Plat učiteľky na strednej škole

barka32
29. sep 2016

Pekny vecer prajem, je tu niekto kto uci na strednej umeleckej skole? alebo strednej odbornej skole? Zaujmala by ma priemerna mzda, ked mam dva roky praxe. Dakujem... 🙂

hettinka
29. sep 2016

ja učím 14 rokov na gymnáziu a plat mám stále len tabuľkový. Nič navyše, len to, čo je v tabuľke a občas drobná odmeny (do 50 eur ročne); mám 1. atestáciu, takže mám základ 11. trieda + príplatok za roky praxe + triednictvo a mám nejaké kredity, tak 6% za to. Minulý rok som mala nadčasové hodiny, teraz už nič.
Na odborných školách majú učitelia zvyčajne aj nejaké osobné, ale veľa závisí v tom prípade od vedenia, alebo aj od veľkosti školy.

alby2014
29. sep 2016

To bude tabulka, max priplatok za triednictvo a nadcasy a ak si robis kredity. Ja ucim 10 rokov na gymku, mam phd a konecne som sa dostala k 850 v hrubom...esteze, muz je IT.

To nam vraveli na vysokej,ak chces v klude ucit, robit to s laskou a nemat nervy z penazi. Musis si zobrat ITckara.

hettinka
29. sep 2016

ja nemám ITčkára ... ale keby mam učiteľa, tak asi trieme biedu
ja som si zvykla privyrobiť, mávala som prácu na dohodu - preklady, učenie v jazykovke, potom som 3 roky robila na projekte v spolupráci s NUCEM ... s dvomi zamestnaniami som mala aj 900-1000 eur v čistom. Teraz mám menej, lebo to sa dlhodobo zvládať nedá, dosť už trpela psychika, bola som vyčerpaná ... však starnem a aj moje deti potrebujú mamu.

alby2014
29. sep 2016

@hettinka ja som tiez roky mala dva jobya behala od projektu k projektu a je to fakt o hubu..aby mal clovek aspon slovensky priemer ...vzdy, ekd vidim ako minister tvrdi, ze ucitelia maju/budu mat 1100 ....tak mam chut rozbit telku. No, ale ved, co chceme, ked mame prazdniny a koncime o jednej (ironia).

sunny3
29. sep 2016

12rokov na gymnáziu a plat v čistom okolo 500eur-žiaľ na zaplakanie.

vorkola
29. sep 2016

je to skutocne na zaplakanie.,No co uz,kho si ludia zvolili, tak sa aj mame.Len skoda ,ze uz chcu aj matovica dat prec.Ten im dobre sliape po pätach.Len skoda, ze zostal bez Lipsica

hettinka
29. sep 2016

@sunny3 no áno, ked ešte aj papier na tlačenie testov si potom kúpiš za svoje a podobne ... keby aspon toto bolo všetko zabezpečené.
Ale nechcem,a by sa táto téma zvrhla na nariekanie o platoch ... len ak sa niekto zaujíma o priemer, tak niekde medzi 400 a 700 ... a závisí od veľa faktorov. Ak má niekto možnosť, že mu uznajú kredity a dostane príplatok za ne, porobí si atestácie, dajú mu triednictvo, má nadčasy, ešte aj krúžky poobede, tak si vie o pár eur plat zvýšiť. Ale v tom základe je plat naozaj na základné prežitie.

sunny3
29. sep 2016

Mala som triedu, nadčasy a kredity uznané.

sunny3
29. sep 2016

Atestácia mi chyba.

barka32
autor
29. sep 2016

Dakujem za odpovede... no moc ste ma nepotesili.... aspon 600 keby to bolo

barka32
autor
29. sep 2016

@hettinka tak 700 je uz velmi fajn na ucitelske pomery 😉

barka32
autor
29. sep 2016

@sunny3 to nemyslis vazne 😕

hettinka
29. sep 2016

@barka32 s 2 rokmi prace sotva tych 600 dostaneš. Ja som v školstve už dlho a mám uz aj atestacku aj kredity, plus triednictvo a som niekde tesne okolo 700 teraz po zvýšení.

alby2014
29. sep 2016

@barka32 700 v cistom mam ja s phd a 10rokmi praxe...u teba to realne vidim ma max okolo500....vedpozri tabulky su na nete.

hettinka
29. sep 2016

@alby2014 titul Phd. sa vobec odzrkadli na plate? Rata sa ako nahrada atestacue

sunny3
30. sep 2016

@barka32 žiaľ u mna je to naozaj pravda

alby2014
30. sep 2016

@hettinka ano je to akodruha atestacna skuska...,mas akokeby obe atestacie

alby2014
30. sep 2016

@hettinka ma to hodilo do 12triedy.mne rastie plat uz len rokmi praxe a kredity....resp.triednictvo,,,,vzdelanim uz nemam kam ist

waitinka7
30. sep 2016

@alby2014
Ja mám IT-čkára a veru nie je to žiadna sláva. ITčkári sa majú dobre tak možno v BA a okolí.

