Platy primátorov a zvyšovanie poplatkov v školách

29. dec 2022

Vidí niekto hlbšie do komunálnej politiky? Pozerala som nejaké tabuľky a zápisnice z mestských zastupiteľstiev a zarazilo ma, že na jednej strane sa zvyšujú poplatky za obedy, družinu, na druhej strane schvaľujú nárast platov starostov a primátorov aj o 20-30-40% ...Toľko sa vyhrážali tí primátori kvôli tomu, že sa báli o svoje peniažky?

zmrzlinka2021
29. dec 2022

Na to aku zodpovednnost má primátor / starosta, tie platy vobec nie sú vysoké, hlavne ak ten človek reálne maká a je prínosom pre mesto, či obec.

Ak je v komunálnej politike človek, čo zlepšuje daný region po všetkých strákach, nech má aj 7-8 tisíc... vobec to nie je horibilná suma. Proste za kvalitného človeka musís vzdy zaplatit. A hlavne, tým, ze je niekto primátor, ludia ho povazuju za kvalitného, takze si to zasluzi.

Co sa tyka narastu poplatkov - vsetky tie "bonusy", "200 eur na dieta" a podobné ptákoviny populistov musí vzdy niekto zaplatit a áno, zaplatia to ludia. Tak ako "vlaky zadarmo". + je nárast cien energií, narast miezd zamestnancov. V skolke si dás opraviť nejakú poruchu, proste odborníkovi si poriadne dnes priplatís...

TAký je zivot....

a hlavne, sú tie ceny obedov a druzín enormné?

Ak hej, vezmi dieta na denne menučka a zaplat mu opatrovatelku, čo bude pýtať 10-15 eur za hodinu 😉

autor
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 tak, ale pri sucasnej krize neviem ci je toto adekvatne-zvysit si plat o 30% a zaroven vypytat od rodicov poplatky o 100% vyssie... toto sa mi zda uplne na hlavu.neviem, ci argument "Taký je život" sedí na túto situáciu.

sasa1983
29. dec 2022

Nerozumiem..tak veď keď sa navyšuje cena za potraviny , tak aj za obedy /stravu musí byť cena navýšená, či? Každý by chcel dať svoje dieťa za 5eur na deň sa "prestravovať"..veď to nejde.

autor
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 a tebe zvysil zamestnavatel plat o 30%

zmrzlinka2021
29. dec 2022

@autorka Prosím, prečítaj si celý moj príspevok.

A dodám jednu podstatnú informáciu - to že si pár ludí zvýši plat (čo ja pri kvalitnch ludí kvitujem) tak či tak ta nezachráni od zvysovania poplatkov.

A sama uznaj, ze kebyze mas v sukromnom zariadení platit za opatrovatenie dietata, resp. aj stravu tam (bezne 4-5 eura pre decko obed) tak by si sa nedoplatila.

Ty sama doma tiez ked varis, tak mas aj narast cien za potraviny...

+ ako som písala - populizmus, populizmus...

zmrzlinka2021
29. dec 2022

@autorka nám sa vo firme tiez zvysuje plat a dost vyrazne

autor
29. dec 2022

@sasa1983 comu nerozumies? pytala som sa, ci rozpocet zahrna aj mzdy , aj zariadenia ako su skoly, MŠ atd.ak ano, tak vypytat z jednej strany o 100% viac a potom sebe este pridat mi nedava logiku.

autor
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 o kolko percent?

matabb73
29. dec 2022

Výpadok príjmov samospráv je vďaka matovičovým nápadom niekoľko miliónov. Tam by nepomohlo ani keby primátor znížil svoj plat na nulu. Zvyšovanie sa dalo čakať. Starostovia a primátori na to upozorňovali už od leta keď im prvý krát zobrali peniaze, aby mali na prvé zvýšenie daňového bonusu. Teraz ho zdvihli zas a zas vzali samosprávam. Tiež ma neteší, že sa dvíhajú poplatky, ale čakala som to.

autor
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 aha, tak sa rodi korupcia. ked si par ludi trochu nieco zvysi🙂

sasa1983
29. dec 2022

Jasné že je to ok. Prečo by si oni mali platy zmrazovať, alebo znižovať. Každý chce zarobiť. Keď je Ti to proti srsti, chod do politiky. Ľudia zväčšia robia, čo robia, lebo chcú zarobiť.

autor
29. dec 2022

@matabb73 je navysenie platu primatora o 30% oproti minulemu roku ok? inflacia bola necelych 20%...

zmrzlinka2021
29. dec 2022

To nie je korupcia. Proste platy idu hore a ak nezvysis ako zamestanvatel, sikovni ludia ti odidu. O sikovnych ludi sa vsade pobiju.

A zvysovanie poplatkov nevyriesi niekolko narastov platov.

Kazdopadne, ak mas moznost lacnejsie zabezpecit svojim detom obedy a opatrovatenie, tak to vyuzi.

