Po akej dobe si môžem pýtať zvýšenie platu?

15. máj 2022

Ahojte chcem sa opýtať po akej dlhej dobe si môžem pýtať zvýšenie platu? Mám 14 ročnú prax, počas ktorej som bola v 3 zamestnaniach, teraz som vo štvrtom. Pracujem tu 8 mesiacov, je vhodné si pýtať vyšší plat? Ak by sa má šéfka pytala na predstavu o zvýšení, je 100€ veľa? Ďakujem za rady..

eeffka
15. máj 2022

Po 8 mesiacoch ? 😁 nejaka ai hrr, o com ste sa bavili pri nastupe?

melanta
15. máj 2022

Ja som ľuďom zvyšovala plat pravidelne. Teda tým, čo si to zaslúžili. A kľudne aj po pol roku. Ale zaslúžiť znamená robiť viac ako 100%. Keďže mzda je za 100% vykonanej práce. Zvyšovala som sama automaticky ľuďom, ktorí robili viac, boli tímoví, atď. A 100 eur? Záleží akú máš mzdu. Ak máš minimálku, zvýšenie o 100 eur je veľa. Ak máš základ 1000, tak je to v poriadku. Ak teda vykonávaš prácu nad svoju aktuálnu mzdu. Nejde vôbec o to, že pracuješ už 14 rokov.

zmrzlinka2021
15. máj 2022

Podstatne je:
- aku pracu vykonavas
- ako su s tebou spokojni nadriadeni
- ake vysledky podavas
- vies tiez argumentovat svojim prinosom pre firmu pocas 8 mesiacoch

Oni ked v tebe vidia potencial kvalitneho cloveka, radi ti zvysia, pretoze dnes najst kvalitnych zamestnancov je narocne.

My sme vo firme koncom roka pridavali od 250 do 400 eur na osobu.

Urcite by som nesla so zvysenim o 100 EUR, zacala by som pri 250, pripadne ak mas nizsiu mzdu, tak 200 EUR

karelova
15. máj 2022

Taký štandard mi príde po roku, kde viete zhodnotiť vzájomnú ročnú spoluprácu a dohodnúť sa na úprave podmienok. 8 mesiacov mi príde fakt skoro. 3 mesiace si sa zaucala a po 5 ďalších chceš zvýšiť? Neviem ako veľmi ti tie peniaze chýbajú ale treba to urobiť chytre, strategicky a samozrejme s argumentami. A teda po roku.

maris5
15. máj 2022

Este je otazne ako mate nastavene kedy sa zvysuju platy. U nas je to april, zvysok roka mas smolu.

sunshine_007
15. máj 2022

Skus si zosumarizovat, meratelne dovody, na zaklade ktorych by ti mal patrit vyssi plat..:
napr. podavas vyssi ako 100% vykon v urcitych smeroch, zvladas ulohy, kt su nad ramec tvojej pozicie, dosahujes skvele vysledky -treba podciarknut presne ake, v minulosti si uspesne zvladla taky a taky projekt.. proste popremyslaj nad argumentami, a spis si, preco ti patri vyssi plat.. potom si naplanuj meeting s tvojim nadriadenim a predostri tvoje argumenty.. mozes si vygooglit strategie, ako ziadat o zvysenie platu, napr neodporuca sa naplanovat meeting na piatok..
Taktiez odpurucam pytat viac, ak chces 100€, tak musis jednoznacne pytat viac..😉
Drzim palce..

lucinka1988
15. máj 2022

pokiaľ máš adekvátne argumenty, na základe ktorých si chceš žiadať zvýšenie platu, proste dôvody, prečo by si mala mať vyšší plat- dôvod nie je to, že robíš vo firme 8 mesiacov a máš 14 rojov prax, tak prečo nie..Mzdy za zvyšujú kľudne aj po 3, 6 mesiacoch, pokiaľ ide o kvalitného a kvalifikovaného zamestnanca. Väčšinou zvýšenie o 10% z aktuálnej mzdy je absolútne ok, ak je tam naozaj významný dôvod zvýšenia, kľudne si pýtaj aj viac %.

7lenka11
15. máj 2022

závisí od toho, ako ste dohodnutí, prípadne čo máš v zmluve.. v mojej bývalej práci sa zvyšoval plat už po skúšobnej dobe a dosť štedro (aj o 200-300 Eur)... v súčasnej práci zvyšujú až po roku a potom individuálne.. samozrejme, závisí to aj od tvojho pracovného výkonu, náplne práce, výsledkov...

zuzubb007
15. máj 2022

No zvysenie platu tak mozno po troch rokoch by bolo adekvatne, ale mozes to risknut aj po takej minikratkej dobe, len aby sa potom nerozhodli, ze vyskakujes a radsej zoberu daku inu, kazdy by chcel vyssi plat

elizita
15. máj 2022

Keď sa budeš mať čím oháňať že prečo by ti mali zvýšiť.

