Plat mladej ženy po vysokej škole na osamostatnenie

14. jan 2024

Ahojte ,

chcela by som sa opýtať aký je ideálny plat na osamostatnenie a bežné fungovanie pre mladú ženu. Som rok po škole 2 stupeň (ING) a teda naberám pracovné skúsenosti. Môj plat je 1000 eur v čistom, no nemôžem si vôbec vyskakovať. Úprimne začínam byť nešťastná z platu a frustrovaná, s prácou som spokojná čo sa týka práce ale nie s platom. Šetrím ako viem, no neviem si veľa odložiť . Platím si všetko sama podnájom, stravu, TV, mobil.... Nemyslím, žeby som nejako bola haj buj, nekupujem si každý mesiac nové oblečenie, stravu kupujem bežne v supermarketoch v akcii, varím si obedy čo si nosím i do práce, auto nevlastním cestujem mestskou dopravou.

Chcela by som si začať viac šetriť aby som si za pár rokov mohla kúpiť auto, prípadne zobrať hypo na nejaký bytík.

Obzerať sa po novej práci ?ale v mojom meste je to skoro všade rovnako plus mínus.
Nájsť si ešte brigádu a to si odkladať? ďalej študovať? Zvažovala som či neodijdem do zahraničia, i keď mám pred tým rešpekt, bojím sa.

Neviem, či mám vysoké nároky , alebo jednoducho veľa míňam alebo ma zamestnávateľ zdiera, proste žijem od eura k euru ako sa to vraví. Nemám sa s kým poradiť na túto tému , takže by ma zaujímalo ako to majú ženy v mojom veku + -, či len treba vydržať a makať a makať.

Ďakujem za odpovede 🙂

maminkadeticiek
14. jan 2024

Zakladnu vec si nepovedala odkial si??V zahranici cakas ze co?Ze si najdes lepaie platenu pracu?Aku?Ze si zarobis viac?Odlozis viac?Nuz...stastnu cestu veru.

adulka07
14. jan 2024

Môj syn je na Tom podobne platovo ako ty...a on ešte býva s nami,má vlastné auto...je si vedomý toho ,že keby býval sám tak nič bokom neodlozi alebo veľmi málo..

colsami
14. jan 2024

Ahoj a odkial si? To je dost dolezity faktor.
A "ing" je tiez velmi otazny - co presne mas vystudovane resp aku presne pracu robis?

kukuk29
14. jan 2024

No to je realita pokial nerobis v IT sfere... Nitriansky kraj - mozes byt rada ze mas po skonceni VS 1000€ v cistom....V korporatoch tu v okoli je to tak vacsinou +-

dzejny656
14. jan 2024

No ak neupresníš lokalitu a pracovnú oblasť, ťažko sa k tomu nejako vyjadriť. Za mňa je 1000e v čistom málo.

marsmykkok
14. jan 2024

Aký máš byt? Koľko izieb? Treba nájsť dvojizbák a platiť na polovicu s niekým a každá budete mať vlastnú izbu. Alebo bývať za čas s rodičmi ak sú dobré vzťahy, prípadne možno aj napríklad starká/starký ak ešte máš a bývajú osamote možno by ťa ubytovali a boli by aj radi že im pomôžeš.

vanilkovazmrzka
14. jan 2024

Ja zijem v bratislave, moj cisty plat je sice viac, ale urcite nie o tisicku, a pracujem x rokov. Takze mat v cistom 1000€ nie je nic nestandardne.

maca1984
14. jan 2024

Nie je Ing ako Ing, nie je lokalita ako lokalita ( napr.BA vs Trebišov).

queen_mary
14. jan 2024

1000e v cistom pre absolventa je podla mna ok. Aj na bratislavu.

marsmykkok
14. jan 2024

1000 v čistom je okolo 1300 eur v hrubom, na absolventa ok plat. Ja neviem ženy vy ste prezidentky, poslankyne, Kollárove ženy ak sa Vám to zdá málo? Priemerná hrubá mzda je 1400 eur okolo, ale na koníku mám pocit, že je priemerná 5000 a minimálna 3000, lebo 1000 alebo 1500 eur plat je tu málo...

autor
14. jan 2024

@maminkadeticiek takúto odpoveď uštipačnú nemusíš ani písať, Slušne som sa opýtala, chcem poradiť. Tak asi áno, že zarobím viac, kým som mladá chcem si odložiť, zarobiť, kým pôjdem na materskú.

