.

ave17
10. máj 2017

A čo ti pomôže obchodná inšpekcia??? Oni toto neriešia! Nemyslíš inšpektorát práce? Potom sa nečudujem,že zamestnávatelia si robia so zamestnancami čo chcú,keď ľudia ani nevedia,ktorá inštitúcia čo rieši a na koho sa majú obrátiť.

mirka1001
autor
10. máj 2017

@ave17 ochprepac, ano zmylila som sa

zlatkakatka
10. máj 2017

myslím, že príspevok vyššie bol zbytočne útočný, ale ave má pravdu...treba dať podnet na Inšpektorát práce, nie na SOI

dominika6
10. máj 2017

@mirka1001 ani inšpektorát práce nemôže rozkázať aké smeny budete robiť a aké nie..môže riešiť iba prácu na čierno,nevhodné pracovné podmienky,alebo nevyplácanie mzdy..

ave17
10. máj 2017

Ospravedlňujem sa,ak to vyznelo útočne,nebolo to tak myslené,obávam sa,že pokiaľ v pracovnej zmluve nie je vyslovene určené,že pracovná zmena trvá od-do,ale iba formula,že máš odpracovať 8 hodín denne a nie je presne určené kedy,tak nepochodite,ale držím palce,argument so šetrením el.energie zo strany zamestnávateľa je totálne trápny🙂

mirka1001
autor
10. máj 2017

@dominika6 takze by sme s tym nic neurobili, no aj tak dakujem

mirka1001
autor
10. máj 2017

@ave17 nevadi, dakujem

dominika6
10. máj 2017

@mirka1001 nie nič..lebo nič neporušuje..len to že vám to časovo nevyhovuje nieje dôvod na sťažnosť..on vám môže aj zrušiť úplne smenu,alebo dať aj 2 mesiace celozávodné voľno..je to bežné vo veľkých závodoch

liavan
10. máj 2017

@mirka1001 No ale hlavne sa v takejto veci nevzdávaj na základe jedného neodborného vyjadrenia, a zisti si to priamo na inšpektoráte 🙂

fokuska
10. máj 2017

@mirka1001 To, ze vam nevyhovuje dochadzanie do prace nie je porusenie ziadnych pravidiel a zakonov zo strany zamestnavatela. Moze upravit pracovnu dobu ako je potrebne.

Tuto by som skor hladala dialog so zamestnavatelom, ci by napr. mohol zabezpecit firemny autobus, aby sa zabezpecila doprava na medzismenu - pochopila som to tak, ze verejna doprava je prisposobena na povodne smeny - ranna, poobedna

sissy27
10. máj 2017

@mirka1001 obávam sa, že s týmto na inšpektoráte práce nepochodíte, to predsa nie je vec zamestnávateľa, ako sa dopravíte do zamestnania, resp. ako ďaleko bývate a ako chodia spoje... a pracovnú dobu snáď určuje zamestnávateľ podľa potrieb výroby, prevádzky, nie zamestnanci...
ak vás je naozaj veľa, tak skúste osloviť aj miestneho dopravcu, či by vedel zabezpečiť autobus v čase, kedy vám to vyhovuje - možno aj pre nich bude lepšie, ak nebudú vypravovať 2x denne prázdny bus, ale v inom čase a naplnený, prípadne nejaký mikrobus...

mirka1001
autor
10. máj 2017

@fokuska ano dialog, ale ako vravim, on pripomienky neberie, jemu to jedno ako sa kto dotane do prace a aby zabezpecil dopravu nehrozi

fokuska
10. máj 2017

@mirka1001 Potom ako pise @sissy27 skuste miestneho dopravcu. Mozno keby ste sa dohodli a prenajali si na cele leto autobus, poskladali by ste s ana cestovne, mozno by to vyslo financne ok.
Alebo ak ma niekto auto, tak sa dohodnut ze 5 v aute, zlozite sa na benzin.

AK by ste prisli za zamestnavatelom s tym, aby podporil napr. oficialnym listom miestneho dopravcu v tom, aby sa odchody autobusov prisposobili, tak by to aj zamestnavatel bral tak, ze mate zaujem situaciu vyriesit a mozno by na vas bral vacsi ohladom a pomohol ;)

S pristupom - budete robit takto! -nam sa tak nepaci, nevyhovuje! -ked sa vam nepaci, mozete odist! - toho vela nevyriesite. Ak uvidia ustretovost a ochotu u zamestnancov, tak budu aj sami viac ustretovejsi...snad 🙂 za pokus to stoji

mima4
10. máj 2017

@mirka1001 ja by som na tvojom mieste dochadzala autom, pripadne aj viaceri chodte jednym

dominika6
10. máj 2017

@fokuska
@sissy27
im nejde o dopravu..oni sa majú ako dopraviť...im ide o to že celý deň zabijú v robote

sharmana
10. máj 2017

@mirka1001 zamestnávatel ťa nemôže donútiť k zmene pracovného času. A ak aj nemáš v pracovnej zmluve presne určený čas, vieš argumentovať, za akých pracovných podmienok si doteraz pracovala, čím jasne preukážeš, že tento pracovný čas bol dohodnutý, stačí aj ústna dohoda a je vás tam viac svedkov. A osobne si myslím, že časy smien musel mať v nejakých interných normách pre inšpektorát práce jasne vymedzený aj doteraz.