7lenka11
15. máj 2022

@zuzubb007 po troch rokoch??? to je strašne dlho.. v našej firme sa niektorým kolegom (tým najšikovnejším a najväčším workoholikom) zvyšuje plat každý pol rok, iným zase raz za rok a pol, maximálne raz za dva roky.. proste ide to priebežne podľa výkonov

bluka2
15. máj 2022

Po roku je taký dobrý čas podľa mňa alebo keď sa niečo zmení, dostaneš nové, náročnejšie úlohy, niečo zaujímavé dosiahnes...

zuzubb007
15. máj 2022

@7lenka11 ano priebezne je normalne a hlavne ked tak veduci zaveli to je ine, ale samostatne chciet o 100 euro viac je rozdiel, ale zase ak pozicia dotycneho prinasa peniazky do firmy nieje o com, este je dolezite co osoba robi lebo ak potraviny a podobne nieje o com

sovica
15. máj 2022

V každej firme to bude asi trošku iné. Veľmi záleží od toho, akú máš pracovnú pozíciu, ako veľmi si pre firmu (ne)nahraditeľná, aký výkon podávaš, či sú s Tebou nadriadení spokojní (dostávaš od nich spätnú väzbu?) atď. V zmluve nemáš uvedené, po akom čase alebo ako často máš nárok na zvýšenie platu?
Napr. mne šéfka zvýšila plat už po 3 mesiacoch (musím však podotknúť, že s nástupným som spokojná nebola). Ak by mi ho nebola zvýšila, išla by som si pýtať alebo by som bola dala výpoveď. Potom mi zvyšovala každého pol roka. Plat mi išiel naozaj raketovo hore. 2x do roka sme mali osobný pohovor, kde nám šéfka povedala, ako je s nami spokojná a my sme sa mohli tiež vyjadriť.
Ak sa Ti na Tvoju prac. pozíciu a Tvoj momentálny výkon zdá Tvoj plat malý, skúsila by som požiadať šéfa o osobný pohovor. Musíš si byť ale istá, že podávaš 100% výkon, nerobíš chyby a si pre firmu prínosom. Ak to tak nie je, počkala by som a ak by mi po roku nezvýšili plat, tak asi potom by som si išla požiadať o zvýšenie (ale aj v tomto prípade by som musela mať pocit, že si ho zaslúžim).
A pýtaš sa, či zvýšenie o 100€ je veľa. Ťažko povedať, keď nevieme, akú máš pracovnú pozíciu a aký máš nástupný plat. Ja by som si asi zapýtala viac. Ak sú s Tebou spokojní, tak Ti o toľko zvýšia, ak nie, tak Ti dajú menej, alebo aj nič...

7lenka11
15. máj 2022

@zuzubb007 áno, určite závisí od pracovnej oblasti a priemerného platu, aký sa zarába na danej pozícii.. lebo mne vo všeobecnosti 100 eur nepríde veľa, ale teda žijem v BA.. mne zvýšili na začiatku roka plat o 150 eur, rok predtým tiež o 150 eur, do toho ešte máme koncoročné odmeny.. v predchádzajúcej robote bolo po 3 mesiacoch motivačné navýšenie, to znamená aspoň +200 eur.. pracujem však v marketingovom biznise, nie vo výrobnom závode alebo ako manuálny pracovník.. je preto dobré porovnať si napríklad cez portál platy.sk, akú hodnotu má daná práca a potom ísť s touto otázkou za vedením

rikarika
15. máj 2022

Tiez mi 100eur nepride nejaky top, skor take všimné, kludne pytaj, prinajhorsom ti povedia ze nezdvihnu.

simca06022011
15. máj 2022

Pytat si môžeš hocikedy, otazne ci dostanes. Môžeš aj hned aj po roku aj 10tich... To vôbec nema ziadne pravidlá.

melanta
15. máj 2022

@zuzubb007 zvyšovala som ľuďom bežne už po pol roku a kľudne z 900 som zvýšila aj o 300 eur, čo je zvýšenie o 30%. Ak by som u niekoho nenašla dôvod zvýšiť mzdu 3 roky, tak by to znamenalo, že to je podpriemerný pracovník.

karelova
15. máj 2022

@simca06022011 nikto jej síce nezabrani spýtať sa hocikedy ale pokiaľ chce byť v žiadosti úspešná, treba pri tom trochu uvažovať a naplánovať si to. Pretože ak to neurobí vo vhodný cas, v šéfovi môže zanechať pocit, ze ešte nič neukazala a uz vyskakuje a v nej odmietnutie môže zanechať pocit, ze nie je docenena a ostane frustrovana, co sa môže prejaviť na jej výkone, k zdvihnutiu platu nedôjde vôbec a ona da výpoveď. Pritom všetko to môže byť len zhluk nesprávnych okolností.