autor
14. jan 2024

@adulka07 veď práve, šetrím ako viem, no nedokážem si nič odložiť. A vychovaná som skromne, nemíńam zbytočne. :/

marca12
14. jan 2024

Plat mas dobry,len ocakavania nerealne. Dnesna mladez chce vsetko hned. Postupne vsetko pride. Len bud trpezliva. Ak mas vela casu,mozes si najst brigadu,to je len plus. Hlavne si sama na vsetko,tak jasne,ze sa ti zda,ze mas malo. Ked su dvaja,tak maju viacej.

mamina7070
14. jan 2024

kolko platis podnajom? neda s ana tom usetrit? ja by som skusila aj brigadu si mlada preco nie

autor
14. jan 2024

@colsami Považská Bystrica,strojné inžinierstvo.

autor
14. jan 2024

@kukuk29 och :( to je hrozné

autor
14. jan 2024

@dzejny656 napísala som.

queen_mary
14. jan 2024

Akoze welcome to real life. Na take mesto ako je pb je to podla mna super plat a myslim ze vacsina obyvatelov zaraba menej ako ty.

autor
14. jan 2024

@queen_mary ďakujem, preto sa pýtam, lebo nemám prehľad, či mám byť spokojná a pracoavť na sebe alebo sa poobzerať ďalej, nechcem strácať roky. A chcem si našetriť pokým pojdem na materskú aspoň čosi.

autor
14. jan 2024

@queen_mary och :/ rozmýšĺala som, že sa presťahujem , len samozrejme si uvedomujem, že vo väčšom meste sú aj väčšie náklady na réžiu.

autor
14. jan 2024

@marsmykkok nemám starkých už. Rodičia sú rozvedení, a taktiež nie je možnosť bývať s nimi, žeby som to mala finančne ľahšie. Uvažovala som nad zdieľaným bytom, žeby som to mala lacnejšie.

malasandrika
14. jan 2024

Autorka pracuješ v súkromnom sektore, či v štátnej správe?

angela85
14. jan 2024

Aj podľa mňa celkom dobrý na začiatok. Urob si prax,po roku ti možno zdvihnú plat a keď nie,tak už nebudeš absolventka,môžeš vyskúšať ďalej. A keď budeš na materskej,tak už na to budete dvaja.

autor
14. jan 2024

@marsmykkok slušne som sa opýtala. Načo takéto uštipačné reči? Čo je natom zlé, že chcem pre seba viac financií? Nerozhadzujem, šetrím ale je všetko drahé, finančne mi nik nepomáha a neviem si veľa odložiť, maximálne trápny je Váš komentár. Dovidenia.

autor
14. jan 2024

@malasandrika v súkromnom sektore.

autor
14. jan 2024

v štátnej správe by som mala plat ešte nižší , čo som si zisťovala.

autor
14. jan 2024

@marca12 preto som tu dala príspevok aby som zistila ako čo. 🙂

autor
14. jan 2024

@mamina7070 vďaka , zvažujem brigádu veľmi intenzívne, žeby som si tieto financie odkladala na sporenie 🙂

dzejny656
14. jan 2024

Tak na Považskú Bystricu to asi nebude až také zlé, ale aj tak z toho platu veľa neušetríš. Ak ti môžem dať radu ako človek z HR nad sťahovaním by som zatiaľ neuvažovala, najvýhodnejšie je zamestnať sa v BA a pracovať formou HO s tým že možno 1x za mesiac do tej BA prídeš. Takto máš aj bratislavský plat a zároveň náklady ako v malom meste. Ja robím v IT a drvivá väčšina ľudí u nás takto pracuje. Neviem teda ci chceš ostať v strojnom inžinierstve a ako je na tých pozíciách možný homeoffice, ale možno by sa ti to oplatilo aj s nejakým prijateľným dochádzaním (1x týždenne napr.) Minimálne by som sa skúsila poobzerať po rôznych ponukách a skúsiť pár pohovorov.

colsami
14. jan 2024

Tak najvyssie minus vidim v tom ze obyvas a platis sama cely byt, to treba povedat. Ak chcem vyslovene usetrit, mam aspon tu 1 spolubyvajucu a vyrazne to odlahci rozpocet. Tak som aj ja osobne hned po skole mala. A postupne si nasetrila na hypo.

Mat byt sama a na podnajom a z nastupneho platu je podla mna celkom "luxus" ak chces aj vyrazne setrit a ak teda nemas partnera ze vydavky zdielate.
(Nielen) na PB je tisicka v cistom podla mna dobry plat na absolventa.

autor
14. jan 2024

@dzejny656 ďakujem veľmi pekne za radu 🙂