Po akej dobe môžem žiadať zvýšenie platu?

mrslkra17
9. aug 2022

Ahojte, chcem sa opýtať po akej dlhej dobe si môžem pýtať zvýšenie platu? Je zvýšenie platu po prvom roku normálne? Je to moja prvé zamestnanie na tpp po vysokej škole, počas ktorej som pracovala v administratíve aj v banke a niečo podobné robím aj teraz. Ak by sa má šéfka pýtala na predstavu o zvýšení, je 10% veľa? (vychádza to cca 100€). Ďakujem za rady.

melanta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
9. aug 2022

Aj po 3-4 mesiacoch kľudne. Ak dosahuješ výkon nad 100%, si spoľahlivá, dochvíľna, tímová atd. A 10-15% kľudne. Len teda si ich treba obhájiť. To, že tam pracuješ rok argument nie je.

mrslkra17
autor
9. aug 2022

@melanta aj keď na mojej pozícii nie sú nejaké ciele ktoré je potrebné dosiahnuť? každý mesiac je tá práca viac menej o tom istom.

gabika128
9. aug 2022

@mrslkra17 určite si pýtaj, už si zaučená, predpokladám, že prácu vykonávaš dobre, tak smelo do toho. To že chceš vyšší plat neznamená, že ti aj majú pridať roboty alebo máš podávať ešte lepší výkon.

melanta
9. aug 2022

@mrslkra17 ale na základe niečoho ťa predsa vedia ohodnotiť. Či svoju prácu robíš na 100% alebo nie. To sa dá pri každej pozícii predsa. A aký je tvoj argument, s ktorým chceš ísť za šéfkou? Že žiadaš o zvýšenie o 10% pretože....???

kvet123ka
9. aug 2022

@mrslkra17 po skusobnej dobe. Myslim ze 10-15% je ok. Potom aj po roku zas 😀

zmrzlinka2021
9. aug 2022

@mrslkra17
Nie je dolezity cas, kolko tam robíš, ale čo robís, v akej kvalite a spokojnost nadriadených.
Cím by si argumentovala, že si zaslúžiš vyšší plat? Musís sa vedieť odprezentovať, najmä kvalitu práce, prínos pre firmu, dosiahnuté úspechy, ciele...

mrslkra17
autor
9. aug 2022

@kvet123ka po skúšobnej dobe som mala zvýšený plat na základe zmluvy, taká bola dohoda dopredu, teraz by som chcela zvýšiť po roku

mrslkra17
autor
9. aug 2022

@zmrzlinka2021 ide o to že pri mojom type práce nie sú zadané ciele ani úspechy, nerobím taký typ práce kde sa to dá dosiahnúť

22abigail22
9. aug 2022

@mrslkra17
Ja som teraz po 2 rokoch žiadala o zvýšenie platu (lebo som stále mala nástupný plat)
🙈 Žiadala som o 150€ zvýšenie s tým, že som samozrejme vedela argumentovať (už 2x mi predĺžili zmluvu - čiže asi sú so mnou spokojní, ochotná pracovať nadčas a víkendy, nikdy som nebola na PN alebo len priepustku brala, výkon takmer 100% 🙂). Zvýšili mi plat o 50€ v hrubom. 🤦 Aspoň vidím ako si svojich zamestnancov cenia. 😠

zmrzlinka2021
9. aug 2022

@mrslkra17 a čo robís? robís na vysokoskolskej pozicii?

zmrzlinka2021
9. aug 2022

@22abigail22
zamavaj im - ak si sikovna, pobiju sa o teba zamestnavatelia inde... My sme zvysovali platy v januari priemerne o 250 eur na osobu

melanta
9. aug 2022

@22abigail22 mrzí ma to, ale výkon takmer 100% nie je 100%. Čiže máš výkon pod 100% ale mzdu dostávaš predpokladám každý mesiac 100%. Takže ak ti pridali hoci len 50 eur, je to absolútne v poriadku.

22abigail22
9. aug 2022

@zmrzlinka2021
Tak aj plánujem urobiť po návrate z dovolenky. 🤷

zmrzlinka2021
9. aug 2022

@22abigail22 vidím, ze si v BA - tu fakt, ak si sikovna, vies zarabat krasne peniaze. Dolezite je na sebe makat, ucit sa jazyky, byt ambiciozna a tu sa o teba firmy potrhaju.

22abigail22
9. aug 2022

@melanta
Môj výkon je 96% podľa našej štatistiky, ktorá je ale chybná nakoľko sa berú údaje (čísla/časy) z programoch, ktoré nám aspoň 2x týždenne zlyhajú a tak sa výkon počíta z priemeru. 🤷
Viete, keby mi povedali, že mi zvyšujú iba o 50€ kvôli tomu, že nie sú spokojný s mojím vykonáme tak ok ale oni, že mi nemôžu dať viac ako tých 50€ kvôli COVID. 😅 A mať po 2 rokoch stále nástupný plat je podľa mňa dosť hanba. 🙁

mrslkra17
autor
9. aug 2022

@zmrzlinka2021 myslím že áno, pretože mali požiadavku že len ľudia ktorý majú dokončený druhý stupeň smer ekonomia, financie a pod a od kolegov som sa dozvedela, že len takých si šéfka volala. je tu potrebný jazyk, excel na vyššej úrovni + nejaké reporty, databázy, tiež som sa zaúčala do ich interného systému v ktorom sa už sama normálne orientujem.

22abigail22
9. aug 2022

@zmrzlinka2021 áno, mám šťastie, že som z BA s vďaka tomu, že pracujem od svojich 16 tak som nazbierala skúseností, prax a zručnosti. 🙂
Pravda, chýba mi jazyky pretože som nemala možnosť (ani doteraz nemám) sa naučiť. 😔

beata_k
9. aug 2022

@mrslkra17 10% je vela. Ak vo svojej praci nemas co ukazat, tak nemas argument na zvysenie platu. VS, jazyk a excel nie je nic co by sa nedalo nahradit. Tym nechcem povedat, ze to nemas skusit len, ze sa priprav na negativnu odpoved. Drzim prst.

viestta
9. aug 2022

@mrslkra17 v súkromnej sfére nárok na zvýšenie platu nemáš, to býva záležitosť tabuľkových platov v štátnej správe a verejnom sektore. O tom ci, o koľko, a kedy ti zvýšia plat rozhoduje zamestnávateľ. Samozrejme môžeš požiadať, ale je len na tvojich nadriadených ci zhodnotia kvalitu tvojej prace tak, že ti pridajú. Niekde sa platy prehodnocuje po kazdorocnom hodnotení výkonnosti. Niekde to môže prebiehať úplne ináč. Ak si vo firme nejaký čas už by si mohla vedieť ako to chodí akurát u vás, pretože skúsenosti z iných firiem ti môžu rozšíriť prehľad, ale v konečnom dôsledku je to len medzi tebou a tvojim zestnavatelom

kvet123ka
9. aug 2022

@mrslkra17 po roku je podla mna v pohode pytat viac