A po ďalšie, nerozumiem, ked niekto nastúpi niekam, kde už s úvodným platom je nespokojný a potom očakáva, ze mu zazracne zdvihnú plat po 3. mesiacoch o nejakú závratnu sumu?

nestastna21
15. máj 2022

Podľa mňa keď mas pocit ze máš mat vyšši plat chod si vypýtať. Nejde o to ako dlho niekde robíš ale aký si kvalitný zamestnanec. A 100e môže a nemusí byť veľa. Ja som si naposledy pýtala 300 a dostala som 360.

simca06022011
15. máj 2022

@karelova ja nepíšem o plánovaní, pyta sa ci si môže pýtať a to môže. Predpokladám ze ona už argumentovať bude vedieť.
Momentálne staci5aj argument dvíhajú alsa ceny a to teda dlhodobo otázky na zvýšenie platu som ani nezažila ale posledny mesiac dva sa s nimi vrece roztrhlo, a zaoberáme sa tým aj bez "projektu zamestnanca o jeho užitočnosti a výkonnosti"

jablkovastrudla
18. máj 2022

Ja som si pytala zvysenie po cca 8 mesiacoch. Teraz chcem ist za sefom aby zvysil jednej kolegyni co je u nas 4 mesiace. Je sikovna, oproti ostatnym si zasluzi zvysenie platu tak mam zajtra meeting s managerom.
Je velmi velky problem najst dobry personal a ked vies ze si zasluzis viac tak si pytaj. Muz ma napriklad v kolektivnej zmluve kazdorocne zvysenie o 10%, plus bonus.

littleslovak
18. máj 2022

Vsetko zalezi kde robis, aku mas zmluvu a aky mas plat. Potom je podstatne aj to ako robis svoju robotu. U nas su prve zmluvy na rok a prvy rok by som to so svojimi zamestnancami standardne vobec neriesila, nasledne podla toho ako sa clovek osvedcil. Ale u nas standardne kazdy rok platy valorizuju urcitym percentom, plus okrem platu kazdy mesiac davam osobne hodnotenie kazdemu zamestnancovi na oddeleni a to ma opat preratane na nejake percento k platu. Cize spokojnost s vykonmi viem hodnotit priebezne v urcitych ramcoch. Pri podpise dodatku k tej prvej zmluve si viem predstavit debatu o zvyseni. O kolko to zalezi na tom plate a na tom kam si sa za ten rok posunula. Pribudla ti agenda? Robis nad ramec svojich povinnosti? Ak su odpovede nie, tak by som nesla nad 10%. Ak su obe odpovede ano kludne aj 20-30% z platu.

elizita
18. máj 2022

potom nam daj vediet ako to dopadlo 🙂

iveska
18. máj 2022

Nastúpili sme 2 v rovnakom case,ja som robila poctivo. Šéf to videl. Po 6m som dostala 50 e k výplate. Po dalsich 6 opäť 50. Ja sama by som nepýtala. Ale to som ja

zoeeoz
18. máj 2022

Ak sa ozveš, slušne, nič nepokazíš..prinajhoršom nezvýšia 🙂

soldi
18. máj 2022

Ja som po troch mesiacoch pytala zvysenie o 25%. Zvysili mi o 30%. Po styroch rokoch mam dvojnasobny nez nastupny plat. A to mi posledne dva razy zvysovali samy.
Ja viem ze som dobra, ony vedia ze som dobra, takze sa nehanbim si vypytat. Poznam svoju cenu.

lienka.7
18. máj 2022

Pri zamestnávateľovi ktorý ti nechce pridať nikdy nebude vhodný čas. A je to jedno ci je to po 3, alebo 12tich mesiacoch. Ked uz žiadať o zvýšenie, tak min.o 250€. 100€ v hrubom je žalostne malo.

januarova
19. máj 2022

@lienka.7 no, a to existujú firmy, kde zvyšuju o 20-30 eur 🙄. A pýšia sa, že rapídne zvyšujú 🤦

lienka.7
19. máj 2022

@januarova ano, par rokov dozadu mi kolegyňa spomínala, ze jej zvýšili plat o 17€ 🤣🤣🤣 štátna inštitúcia. A tvárili sa ze ved sme ti zvýšili plat tak co 🙈🤣👌