Podlieham ochrannej lehote, ak sa plánujem vrátiť do práce pred ukončením RD?

andrejkakovac
15. júl 2019

Ahojte maminky, chcem sa opýtať, či ste sa niektorá stretli s touto situáciou 🙂
Rodičák mi oficiálne končí v apríli 2020. Od októbra 2019 však plánujem nastúpiť do práce, avšak v tejto práci mi v priebehu materskej zrušili pracovné miesto. A teraz sa chcem opýtať, či mi musí zamesznávateľ poskytnúť inú prácu keďže som v ochranej lehote do dovrsenia troch rokov dietata- teda do toho datumu april 2020 (aspon myslim) . Ide mi o tu ochranu dobu, ci sa na mna vztahuje Ďakujem za odpovede

11mirka22
15. júl 2019

@andrejkakovac buď ti ponúkne iné pracovné miesto alebo výpoveď s odstupným. Ak nemá žiadne voľné pracovné miesto tak co by ti dal asi robiť? Ak bolo tvoje pôvodne pracovné miesto zrušené z organizačných dôvodov, tak platí, čo píšem vyššie.

andrejkakovac
autor
15. júl 2019

@11mirka22 ďakujem za odpoveď, ale ide mi skôr o to, že v ochrannej dobe, t.j, do troch rokov dietata mi nemoze dat vypoved, t.z. ze ak nema pre mna vhodne prac. miesto, je to prekazka na strane zamestnavatela a mne za tu dobu,co somv ochrannej lehote je povinny vyplacat mzdu?

luliu
15. júl 2019

@andrejkakovac ak nastúpis do prace, môže ti dat výpoveď ak nemá pre teba miesto, ale mal by ti dat odstupné

andrejkakovac
autor
15. júl 2019

@luliu
@11mirka22

"Zamestnankyňa, ktorá je na materskej dovolenke, rodičovskej dovolenke ako aj osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajúci sa o dieťa mladšie ako tri roky sú v ochrannej lehote, počas ktorej platí zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa."

Táto veta zo ZP je pre mňa kľúčová...a rada by som aby mi ju niekto vysvetlil 🙂 lebo podľa mna výpoveď mi dať nemôže, tam je jediný dôvod a to zrušenie zamestnávateľa a to sa nestalo 🙂

luliu
15. júl 2019

@andrejkakovac ale keď nastúpis do prace nebudeš na rodičovskej dovolenke. Oni ta nemôžu prepustiť pokiaľ si doma, ale ak nastúpis, tak mozu

11mirka22
15. júl 2019

@andrejkakovac akonáhle sa vrátiš do práce, už nebudeš na rodicovskej dovolenke, teda sa tento paragraf už na teba nevzťahuje (ak teda nie si osamelý rodič starajúci sa o dieťa do 3 rokov). To ze naďalej budeš poberať rodičovský príspevok je bezpredmetné.

andrejkakovac
autor
15. júl 2019

Aha, cize ked skor nastupim do prace, tak nevybabrem so zamestnavatelom. hmm som myslela ze je to inaksie 🙂 kazdopadne dakujem vam
@11mirka22
@luliu

veronikaszabova
15. júl 2019

@andrejkakovac presne tak - treba si uvedomit, ze poberanie RP nema nic s tym, dokedy budes na RD. Tym padom, ked pojdes do prace, uz nie si na RD ale RP poberas -- tym padom nie si chranena pred vypovedou.

11mirka22
15. júl 2019

@andrejkakovac ale veď skus, možno nejakú prácu pre teba nájde. Ak nie, tak je to jedno, či ťa prepustí teraz, alebo v apríli.. Dáš si preplatiť dovolenku, a vezmeš odstupné, nárok na podporu ti vznikne...

lubik87
15. júl 2019

@andrejkakovac tá veta platí keď si doma akonáhle nastupis do práce stráca význam 🖖

evittam
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
papi30
3. aug 2019

@andrejkakovac Ahoj, uz si nieco riesila? Ja mam podobnu situaciu. V okt2020 by mi mala koncit RD, ale chcem nastupit skor. A moja pozicia bola zrusena. No uz som poslala ohlasenie o navrate sefovi, tak cakam na vyjadrenie, kam by ma umiestnili. Som velmi zvedava ako sa to poriesi, ci nakoniec neostanem este radsej na RD.