cattleya22
30. sep 2016

@alby2014 PhD. závisí aj od rokov praxe, či sa mýlim? Tiež mám PhD. a som v 11tej platovej, je to ako náhrada 1. atestácie, lebo som mala len 3 roky praxe. Teraz by som mala mať už 6, tak by som mala ísť do 12tky. Pýtam sa len preto, či mi to vypočítali správne.
Inak tie platy v školstve sú fakt výsmech a keď vidím diskusie, že čo majú potom povedať ľudia za pásom a predavačky, upratovačky. Sme my ale čudný národ...
Na margo IT-čkárov, je to veľmi variabilné, tiež mám jedného doma, nevravím, že zarobí málo, ale na tie horibilné sumy, čo počúvam od niektorých, hlavne na západe, sa to nechytá... :(

alby2014
30. sep 2016

@cattleya22 zavisi to od rpaxe, ja som v tom case robila uz dlho , teda viac ako 5 rokov a tak som mala narok na 12.
@waitinka7 No, my zijeme v Kosiciach a teda na muzov plat sa rozhodne nestazujem, ale on pracuje pre anglicku firmu, ktora tu ma vlastne svoje IT oddelenie, vela zavisi od firmy a regionu... Ale stale plati, ze aj najslabsie plateny IT zarobi viac ako ja...mne sa paci vyrok: Ucitelstvo je praca ako kazda, poslanie z nej robia len politici, ked sa ucitela snazia presvedcit, ze z dobreho pocitu z prace si mam zaplatit hypoteku.

cattleya22
30. sep 2016

@alby2014 Ok, odľahlo mi, lebo bol okolo toho veľký zmätok, keď mi mali vyrátať plat 🙂 A ten výrok je úplne úžasný, požičiam si ho 🙂

hettinka
30. sep 2016

@alby2014 ďakujem, ja mám 1. atestačku už dávno, stihla som ju tesne pred tým, ako začal humbuk s kreditmi
takže teraz by som si mohla 2. atestačku robiť, alebo teda ten titul ... len ja na toto moc nie som, som skôr praktik, neznášam vedátorstvo a písanie prác, ktoré nakoniec aj tak niekde zapadnú prachom ... vzdelávam sa, to áno, ale dať to potom na papier sa mi akosi nechce... momentálne ten čas radšej venujem deťom, v škole a aj doma tým mojim.

alby2014
30. sep 2016

@hettinka ja ti poviem preco som to robila, lebo ma vzali na interne a normalne som dostavaal stipko 3 roky okolo 550 e, co bolo viac ako moj plat a zaroven som ostala ucit na nie sice plny uvayok, ale uvayok. Cize som mala konecnce normalny prijem. Mne to vyhovovalo viac ako zbierat kredity na nudnych skoleniacha robit atestacie,...som to vlastne spravial jednym vrzom a stihla este pred 30tkou.

barka32
autor
1. okt 2016

@alby2014 No ale predtym ked som ucila na gympli, prvy rok som mala teda cca 500 a druhy rok cca 600, ale je mozne ze to bolo aj niakymi priplatkami...mozno zalezi od skoly ...

barka32
autor
1. okt 2016

@hettinka no ale druhy rok ked som bola v skolstve uz som tych cca 600 mala, niekedy 590, niekedy 630.... proste podla toho aj kolko som mala nadcasov ...

barka32
autor
1. okt 2016

@hettinka A o kolko sa zvysi plat prvou atestaciou? oplati sa to ? to aby som uz nad tym rozmyslala 😎

barka32
autor
1. okt 2016

@sunny3 tak to je sila...a potom pride statistika ze ucitelia maju okolo 800 euro ci kolko... neuveritelna drzost zo strany vlady 😒

hettinka
2. okt 2016

@barka32 neviem presne, koľko to je teraz, pozri si tabuľky
ja som si robila ešte ked bol plat v slovenských korunách a vtedy to bolo asi 1000 korún, čo sa nes nemusí zdať veľa, lenže to sú peniaze, ktoré ti nikto už nevezme (na rozdiel od príplatku za kredity, ktoré vypršia)

Učiteľ by mal dostať slušný plat za základný úväzok, nie za nadčasy, krúžky a projekty, lebo samozrejme, klesá úroveň učenia, keď ani nemáš čas si vydýchnuť, ani sa poriadne pripraviť. Ja tento rok mam len základných 22 hodín a je to paráda, konečne všetko normálne stíham v rámci pracovného času (ak rátam pracovný čas do 15:30) a nemusím obmedzovať súkromie a rodinu.
U nás klesol počet žiakov (obmedzuje to VUC, vzali nám jednu triedu ☹ ) takže ak sa nemá repúšťať, tak nikto nadčasy nemá. A to ešte máme jednu kolegynu na materskej a nebral sa nikto na zástup, dvoch na čiastočnom úväzku a jednu dlhodobo PN ...

Inak, všetky štatistiky (aj v iných povolaniach) vždy hovoria o plate v hrubom ... takže tých 800 by aj sedelo, len toľko na výplatnej páske nikto z učiteľov pravidelne neuvidí.

barka32
autor
2. okt 2016

@hettinka suhlasim, ucitel by mal mat adekvatny plat a svoju pracu ohodnotenu (nie podhodnotenu) a vsetko navyse by malo by naozaj "navyse" V sucasnosti je to este tak, ze mnohe skoly nutia ucitelov robit veci nadramec zadarmo alebo za smiesnu sumu (projekty, kruzky). No citala som aj niaky clanok s Ficom, kt. tvrdi, ze ucitelia maju cca 1000 euro... Ktori? Mozno tak riaditel. A potom Slovaci si myslia, ze co strajkujeme za take peniaze. Mne aj tych 600 pride velmi malo, lebo nemyslim si, ze je to adekvatny plat ani k vzdelaniu, ani k namahe ci casu, ktory ucitel svojej praci venuje. A ked citam , ze niektori maju len 500 tak nechapem, ako toto moze byt realne. Som mlada, takze nemienim sa s tymto stavom zmierit. Nemalo by to takto byt ...