Pre vacsinu ludi je to najlacnejsi sposob, pretoze nanpr. sukromna skolka ta vyjde 500-600 EUR

accountant2022
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 Ty poznas sikovneho a kompetentneho primatora ci starostu co si zasluzi tie peniaze o ktorých pises?

pribinak
29. dec 2022

Pozri, ceny energii a aj ceny potravín isli výrazne hore, čiže aj školské zariadenia museli dvihnúť ceny
Ak nie si spokojná, zober dieťa zo zariadení preč (to neurobíš, lebo stále sú to skvele ceny za takmer celodennú starostlivosť)

Čo sa týka primátora, neodsúhlasil si to sám, ale asi zastupiteľstvo, že? Takze skús osloviť poslancov jedného za druhým s otázkou či to je podľa nich etické a daj potom vedieť aké odpovede si dostala (stačí napísať mail, mali by ti odpovedať, potom o tom môžeš napísať do miestnych novín, určite to bude zaujímavé čítanie)

K tomu primátorovi, ak je šikovný chlap či žena, tak musí mat aj plat, za pár grošov tam schopný človek sedieť nebude

zmrzlinka2021
29. dec 2022

@accountant2022 Jasne poznam a doprajem.

A ludia vzdy z daneho mesta / obce volia tych, ktorych povazujem za the best...

autor
29. dec 2022

@sasa1983 aha, cize to vlastne z principu nie je ok.chapem. len uhol pohladu vie take veci ospravedlnit

martul
29. dec 2022

Nerozumieš tomu, len sa asi potrebuješ trošku rozčuľovať a muž neni doma. Oni majú totižto rozpočet a tam je v rozpočtových položkách určené, čo a koľko sa môže minúť a na aký účel.
Ale môžeš si to s nimi vymeniť ak budeš v najbližších voľbách šikovná a rozdeľovať peniaze, niesť zodpovednosť za fungovanie, znášať útoky a nadávanie od nespokojných ľudí a byť v robote 24/7, štyri roky vkuse.

autor
29. dec 2022

@zmrzlinka2021 ok, uz ides mimo temu. treti krat mi spominas nejake opatrovatelky a sukromne skolky. ja nemam skolkarov doma. mozes sa od temy odpojit

autor
29. dec 2022

@pribinak ironicka odpoved. ale nicomu nepomohla, nepresvedcila..

pribinak
29. dec 2022

@accountant2022 ja poznám, u nás v Dúbravke, šikovný chlapík, je zvolený 3-4x za sebou a získal drvivú väčšinu hlasov
Výsledky prace vidieť a môžeš si kedykoľvek dohodnúť osobne stretnutie
Komunikuje aj na sociálnych sietiach, bežne debatuje s ľudmi aj v uliciach

autor
29. dec 2022

@martul prvy, ktory mi trochu osvetlil, ako funguje rozpocet...dakujem. a ano, skusim mozno dalsie volby🙂

zmrzlinka2021
29. dec 2022

Ja ti reagujem na tvoje staznosti na dvihanie poplatkov. Vzdy je moznost to riesit aj po vlastnej osi.

Myslim ze sme ti tu viacere ozrejmili nase postoje, ci ja, ci @martul či @pribinak či @sasa1983 - takže máš to kvázy vysvetlené.

Ja si vázim sikovnych ludí a investícia do cloveka je tá najlepšia investícia, pretoze ten človek prináša rozvoj celému regionu, jeho obyvatelom.

pribinak
29. dec 2022

Ja ani nemám snahu tá presviedčať. Ale moja kamoska chcela odpoved na jednu otázku, poslala mail každému poslancovi zastupiteľstva a potom o tom napísala článok do miestnych novín, tie to posunuli do Smecka.

Vieš, niekto len hundre a niekto je akcny a ide si za svojim

Nič ironické v mojim príspevku nebolo

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matabb73
29. dec 2022

To musia posúdiť tí, ktorí im to schválili. Ak sa mesto rozvíja a primátor robí všetko pre to, aby to tak bolo, tak mi to príde v poriadku.

sasa1983
29. dec 2022

Ale podľa mňa to je ok, ja chodím do roboty kvôli peniazom, keby som mala možnosť si sama sebe navýšiť plat, v pohode to urobím. Možno to nie je spravodlivé, niekto to bude musieť zaplatiť, ale veď to už je druhá vec, či?

april171
29. dec 2022

Každé nové zastupiteľstvo musí na prvej schôdzi riešiť plat starostu, primátora. Môžu ísť do nejakej maximálnej výšky. Platy poslancov sú odvodené aj od platu starostu, ich celkový plat za rok nemôže byť vyšší ako jeden mesačný plat starostu. Čiže čím vyšší plat starostu, tým majú aj poslanci vyšší plat. Poslancov volia občania a poslancom môže byť v podstate každý. Takže môžeš nabudúce kandidovať a ovplyvňovať dianie v tvojej obci.

autor
29. dec 2022

@pribinak neboj sa, ja som z tych akcnych. dala som diskusiu, aby som ziskala vacsi rozhlad, ako to chodi

pribinak
29. dec 2022

No tak vidíš miesto pindania, že som napísala ironicky príspevok, si sa mi mala poďakovať, ale nemusíš