Pedagogický asistent

tete123
16. aug 2023

Baby, možem sa spytať, ked hladaju do škol pedagogického asistenta, aku skolu by som musela mať? dakujem

lubkavargova1
16. aug 2023

Tak minimalne stredoskolske...nemusis mat pedagogicku, ale bolo by fajn. V pripade ze nemas, tak si to dorobis a hotovo. Nase asistentky tiez tak maju len stredoskolske (zdravotnu, gymko) a dostali do zmluvy klauzulu, ze si musia dorobit pedagogicku...v pripade ze nechcu studovat tak si spravia kurz cez NIVAM alebo MPC a hotovo...
Uz to zacalo latanie platanie cez POPku a to bude ina sranda zase tento skolsky rok...

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kornelies
16. aug 2023

@sella38 Co sa tyka SPS. Co z toho, ze slecma ukoncila skolu. Stvorky od vrchu po spodok, netusi, kde je sever a robi asostentku. Naozaj "napomocna" vo vyucovacom procese.

babulkomale
16. aug 2023

@kornelies tiez take poznam. Som sokovana, akych ludi dnes pustime k detom 🤦

nikpa
16. aug 2023

@lubkavargova1 čiže aj napr. s Bc. sociálna pedagogika sa dá robiť asistenta?

anetka34
16. aug 2023

@kornelies Ja tiež poznám jednu, párkrát som čítala jej správu v skupine a teda toľko pravopisných chýb, ale že fakt mäkké tvrdé i y. Napíše: "Mohli bi ste my napísať..." Bola som v šoku, že má Bc.pedagogika. Ako dokázala vyštudovať, nechápem.
Keď má vzťah k deťom a vie tomu dieťaťu pomôcť s učivom, tak je to asi viac. Ako taká čo ani netuší aké i kam ide.

lubkavargova1
17. aug 2023

@nikpa ano da sa robit, aj takto, tam je uplne jedno ci mate VS...hoci aj doktorat budete mat a titul pred menom alebo za menom...je to jedno. Primarny predpoklad je "uplne stredoškolske vzdelanie"...nemyslite si, ze mate socialnu pedagogiku VS, BC ze to zavazi nejako extra...platovo sa nijako neposuniete, na to mame tabulkove platy a este je dolezite ci mate adaptacne alebo nie, lebo tiez podla toho vam vyberu platovu triedu...
Inak tieto projektove platania su asi najhorsie, vzdy sa naslubuju do bludu a pride realita a kazdy padne na hubu od zriadovatela cez riaditelov - ucitelov az po deti...a fakt prve mesiace nerobime nic ine len vyberame a pretriedujeme asistentky...
@anetka34 osobne si myslim, ze to je najmensia "vada" ze nevie pravopis, skor ma trapi to, ze tieto zienky nikdy nerobili v skolke a po prvych dvoch tyzdnoch to vzdaju lebo to jednoducho nedaju...vacsina si este stale mysli, ze v skolke sa deti hraju, alebo krasne poslusne sedia a ucia sa...ale ten "servis" okolo nich uz nedaju...hold dieta sa aj pokaka, treba ho osprchovat, prezliect, ano - aj sopliky utriet ak treba aj rit ked bolo kakat...dieta sa aj pozvracia a treba to upratat a to potom sa stretavame: "ja to robit nebudem, ne na toto som studovala"....o ostatnych veciach ako su vsi, plostice, blchy, spina...to ani nevravim...kazdy vidi len to pozlatko...

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikpa
17. aug 2023

@lubkavargova1 ďakujem za rozsiahlu odpoveď. Práveže ja som celkom prekvapena, že to môže robiť aj človek, čo o takých deťoch nič nevie. Lebo chytiť takto volake dieťa s PAS alebo výrazným ADHD a nemá páru ako na neho. Myslela som si, že treba mať niečo konkrétne v odbore a že ani tá soc. ped. samotná nebude stačiť. O plat mi ani tak nejde, skôr o pracovnú dobu a prácu v škole, nie v škôlke.

lubkavargova1
17. aug 2023

@nikpa tak to je presne, ze skoly naberu asistentov, tiez mam na starost skoly a sama som si presla od nuly v skolach..tak to hej, a doslova nemaju dostatocnu kvalifikaciu a ani vedomosti a zrucnosti..presne "vyfasovat" nejakeho autistu, alebo niekoho so specifikami nie je sranda...a to ked o tom nevie nic asistentka, ze ako komunikovat s takymi detmi, ako sa s nimi ucit, aky servis im robit je tiez sranda...
Mala som asistentku, ze dostala autistu v beznej skole, a nebrala to vazne, vsak ona to "zvladne", a isla na PN, ze bola doskrabana a dohryznuta a ma trvale poskodenie ruky, uz v zivote nezdvihne ruku nad rameno...
Pracovna doba v skole je klasicka ako u ucitelov, nakolko ste pedagogicky zamestnanec, potom casom sa budete natahovat o nadcasy a suplovanie a taketo "pikosky"...to co vam zaplatia a co uz nie, co sa rata za nadcas a co uz nie, kto ma pravdu a kto nie, co mozete a co nie...bezne to riesime cez komoru...vela zdaru a pevne nervy...

anetka34
17. aug 2023

@lubkavargova1 Ja som skôr v škole myslela, že má pomôcť dieťaťu, ktoré sa slabšie učí a sama neovláda pravopis. V škôlke umývať pokakané dieťa a umývať zvratky na to naozaj netreba mať VŠ. U nás to robila v škôlke upratovačka.

anetka34
17. aug 2023

@lubkavargova1 Tak áno zase keď má v škole také dieťa ktoré má takéto poruchy, to naozaj treba vedieť ako na neho. Ja by som toto asi nedávala, že ma dieťa dohryzie a podobne. To fakt musí vedieť ako na neho a mať hlavne k tejto práci vzťah. Každý vidí iba to, že bude mať prázdniny a viac voľna, ale toto ozaj si treba zvážiť. A robiť v podstate tú najťažšiu prácu, venovať sa najviac nezvládnuteľným deťom a byť najslabšie ohodnotený je dosť demotivujúce. Potom sa nečudujme úrovni.

sella38
17. aug 2023

@anetka34 ano, niekedy su v beznej skole naozaj tazsie diagnozy. Ja som robila rok asistentku a mala som autistku na 2. stupni. Napr. som vedela,.kedy uz nesmiem dalej od nej vyzadovat nebuchat kruzidlom do stola, aby nerusila vyucovanie, inac by to kruzidlo skoncilo v mojom pleci...

aniss257
17. aug 2023

@lubkavargova1 na východe vyžadujú skoro vsade už pedagogicke vzdelanie a rovno aj vyskoškolské, u nás učitelia nemajú prácu tak asistentov robia vela krát oni.