Zo zákona máš právo nesúhlasiť. Bez uzavretia dodatku k pracovnej zmluve ti platí predchádzajúca pracovná zmluva. Zamestnávateľ ťa nemôže prepustiť na základe tvojho nesúhlasu. Dohoda musí byť obojstranná. Inšpektorát práce kontaktuj, ak ti hned aj nepomôžu, môžu ti niečo poradiť.

sissy27
10. máj 2017

@dominika6 nie v robote, ale na ceste do / z práce - ak začínaš o 11 a musíš ísť z domu o 8, lebo inak ti nejde spoj a skončiť v práci o 19 a čakať dve hodiny na spoj aby si prišla domov 22.30... stráviť 8 hodín v robote a ďalších 5-6 cestovaním fakt nie je bohviečo... a nemyslím si, že dochádzajú za prácou 200km, aby tie 2 hodiny boli čistý čas prepravy... ak by mali primerané spoje, tak si myslím, že by to taký problém pre nich nebol...

dominika6
10. máj 2017

@sissy27
k tomuto nech sa vyjdrí autorka,podľa mňa je to prehnané že čakať 2h na spoj,ked v dnešnej dobe ide bus kažú chvílu,príp,vlak,auto..je to len tom,že tá medzismena im nevyhovuje lebo ozaj zabijú celý deň..ale pritom to nerobia denne..striedajú sa..takže tragedia to nieje

mirka1001
autor
10. máj 2017

@dominika6 aj v dnesnej dobe, tak chodia busy, vlaky,a nie kazdy ma moznost vyuzit auto najma do dedin mimo hlavnej autobusovej trasy. Ano jedna sa hlavne o to cestovanie

fokuska
10. máj 2017

@dominika6 Pochopila som to tak, ze im vadi, ze nemaju spoje na medzismenu, a teda musia odchadzat skoro o 8mej a domov pridu az neskoro.
Ak pracuju v zavode mimo mesta, v nejakom priemyselnom parku, tak ver tomu, ze tam nechodia spoje kazdu chvilu. Najma, ak boli spoje nastavene podla rannej / poobednej smeny a teraz sa to zmenilo.

@sharmana Ak je v zmluve uvedene, ze pracovny cas podla rozpisov smien, alebo nieco podobne, tak samozrejme, ze zamestnavatel moze zmenit smeny. Ziadne ustne dohody neplatia. Ak by bolo v zmluve presne napisane konkretne casy, vtedy musi dat zamestnavatel dodatok k zmluve a ten nemusis podpisat.
Myslim, ze taketo veci maju zamestnavatelia v zmluve velmi dobre osetrene a nedovolili by si zmenit rozpis smien len tak a porusit zakony.

esther03
10. máj 2017

Ja to chapem tak, ze ani vsetci nejdu po jednej trase, aby sa mohol zabezpecit jeden bus...Kazdopadne, skuste este komunikovat s nadriadenym a ak nic ine, na ten Inspektorat prace sa obratit mozes, minimalne budu vediet poradit ci zo zakona na nieco narok mate alebo nie.

sissy27
10. máj 2017

@dominika6 no by si sa čudovala, ale naozaj sú dediny, kde chodí spoj do mesta 3x za deň a dosť... takže také nereálne, ako si ty myslíš, to nie je...

dominika6
10. máj 2017

@mirka1001 lebo v príspevku píšeš že vám nevyhovuje medzismena lebo máte zabitý celý deň..o doprave reč nieje..pokým s tým nezačali baby vyššie,tak neviem potom..

dominika6
10. máj 2017

@sissy27
ved ok,ale chodia autom aj 4-5 kolegovia,vždy sa dá ked sa chce 🙂

mirka1001
autor
10. máj 2017

@dominika6 ked som napisala, ze vyše polovičke zamestnancov nevyhovuje, kvôli dochádzaniu do práce, ze z domu odchadzaju tri hodiny pred smenou a pridu domov tri hodiny po po ukonceni smeny, tak je jasne ze sa jedna hlavne o to cestovanie

dominika6
10. máj 2017

@mirka1001 jaaaj tak potom som to ja zle pochopila...mala si hned napísať že sa tam nemáte ako dostať...a riešite len dopravu..🙂
tak sa dohodni s kolegami že budete chodiť spolu autom,ved takto fungujú viacerí,sa poskladajú na benzín piati a striedajú sa každý v iný deň ako sa im dá

mima4
10. máj 2017

@mirka1001 vsak ale ked ste sa rozhodli ist byvat na taku dedinu, museli ste ratat s takymi spojmi. Tak si zaobstaraj starsie auticko. Bez auta to na dedine je o nicom...

mirka1001
autor
10. máj 2017

@dominika6 keby bola taka moznost (auto), tak sa to neriesi

lienka737
10. máj 2017

Tiež si myslím, že nepochodíte, radšej rozmýšľajte, ako sa dopraviť.
Také dediny naozaj sú, že autobusy majú veľké pauzy. Je vás viac z tej dediny (alebo z tej doliny, smeru...) alebo ste sama?

17alexis
10. máj 2017

@mirka1001 keď sa mu všetci postavíte, že odídete, tak veľmi rýchlo si to šéfko rozmyslí. problém je, že ľudia sú ako ovečky. Keď vám šéf povie, že budete robiť denne 20 hodín, tak budete robiť 20 hodín? Chápem, že ľudia majú hypo, rôzne záväzky, ale tím zmôže vždy viac ako jeden. Prepustí celú firmu? Pochybujem.